x

Ripka Gergely

Tőkések gyorsszemle (2o12)

újdonságok

A minap alkalom nyílt néhány mátrai bort megkóstolnom az újdonságok csokrából. Márpedig, ha Mátra, akkor naná, hogy Tőkések. Mindig érdeklődéssel figyelem a működésüket. A borok is évről évre szebbek és izgalmasabbak szerintem, amihez a 11-es évjárat is kellő alapfeltételeket biztosított. A három lelkes, fiatal, kézműves borász tételei közül az alábbi érdekességek kerültek most a poharamba:

Szecskő Tamás Szürkebarát 2011.*
Érett sajt és gomba érezhető egyedi illatában. Ízben kiváló szerkezetű, hibátlan egyensúly, elképesztő gazdagság (a fajtához képest különösen) és finoman építkező struktúra, melyben minden részlet remekül ki van dolgozva. Filigrán és törékeny és kecses mindenütt, eközben hosszú ízt hagy a szájban, jól iható, minerális is. Bizony létezik olyan, hogy a fajta is, a borász is, a termőhely és az évjárat is csak pozitívumokat tesz hozzá egy borhoz. (6+)

Losonci Mátka Siller 2010.
Mákos, borsos, inkább (vörösborosan) fűszeres illat, melyen kevés (rozésabb) eper és ribizli lazít. Ízben nagyon finom gyümölcsök, kedves és jóleső savak, csupa primer jókedv. Jó inni, könnyű fogyasztani. A műfajon belül mindenképp izgalmas példa. Szerintem egy sillernek ilyen stílusúnak kell lennie. 6

Karner Gábor Birtokbor 2011.
Nem is tudtam, hogy Karner Gábornak Kékfrankoson (és Olaszrizlingen) kívül más szőlője is lett. Pedig ebben a birtokborban Pinot noir is van. Élénken fűszeres, kissé bőrösen animális illat, rumossággal, punccsal (egyesek szerint már most öregedő hatású…). Ízben szép beltartalom, - harapható, de sehol nem túlzó bor. Kitartó íz, sok réteg, rengeteg árnyalat egyszerre, hogy az ember alig győzi ízlelgetni egyiket a másik után. Elegáns fa, példás arányok. Felettébb tetszett. 6+

Losonci Turán 2011.
A két Turán közül sejteni lehetett, hogy Losonciéké lesz a könnyebb. Textilfestéknek sem lenne utolsó a fajta: elképesztő sötét és erőteljes bíbor-céklás színe van, persze fiatalos árnyalatokkal. Élénk kékszőlő illat, áfonya, édesre érett sötét gyümölcsök jutnak eszembe róla. Erőteljes tanninok húznak benne, extraktédessége nem csekély (de ekkor még nem sejtettem, mi vár rám a Szecskő borban). Hosszú, karosszékben elmélázós, télies vörösbor, kis kesernyével. Megosztó, haladó bor, amit nem könnyű befogadni, megérteni. 6

Szecskő Tamás Turán 2011.
Színben nyilván semmivel sem visszafogottabb. Átlátszatlan, éjsötét masszának tűnik. Nekem már a 9-es kiadás is sok volt. Talán nem meglepő, ha azt mondom, hogy egy Master of Wine borversenyen vakon kóstolva alighanem csúnyán lepontozná ezt a bort. Olyan mint egy félresikerült Amarone. Mákos, füstölt húsos, toastos és szerintem kissé eltúlzott bukéval írható körül (a fajtánál megszokottnak mondható erős kékszőlősség mellett persze). A fából szerintem ízben sincs hiány, de értem én, hogy ezt a súlyos alapanyagot nem lehet akármiben érlelni sem. Krémes, nehéz inni. Lehet, hogy még pihennie kell, de azt sem tartom kizártnak, hogy ilyen aránytalan megjelenéssel soha nem lesz a fogyasztók kedvence. Rendre forró években jön ki a borász tisztán Turánnal…nem tudom, hogy ez a jelleg mennyire áll jól egy egyébként is koncentrált bort adó fajtának…

X

Ripka Gergely

***Demeter Zoltán: Cabernet franc stílusok

Két nehéz évjárat vizsgázik

Azok, akik közelről figyelték a tokaji ikon munkásságát, biztosan emlékeznek még, hogy volt pár évjárat, amikor Demeter Zoltán Egerből (Nagytálya) vásárolt egy helyi termelőtől kékszőlőt, amit aztán saját pincéjében készített el. A szőlő természetesen a maximalista borász kívánalmai szerint lett művelve, beérlelve, szüretelve, hogy a nagyratörő vízióknak megfelelő minőség születhessen meg belőle (a név kötelez). Élénken él bennem a 2009-es első élmény (16 v/v %), de volt egy vékonyabb évjárat, aztán ismét tetszett az ugyancsak vastag 2013-as is, most pedig két olyan évjáratot fogunk megnézni, mely ékes példája annak, hogy az elmúlt 30 év két legviszontagságosabb évjáratában is lehetett izgalmas, időtálló vörösborokat készíteni… Nézzük is meg őket közelebbről:

Tovább

Ripka Gergely

Stílusgyakorlatok Moseltől az Etnáig

Tar Feri kóstolója nyitja meg a tavaszt

Március végén Tar Feri barátunk jóvoltából ismét részesülhettem egy kis külföldi merülésben. Különösebb válogatás nélkül rakott össze FineWines.hu újdonságokat innen is, onnan is Európán belülről, ami nekem mindig izgalmas frissítése az ismereteknek, inspirációknak (megelőzve azt is, hogy nagyon “berozsdásodjanak” az ízlelőbimbók a kevesebb tesztelés, felfedezőút és a több otthonlét közepette). Rég nem látott ismerősök következnek Moselből, Rheingauból, az Etnáról és Rhone-ból!

Tovább

Ripka Gergely

*Balassa 2017

Keserédes, felemás élmények

A múltkori furmintfannál kóstolt Alionok margójára annyi információt ehhez a poszthoz azért muszáj átkötnöm, hogy a kóstoló alapvetően *Balassa István 2017-es tételeiről szólt. Legalábbis így indult, így futott neki a társaság: nagy évjárat, tehetséges tokaji borász műhelyéből. Aztán hogy, hogy nem, az élet átírta a forgatókönyvet és lelkiismeretes házigazdánk éppen azért kapott borhűtőjébe hirtelen a biztos sikerrel kecsegtető spanyol sztárok után, mert a Balassa szárazak bizony váratlanul nagy csalódást keltettek a poharakban. Ki kell mondani: egyöntetűen és mindenki…sokat várt a dűlős furmintoktól, és aztán igen keveset kapott gyümölcsből, szépségből, szerkezetből. Úgy határoztam, hogy ezt megírni tán nincs is értelme, ahogy azt is kár lenne fejtegetni, hogy a tárolás közben történt-e valami a palackokkal, vagy más palackok is így viselkednek-e. Ha egyszer tudok, utánajárok. Addig is….

Tovább

Ripka Gergely

Az Alión-sztori

8 érdekesség és 3 évjárat a spanyol legendával

Furmintfan-szomszéd jóvoltából februárban volt módom egyszerre három ALIONt is megkóstolni a legendás Vega Sicilia “művektől”. Az ikonikus spanyol borászat elmúlt évtizedekben elért sikereiről, érdemeiről, az *Oremus hegyaljai szerepéről ebben a posztban most kevesebb szó fog esni, de mivel olyan sokat emlegetjük referenciaként a sztárpincészet csúcsborait (a Pintiával, az Unico-val együtt), így a mai írásban pár érdekes adalékot szeretnék megosztani az Alion kapcsán, hogy aztán 3 szép évjárat jegyzetei meséljenek a sokat idézett minőségről. Tudtad például, hogy….

Tovább

Ripka Gergely

10 years challenge: 2014 (Vol. 2.)

Egy viszontagságos év édesei 10 év után

A pénteki száraz sor után még volt idő, kedv és persze hűtött palack néhány különlegesség erejéig. Nem csak tokajiak, külföldi borok is kerültek a pohárba. Lássuk, édesben mennyire sikerült szóra bírni a nehéz 2014-et...:

Tovább