x

Balla Márton

Ahogy a csillag megy az égen…

Szepsy kóstoló

A hideg miatt levegő után kapkodva teljesen átfázva érkeztem meg a Bortársaság Lánchíd-utcai üzletébe egy ködös tél-eleji reggelen. Nagyon vártam ezt a napot, ezt a kóstolót, így nem volt nehéz korán kelni, a fűtetlen vonaton ábrándozva bedöcögni Budapestre és átgyalogolni a benzingőzös alagúton.

Mikor beléptem az ajtón egy barátom jött oda hozzám üdvözölni. Alig vettem le a kabátom mikor szólt valaki, hogy menjünk fel a felső szintre és kezdjük a kóstolót, mert délben már munkába kell állni. Sorra mennek el előttem az emberek a kóstolóhelység irányába, mikor egy ismeretlen ismerős valahonnan az utolsók közül előlép és láthatóan felénk tart. Arcán mosoly és elégedett öröm. Elégedett, munkaszerető öröm. Egy ember, aki szereti csinálni, amit csinál, akármilyen nehéz és sokszor kilátástalan. Valaki, aki példát adott nemcsak egy borvidéknek, de egy egész országnak, hogy miképpen érdemes nekilátni és egyszerűen csak végezni a feladatot nap, mint nap, percről percre. És az ilyen embernek nem marad el a jutalma. Szerénység és alázat…méltatlanul keveset gyakorolt erények…

Odaér hozzánk és mosolyogva a kezét nyújtja. Kezet fogunk. „Jó reggelt! Balla Márton” mondom, mire a szerény válasz: „Szepsy István”

Eredetileg a száraz Szepsy furmintokat kóstoltuk volna meg, de másképpen alakult. Az alábbiakban röviden leírom a jegyzeteimet, néha nem minden információ jutott el hozzám, nem mindenütt írtam le minden elhangzott analitikai adatot, mert elég gyorsan haladtunk, ugyanis István izgatott volt, mert egy Szepsy unoka készülődött megszületni azon a reggelen. Egy adott pillanatban, amikor megszólalt a telefonja, megfagyott a levegő és néma csend lett…de még nem az unoka volt…

Egyszóval nem mindenütt található meg minden információ, ami elhangzott de igyekeztem, a boroknál, ha kapható a Bortársaságnál, leírtam az ott jelenleg érvényes árakat is.

A birtok jelenleg 52 ha, ennek egyharmadán teremnek a száraz borok alapanyagai. A fürtök válogatva vannak szín és méret szerint. A száraz furmintokba a kis és közepes méretű fürtök kerülnek. A tendencia, hogy a száraz borok egyre kevésbé lesznek későn szüretelve a jövőben, ezzel az érlelhetőséget kívánják növelni, valamint egyre több időt töltenek majd palackban a pincénél, piacra kerülés előtt.

Egytől-egyig almasavbontáson keresztülment borok.

1. Szepsy Furmint (Birtokfurmint), 2006

Az „alap”-Szepsy furmint. 8-9 dűlő termése, a tőkék életkora 12-70 év, tőkesűrűség 5000 tőke/ha, tőketerhelés 60-70dkg/tőke. 14,1%-os alc., 6,5g/l sav, 2,4g/l cukor. Készült 17000 palack (2000 palack/ha).

Színe ennek a legsötétebb a száraz furmintok között, mély aranysárga. Illata enyhén petróleumos, a palackos érlelés jegyeivel, egzotikus, krémes, túlérett jegyeket mutat, nagyon intenzív és gazdag.

Ízében tüzes, tartalmas, krémesen száraz. Túlérett birs, gyönyörű ízgazdagság, hosszú kellemes utóízzel. (4350Ft)

2. Szepsy Úrágya Furmint, 2006

Annak idején az első száraz bor volt a Szepsy birtokról. 14%-os alc., 1g/l cukor és a Birtokfurmintnál valamivel alacsonyabb savtartalom…30%-ban új és 70%-ban vegyesen 2-3-4 éves magyar tölgyfahordókban érlelődött. Készült: 14600 palack.

A termés teljesen érett volt (részben kései szüret), de Botrytis-es szemeket nem tartalmazott. Szép arany szín, olajos mozgás. Itt nem érződik a petróleum az illatban, a viszonylag kései szüretnek és az elhúzódó almasavbontásnak köszönhetően hamarabb érik, mint a többi furmint, ezért már most könnyebben iható.

Édeskés illat, kevesebb egzotikusság, málnás illatjegyek. Íze valamivel szikárabb, szárazabb a Birtokfurmintnál, pörkölt aromákkal, kicsit komolyabbnak hat. (6480Ft)

3. Szepsy Urbán Furmint, 2006

Az Urbán-dűlő összesen 35ha, ebből 3ha Szepsy-é, ennek fele furmint. Összesen 2400 palack készült, ebből 2100 kerül forgalomba. 13,51% alc., 6,2g/l sav, 3,4g/l cukor.

Az eddigieknél jelentősen világosabb szín és sokkal minerálisabb illat, málnás jegyekkel. Nem tűnik olyan testesnek, krémesnek, mint a másik kettő, szikárabb, feszesebb. Hosszú utóíz. Nemrég méltattam itt: http://www.derekhegy.hu/kostolasok/bortarsasag-kostolok-i/1 (9600Ft)

4. Szepsy Szent Tamás Furmint, 2006

Az 50 hektáron elterülő Szent Tamás-dűlőből 11ha Szepsy-é. Az ehhez a borhoz felhasznált szőlő 1,634ha-ról származik. A szőlő 1946-os telepítésű. Készült: 3200 palack.

Analitikai adatok: 14,15% alc., 6,9g/l sav, 2,1g/l cukor.

Világos arany szín. Illata és íze is meglepően friss. Illatában túlérett birs, birslekvár és határozott mineralitás. Csontszáraz hosszú ízű bor, a pohárban hagyva szépen nyílik. (Előjegyezhető 6-os kartonban a Bortársaságnál 50400Ft-ért (8400Ft/palack). Márciusi forgalomba kerülésekor palackonkénti ára vélhetően meghaladja majd a 12000Ft-ot.)

5. Szepsy Nyulászó Furmint, 2007

A borból 4000 palack készült és nemrég került forgalomba. Érthetően fiatal még. 13,5% alc., 5,5g/l sav, 6,3g/l cukor, ami ízében is érezhető és nagyon kellemesen hat!

Színe világossárga. Illatában alma és barack. Illata és íze gyümölcsös, harmonikus, könnyed, behízelgő, kedves. Ízben lágyabbnak tűnik, mint amilyen. Legkönnyebben iható, talán ezért is tetszett nekem ez a leginkább. (5400Ft)

6. Szepsy Szent Tamás Furmint, 2007

Jelenleg még nem kapható tétel. 3800 palack készült összesen. 14,8% alc., 5,2g/l sav, 4,2g/l cukor.

Színe a világosabb fajtából, fiatal bor még. Könnyed illatok, krémes, barátságos ízvilág, harmonikus sav-cukor egyensúly, még kicsit sok fa az utóízben. Összességében nagyszerű bor lesz, ha összeérik, ásványos, komplex, tüzes, hosszú utóízzel.

7. Szepsy édes Szamorodni, 2006

Ebből a szamorodniból 9000 palack készült, a pince célja az évi 15000 palack elérése. Valószínűleg tavasszal kerül forgalomba, jelenleg nem kapható.

Világos arany szín. Mézes barackos illatok (őszi-kajszi vegyesen…). Ízében érezhető mineralitás, kevés botritisz és újhordó. Méz és méhviasz. Elképesztő harmónia, gyönyörű sav-cukor egyensúly. Hosszú érett-barackos utóíz. Tüzes-ízes szamorodni, amilyennek lennie kell! Az édesek közül ezt emelném ki!

Itt mesélt Szepsy egy kedves történetet. A fia kint volt New York-ban egy borvacsorán, ahol az ő boraikat is bemutatták. Az édes szamorodni olyan siker volt, hogy az összes elfogyott, amit ő magával vitt, de a kóstoló résztvevői szerették volna újra meg újra visszakóstolni. Az ifjabb Szepsy már a negyedik 500 dolláros bort volt kénytelen fizetni zsebből (az étterem készletéből, ottani áron), mikor felhívja az öreget, beszámol és megjegyzi: „Fater, ez húzós lesz!”

8. Szepsy 6 puttonyos aszú, 2005

Na igen…egy bor felülről…amitől egy hétköznap reggel kizökken a megszokott rendből, egy bor, ami lecsendesíti a kóstolókat.

Kevesebb készült, mint az előző (2003-as) Szepsy aszúból, összesen 6000 palack. 11,8% alc., 10g/l sav és a cukorról lemaradtam, de bőven 200g/l fölé tippelném…

Sötét, mélyarany szín. Intenzív illat, tárkonnyal, mézzel és barackkal. Cukor és égetett fa illata jönnek még elő. Narancsos-citrusos ízvilág, zselés szaloncukor, krémes, talán kicsit kilóg a cukor, de ezek csak szavak… (ára valószínűleg a szokásos szinten marad, 23-25000Ft)

9. Szepsy Botond Cuvée, 2006

Igazából itt a kóstoló véget ért, Szepsy elviharzott, volt még teendője bőven. Mindenesetre egy előző nap kinyitott palack Botond Cuvée-ből még cseppent a poharunkba és az eufórikus hangulaton kissé felülemelkedve vagy inkább visszasűlyedve jegyzeteltem pár igazán alig értékelhető sort.

Ez az édes birtokbora a pincének. Furmint, Hárslevelű, Sárgamuskotály. 12,1% alc., 141g/l cukor és 8000 palack. Több töppedt, mint aszúsodott szem került a borba.

Szép aranysárga szín, komplex, gazdag illatok. Még mélyebb ízek, mint illatok, finoman vegetális jelleg, barackkal, mézzel. Hosszú utóíz. Jól iható! (11700Ft-0,5 literes palack)

Szepsy Istvánban egy hihetetlen precíz, derűs embert ismertem meg, akit nem megöregített, hanem megerősített a munka. Egy munka, amit kevesen végeznek ilyen jól és ilyen szépen ebben az országban. Tisztában van vele, hogy a tökéletes az ember számára elérhetetlen, mégis újra meg újra megpróbálkozik vele, és nem kevés sikerrel. Derűs ember sok alázattal és szerénységgel. Talán pont ezért derűs, pedig ha valaki, hát ő aztán bátran verhetné a mellét. A bölcs ember legfőbb ismérvei: derű, szerénység, alázat.

A kóstoló után a boroktól és az élménytől mámoros állapotban felmásztunk az alagút tetejére ahonnan rálátni a városra és a jeges-havas kövön ülve szótlanul csak azt vettem észre, hogy innen nem is tűnik olyan idegennek ez a világ. Innen mennyivel szebb. És megint éreztem, hogy az ünnepet nem csinálni kell, magától lesz. Mert a rendkívüli a hétköznapok szürkeségében van elrejtve. Várni kell, hinni benne és érezni, amikor megérkezik.

(A kóstolót a Bortársaság szervezte, köszönet érte! Rengeteg információ található néhány borról a Bortársaság honlapján is, az itt leírtakon felül: link

A Szepsy birtok internetes elérhetősége: http://www.szepsy.hu/index.html )

X

Ripka Gergely

Stílusgyakorlatok Moseltől az Etnáig

Tar Feri kóstolója nyitja meg a tavaszt

Március végén Tar Feri barátunk jóvoltából ismét részesülhettem egy kis külföldi merülésben. Különösebb válogatás nélkül rakott össze FineWines.hu újdonságokat innen is, onnan is Európán belülről, ami nekem mindig izgalmas frissítése az ismereteknek, inspirációknak (megelőzve azt is, hogy nagyon “berozsdásodjanak” az ízlelőbimbók a kevesebb tesztelés, felfedezőút és a több otthonlét közepette). Rég nem látott ismerősök következnek Moselből, Rheingauból, az Etnáról és Rhone-ból!

Tovább

Ripka Gergely

*Balassa 2017

Keserédes, felemás élmények

A múltkori furmintfannál kóstolt Alionok margójára annyi információt ehhez a poszthoz azért muszáj átkötnöm, hogy a kóstoló alapvetően *Balassa István 2017-es tételeiről szólt. Legalábbis így indult, így futott neki a társaság: nagy évjárat, tehetséges tokaji borász műhelyéből. Aztán hogy, hogy nem, az élet átírta a forgatókönyvet és lelkiismeretes házigazdánk éppen azért kapott borhűtőjébe hirtelen a biztos sikerrel kecsegtető spanyol sztárok után, mert a Balassa szárazak bizony váratlanul nagy csalódást keltettek a poharakban. Ki kell mondani: egyöntetűen és mindenki…sokat várt a dűlős furmintoktól, és aztán igen keveset kapott gyümölcsből, szépségből, szerkezetből. Úgy határoztam, hogy ezt megírni tán nincs is értelme, ahogy azt is kár lenne fejtegetni, hogy a tárolás közben történt-e valami a palackokkal, vagy más palackok is így viselkednek-e. Ha egyszer tudok, utánajárok. Addig is….

Tovább

Ripka Gergely

Az Alión-sztori

8 érdekesség és 3 évjárat a spanyol legendával

Furmintfan-szomszéd jóvoltából februárban volt módom egyszerre három ALIONt is megkóstolni a legendás Vega Sicilia “művektől”. Az ikonikus spanyol borászat elmúlt évtizedekben elért sikereiről, érdemeiről, az *Oremus hegyaljai szerepéről ebben a posztban most kevesebb szó fog esni, de mivel olyan sokat emlegetjük referenciaként a sztárpincészet csúcsborait (a Pintiával, az Unico-val együtt), így a mai írásban pár érdekes adalékot szeretnék megosztani az Alion kapcsán, hogy aztán 3 szép évjárat jegyzetei meséljenek a sokat idézett minőségről. Tudtad például, hogy….

Tovább

Ripka Gergely

10 years challenge: 2014 (Vol. 2.)

Egy viszontagságos év édesei 10 év után

A pénteki száraz sor után még volt idő, kedv és persze hűtött palack néhány különlegesség erejéig. Nem csak tokajiak, külföldi borok is kerültek a pohárba. Lássuk, édesben mennyire sikerült szóra bírni a nehéz 2014-et...:

Tovább

Ripka Gergely

10 years challenge: 2014 (Vol. 1.)

Egy viszontagságos évjárat egy évtized után

Pollák Tibor barátunk szervezésében idén is volt alkalom belefeledkezni egy kicsit az idő múlásába. Ahogy minden februárban, 2024-ben is 10 éves borokat kóstolgattunk. Ezúttal ismét egy viszontagságos év, 2014 jött tehát a sorban. - Hűvös, esős esztendő, magas savak, sok válogatás a szüret alatt: kiváltképp szárazakban volt feladva a lecke. Semmi kiemelkedőre nem számít ilyenkor az ember, bár az igaz, hogy 2010-ből is voltak négy éve meglepetések (szárazban és édesben egyaránt). A képlet most is pofonegyszerű volt: termelőkkel, barátokkal, ismerősökkel kóstolgattunk tehát saját és nem saját, tokaji és nem tokaji borokat Bodrogkisfaludon, a magunk örömére és egy kicsit azért is, hogy tanuljunk belőlük. Nézzük is meg, milyen meglepetésekben volt részünk 2014-ből vakon:

Tovább