x

Évjárat értékelő

„Milyen évjárat volt?” – FRISSÜLŐ ÉVÉRTÉKELÉSEK: 1995-től NAPJAINKIG

2023 * * *

(Cikkünk folyamatosan frissül.) Világszerte az újabb szélsőségek jellemezték az évet, tüzekkel, árvízekkel, hazánkban elég komoly nyári csapadékokkal. De több, mint százéves csapadékrekord dőlt meg már januárban, és a tavasz eleje is egészen esős és hűvös volt aztán. A tél enyhe volt, ami a növényvédelemnek nem kedvezett. Az áprilisi fakadás is némileg megcsúszott, és hideg májussal folytatódott. Júniusban elmaradt a kánikula, volt csapadék bőven, kissé elhúzódott a virágzás vége. A júliusi eső és pára a borvidék egyes részein komoly lisztharmatnyomást hozott (Egerben például a peronoszpóra is nyomást jelentett a szőlőre), a hó végén forrósággal. 

Tovább

2022 * * *

A csillagozást még ne tekintsük véglegesnek! Simán felkúszhat ez az első kóstolásokkal akár 4 csillagig is. Alighanem orszgászerte egyedi módon kihívásos, extrém száraz év volt 2022. Hegyalján is forró évjárat: enyhe, csapadékszegény tél, majd két héttel megcsúszó fakadás és egészen augusztus végéig nagyon kevés éves csapadékkal (különösen a borvidék délebbi pontjain extrém aszályokkal, pl. Tarcalon). Az ilyen csapadékszegény, korai érésű évek mindig a száraz borok egyensúlya kapcsán okozzák a legtöbb fejtörést (vö. 2018 vagy 2012). - Kis bogyók vastag bogyóhéjjal, magas polifenol-tartalommal, így az évjárat pezsgőiben is sokkal kevesebb eleganciára lehet számítani, főleg a forró déli fekvésekből. 

Tovább

2021 * * * * *

Egy meleg évtized után hűvösebben, de szépen indul az új dekád! Hegyalján mérsékeltebb, nem túl meleg évjárat 2021. Elég jellemző volt, hogy a savak szépen megmaradtak a bogyókban a teljes érésben, sőt a túlérés fázisaiban is. Így ahol például a botritisz is meg tudott érkezni erre a gyümölcsre, ott igen szép savú aszúborok is tudtak születni. Nagy évjáratnak ígérkezik 2021 a vibráló szárazak minősége alapján, de minden jel arra mutat, hogy érdemes várni tehát az édes borok megérkezésére is...

Tovább

2020 *

Az évjárat megosztó országos viszonylatban nézve. Dunántúlon nem volt az extremitások éve, sőt szerették kiszámíthatósága miatt a Batalonnál és Villányban is. Míg Egerben közepes év, addig nem nagyon messze, Tokaj-Hegyalján egyértelműen kihívásokkal teli, esős és nyártól főként feketerothadás áltat erősen fertőzött év. Bio művelésben sokan elengedték az évjáratot, de konvencionális művelésben is egész későig nagy kihívás volt megvédeni a fürtöket (ez pedig ugyebár a kötelező permetezés utáni várakozási idő miatt okoz fejtörést). Esetleges minőség Tokaj környékén szárazban és édesben is. 

Tovább

2019 * * * *

A tíz legmelegebb évből nyolc az ezredforduló utáni, ahogy az ENSZ időjárási szervezete, a WMO is megállapította, hogy globálisan a valaha mért négy legforróbb év volt 2016-2019.
Ehhez képest Magyarországon május közepén beköszöntött a november: 10 fok alatti hidegekben dideregtünk (míg 2018-ban ugyanebben az időben kánikula volt). 2019 júliusa volt az eddigi legforróbb hónap a Földön, a magyar nyár pedig 1901 óta a második legmelegebb volt.
Tokajban korán indult a botritisz és szépen fejlődött is a legtöbb aszús területen, ami jó kilátásokat tartogat aszúfronton, különösen az északabbi területeken.

Tovább

2018 * * *

Egy meleg év után a valaha mért legforróbb esztendő Magyarországon (már májusi kánikulával). Extrém korai érés, sokszor kényszerérett fürtök, elég gyenge botritiszesedéssel. Száraz boroknál nagyon észnél kellett lenni, ha valaki a savakat szerette volna megőrizni (de érett és nem zöld savakkal). Az elmúlt évtizedek egyik legkorábbi szürete, de akik időben tudtak lépni, ott meg tudták őrizni a savak mellett a megfelelő beltartalom reményét is. Kevés édes bor, és az északabbi területek, hűvösebb fekvések értéke megintcsak beigazolódni látszik. Az évjárat egyik sajátossága Hegyalján, hogy egy korai, november végi hirtelen és tartós fagy hatására lehetőség nyílt jégborok szüretelésére is.

Tovább

2017 * * * * *

Tokajban inkább aszús év, igen figyelemreméltó évjáratnak mondták már pár hónappal a szüret után is. Meleg évjárat, korai botritiszesedés alapvetően a magas minőségben készült hagyományos bortípusoknak kedvez inkább (szamorodni, aszú). Száraz borhoz nagyon észnél kellett lenni a szüreti időponttal és a válogatással. 

 

Tovább

2016 * * *

Országosan egy mérsékeltebb, eléggé csapadékos év volt. Tokaj-Hegyalján nehéz évjárat volt, ami nagyon sok munkát és gondos válogatást igényelt a borászatoktól. A sok kézi munka a szüretet költségessé tette, a válogatás során pedig a termés egy részét le kellett dobni a földre. A szüretet egy masszív eső vágta ketté, ezért klasszikusan a kétarcú évjáratok közé tartozik száraz borokban (eső előtti nagyobb mennyiségű tételek: több savval és eső utáni limitáltabb tételek, érettebb alapanyaggal). Az aszúk fiatalon csodásak, vibráló savúak.

 

Tovább

2015 * * * *

Országszerte forró, meleg év, kevés csapadékkal és kevés savval. Tokaj környékén kiegyensúlyozottan induló tenyészidő. Folyamatos nyári kánikula, extrém kevés csapadékkal. Gyors érés a forróság miatt, amit az öreg ültetvények bírtak jobban. Száraz borban jó évjárat, de a botritiszesedés is korán megindult.

Tovább

2014 *

Tokaj-Hegyalján kihívásokkal teli év, sok esővel, soha nem látott betegségekkel. Nehéz volt megvédeni a szőlőt. Korai botritiszesedés, de végül volt, aki édes bornak való alapanyaggal ki tudott hozni valamit a viszontagságos évből. Országosan sem kecsegtetett sok jóval.

Tovább

Ripka Gergely

Stílusgyakorlatok Moseltől az Etnáig

Tar Feri kóstolója nyitja meg a tavaszt

Március végén Tar Feri barátunk jóvoltából ismét részesülhettem egy kis külföldi merülésben. Különösebb válogatás nélkül rakott össze FineWines.hu újdonságokat innen is, onnan is Európán belülről, ami nekem mindig izgalmas frissítése az ismereteknek, inspirációknak (megelőzve azt is, hogy nagyon “berozsdásodjanak” az ízlelőbimbók a kevesebb tesztelés, felfedezőút és a több otthonlét közepette). Rég nem látott ismerősök következnek Moselből, Rheingauból, az Etnáról és Rhone-ból!

Tovább

Ripka Gergely

*Balassa 2017

Keserédes, felemás élmények

A múltkori furmintfannál kóstolt Alionok margójára annyi információt ehhez a poszthoz azért muszáj átkötnöm, hogy a kóstoló alapvetően *Balassa István 2017-es tételeiről szólt. Legalábbis így indult, így futott neki a társaság: nagy évjárat, tehetséges tokaji borász műhelyéből. Aztán hogy, hogy nem, az élet átírta a forgatókönyvet és lelkiismeretes házigazdánk éppen azért kapott borhűtőjébe hirtelen a biztos sikerrel kecsegtető spanyol sztárok után, mert a Balassa szárazak bizony váratlanul nagy csalódást keltettek a poharakban. Ki kell mondani: egyöntetűen és mindenki…sokat várt a dűlős furmintoktól, és aztán igen keveset kapott gyümölcsből, szépségből, szerkezetből. Úgy határoztam, hogy ezt megírni tán nincs is értelme, ahogy azt is kár lenne fejtegetni, hogy a tárolás közben történt-e valami a palackokkal, vagy más palackok is így viselkednek-e. Ha egyszer tudok, utánajárok. Addig is….

Tovább

Ripka Gergely

Az Alión-sztori

8 érdekesség és 3 évjárat a spanyol legendával

Furmintfan-szomszéd jóvoltából februárban volt módom egyszerre három ALIONt is megkóstolni a legendás Vega Sicilia “művektől”. Az ikonikus spanyol borászat elmúlt évtizedekben elért sikereiről, érdemeiről, az *Oremus hegyaljai szerepéről ebben a posztban most kevesebb szó fog esni, de mivel olyan sokat emlegetjük referenciaként a sztárpincészet csúcsborait (a Pintiával, az Unico-val együtt), így a mai írásban pár érdekes adalékot szeretnék megosztani az Alion kapcsán, hogy aztán 3 szép évjárat jegyzetei meséljenek a sokat idézett minőségről. Tudtad például, hogy….

Tovább

Ripka Gergely

10 years challenge: 2014 (Vol. 2.)

Egy viszontagságos év édesei 10 év után

A pénteki száraz sor után még volt idő, kedv és persze hűtött palack néhány különlegesség erejéig. Nem csak tokajiak, külföldi borok is kerültek a pohárba. Lássuk, édesben mennyire sikerült szóra bírni a nehéz 2014-et...:

Tovább

Ripka Gergely

10 years challenge: 2014 (Vol. 1.)

Egy viszontagságos évjárat egy évtized után

Pollák Tibor barátunk szervezésében idén is volt alkalom belefeledkezni egy kicsit az idő múlásába. Ahogy minden februárban, 2024-ben is 10 éves borokat kóstolgattunk. Ezúttal ismét egy viszontagságos év, 2014 jött tehát a sorban. - Hűvös, esős esztendő, magas savak, sok válogatás a szüret alatt: kiváltképp szárazakban volt feladva a lecke. Semmi kiemelkedőre nem számít ilyenkor az ember, bár az igaz, hogy 2010-ből is voltak négy éve meglepetések (szárazban és édesben egyaránt). A képlet most is pofonegyszerű volt: termelőkkel, barátokkal, ismerősökkel kóstolgattunk tehát saját és nem saját, tokaji és nem tokaji borokat Bodrogkisfaludon, a magunk örömére és egy kicsit azért is, hogy tanuljunk belőlük. Nézzük is meg, milyen meglepetésekben volt részünk 2014-ből vakon:

Tovább