x

Ripka Gergely

St. Andrea Ferenchegy Pinot Noir 2006.*

magyar pinot archetípus

A bor fantázianeve a művészi címkén: ’Őrzöm csodálatos álmodat’. A néhai Gál Tibornak lehettek hasonló álmai, aki burgundiából hozott Pinot noir oltványokat, hogy bizonyítsa Eger hasonló adottságait, s aki (bár nem ismertem személyesen) sokat álmodhatott arról, hogy hazánkban Egerben lehet elkészíteni a legszebb Pinot noir-t.

Lőrincz György eközben mára a legkedveltebb, legtöbbet idézett egri borász lett, aki nélkül biztos, hogy Eger szintén nem jutott volna el oda, ahol most tart. Egy teljesen új borminőséget, letisztultságot, színvonalat hoztak létre társaival együtt. A stílus rengeteget alakult az évek során. Vádakból sem volt hiány: túlzott tölgyesség, túl sok átalakulás, túl szövevényes szortiment. Azt gondolom, vagyis abban bízom, mindhárom téren van javulás. A kereskedő is bizonyára próbál ésszerűsíteni a korábban átláthatatlan dűlős fölhozatalon. Ebben egyfelől nyilván ott vannak a praktikussági okok: hogy évjáratonként tízféle dűlős bort egyszerűen nem lehet nyomon követni. A nemzetközi tapasztalatok is azt mutatják, hogy a legjobb modell a 2-3 lépcsős szortiment. Jóllehet ez a bordói szemlélet mondjuk Villányban, Dél-Balatonon vagy Etyeken követendő lehet, de a burgundiasabb, termőhely és dűlő-alapú borászatoknál, borvidékeinknél kompromisszumokat szül (gondolok itt Tokajra és Egerre mint kivételekre, ahol igenis szükség van a dűlők erényeinek feltérképezésére). Ez nagyon nehezen orvosolható évtizedes dilemma idehaza. Hisz pont az ehhez hasonló különlegességek elvesztése miatt sír a másik szemem. Az egerszalóki Ferenchegy-dűlő Chardonnay-ban is bizonyította már többször, hogy a burgundiai fajták jól érzik erre magukat. Ez a tétel pedig szerintem, az egri Pinot archetípusa, a St Andrea eddigi fénykorából. Nem valószínű, hogy készül belőle folytatás.

Gránátos, téglás, áttetsző pirosas bíbor szín. Opálos még mindig a derítetlen bor, de engem nem zavar… Illata merész és mindenféle közhelytől mentes. Eper, hecsedli, füstölt sonka, gyufafüst, földesség, piros ribizli, enyhén kadarkás jegyek, finoman toastos zöngék, és egyfajta nem túlzó puncsos rumosságot éreztem folyton formálódó illatában. Ízben hasonlóan érzékeny és nehezen szálazható. Érett bor, de még abszolút a szép palackérettség tartományában. Finom, egries savai üdítenek elsőre, szép és érett tanninok tűnnek föl aztán. Pinot-s, érzékeny világ. Füstös, de eközben húsosan gyümölcsös is, főként ribizlivel ismét. Jó struktúra, összeérett alkotók egysége, szép harmóniája. Teste az egyedüli, ami az átlagosnál talán véznább, de ennek a fajtának lehet, hogy ez áll jól. Hasbaakasztó ilyesmit leírni, de az ilyen borok megértése az igazán fogékonyak kiváltsága. Még mindig nem mainstream vörösbor. Idő kell neki a pohárban; ahogy a megértéshez is, de hat év múltán is tartogat számunkra a fajta szépségeiből bőven. 7

X

Ripka Gergely

***Demeter Zoltán: Cabernet franc stílusok

Két nehéz évjárat vizsgázik

Azok, akik közelről figyelték a tokaji ikon munkásságát, biztosan emlékeznek még, hogy volt pár évjárat, amikor Demeter Zoltán Egerből (Nagytálya) vásárolt egy helyi termelőtől kékszőlőt, amit aztán saját pincéjében készített el. A szőlő természetesen a maximalista borász kívánalmai szerint lett művelve, beérlelve, szüretelve, hogy a nagyratörő vízióknak megfelelő minőség születhessen meg belőle (a név kötelez). Élénken él bennem a 2009-es első élmény (16 v/v %), de volt egy vékonyabb évjárat, aztán ismét tetszett az ugyancsak vastag 2013-as is, most pedig két olyan évjáratot fogunk megnézni, mely ékes példája annak, hogy az elmúlt 30 év két legviszontagságosabb évjáratában is lehetett izgalmas, időtálló vörösborokat készíteni… Nézzük is meg őket közelebbről:

Tovább

Ripka Gergely

Stílusgyakorlatok Moseltől az Etnáig

Tar Feri kóstolója nyitja meg a tavaszt

Március végén Tar Feri barátunk jóvoltából ismét részesülhettem egy kis külföldi merülésben. Különösebb válogatás nélkül rakott össze FineWines.hu újdonságokat innen is, onnan is Európán belülről, ami nekem mindig izgalmas frissítése az ismereteknek, inspirációknak (megelőzve azt is, hogy nagyon “berozsdásodjanak” az ízlelőbimbók a kevesebb tesztelés, felfedezőút és a több otthonlét közepette). Rég nem látott ismerősök következnek Moselből, Rheingauból, az Etnáról és Rhone-ból!

Tovább

Ripka Gergely

*Balassa 2017

Keserédes, felemás élmények

A múltkori furmintfannál kóstolt Alionok margójára annyi információt ehhez a poszthoz azért muszáj átkötnöm, hogy a kóstoló alapvetően *Balassa István 2017-es tételeiről szólt. Legalábbis így indult, így futott neki a társaság: nagy évjárat, tehetséges tokaji borász műhelyéből. Aztán hogy, hogy nem, az élet átírta a forgatókönyvet és lelkiismeretes házigazdánk éppen azért kapott borhűtőjébe hirtelen a biztos sikerrel kecsegtető spanyol sztárok után, mert a Balassa szárazak bizony váratlanul nagy csalódást keltettek a poharakban. Ki kell mondani: egyöntetűen és mindenki…sokat várt a dűlős furmintoktól, és aztán igen keveset kapott gyümölcsből, szépségből, szerkezetből. Úgy határoztam, hogy ezt megírni tán nincs is értelme, ahogy azt is kár lenne fejtegetni, hogy a tárolás közben történt-e valami a palackokkal, vagy más palackok is így viselkednek-e. Ha egyszer tudok, utánajárok. Addig is….

Tovább

Ripka Gergely

Az Alión-sztori

8 érdekesség és 3 évjárat a spanyol legendával

Furmintfan-szomszéd jóvoltából februárban volt módom egyszerre három ALIONt is megkóstolni a legendás Vega Sicilia “művektől”. Az ikonikus spanyol borászat elmúlt évtizedekben elért sikereiről, érdemeiről, az *Oremus hegyaljai szerepéről ebben a posztban most kevesebb szó fog esni, de mivel olyan sokat emlegetjük referenciaként a sztárpincészet csúcsborait (a Pintiával, az Unico-val együtt), így a mai írásban pár érdekes adalékot szeretnék megosztani az Alion kapcsán, hogy aztán 3 szép évjárat jegyzetei meséljenek a sokat idézett minőségről. Tudtad például, hogy….

Tovább

Ripka Gergely

10 years challenge: 2014 (Vol. 2.)

Egy viszontagságos év édesei 10 év után

A pénteki száraz sor után még volt idő, kedv és persze hűtött palack néhány különlegesség erejéig. Nem csak tokajiak, külföldi borok is kerültek a pohárba. Lássuk, édesben mennyire sikerült szóra bírni a nehéz 2014-et...:

Tovább