x

Ripka Gergely

A Burgundia – paradoxon margójára

Két szép burgundi vörös együtt

Hazai szájnak elsőre valóban Burgundia nagysága tűnik a legtalányosabb bormekkának. Kifejtve: Alföldi Merlot is megfogalmazta a Humbug sorozatban, hogy egy földi halandó borisszának elsődlegesen azért nehéz ügy megérteni Burgundia különlegességét, mert az igazán súlyos élményekért sokszor irreálisan súlyos összegeket kell leszurkolni (számomra például a legfájóbb pont ebből a szempontból épp Burgundia fehér ékköve, Chablis, de egy Nuits Saint Georges esetében sem lazább az árképzés). Azt gondolom azonban, hogy általánosságban véve Burgundia egyedülállóságának kérdésköre ennél sokkalta nehezebb ügy, amint ezt az alábbi két bor példáján is látni lehet majd.


Nem mondom én azt, hogy Bordeaux nagyságát vagy Piemonte vagy Rioja nagyságát sokkal egyszerűbb megérteni, de néha mégis van bennem olyan érzés, hogy mondjuk három komoly tétel is elég átfogó keresztmetszetet ad esetükben a sajátosság mibenlétéről. Ezzel szemben, ha valaki megkóstolhatná Burgundia három legreprezentatívabb borát, akkor a kép még nem mondhatnám, hogy összeállna egy haladó halandó számára. Nagyon nem.
Kifejezetten utálom ezt a klisét, de nyilván a hektikus fajta és a sokszínű terroir miatt sem könnyű „megérteni ezeket a vörösborokat”. (És akkor még mondjuk egy Gevrey Chambertin és Pommard közti terroirbeli nüanszoktól, vagyis a legszebb résztől milyen messze járunk még.) Mint mindig, most igaz: rengeteget kell még tanulnom (talán nem vagyok ezzel sem egyedül).
Persze ott van az évszázadok töretlen pátosza, a felkészültség, a családi értékeken nyugvó sok generációs domaine-ok, a príma eredetvédelmi rendszer olajozottsága, amiket ott nem zilált szét semmilyen politikai rendszer. De én nem csak erre gondolok, pláne ha csak (kvázi vakon) a borokat nézem. Ám, hogy ne nyújtsam túl hosszúra a fölvázolni kívánt paradoxont: Burgundia borai misztikus szépségűek nekem. Ami elérhetetlen, bevehetetlen, az pedig mindig sokkal vonzóbb legtöbbünk számára (talán a borvidék sikere, megbecsültsége is némileg ebből ered). Pont ettől izgalmasak az ottani nedűk, hogy nem tudom megfejteni, hogy ezek miért nem csupán korrekt borok, hibák nélküliek, technológiailag tökéletesek, amiben van gyümölcs, hosszúság, termőhely, beltartalom, egyensúly, meg sok egyéb üres frázis. Mi az a plusz faktor bennük, amitől nem csak hogy izgalmasak lesznek és nem csak hogy fényévekre túlmutatnak mondjuk a mi túlárazott vörösborainkon? Ez a misztikusság egyenesen a világ talán legizgalmasabb borvidékévé tették Burgundiát?
S persze ilyenkor eszembe jut Tokaj is, ami hasonló vagy még különlegesebb adottságaival élve képes lesz-e valaha eljutni ilyen megérdemelt megbecsültségig:

Dom. Croix Beaune Cent Vignes 1er Cru Bourgogne 2009.*
Termálvíz, minerális illat, némi vegetális jeggyel és sajátos földességgel. Ízben haraphatóan telt és gazdag bor. Csersavai finomak és érettek. Íze kedves és komoly egyszerre, némi szemcsés, földes jelleg föltűnik ízében is. Több, mint korrekt belépő burgundi, bár behízelgő jelenségre messze ne számítson senki. 7

Thibault Liger Belair Nuits Saint Georges La Charmotte 2009.**
Kimondottan animális, istállós, bőrös illat, még órákkal a bontás után is. Mögöttük érett piros bogyósok és rumos szilva érezhető még. Pörgetvén gomba és dohány mutatkozik be aztán. Nagyon finom szemcséjű tanninjaival válik bársonyos jellegűvé a bor. Miközben van benne eleven vadság, tűz és csípős fűszer is. Meleg tónusú fűszerekkel (fahéjjal, szegfűszeggel) ízesített étcsoki kesernyéje. Miközben a fajta piros bogyósai teszik bájossá, ellenállhatatlanná a hosszú kortyot. Széltében, hosszában ki van töltve ez a korty, csodás.
Legfontosabb, hogy sehol nem esik túlzásokba, nem kel ki önmagéból, csodás egyensúlyából. Mégis a legfőbb erényét valahogy úgy tudnám körülírni (hosszabb ismerkedés után azt éreztem, s ez szerintem a burgundi borok legfőbb definíciója), hogy olyan ez a bor, mint egy szofisztikált, elegáns úriember, aki semmiképp nem akar a társaság középpontja lenni. Mágis mindenkit megnyer magának. Mindenki örül neki, pláne ha szót válthat vele, árnyalt értékeivel magára vonja akaratlanul is a figyelmet (hiába a harsány Shirazok vagy közismert bordóiak, vadóc rhone-iak feltűnősége). 8(+)

X

Ripka Gergely

Stílusgyakorlatok Moseltől az Etnáig

Tar Feri kóstolója nyitja meg a tavaszt

Március végén Tar Feri barátunk jóvoltából ismét részesülhettem egy kis külföldi merülésben. Különösebb válogatás nélkül rakott össze FineWines.hu újdonságokat innen is, onnan is Európán belülről, ami nekem mindig izgalmas frissítése az ismereteknek, inspirációknak (megelőzve azt is, hogy nagyon “berozsdásodjanak” az ízlelőbimbók a kevesebb tesztelés, felfedezőút és a több otthonlét közepette). Rég nem látott ismerősök következnek Moselből, Rheingauból, az Etnáról és Rhone-ból!

Tovább

Ripka Gergely

*Balassa 2017

Keserédes, felemás élmények

A múltkori furmintfannál kóstolt Alionok margójára annyi információt ehhez a poszthoz azért muszáj átkötnöm, hogy a kóstoló alapvetően *Balassa István 2017-es tételeiről szólt. Legalábbis így indult, így futott neki a társaság: nagy évjárat, tehetséges tokaji borász műhelyéből. Aztán hogy, hogy nem, az élet átírta a forgatókönyvet és lelkiismeretes házigazdánk éppen azért kapott borhűtőjébe hirtelen a biztos sikerrel kecsegtető spanyol sztárok után, mert a Balassa szárazak bizony váratlanul nagy csalódást keltettek a poharakban. Ki kell mondani: egyöntetűen és mindenki…sokat várt a dűlős furmintoktól, és aztán igen keveset kapott gyümölcsből, szépségből, szerkezetből. Úgy határoztam, hogy ezt megírni tán nincs is értelme, ahogy azt is kár lenne fejtegetni, hogy a tárolás közben történt-e valami a palackokkal, vagy más palackok is így viselkednek-e. Ha egyszer tudok, utánajárok. Addig is….

Tovább

Ripka Gergely

Az Alión-sztori

8 érdekesség és 3 évjárat a spanyol legendával

Furmintfan-szomszéd jóvoltából februárban volt módom egyszerre három ALIONt is megkóstolni a legendás Vega Sicilia “művektől”. Az ikonikus spanyol borászat elmúlt évtizedekben elért sikereiről, érdemeiről, az *Oremus hegyaljai szerepéről ebben a posztban most kevesebb szó fog esni, de mivel olyan sokat emlegetjük referenciaként a sztárpincészet csúcsborait (a Pintiával, az Unico-val együtt), így a mai írásban pár érdekes adalékot szeretnék megosztani az Alion kapcsán, hogy aztán 3 szép évjárat jegyzetei meséljenek a sokat idézett minőségről. Tudtad például, hogy….

Tovább

Ripka Gergely

10 years challenge: 2014 (Vol. 2.)

Egy viszontagságos év édesei 10 év után

A pénteki száraz sor után még volt idő, kedv és persze hűtött palack néhány különlegesség erejéig. Nem csak tokajiak, külföldi borok is kerültek a pohárba. Lássuk, édesben mennyire sikerült szóra bírni a nehéz 2014-et...:

Tovább

Ripka Gergely

10 years challenge: 2014 (Vol. 1.)

Egy viszontagságos évjárat egy évtized után

Pollák Tibor barátunk szervezésében idén is volt alkalom belefeledkezni egy kicsit az idő múlásába. Ahogy minden februárban, 2024-ben is 10 éves borokat kóstolgattunk. Ezúttal ismét egy viszontagságos év, 2014 jött tehát a sorban. - Hűvös, esős esztendő, magas savak, sok válogatás a szüret alatt: kiváltképp szárazakban volt feladva a lecke. Semmi kiemelkedőre nem számít ilyenkor az ember, bár az igaz, hogy 2010-ből is voltak négy éve meglepetések (szárazban és édesben egyaránt). A képlet most is pofonegyszerű volt: termelőkkel, barátokkal, ismerősökkel kóstolgattunk tehát saját és nem saját, tokaji és nem tokaji borokat Bodrogkisfaludon, a magunk örömére és egy kicsit azért is, hogy tanuljunk belőlük. Nézzük is meg, milyen meglepetésekben volt részünk 2014-ből vakon:

Tovább