x

Balla Márton

Billecart-Salmon Pezsgőkóstoló

A beígért folytatás következik a Bortársaság-os kóstolók folyamatában, de robog tovább a gépezet, napokon belül írok Szepsy István 2006-os száraz furmintjairól is.

Na de maradjunk a Billecart-Salmon Pezsgőpincészetnél. Magyarországon én még sehol sem láttam, értesüléseim szerint a Bortársaság az első forgalmazójuk ráadásul náluk is csak most jelent meg a palettán.

Reggeli kóstolóról lévén szó, nem került terítékre az egész kínálat, csak egy kicsinyke része, de ez is elegendő, hogy korrekt és hasznos képet kapjunk a pincészet által forgalmazott pezsgőkről, pezsgő-típusokról.

Rettenetesen sok információ sokszor felesleges és erőltetett tukmálása helyett itt belinkelek egy címet, ahol minden kedves érdeklődő elolvashatja a főbb tudnivalókat a Pincészetről a Bortársaság tolmácsolásában: http://www.bortarsasag.hu/hu/boraszok/billecart-salmon , de elérhető a pincészet honlapja is angol nyelven, a következő címen: http://www.champagne-billecart.fr/eng/maison/maison.htm

A pincészet bemutatásának rövidre zárása után a lényegre térnék, vagyis a kóstolóra. A pezsgőket, vagyis valójában a champagne-okat a tulajdonosok hetedik generációját képviselő Dennis Roland Billecart mutatta be, szenvedélyesen, viccelődve, könnyedén, franciásan.

Ha champagne-t iszunk... soha ne vegyünk kis kortyot a szánkba, mert csak a habzást vagy a hőmérsékletét fogjuk érezni. Nagy kortyot vegyünk a szánkba és engedjük, hogy a sok CO2 felszínre hozza az aromákat, ne csak a nyelvünkön, de a szájüreg teljes felületén. Nyugodtak lehetünk, nem fog az orrunkon át kispriccelni az egész, a champagne-ban a szén-dioxid be van épülve és csak lassan jön elő! Legjobb fehérboros pohárból inni, nem pezsgősből! A másik fontos dolog, hogy egy pezsgőt, habzóbort vagy Prosecco-t a forró nyári napsütésben a legkellemesebb inni éspedig jó hidegen. A champagne-t soha nem szabad túlhűteni, mert ez lefojtja a teljes ízvilágot! És télen is ugyanolyan kellemesen iható, ha nem kellemesebben, mint a nyári melegben.

1. Billecart-Salmon Brut Reserve

Nem évjáratos cuvée. Az összetevők: 30% Pinot Noir, 30% Chardonnay, 40% Pinot Meunier. Könnyed, finom habzás, sok CO2-dal. Visszafogott elegáns illat, ízében nem szárít. Nagyon kellemes szalmasárga színű champagne, sok Brut champagne-t messze túlteljesít.

-9900Ft

2. Billecart-Salmon Brut Blanc de Blancs Grand Cru

Billecart-Salmon Brut Blanc de Blancs Grand Cru

Szintén egy „évjárat-cuvée”. Kizárólag chardonnay szőlőből készült champagne, a neve is elárulja, hogy egy átlag champagne-nyal szemben ez a típus csak fehér („blanc”) szőlőből készülhet (ti. a pinot noir rendszeres összetevője a pezsgőféléknek, holott kékszőlő!)

Zöldes árnyalatú, rendkívül ízgazdag az előzőnél sűrűbb, koncentráltabb. Illata és íze is citrusos aromájú. Ízben emellett még vajas-mandulás aromák is előjönnek. Fogyasztva melegíti a szánkat. Nagyon kellemes, jól iható, személyes kedvencem. Állítólag kaviárhoz és osztrigához passzol a legjobban.

-15900Ft

3. Billecart Salmon Brut Rosé

Billecart Salmon Brut Rosé Az utolsó nem évjáratos champagne a sorban. Gyönyörű világos rózsaszín árnyalatú, könnyed, enyhén epres-málnás illatvilágú ital. A szájba sűrű habbal érkezik, valamint karakteres, krémes aromákkal. Hiányoltam a rozé-ízvilágot, bár a tévedés nem kizárt. Ugyanis nem tudhatom teljesen, mennyire kell rozésnak lennie egy rozé champagne-nak…Üdítő, frissítő ital, ami lazachoz vagy desszert helyett egyaránt megállja a helyét.

-15900Ft

4. Billecart-Salmon Nicolas-Francois Billecart, 1998

Billecart-Salmon Nicolas-Francois Billecart, 1998Az egyetlen évjáratos champagne, amit aznap kóstoltunk. Mondhatni szerencsénkre, mert Monsieur Billecart szerint egy évjáratos champagne-t nem lehet csak úgy megkóstolni. Ebben lehet némi igaza. Mégis úgy gondolta utólag, hogy csak akkor hiteles egy forgalmazó ajánlása, ha tudja mit ajánl. Így feláldozott egy üveggel a pezsgőház alapítójáról elnevezett részben hordós érlelésű champagne-ból.

Sűrűbb illat, mélyebb szín erősebb gyöngyözés, mint amit az eddig kóstoltaknál tapasztaltunk. Olajos mozgás. Színe halvány aranysárga. Vibráló illat, petróleumos, vajas-fás jegyekkel. Üde, erős aromák, feszes szerkezet. Fiatalos, még érlelhető. Szerintem pincehőmérséklet alá nem hűtendő. A dekantálás sem kizárt!

-18000Ft-

A champagne-okat fehérboros pohárból kóstoltuk, amihez az előadónk ragaszkodott. Így utólag már értem, bár előtte sem kifogásoltam volna a döntését. Szándékosan nem írtam a habzásról-gyöngyözésről, mert ebben a típusú pohárban a szén-dioxidból semmit nem tapasztaltunk látványban.

Egy lényegi dolog, amit Denis Roland Billecart is többször kihangsúlyozott: „A champagne drága!” Amit én tennék hozzá, hogy van olyan ünnep, amely megérdemli.

És még egy záró gondolat szintén a kóstoló levezénylőjének szájából magamra vetítve. Nekem a Blanc de Blancs ízlett a legjobban. Nekem, akkor, ott. De ez nem jelenti azt, hogy ez a champagne a legjobb abból, amit kóstoltunk. Mert egy kóstolón van a kóstolt bor, vagyok én, van a bor pillanatnyi állapota, van az én hangulatom, a helyzet, az idő, a hely és még ezernyi más dolog, ami miatt más és más alkalomkor más és más bor ízlik jobban. De ez nem jelenti azt, hogy az a legjobb. Szubjektív vélemény. De objektíven kell kóstolni. Ugyanakkor ez lehetetlen…ember vagyok…

X

Ripka Gergely

Stílusgyakorlatok Moseltől az Etnáig

Tar Feri kóstolója nyitja meg a tavaszt

Március végén Tar Feri barátunk jóvoltából ismét részesülhettem egy kis külföldi merülésben. Különösebb válogatás nélkül rakott össze FineWines.hu újdonságokat innen is, onnan is Európán belülről, ami nekem mindig izgalmas frissítése az ismereteknek, inspirációknak (megelőzve azt is, hogy nagyon “berozsdásodjanak” az ízlelőbimbók a kevesebb tesztelés, felfedezőút és a több otthonlét közepette). Rég nem látott ismerősök következnek Moselből, Rheingauból, az Etnáról és Rhone-ból!

Tovább

Ripka Gergely

*Balassa 2017

Keserédes, felemás élmények

A múltkori furmintfannál kóstolt Alionok margójára annyi információt ehhez a poszthoz azért muszáj átkötnöm, hogy a kóstoló alapvetően *Balassa István 2017-es tételeiről szólt. Legalábbis így indult, így futott neki a társaság: nagy évjárat, tehetséges tokaji borász műhelyéből. Aztán hogy, hogy nem, az élet átírta a forgatókönyvet és lelkiismeretes házigazdánk éppen azért kapott borhűtőjébe hirtelen a biztos sikerrel kecsegtető spanyol sztárok után, mert a Balassa szárazak bizony váratlanul nagy csalódást keltettek a poharakban. Ki kell mondani: egyöntetűen és mindenki…sokat várt a dűlős furmintoktól, és aztán igen keveset kapott gyümölcsből, szépségből, szerkezetből. Úgy határoztam, hogy ezt megírni tán nincs is értelme, ahogy azt is kár lenne fejtegetni, hogy a tárolás közben történt-e valami a palackokkal, vagy más palackok is így viselkednek-e. Ha egyszer tudok, utánajárok. Addig is….

Tovább

Ripka Gergely

Az Alión-sztori

8 érdekesség és 3 évjárat a spanyol legendával

Furmintfan-szomszéd jóvoltából februárban volt módom egyszerre három ALIONt is megkóstolni a legendás Vega Sicilia “művektől”. Az ikonikus spanyol borászat elmúlt évtizedekben elért sikereiről, érdemeiről, az *Oremus hegyaljai szerepéről ebben a posztban most kevesebb szó fog esni, de mivel olyan sokat emlegetjük referenciaként a sztárpincészet csúcsborait (a Pintiával, az Unico-val együtt), így a mai írásban pár érdekes adalékot szeretnék megosztani az Alion kapcsán, hogy aztán 3 szép évjárat jegyzetei meséljenek a sokat idézett minőségről. Tudtad például, hogy….

Tovább

Ripka Gergely

10 years challenge: 2014 (Vol. 2.)

Egy viszontagságos év édesei 10 év után

A pénteki száraz sor után még volt idő, kedv és persze hűtött palack néhány különlegesség erejéig. Nem csak tokajiak, külföldi borok is kerültek a pohárba. Lássuk, édesben mennyire sikerült szóra bírni a nehéz 2014-et...:

Tovább

Ripka Gergely

10 years challenge: 2014 (Vol. 1.)

Egy viszontagságos évjárat egy évtized után

Pollák Tibor barátunk szervezésében idén is volt alkalom belefeledkezni egy kicsit az idő múlásába. Ahogy minden februárban, 2024-ben is 10 éves borokat kóstolgattunk. Ezúttal ismét egy viszontagságos év, 2014 jött tehát a sorban. - Hűvös, esős esztendő, magas savak, sok válogatás a szüret alatt: kiváltképp szárazakban volt feladva a lecke. Semmi kiemelkedőre nem számít ilyenkor az ember, bár az igaz, hogy 2010-ből is voltak négy éve meglepetések (szárazban és édesben egyaránt). A képlet most is pofonegyszerű volt: termelőkkel, barátokkal, ismerősökkel kóstolgattunk tehát saját és nem saját, tokaji és nem tokaji borokat Bodrogkisfaludon, a magunk örömére és egy kicsit azért is, hogy tanuljunk belőlük. Nézzük is meg, milyen meglepetésekben volt részünk 2014-ből vakon:

Tovább