x

Ripka Gergely

Tokaj Kikeletnél vendégségben

Tokaji hétvége #3/4

Drbartáék leszerveztek egy látogatást Bereczékhez mielőtt kimentünk volna a Csontosba metszeni Józsiékkal. Ezért potyautasként velük tartottam Tarcal felé. Zajlik az élet a Kikelet háza táján is: építkezés, közreműködés másik pincénél stb. Hálás vagyok, hogy tudtak engem is fogadni, mert nagyon sajnáltam, hogy a legutóbbi Tokaji Hétvégén hozzájuk nem jutottam el.

Zömmel itt is 11-es mintákat kóstoltunk Berecz Stéphanie-val:

Kikelet Birtok Hárslevelű 2011.

Szőlőcukros, Sauvignonos, zöldalmás illat. Igen komoly, de szép savak kapják vállukra a kesernyés, ásványos zamatokkal jól kitöltött kortyot. Teste is elég nagy, alkoholja is érezhető, a hosszúsága is bőven megvan. Egyelőre a Sauvignonosság ízben is érzékelhető (persze alap: fajélesztő a pincénél föl sem merülhet. Ezt azért nem árt tudni.).

Kikelet Lónyai Hárslevelű 2011. (!)

Sauvignon blanc, cukorkás, virágporos díszekkel. Szép, rebbenékeny elegancia, löszös karakter. Sok ásvánnyal, teltséggel. Egyelőre nagyon ígéretes alapanyag, mely ismét kiemelkedik a mezőnyből.

Kikelet Kassai Hárslevelű 2011.

Neutrálisabb, frissebb illat. Sokkal visszafogottabb az előző kettő után: barack, körte teszi színesebbé idővel. Filigrán alkat, de a korty közepe erőteljes maggal rendelkezik. Savai is élénkebbek, feszességet adnak a bornak.

Kikelet Váti Hárslevelű 2011.

Virágosabb illatú Hárs. Viszont ő már ízben is Sauvignonokat idéz: csalán, bodza. Virgonc, játékos savú, viszont van mellette test és egyedi karakter is. Elegáns és megnyerő jelenség.

Kikelet Birtok Furmint (Váti & Lestár) 2011. (!)

A Furmint Februáron már találkoztam vele, de akkor nem fogott meg ennyire. Illatra ez is elég semlegesnek hat (talán a hőfok miatt), de ízében nagyonis telt és tartalmas. Kitölti a száj minden szegletét, és már most egészen kerek egésznek hat. Komplex, összetett és rágható tömörségű bor.

Kikelet Farkas Furmint 2011.

Zöldalmahéj illatú. Ízben kedves, behízelgő, visszafogottabb savai révén valamivel könnyebb inni az előzőek után.

Kikelet Kassai Hárslevelű (4. szüret) 2011

Friss, tejfölös illat, üde bodzával, kötelező sauvignonosággal. Virgonc savú és közben elég zamatos is. Könnyű, de közben kellően testes is, enyhe aszpirinességgel az utóízben. Megnyugtató látni, hogy a borász ennyire komolyan veszi a Hárslevelűt is.

Kikelet Váti Hárslevelű 2008.*

Rajnai petrolosságot érezni orrban, majd egy kis mézességet mutat még. Ízben erőteljes, tetszetős palackbukés tercierjegyeket mutat. Sűrű rácspontú, vajas lecsengésű, komoly testtel rendelkező bor mely ízében is rieslingek felépítését idézi föl kissé bennem. 7
(Most látom csak visszaolvasva: hihetetlenül sokat fejlődött és érett - főleg savai - októberi és szeptemberi szikárabb jellege óta.)

Kikelet Váti Furmint-Hárs 2010.

Illatos, virágos, vajas és elég összetett illat. Behízelgően cukros ízű, félszáraz bor. Zamatos, az évjáratra jellemzően jó savú, és rengeteg gyümölcsöt érezni benne. 6+

Kikelet aszú 2010.

Természetesen ő sincs palackban még. Propoliszos, mézes, tropikális kényeztetés illatban. Könnyed, nem nagyon hosszú, és savai úgy kimossák a szájból cukortartalmát, hogy szinte 5 puttonyos érzetet kelt. Telis-tele van citrusos üdeséggel, késői szüretes könnyedséggel, ami az idővel bizonyára sokat fog még komolyodni.

X

Ripka Gergely

***Demeter Zoltán: Cabernet franc stílusok

Két nehéz évjárat vizsgázik

Azok, akik közelről figyelték a tokaji ikon munkásságát, biztosan emlékeznek még, hogy volt pár évjárat, amikor Demeter Zoltán Egerből (Nagytálya) vásárolt egy helyi termelőtől kékszőlőt, amit aztán saját pincéjében készített el. A szőlő természetesen a maximalista borász kívánalmai szerint lett művelve, beérlelve, szüretelve, hogy a nagyratörő vízióknak megfelelő minőség születhessen meg belőle (a név kötelez). Élénken él bennem a 2009-es első élmény (16 v/v %), de volt egy vékonyabb évjárat, aztán ismét tetszett az ugyancsak vastag 2013-as is, most pedig két olyan évjáratot fogunk megnézni, mely ékes példája annak, hogy az elmúlt 30 év két legviszontagságosabb évjáratában is lehetett izgalmas, időtálló vörösborokat készíteni… Nézzük is meg őket közelebbről:

Tovább

Ripka Gergely

Stílusgyakorlatok Moseltől az Etnáig

Tar Feri kóstolója nyitja meg a tavaszt

Március végén Tar Feri barátunk jóvoltából ismét részesülhettem egy kis külföldi merülésben. Különösebb válogatás nélkül rakott össze FineWines.hu újdonságokat innen is, onnan is Európán belülről, ami nekem mindig izgalmas frissítése az ismereteknek, inspirációknak (megelőzve azt is, hogy nagyon “berozsdásodjanak” az ízlelőbimbók a kevesebb tesztelés, felfedezőút és a több otthonlét közepette). Rég nem látott ismerősök következnek Moselből, Rheingauból, az Etnáról és Rhone-ból!

Tovább

Ripka Gergely

*Balassa 2017

Keserédes, felemás élmények

A múltkori furmintfannál kóstolt Alionok margójára annyi információt ehhez a poszthoz azért muszáj átkötnöm, hogy a kóstoló alapvetően *Balassa István 2017-es tételeiről szólt. Legalábbis így indult, így futott neki a társaság: nagy évjárat, tehetséges tokaji borász műhelyéből. Aztán hogy, hogy nem, az élet átírta a forgatókönyvet és lelkiismeretes házigazdánk éppen azért kapott borhűtőjébe hirtelen a biztos sikerrel kecsegtető spanyol sztárok után, mert a Balassa szárazak bizony váratlanul nagy csalódást keltettek a poharakban. Ki kell mondani: egyöntetűen és mindenki…sokat várt a dűlős furmintoktól, és aztán igen keveset kapott gyümölcsből, szépségből, szerkezetből. Úgy határoztam, hogy ezt megírni tán nincs is értelme, ahogy azt is kár lenne fejtegetni, hogy a tárolás közben történt-e valami a palackokkal, vagy más palackok is így viselkednek-e. Ha egyszer tudok, utánajárok. Addig is….

Tovább

Ripka Gergely

Az Alión-sztori

8 érdekesség és 3 évjárat a spanyol legendával

Furmintfan-szomszéd jóvoltából februárban volt módom egyszerre három ALIONt is megkóstolni a legendás Vega Sicilia “művektől”. Az ikonikus spanyol borászat elmúlt évtizedekben elért sikereiről, érdemeiről, az *Oremus hegyaljai szerepéről ebben a posztban most kevesebb szó fog esni, de mivel olyan sokat emlegetjük referenciaként a sztárpincészet csúcsborait (a Pintiával, az Unico-val együtt), így a mai írásban pár érdekes adalékot szeretnék megosztani az Alion kapcsán, hogy aztán 3 szép évjárat jegyzetei meséljenek a sokat idézett minőségről. Tudtad például, hogy….

Tovább

Ripka Gergely

10 years challenge: 2014 (Vol. 2.)

Egy viszontagságos év édesei 10 év után

A pénteki száraz sor után még volt idő, kedv és persze hűtött palack néhány különlegesség erejéig. Nem csak tokajiak, külföldi borok is kerültek a pohárba. Lássuk, édesben mennyire sikerült szóra bírni a nehéz 2014-et...:

Tovább