x

Ripka Gergely

Orsolyák Attila - élmény

Furmint Február shortcut

Több dolog is van. Először is a Nagy Furmint Februárról átfogó bejegyzés egyelőre nem lesz, mivel az esemény folyamán a jegyzetfüzetem eltűnt arról a helyről, ahova utoljára letettem… Ilyen is van (bár ha valaki eltette volna, fogalmam sincs, milyen értéket képvisel egy zs-ketegóriás blogger OLVASHATATLAN jegyzetfüzete bárkinek is…azért hízelgő). Összesen mintegy negyven autentikus borászat (Balassa, Gizella, Bott, Kikelet, Demeter Zoltán, Dorogi István stb) furmintjának a hívószavai voltak benne; ha valaki tényleg elvette, ez mind történjen meg vele, lehetőleg 13 és fél perc leforgása alatt(:
Mikor hazafelé menet a zsebeim utoljára átkutattam, egy csinos lány névjegyét és egy elsöprő meglepetést jelentő miniborászatét találtam csak meg. Hanem annyiban hálás vagyok a jegyzet eltűnéséért, hogy nem szeretek gépelni, ezért helyettem is rövidre zárván a dolgot ezúttal az év első csillagainak kiosztása helyett egyetlen egy, figyelmet érdemlő birtokot emelnék most ki az eseményről.

A tokaji Orsolyák Attila - féle Istenhegy Kisbirtoknál töltöttem el a legtöbb időt a délután folyamán, nem is véletlenül. Nagyjából a borsor közepén jártam először náluk, s azt vettem észre az esemény vége felé, hogy egyre inkább egyetlen pince borai vonzanak vissza magukhoz. Két bort hoztak hivatalosan, hármat nem hivatalosan. A 2012-es Deák-dűlő hordóminta furmintja tiszta volt és fajtajelleges, hosszú és csiszolt ízű, amilyet nap mint nap keresek egy furmintban. Sok gyümölcs, sok ásvány. Maradékdcukra nem csekély, de helye van a borban. Csak tavasszal palackozzák, én holnap letölteném. Kóstolván egy arra járó, igen jó nevű tokaji borászt szólítottam le, hogy ezt nézze már meg ő is: telefonált közben, de nem bírta megállni, hogy ne jegyezze meg közben, hogy „Ez gyönyörű….gyönyörű”.
A 2011-es mádi tétel, talán a Szent Tamás termése (tudja a füzetem) illatosabb, virágosabb, kedvesebb, közvetlenebb jelenség. Itt is drasztikus volt a hozamkorlátozás. Még kevésbé hat késznek, de tartalmilag és összhatást tekintve izgalomban bőven megüti a mércét a legnagyobb nevek boraival.
A 2007-es In Medias Res a néhai, kultikus Albert Gazdánál már bezsebelt egy kilencest. Itt most leírás híján nem fog. Talán nem baj, hogy már a palackos érlelés jegyeit kezdi fölmutatni: dohány, avar, s közben mellette ott van a fehércsoki és a vanilia is. Ízben magas cukor (170 g/l….tán az egyedüli analitikai adat, amire emlékszem a napról), mely főszerepet kér magának, de van mellette mineralitás és sav is bőven, ami fölzárkózik mellé és segít maradéktalanul helyretenni az egyensúlyt. Csodás elegancia, mérhetetlen tisztaság, végtelen és mézes íz, minden éppen annyi, hogy még a nagy formátumú desszertbort értelmezni lehessen.

Kóstoltam a délután folyamán Úrágyákat, Becsekeket, Szent Tamásokat, Mézes Mályokat, sokmindent a nagyoktól, de valahogy most egyikük sem okozott annyi örömet, mint az Orsolyák borok (helyzetüket súlyosbítja, hogy annak a bizonyos rózsaszín füzetnek éppen az ő standjuk mellett veszett nyoma…).

Meg kell látogatnom őket!

A nap leghosszabb ízű száraz furmintja: Balassa István Villő MÉZES MÁLY Furmint 2011.**

A nap legtisztább ízű furmintjai: Bott Pince HATÁRI Furmint 2011.*, Gizella SZILVÖLGY  Furmint 2011.*

A nap legcsiszoltabb furmintja: Demeter Zoltán KAKAS Furmint 2011.*

A nap két leggazdagabb mélységű furmintjai: Királyudvar Demi Sec 2008.**, Tokaj Nobilis BARAKONYI Furmint 2011.**

A nap legnagyobb meglepetést okozó két száraz bora: Árpád Hegy Veresek 2009/2011

A nap legizgalmasabb édes bora: Orsolyák Pince In Medias Res 2007.**


[Ha esetleg valaki meglelné a spirálfüzetem és nincs ellenére, hogy a rendezvény borairól írjak, jelezze! Akkor poszt is lesz. Köszcsá.]

X

Ripka Gergely

Stílusgyakorlatok Moseltől az Etnáig

Tar Feri kóstolója nyitja meg a tavaszt

Március végén Tar Feri barátunk jóvoltából ismét részesülhettem egy kis külföldi merülésben. Különösebb válogatás nélkül rakott össze FineWines.hu újdonságokat innen is, onnan is Európán belülről, ami nekem mindig izgalmas frissítése az ismereteknek, inspirációknak (megelőzve azt is, hogy nagyon “berozsdásodjanak” az ízlelőbimbók a kevesebb tesztelés, felfedezőút és a több otthonlét közepette). Rég nem látott ismerősök következnek Moselből, Rheingauból, az Etnáról és Rhone-ból!

Tovább

Ripka Gergely

*Balassa 2017

Keserédes, felemás élmények

A múltkori furmintfannál kóstolt Alionok margójára annyi információt ehhez a poszthoz azért muszáj átkötnöm, hogy a kóstoló alapvetően *Balassa István 2017-es tételeiről szólt. Legalábbis így indult, így futott neki a társaság: nagy évjárat, tehetséges tokaji borász műhelyéből. Aztán hogy, hogy nem, az élet átírta a forgatókönyvet és lelkiismeretes házigazdánk éppen azért kapott borhűtőjébe hirtelen a biztos sikerrel kecsegtető spanyol sztárok után, mert a Balassa szárazak bizony váratlanul nagy csalódást keltettek a poharakban. Ki kell mondani: egyöntetűen és mindenki…sokat várt a dűlős furmintoktól, és aztán igen keveset kapott gyümölcsből, szépségből, szerkezetből. Úgy határoztam, hogy ezt megírni tán nincs is értelme, ahogy azt is kár lenne fejtegetni, hogy a tárolás közben történt-e valami a palackokkal, vagy más palackok is így viselkednek-e. Ha egyszer tudok, utánajárok. Addig is….

Tovább

Ripka Gergely

Az Alión-sztori

8 érdekesség és 3 évjárat a spanyol legendával

Furmintfan-szomszéd jóvoltából februárban volt módom egyszerre három ALIONt is megkóstolni a legendás Vega Sicilia “művektől”. Az ikonikus spanyol borászat elmúlt évtizedekben elért sikereiről, érdemeiről, az *Oremus hegyaljai szerepéről ebben a posztban most kevesebb szó fog esni, de mivel olyan sokat emlegetjük referenciaként a sztárpincészet csúcsborait (a Pintiával, az Unico-val együtt), így a mai írásban pár érdekes adalékot szeretnék megosztani az Alion kapcsán, hogy aztán 3 szép évjárat jegyzetei meséljenek a sokat idézett minőségről. Tudtad például, hogy….

Tovább

Ripka Gergely

10 years challenge: 2014 (Vol. 2.)

Egy viszontagságos év édesei 10 év után

A pénteki száraz sor után még volt idő, kedv és persze hűtött palack néhány különlegesség erejéig. Nem csak tokajiak, külföldi borok is kerültek a pohárba. Lássuk, édesben mennyire sikerült szóra bírni a nehéz 2014-et...:

Tovább

Ripka Gergely

10 years challenge: 2014 (Vol. 1.)

Egy viszontagságos évjárat egy évtized után

Pollák Tibor barátunk szervezésében idén is volt alkalom belefeledkezni egy kicsit az idő múlásába. Ahogy minden februárban, 2024-ben is 10 éves borokat kóstolgattunk. Ezúttal ismét egy viszontagságos év, 2014 jött tehát a sorban. - Hűvös, esős esztendő, magas savak, sok válogatás a szüret alatt: kiváltképp szárazakban volt feladva a lecke. Semmi kiemelkedőre nem számít ilyenkor az ember, bár az igaz, hogy 2010-ből is voltak négy éve meglepetések (szárazban és édesben egyaránt). A képlet most is pofonegyszerű volt: termelőkkel, barátokkal, ismerősökkel kóstolgattunk tehát saját és nem saját, tokaji és nem tokaji borokat Bodrogkisfaludon, a magunk örömére és egy kicsit azért is, hogy tanuljunk belőlük. Nézzük is meg, milyen meglepetésekben volt részünk 2014-ből vakon:

Tovább