x

Ripka Gergely

Az aranyvenyige titka

Islai Inez meséje

Múlt héten osztottuk ki meseíró-pályázatunk nyerteseinek a fődíjakat Bodó Judittal (Závada Pál író sajnos nem tudott velünk tartani). A sárospataki Árpád Vezér Gimnázium és a mádi Koroknay Dániel Általános Iskola egy-egy diákja lett a két nyertesünk. A héten mindkét nagyszerű mesét szeretnénk megosztani. Bízunk benne, hogy vannak olyan családos olvasóink, akik a bekuckózós adventi estéken örömmel olvassák fel ezeket a sorokat otthon is, akár saját gyermekeik számára. Még egyszer gratulálunk Silai Ineznek is ezért a szuper meséért! Fogadjátok szeretettel:

Az aranyvenyige titka

 

Mindőtöket csitítsalak, mesécskével vidítsalak? Csuda egy mese lesz, titkok titkáról, csodák csodájáról, a tokaji aranyvenyige legendájáról.

Egyszer volt, hol nem volt, réges-régen, amikor még a kis manók éldegéltek a tokaji dűlők sűrű zöldjében, fényes, vidám időre ébredt a Hegyalja és minden lakója. Szorgos kis manók lakták a folyók partját, akik szőlőtermesztéssel foglalkoztak. A legcsintalanabb kismanó volt Zéti, aki társaival minden reggel jókedvűen, vidáman indult a szőlőbe dolgozni. Az volt a feladatuk, hogy leszüreteljék a szőlőszemeket, majd azokat alaposan megtisztítsák, és kiválogassák az ép szemeket. Az egyik napon, amikor már majdnem minden készen volt, hirtelen nagy vihar kerekedett, dörgött, villámlott és még az eső is el kezdett esni. Zéti jajveszékelve rohant társaihoz, akikkel gyorsan hazasietett. A manók egész nap házikójuk ablakán kikukucskálva várták, hogy a vihar lecsillapodjon, de csak egyre jobban esett, villámlott. Ezért hát lefeküdtek aludni annak reményében, hogy másnap nagyobb szerencséjük lesz az időjárással. Így is lett. Másnap szép, napsütéses időre ébredtek, ezért reggeli után vidáman sietett mindenki dolgozni. Igen ám, de amikor kiértek a szőlőbe, csúnya látvány fogadta őket.

-  Ti is látjátok, hogy mi történt a szőlőkkel? - kérdezte Zéti.

- Barnák és csúnyák lettek, ez biztos valami rosszat jelent. Most mitévők legyünk!? - jajveszékelt Benő, az izgága kismanó.

-Tudom én erre a megoldást! Hívjuk a professzort, ő mindenre tudja a választ. - mondta Zéti.

Így is lett, elmentek a professzor házához, hogy megmutassák neki a fonnyadtnak tűnő, aranyosabb színű szőlőfürtöket. A professzor volt a Hegyalja legbölcsebb, legöregebb manója, aki már sok mindent látott, megtapasztalt életében. Így Zétiek jól tudták, hogy ő biztosan meg tudja magyarázni ezt a jelenséget. Mikor odaértek, a professzort az udvaron találták, éppen kertészkedett, így hát gyorsan odasiettek hozzá.

- Professzor, kérem, segítsen nekünk! - rohant oda kétségbeesve Zéti.

- Jajj, fiam, ne olyan hangosan! Igaz, hogy már öreg vagyok, de azért még a hallásom jó! Mondd csak, miben segíthetek? - kérdezte a bölcs manó.

- Nézze csak, ilyen csúnya szőlőt találtunk ma. Talán beteg? - kérdezte Zéti, majd kinyitotta a kosarát.

A professzor belenézett, majd hangosan felnevetett: 

- Butuskáim, nem csúnyák ezek az aranyszínű szőlőszemek, hanem megaszúsodtak - felelte nevetések közepette a manó.

- Meg… mit csinált? - kérdezett vissza értetlenkedve Benő.

- Megaszúsodott. A szőlő a penészgomba hatására és az időjárásnak köszönhetően aszúvá vált. Ilyen csoda is régen történt! - örvendezett a professzor.

- Így már értjük! De mitévők legyünk vele? - kérdezték a manók még mindig értetlenkedve.

- Az aszús szőlőszemekből finom bort lehet készíteni, el is mesélem hogyan. 

A bölcs öreg szóról – szóra elmesélte nekik azt a különleges folyamatot, amelynek köszönhetően ízletes bort készíthetnek:

-  A kedvező időjárásnak és a penészgombának köszönhetően el is kezdhetjük a folyamatot az aszúsodott szőlőfürtök összegyűjtésével, majd kipréselésével. A mustból pedig erjedés után finom bort kapunk, és sok-sok ideig hagyjuk még állni.

Későre járt már, mikor a manók elköszöntek a professzortól, így mindenki hazament aludni, de másnap neki is láttak a munkának mindent úgy csinálva, ahogyan azt az este hallották. Az aszúsodott szőlőszemeket összezúzták, majd megmunkálták és a mustot hordókba töltötték. Nagyon sokat vártak, mire különleges és finom aszút kaptak, de a türelem meghozta gyümölcsét. A manók palackba töltötték a sárgásszínű borkülönlegességet és elindultak a professzor házához, hogy közösen megkóstolhassák az ízletes nedűt. Ki is töltöttek mindenkinek egy kicsit belőle. Amikor az öreg manó megkóstolta, így szólt mosolyogva:

- Ez valami hihetetlen csoda, isteni finom! És ti még azt hittétek, hogy beteg és csúnya gyümölcsöt találtatok!

Így esett a borkészítés csodája és derült fény az aranyvenyige titkára. Ha nem hiszed, a Tokaj-Hegyalja vidéken járj utána!

 

Írta: Islai Inez (18 éves), ÁVG - Sárospatak.

X

Ripka Gergely

Szűcs Ferenc: tállyai üzenetek a palackból

Az ember, aki megszállottan szerette az ízeket

Hiányzik Szűcs Feri. Nem tudok és innentől nem is fogok tudni nem személyesen belekezdeni egy Szűcs Ferenc féle bor bemutatásába. Nem hittem volna, hogy ennyi hónap után még mindig így meg fog rázni Feri hiánya. Épp pár hete bukott ez ki belőlem, két közös jóbarátnak, emailben, hogy a Ferire emlékezni kell: borokkal, ételekkel, jókedvvel, együtt…mert ő is ilyen volt. Mindig. Örömmel konstatáltam azért, hogy felesége, Szűcs Alexandra tűzön-vízen át viszi tovább Feri tállyai álmait. Hudák István, mint rendíthetetlen bástya felel azóta is a szőlőért a különleges dűlőkben, a borokért a pincében, a Honvéd utca 1-ben. Tállya biztos, hogy nagyon más lesz Feri nélkül, azóta megérkezni is teljesen más a kopott hegyaljai településre. Fontosnak tartom, hogy az emlékét őrizzem/őrizzük: fáklya volt az ő jelenléte a hazai boros színtéren. Olyan valaki volt, aki igazán szerette és élvezte az ízeket, a dűlőket, a borokat. Szandra a Babelbe hívott pár napja, hogy a friss degusztációs menübe bekerült tétel kapcsán bemutassanak Hudák Pistával néhány aktuális bort. Egyértelmű volt, hogy erre a meghívásra nem mondhattam nemet… 

Tovább

Ripka Gergely

TOKAJMAGIC: *Oremus Mandolás 0.75 vs 1.5 L!

Ilyen sem volt még...

II/IV: Az év első fele a szárazaké. - Idei második TokajDry-kóstolónk főszereplője pedig egy igazi modern klasszikus, az *Oremus Mandolása lesz. Expertebbek számára aligha újdonság, hogy a sztenderd és a magnum palack mennyire másképp érik a palackban. Ebben a témában Hegyalján pedig csakis az *Oremus rendelkezik mérhető merítéssel és tapasztalattal, ezért most a friss TokajGuide új csillagos borászatának birtokborain keresztül fogjuk vizsgálni ezt a különleges kérdéskört professzionális, ültetett keretek közt (ahogy kell): hogyan érik a furmint kis és nagy palackban? Van-e szignifikáns eltérés a palackméretek közt? Ha igen, milyen mértékben? Szinte tudományos magaslatokig emelkedünk majd hipotézisekkel, kóstolással és sok-sok meglepetéssel. Ehhez az alábbi Mandolás Furmint palackpárok lesznek segítségünkre:
2019 (0.75 vs. 1.5 L),
2017 (0.75 vs. 1.5 L),
2016 (0.75 vs. 1.5 L),
2012 (0.75 vs. 1.5 L),
2009 (0.75 vs. 1.5 L).
..
Helyszín: Borkollégium, Podmaniczky utca 31 (I. emeleten, balra).
Belépő: 16.500.-/fő (Patreon Eszencia támogatóknak minden Magic eseményünkre jár az éves bérlet). A részvételi csak előzetes regisztráció esetén biztosított: http://www.patreon.com/tokajguide
Foglalás: HELLO@TOKAJMAGIC.HU vagy privát üzenetben.
Tovább

Ripka Gergely

Mire számítsunk Tokajban 2023-ból?

***Demeter Zoltán birtok furmint vs. birtok hárs

Családi okok végett is különleges szálak fűznek a tavalyi évhez. Egész biztosan soká megőrzöm emlékemben 2023-at. - Ekkor lettem házas, ekkor lettem apa, megjelent az ötödik TokajGuide és az AszúGlass is debütált lányom születése előtt pár nappal (így visszatekintve tényleg nem is igazán értem, hogyan is történhetett ennyi minden szinte egyszerre). Tervezek hát eltenni palackokat a későbbi szülinapokra, de jelenleg még ‘az első száraz borokkal ismerkedős’ időszakban vagyunk.  Lássuk ma két etalon példán (és két meglepetésen) keresztül, mit várhatunk szárazban Hegyalján!

Tovább

Ripka Gergely

***Demeter Zoltán: Cabernet franc stílusok

Két nehéz évjárat vizsgázik

Azok, akik közelről figyelték a tokaji ikon munkásságát, biztosan emlékeznek még, hogy volt pár évjárat, amikor Demeter Zoltán Egerből (Nagytálya) vásárolt egy helyi termelőtől kékszőlőt, amit aztán saját pincéjében készített el. A szőlő természetesen a maximalista borász kívánalmai szerint lett művelve, beérlelve, szüretelve, hogy a nagyratörő vízióknak megfelelő minőség születhessen meg belőle (a név kötelez). Élénken él bennem a 2009-es első élmény (16 v/v %), de volt egy vékonyabb évjárat, aztán ismét tetszett az ugyancsak vastag 2013-as is, most pedig két olyan évjáratot fogunk megnézni, mely ékes példája annak, hogy az elmúlt 30 év két legviszontagságosabb évjáratában is lehetett izgalmas, időtálló vörösborokat készíteni… Nézzük is meg őket közelebbről:

Tovább

Ripka Gergely

Stílusgyakorlatok Moseltől az Etnáig

Tar Feri kóstolója nyitja meg a tavaszt

Március végén Tar Feri barátunk jóvoltából ismét részesülhettem egy kis külföldi merülésben. Különösebb válogatás nélkül rakott össze FineWines.hu újdonságokat innen is, onnan is Európán belülről, ami nekem mindig izgalmas frissítése az ismereteknek, inspirációknak (megelőzve azt is, hogy nagyon “berozsdásodjanak” az ízlelőbimbók a kevesebb tesztelés, felfedezőút és a több otthonlét közepette). Rég nem látott ismerősök következnek Moselből, Rheingauból, az Etnáról és Rhone-ból!

Tovább