X

5 PUTTONYOS

Ripka Gergely

BEMUTATKOZIK: Százholdas Tokaj

Újabb tállyai birtok lép a porondra

Javában keresgélem az újdonságokat Hegyalján a készülő friss TokajGuide-hoz. A tállyai színtéren pedig újabb és újabb izgalmas szereplők bukkannak fel a semmiből. Az egykori László Pince utódjának tekinthető kis tállyai birtok, mely három jóbarát közös munkája nyomán készíti borait. Szakmai vezetőjük az a Balogh Rita, aki a kötet egyik csillagos birtokánál is borászként dolgozik, a borvidék szülötte és magabiztos szakértelemmel irányítja a borok készítését is. Az első tételek egy része még a László Pincés érában készült, de a 2021-es tételek már teljesen önálló, független alkotások, tiszta ízekkel, friss, fiatalos és elegáns stílusban. Érdemes lesz odafigyelni az energikus csapatra.

Tovább

Ripka Gergely

Emerencia Selection 5 puttonyos tokaji aszú 2014

Szép mély arany szín, rozsdás villanásokkal. Illatában finom érettség, tercier jegyek, eleinte gomba, aztán finom fűszerek, fenyőgyanta (illatos fajtákat idéző karakter). Feltűnik egy kis dió, kajszilekvár is és kandírozott sötét húsú gyümölcsök, pl. szilva. Ízében a hűvösebb év egyenes, finom, frissítő sava mossa le a mézességet, a botritisz, szilvalekvárosság adta gazdagságot. Szép érettség, tartalmas aszú, kesernyés diós, gombás utóízzel. Élénk lendületű savakkal búcsúzik. A régi és az új iskola határán szépen egyensúlyoz, és remekül tartja magát az első kóstolás óta (közel az egy csillaghoz.)

Tovább

Ripka Gergely

*Disznókő 5 puttonyos tokaji aszú 2013*

Több ízben is kóstoltam már, és most is nagyon rendben volt. - Az évjárat határozott botrtiszjellege most is dominálja az illatot, szép érettséggel, aszalt sárga húsú gyümölcsökkel díszítve. Ízben hosszú, dzsemes, karamellás, finom aszalt gyümölcsökkel. Profi minőségben, részletgazdag módon mutatja be az évjáratot, mostanra kezd igazán kibontakozni (emlékszem még, fiatalon mennyire visszafogott aszú volt). (7)

Tovább

Ripka Gergely

Sárga Borház (*Disznókő) 5 puttonyos tokaji aszú 2018

Tipikus aranyszín. Illatban a gombásság eléggé uralja a bort, nem igazán elegáns, igaz némi őszibarack csinosít rajta kicsit. Magas cukor, mély ízek, tiszta, telt korty, bár 18-ból a megszokott enyhe sav eléggé alárendelődik itt is. Lekváros, mézes, őszibarackos jegyek teszik összetetté a bort, de hamarabb venném meg az azonos márkás szamorodnit ebből az évből! (5+)

Tovább

Ripka Gergely

Angyal 5 puttonyos tokaji aszú Csoda 2018

Arany színek. Ananászos, déli gyümölcsös, nagyon kifejező aszúillat. Ízben hangsúlyos cukor, szélesség, sok körte és birs teszi gyümölcsössé a kortyot. Krémes íz, de sajnos elég kevés sav. Még fiatal aszú, egyáltalán nem kell sietni a felbontással! (5+)

Tovább

Ripka Gergely

TOKAJMAGIC20/02: 2oo2 aszúi a klubban

Így kell méltó módon zárni az évet!

Nincs még vége az évnek, nincs vége az édes hedonizmusnak sem! Hagyománnyá vált, hogy az én TokajMagic borklubomban 20 éves visszatekintéssel zárjuk az évet. Ilyenkor együtt ünnepeljük Tokaj nagyságát néhány igazi ritkasággal, miszerint képes évtizedeken át is örömet okozni nagyszerű boraival nekünk fogyasztóknak. Tavaly 2001 helyett 1993-al vigasztalódtunk, ám idén végre ismét volt ok meghajolni egy szép évjárat előtt: 2oo2 került a poharainkba, méghozzá nem is kevés aszún keresztül. Szerettem ezt az évjáratot. El is mesélem a borokkal együtt, hogy mitől volt emlékezetes 2oo2:

Tovább

Ripka Gergely

Hétszőlő 5 puttonyos tokaji aszú 2018

Egy fiatal aszútétel így a nemzetközi AszúNap örömére! Érkeznek már egymás után a 2018-asok, igaz nem volt egy klasszikus vagy könnyű aszús évjárat. Tetszetős aranyszín. Illatban finom őszibarack, sok primer jegy alatt halvány érettség is felsejlik. Ízben gyönyörű, tiszta aszújegyek. Sok cukor, az évjáratra jellemzően enyhe savakkal. Vaníliás hordókarakter, kifejezett meleg évjárathatás fogja össze szerkezetben a gömbölyded ízeket. (5+)

Tovább

Ripka Gergely

Ducsai János 5 puttonyos tokaji aszú Edit 2019

Szép aranyszín jellemzi. Illatában sok birs, obligát sárga húsú gyümölcsök, fűszerek és rózsa, de bevallom eléggé direkten és nem igazán kimunkált formában. Ízben sok cukor, enyhe savak mellett. Összességében elég rendezetlen szerkezet és a végén mintha nem is lenne teljesen tiszta sajnos...

Tovább

Ripka Gergely

Dereszla 5 puttonyos tokaji aszú 2017

Határozott gombás illat mutatja be a szép aszús évjáratot. Ízben nagyon telt, remek savval, és minőségi fával (a pincészet aszúira jellemző megfogalmazásban). Hosszú és gazdag aszú, mely érezhetően még nagyon fiatal. 

Tovább

Ripka Gergely

KAPI 2017: újabb legenda születik?

Itt az ötödik évjárat!

Az első három évjárata csak 6 évente tudott elkészülni, a legutóbbi 2015-ös volt, mi az? Hát persze, hogy a *Disznókő Szőlőbirtok dűlős aszúja, a Kapi. Akik járják a borvidéket, azok naponta elmennek a csodás dűlő mellett, mely balra látható, ha elhagyjuk a Sárga Borház alatti új körforgalmat Sátoraljaújhely felé. Vastag, idős tőkék, abszolút déli kitettséggel részben az Alföldre, részben a Tokaji-hegy felé tekintve, mely kizárólag egy borászat művelésében van. A Disznókő dűlőinek különleges képessége, hogy itt minden évben tud több-kevesebb aszúszem születni, ha megvan hozzá a kellő türelem, de a löszös-rioliotos-agyagos Kapit még savai teszik egyedivé. Az idén 30 éves birtok pedig éppen az aszúiról vált híressé. A kiemelkedő évjáratok közül eddig mindössze 1999, 2005, 2011, 2015 adott nekünk önálló Kapi aszút, mely a minap  2017-ből ötödik kiadásával is bemutatkozott a szakma előtt.

Tovább

Ripka Gergely

Az Alión-sztori

8 érdekesség és 3 évjárat a spanyol legendával

Furmintfan-szomszéd jóvoltából februárban volt módom egyszerre három ALIONt is megkóstolni a legendás Vega Sicilia “művektől”. Az ikonikus spanyol borászat elmúlt évtizedekben elért sikereiről, érdemeiről, az *Oremus hegyaljai szerepéről ebben a posztban most kevesebb szó fog esni, de mivel olyan sokat emlegetjük referenciaként a sztárpincészet csúcsborait (a Pintiával, az Unico-val együtt), így a mai írásban pár érdekes adalékot szeretnék megosztani az Alion kapcsán, hogy aztán 3 szép évjárat jegyzetei meséljenek a sokat idézett minőségről. Tudtad például, hogy….

Tovább

Ripka Gergely

10 years challenge: 2014 (Vol. 2.)

Egy viszontagságos év édesei 10 év után

A pénteki száraz sor után még volt idő, kedv és persze hűtött palack néhány különlegesség erejéig. Nem csak tokajiak, külföldi borok is kerültek a pohárba. Lássuk, édesben mennyire sikerült szóra bírni a nehéz 2014-et...:

Tovább

Ripka Gergely

10 years challenge: 2014 (Vol. 1.)

Egy viszontagságos évjárat egy évtized után

Pollák Tibor barátunk szervezésében idén is volt alkalom belefeledkezni egy kicsit az idő múlásába. Ahogy minden februárban, 2024-ben is 10 éves borokat kóstolgattunk. Ezúttal ismét egy viszontagságos év, 2014 jött tehát a sorban. - Hűvös, esős esztendő, magas savak, sok válogatás a szüret alatt: kiváltképp szárazakban volt feladva a lecke. Semmi kiemelkedőre nem számít ilyenkor az ember, bár az igaz, hogy 2010-ből is voltak négy éve meglepetések (szárazban és édesben egyaránt). A képlet most is pofonegyszerű volt: termelőkkel, barátokkal, ismerősökkel kóstolgattunk tehát saját és nem saját, tokaji és nem tokaji borokat Bodrogkisfaludon, a magunk örömére és egy kicsit azért is, hogy tanuljunk belőlük. Nézzük is meg, milyen meglepetésekben volt részünk 2014-ből vakon:

Tovább

Ripka Gergely

TOKAJMAGIC - **Bott Teleki 2008-2023

Érlelt löszborok tanulságai Tokajból

Idei első klubkóstolónkon a Furmint Február jegyében ismét az érlelhető TokajDry borok állócsillaga, a **Bott Pince került fókuszba. Volt már szuper Csontos, volt kiváló Exczelencziás, tavaly pedig csodás Határi vertikálisunk; idén 19-re lapot húzva bevállaltam, hogy folytassuk egy löszös dűlővel és pörgessük vissza az idő kerekét egészen a száraz tokajiak hőskoráig! Szokás bekiabálni (a partvonalról), hogy a löszről készülő borok sokkal kevésbé állják a sarat, mint a vulkanikus termőhelyről származó borok, melyet tudjuk, hogy több ízben is cáfoltak már *Kikelet borok. De az igazat megvallva a negatív oldalon is tudnék sajnos példákat mondani, akár csak a saját kóstolóimról, ahol bizony volt részünk nem egy kellemetlen meglepetésekben is sajnos a Tokaji-hegyről. De úgy voltam vele, hogy ha Bott, akkor érdemes újra esélyt adni a lösznek, hátha okosabbak löszünk. 70-80 éves gyalogtőkék, történemi első osztályú terület, magasan a Tokaji-hegy oldalában, minden évben 1000 palack alatt. Mi kell még? - Nagyon kíváncsi voltam, mit mutatnak az érett palackok. Íme:

Tovább

Ripka Gergely

Szekszárdi “bikavérpárbaj”

Eszterbauer vs. Sebestyén

Sok évvel ezelőtt egy egri borásszal beszélgettünk az egri éjszakában egy már nem létező borbár teraszán Gárdonyi Géza egykori háza mellett. Sommásan annyit mondott bikavér témában, hogy míg Szekszárdnak a bikavér játék, addig Egerben nem az/élet-halál kérdése. Az Eger-Szekszárd Bikavér Párbaj kapcsán beszélgettünk, és egyetértettem vele, noha rendre mégis Szekszárd jött ki nekem meggyőzőbbnek, tisztábbnak az összekóstolások alkalmával. A kékfrankos alap mellett tudjuk, hogy Szekszárdon (egerrel ellentétben) a kadarka is fontos szerepet kap a bikákban, ami szerintem érthető, ha már a Kárpát-medencében vagyunk. Két általam kedvelt szekszárdi termelő borát kóstoltam most össze a nappaliban komparatív módon, hogy kicsit frissítsem a (szám ízét és a) tapasztalataimat a témában. 

Tovább