X

5 PUTTONYOS

Ripka Gergely

*Royal Tokaji Tokaji Aszú 5 puttonyos 2016***

5 puttonyosból bomba vétel! Illatban a pince aszúira jellemző rózsa, virágos, bukés, finom és kényeztető bukésság, mangóval és barackkal feldíszítve. Ízben sok friss gyümölcs, hosszú, lendületes, vibráló sav, rengeteg barack és még több citrus. Példás arányok, ajándék árban. 

Tovább

Ripka Gergely

Tokaj Hétszőlő Tokaji Aszú 5 puttonyos 2014*

Sok prémium hordó, fehércsoki, kis zavart illósság. Ízben is elég fás, vaníliás jegyek a meghatározóak. Mellette kevés gyümölcs, de finom ízek, jó sav, fehéres árnyalatok. Egyébként szép. 

Tovább

Ripka Gergely

Oremus - helyszíni szemle/Vol. #2.

Csillagzápor Tolcsváról

Ha Oremus, akkor alighanem a legtöbbeknek az aszú ugrik be. A Mandolás is korszakalkotó volt a hordós száraz furmintok közt, a late harvest és a szamorodni nem különben referenciák. Láthattuk, hogy a tavaly újdonságként debütált Petrács és 2018-as utódja mennyire iskolapélda egy presztízsbor elegáns bevezetésének. Tiszta és definiált értékek jellemzik tehát továbbra is a pincészetet. Mégis: a tegnap részletesen bemutatott tolcsvai nagybirtok a 3-6 puttonyosok igazi állócsillaga a rendszerváltás óta; meghatározó “térítői” az aszú műfajának a kezdetek óta: itthon és külföldön egyaránt egyaránt ez a legfontosabb bor számukra. Tegnap azt is megtudhattuk, hogy a 3 puttonyost az új termékleírás (2013) bevezetése után sem engedik el (5 puttonnyi, azaz 120+ cukorral, de kihozzák, ha úgy adódik). Mese nincs: ma jönnek a nagyágyúk, néhány igazi ritkasággal, tanulságos évjáratokkal. Ilyen aszúkból sosem elég!

Tovább

Ripka Gergely

Göncöl 5 puttonyos tokaji aszú 2000

Vakon került a pohárba. Szép vaníliás, sárga húsú gyümölcsös, érett tokaji illat. Ízben aszúhoz képest közepes koncentráció, laza szerkezet, finom barackosság. Nem is túl hosszú, de még őrzi arányait, erényeit. Narancsos, marmeládos kesernye, aszalt gyümölcsök, érett dszemesség. Elsőre szamorodnit tippeltem rá. Tartja magát szépen a palackban.

Tovább

Ripka Gergely

Pajzos 5 puttonyos tokaji aszú Tradition 2016*

Nevetséges áron adják az egyik hiperben. Illatban virágpor, virágméz, propolisz, aszalt déli gyümölcsök, nektarin, nektáros gyümölcsök. Ízben eleven savak, sok-sok érett citrus, lendület, gombásság, körtekompót, és érzésem szerint erősödik benne a botritisz, ami az esős évjárattal lassan lehet, hogy határozottabb irányt fog venni az év aszúiban... 

Tovább

Ripka Gergely

Aszúpohárteszt/Vol. II: A Nagy Döntő!

Mit tud az édesboros Zalto pohár?

Legutóbb egy ugyancsak 2017-es Hétszőlő 5 puttonyos aszúval teszteltem otthoni poharaim, aminek eredményeképp a Zalto Universal elsöprő győzelmet aratott. Második helyre zárkózott fel mögé a Riedel Sauvignon (míg többek közt olyan nevek véreztek el csúnyán, mint a GabrielGlass, de a Schott-Zwiesel és a Spiegelau is alulmaradt). Idén karácsonyra érkezett a háztartásba két Zalto Süsswein pohár, melyet sokan dicsérték korábban (szilveszterkor champagne mellett egyébként formája miatt remekül állta az első bevetést). Lássuk mihez kezd most egy 5 és egy 6 puttonyos *Royal aszúval, a múltkori két legjobb pohár kihívójaként…

Tovább

Ripka Gergely

TOKAJMAGIC - 1993 aszúi!

Igazi matuzsálemek a pohárban

December van, közeleg az aszúnap is. Ilyenkor az lenne a jó, ha nem csak az én kis TokajMagic klubomban, de világszerte az emberek le tudnának lassulni pár percre annyira (amennyire képtelenek), hogy egy pohár aszú ki tudjon bontakozni, boldogabbá tudja tenni egy cseppet az életünket és át tudjuk adni magunkat az (idén legalább) 450 éves csodának, amit ez a produkció termőhely, növény és ember találkozásával nyújt. 1993 az újjászületés szimbóluma Hegyalján: a rendszerváltás utáni első nagy év, az avinálás már tilos volt (igaz az évjáratok még 1997-ig házasodhattak). Megjelent egy tisztább, gyümölcsösebb, frissebb stílus az aszúk közt, ami aztán egyre inkább a többi tokaji bortípus megújulásával folytatódott (szamorodni, késői szüret, cuvée, főbor, végül a botrtitiszmentes száraz borok térhódításával az ezredfordulón). 2001-el kellett volna idén ünnepelnünk, de azt az évet Hegyalján a többség inkább felejteni szeretné, így nekirugaszkodtam egy 93-as merítésnek. A beszerzés sem volt könnyű feladvány, de csak összejött hét klasszis. Lássuk mivé lesz egy modern aszú 28 évesen! Vajon tényleg gyorsabban öregednek, mint az oldschool aszúk (ahogy annak idején sokan hitték) vagy rá lehet bízni a fogyasztóra, hogy frissen avagy palackéretten akar-e aszút inni...?

Tovább

Ripka Gergely

Aszút, de milyen pohárból?! (Vol. I.)

Nagy pohárteszt Tokaj csodája mellé

Közeleg december, az aszú hónapja. - Karácsony, ünnepek, meghitt téli esték a kandalló mellett, amikor a bejgli, a libamáj, a diós, gyömbéres, fahéjas, narancsos, mandarinos, almás, körtés, birsalmasajtos esték mellé olyan remekül tud csúszni egy korty édesség…! Máskor is, de ilyenkor különösen szinte kötelező (kéne, hogy legyen) aszúval ünnepelni, mert az aszúval igazán méltó módon lehet... Idén arra is koccinthatunk aszúval, hogy 450 éve említették Garai Máté örökösödési levelében először az aszúszőlőbort. Noha korántsem biztos, hogy valóban a legrégebbi írott adat, de az bizonyos, hogy az a szőlő a Tokaji-hegy déli oldaláról, a Hétszőlőből származhatott. Így a Wineglass Communication és Tóth Adrienn korábbi #koccintsaszúval-kampányának eredményeképp ma egy igazi klasszikussal, a Hétszőlő 2017-es 5 puttonyosával keressük, melyik pohárból a legfinomabb a tokaji aszú. Zalto, Riedelek, Schott-Zwiesel vagy a Spiegelau mellett mit tud egy fesztiválos pohár? Kiderül minden mai posztunkból!

Tovább

Ripka Gergely

450 éves az aszúbor első említése!

Korok és borok, időutazás aszú-matuzsálemekkel: 1940-2000

Azon már a legtöbben túl vagyunk, hogy az előző rendszer a Szepsiből való Laczkó Máté-féle legendának tulajdonítja a tokaji aszú első említését. A TokajGuide idei kiadásában több oldalpáron foglalkozom az aszúborok történetével (Burgenlandtól Tokajig), amiben alapvetően a 2012-es Zelenák István féle A tokaji aszú titkai című kötet volt a támaszom. Zelenák tanár úr volt az a helytörténész, aki megtalálta Garai Máté 1571-es örökösödési levelében az aszúszőlőbor első ma ismert említését (a bor a tokaji Hétszőlő területéről származhatott, igazolva a dűlő jelentőségét is). Hogy aztán ez az aszúszőlőbor pontosan mi volt, mennyi köze lehetett a mai aszúkhoz, az számomra is eléggé rejtélyes. A lapozás után ki is fejtem részletesebben…

 

Tovább

Ripka Gergely

Gróf Degenfeld - 25!

Nemesi tradíciók, organikus jelenkor, negyed évszázad tapasztalatával

A Gróf Degenfeld család története igazi regénybe illő história. A reformkor idején Gróf Degenfeld Imre helyi borászokkal, termelőkkel egyesületet alapított azzal a céllal, hogy a tokaji borok minőségét szabályozzák, illetve magasabb szintre emeljék. Ez lett 1857-ben a Tokaj-hegyaljai Bormívelő Egyesület, mely a borminőségek szabályozásában, később kereskedelmében is szerepet játszott. 1873-ban kastély épült Tarcalon, egy országos program keretein belül, mely a borászatok megerősítését támogatta a filoxéra alatt és után. A patinás épület vincellériskolaként működött, ezzel is támogatva a válságos időket élő régiót. Az évszázadok folyamán a család számtalan nemesi sarja származott el szerte Európában (német és erdélyi szálakkal), szerepet kapva a politikában, de pl. a 30 éves háborúban is. A világháborúk idején a család néhány évtizedre eltűnt Magyarországról, hogy aztán 1995-ben méltó pompával térjen vissza, a borászat mellett nemesi kifinomultságot sugárzó kastélyszállóvá alakítva a tarcali birtokközpontot, modern borászattal a rendszerváltás utáni borvidéki privatizáció második/harmadik hullámában. A 25 év alatt olyan szakemberek bábáskodtak a birtok stílusának kiérlelésén, mint ***Demeter Zoltán, Bárdos Sarolta, Rakaczki Gábor, Ujvári Vivien, Zsurki Sándor, de mindenképp nevesíteni kell a kezdetek óta szőlészként itt dolgozó Varkoly Istvánt is, akinek köszönhetően immár organikus elvek szerint zajlik a szőlőtermelés!

Tovább

Ripka Gergely

Az idei legszebb aszúélményeim

Micsoda év volt...!

Szélsebes vágtával robogott el ez az év. A blogra jutott talán most a legkevesebb idő. De éppen ősszel volt 15 éve, hogy A Bor a munkám is lett (2008). Azt sejtettem, hogy tartalmas esztendő lesz 2023 (tele váratlan történésekkel), de idén úgy tűnik tényleg összeálltak a csillagok. És hogy mely tokaji borok voltak idén a legszebbek...?

Tovább

Ripka Gergely

Ferenc pápa áldását adta a magyar borra

Tokaji Eszencián keresztül

A karácsonyi ünnepi időszak részeként december 27-én, Szent János napján a borszentelési szokásokat felelevenítve Ferenc pápa audiencia keretein belül apostoli áldását adta a Tokajira és általában a magyar borra.

Tovább

Ripka Gergely

TOKAJMAGIC: 20/03 ft. AszúGlass

Évadzáró poszt

Megjelent az AszúGlass és én alighanem még soha ilyen büszke nem voltam semmilyen szakmai projektemre. El sem tudom hinni, mennyire szeretik és vonzónak látják ezt a poharat. Pontosan ezt a hatást igyekeztem becélozni, és látom, ahogy az emberek tekintetét megigézi, ahogy nézik az üres majd aszúval töltött kelyhet, aztán megfogják és nem akarják elengedni, és birtokolni akarják. Pedig féltem, hogy nem értik majd: kézzel készült pohár, drága lesz, mindenki tart majd tőle (mi van ha eltörik?), de láthatóan a pohár eleganciájával és teljesítményével kivívta magának a sikert és a szakma megbecsülését egyaránt. Elképesztő napokon vagyok túl: december 8-án és 9-én Tarcalon, 10-én, az AszúDay-en Tokaj városában, majd december 11-én, 12-én és 14-én Budapesten mutattam be az új poharat. Múlt hétfőn a sommelier-szakma előtt, kedden pedig szokásos évi TM20-as kóstolónkon, ahol ezúttal tehát 2003***** kerül a poharakba.

Tovább

Ripka Gergely

Az aranyvenyige titka

Islai Inez meséje

Múlt héten osztottuk ki meseíró-pályázatunk nyerteseinek a fődíjakat Bodó Judittal (Závada Pál író sajnos nem tudott velünk tartani). A sárospataki Árpád Vezér Gimnázium és a mádi Koroknay Dániel Általános Iskola egy-egy diákja lett a két nyertesünk. A héten mindkét nagyszerű mesét szeretnénk megosztani. Bízunk benne, hogy vannak olyan családos olvasóink, akik a bekuckózós adventi estéken örömmel olvassák fel ezeket a sorokat otthon is, akár saját gyermekeik számára. Még egyszer gratulálunk Silai Ineznek is ezért a szuper meséért! Fogadjátok szeretettel:

Tovább

Ripka Gergely

A tokaji aranyvenyige legendája

Juhász Viola meséje

Múlt héten osztottuk ki meseíró-pályázatunk nyerteseinek a fődíjakat Bodó Judittal (Závada Pál író sajnos nem tudott velünk tartani). A sárospataki Árpád Vezér Gimnázium és a mádi Koroknay Dániel Általános Iskola egy-egy diákja lett a két nyertesünk. A héten mindkét nagyszerű mesét szeretnénk megosztani. Bízunk benne, hogy vannak olyan családos olvasóink, akik a bekuckózós adventi estéken örömmel olvassák fel ezeket a sorokat otthon is, akár saját gyermekeik számára. Még egyszer gratulálunk Juhász Violának ezért a szuper meséért! Fogadjátok szeretettel:

Tovább