x

Ripka Gergely

Bodor pince - gyorsszemle (2o11)

bemutatkozás

Ha valakinek nem cseng ismerősen a címben említett villányi borászat neve, az nem a véletlen műve. Egész pontosan idén jött ki ez a borászat először saját név alatti borokkal. Korábban a szőlő nagyrészét eladták, ami pedig saját borba került, az nem kapott palackot, így is elfogyott, az a legjobb. A kedves borász és újdonsült budapesti képviselője viszont most a Drop Shopba invitált minket, ahol bemutatták ötös fogatuk tételeit.

Bodor Pince Rosé 2010.
Kicsit féltem tőle, hisz már nyakunkon a friss 2011-esek, meg aztán idén valahol én is egyet értettem a rossz nyelvekkel, akik szerint a rosé ugyan nagyon trendi, szódával az idei fesztiválok fröccssztárja volt, de alapvetően inkább közepes élvezeti értékkel bíró kármentőként lehet rájuk tekinteni, nem a határtalan élvezetek italai. Ez bor mégis nagyon kellemes, virágos, narancsos bukéval mutatkozik be. Vonzó és egyáltalán nem bágyadt vagy egysíkú. Frissítő savai megvannak, jóleső rosé ez, nagyon halvány kesernyével és szinte mentás frissességgel. 5+

Bodor Pince Kékfrankos 2009.
Kifejezetten intenzív illatában csupa fekete bogyós: ribizli és áfonya, aztán mák. Ízben meghökkentően újvilági hordóvanília tobzódik a nyelvemen. A borász egyébként 500 literes és francia barrik hordókat használ. Alapvetően tehát egy lekerekedett kékfrankos ez, mely vastag, krémes, vaníliás keretbe lett foglalva. Nem a savakról, nem a fűszerekről szól, a fajtát kicsit felülírják az érlelési jegyek. 6(+)

Bodor Pince Merlot 2009.
Egy évet töltött hordóban. Fűszeres, paprikás illattal köszönt (Borravaló Faterhoz hasonlóan én is CS-nak néztem volna elsőre). A kortyot jó, érett tanninok és diszkréten étcsokoládés felhangok alakítják. A barrik ízvilág itt is föltűnik azért. Talán egy kicsi érés jót fog még tenni neki. 6

Bodor Pince Cabernet sauvignon 2009.
A merlot-hoz képest még nyomatékosabb fűszeresség árad belőle. Paprika, örölt bors, mák, idővel szilva és meggy gurul elő. Az elmaradhatatlan hordóvanília újra szót kér, mellettük az erőteljes tanninok is belehúznak azért. Talán ő a legkevésbé krémes, ő a leginkább csersavas, íze is hosszabb, ezért étel mellett próbálnám ki. 6

Bodor Pince Cabernet franc 2009.*
Toastos, füstölt sonkás, sőt érett sajtos (!) illat teszi merőben mássá az eddigiekhez képest. Valami hasonlóra szokás mondani, hogy "nagyvörösboros illat". Pörgetve zárkóznak csak föl az obligát fűszerek, főleg bors. Elegáns, szép illat ez. Vaskosabb, masszívabb, teltebb, dúsabb minden tekintetben, mint a korábbi tételek. Tanninjai neki is oda csapnak, ahova kell. Nagy test, erősebb alkoholérzet, melyet mentás fűszeresség csillapít. Nagyobb darab villányi vörös. (Pislákol mellette egy csillag nálam.) 6+

Talán a pontok után nem újdonság elárulnom, hogy a fiatal borász borai hozták az elvárt kiegyensúlyozott belépő szintet. Áruk is hasonlót tükröz. A nagy katarzisok még nem jöttek el, de biztos vagyok benne, hogy arra sem kell sokat várni. Nem is kell mindent azonnal… Remek kezdés ez, amiből az ültetvény küllemét is elnézve bármi lehet még később. A hordóhasználat persze nehéz kérdés. Van, aki szereti/tolerálja az ilyet, van aki szerint a barrikjelleg ideje lejárt, s inkább a primer jegyekre áhítozik, melyek a felszín alatt azért szintén megvannak itt (remélem, lesz belőlük több is idővel). Van stílusa is a boroknak, voltak jegyek, melyek végigvonultak az összes boron. Nem nagyzoló, túlzó, feltűnést görcsösen követelő borok ezek, hanem olyanok, melyeknél korrekt árért cserébe finom borkíséretet kapunk hétköznapi estéinkhez; s azt gondolom, ilyen szerényen kell debütálni, ez így van rendjén.

X

Ripka Gergely

***Demeter Zoltán: Cabernet franc stílusok

Két nehéz évjárat vizsgázik

Azok, akik közelről figyelték a tokaji ikon munkásságát, biztosan emlékeznek még, hogy volt pár évjárat, amikor Demeter Zoltán Egerből (Nagytálya) vásárolt egy helyi termelőtől kékszőlőt, amit aztán saját pincéjében készített el. A szőlő természetesen a maximalista borász kívánalmai szerint lett művelve, beérlelve, szüretelve, hogy a nagyratörő vízióknak megfelelő minőség születhessen meg belőle (a név kötelez). Élénken él bennem a 2009-es első élmény (16 v/v %), de volt egy vékonyabb évjárat, aztán ismét tetszett az ugyancsak vastag 2013-as is, most pedig két olyan évjáratot fogunk megnézni, mely ékes példája annak, hogy az elmúlt 30 év két legviszontagságosabb évjáratában is lehetett izgalmas, időtálló vörösborokat készíteni… Nézzük is meg őket közelebbről:

Tovább

Ripka Gergely

Stílusgyakorlatok Moseltől az Etnáig

Tar Feri kóstolója nyitja meg a tavaszt

Március végén Tar Feri barátunk jóvoltából ismét részesülhettem egy kis külföldi merülésben. Különösebb válogatás nélkül rakott össze FineWines.hu újdonságokat innen is, onnan is Európán belülről, ami nekem mindig izgalmas frissítése az ismereteknek, inspirációknak (megelőzve azt is, hogy nagyon “berozsdásodjanak” az ízlelőbimbók a kevesebb tesztelés, felfedezőút és a több otthonlét közepette). Rég nem látott ismerősök következnek Moselből, Rheingauból, az Etnáról és Rhone-ból!

Tovább

Ripka Gergely

*Balassa 2017

Keserédes, felemás élmények

A múltkori furmintfannál kóstolt Alionok margójára annyi információt ehhez a poszthoz azért muszáj átkötnöm, hogy a kóstoló alapvetően *Balassa István 2017-es tételeiről szólt. Legalábbis így indult, így futott neki a társaság: nagy évjárat, tehetséges tokaji borász műhelyéből. Aztán hogy, hogy nem, az élet átírta a forgatókönyvet és lelkiismeretes házigazdánk éppen azért kapott borhűtőjébe hirtelen a biztos sikerrel kecsegtető spanyol sztárok után, mert a Balassa szárazak bizony váratlanul nagy csalódást keltettek a poharakban. Ki kell mondani: egyöntetűen és mindenki…sokat várt a dűlős furmintoktól, és aztán igen keveset kapott gyümölcsből, szépségből, szerkezetből. Úgy határoztam, hogy ezt megírni tán nincs is értelme, ahogy azt is kár lenne fejtegetni, hogy a tárolás közben történt-e valami a palackokkal, vagy más palackok is így viselkednek-e. Ha egyszer tudok, utánajárok. Addig is….

Tovább

Ripka Gergely

Az Alión-sztori

8 érdekesség és 3 évjárat a spanyol legendával

Furmintfan-szomszéd jóvoltából februárban volt módom egyszerre három ALIONt is megkóstolni a legendás Vega Sicilia “művektől”. Az ikonikus spanyol borászat elmúlt évtizedekben elért sikereiről, érdemeiről, az *Oremus hegyaljai szerepéről ebben a posztban most kevesebb szó fog esni, de mivel olyan sokat emlegetjük referenciaként a sztárpincészet csúcsborait (a Pintiával, az Unico-val együtt), így a mai írásban pár érdekes adalékot szeretnék megosztani az Alion kapcsán, hogy aztán 3 szép évjárat jegyzetei meséljenek a sokat idézett minőségről. Tudtad például, hogy….

Tovább

Ripka Gergely

10 years challenge: 2014 (Vol. 2.)

Egy viszontagságos év édesei 10 év után

A pénteki száraz sor után még volt idő, kedv és persze hűtött palack néhány különlegesség erejéig. Nem csak tokajiak, külföldi borok is kerültek a pohárba. Lássuk, édesben mennyire sikerült szóra bírni a nehéz 2014-et...:

Tovább