x

Ripka Gergely

Baráti kóstoló

Sebestyén és Orsolya borokkal

Marcival már régóta tervbe volt véve egy közös baráti borozás. Nehezen jött össze, de végül is sikerült náluk, a Rádayban összeülni. A kóstolandó borokon sokat lamentáltunk, addig-addig, mire végül egészen más palackok kerültek elő, mint az eredeti terv volt (megvan az előnye, ha az ember borboltban dolgozik: minden kóstolósor képlékeny). Alapvetően próbáltunk Kadarkákra összpontosítani, de az élet végül kicsit másképp írta ennek a kóstolónak a sztoriját. Két embernek 3 palack bőven elég, úgyhogy így munka után, hirtelen most erre futotta. Különösebb koncepció nélkül...csak a magunk örömére...jóízű beszélgetés mellé:

Sebestyén Csaba szekszárdi Kadarka 2009
Persze, hogy egy Kadarkával kezdtük. Nem olyan régen, a szekszárdi bemutatón kóstoltam, de nem vágódtam falhoz tőle (ahogy a bemutató titkos főszereplőjévé előlépő Kadarkából egyébként más pince kivágta a rezet). Marci kötötte az ebet a karóhoz, hogy Albert is dícsérte, meg most úgyis sok az ígéretes Kadarka, csapjunk egyet a sorhoz.
Alapvetően hatalmas különbséget nem éreztem régebbi önmagához képest. Pörkölési jegyek érezhetők benn, pedig nagy hordóban érettségizett. Kis animalitás és pörkölt kávé érződik még benne. Alig testes, inkább gyümölcsös, húsos, némi kis bizonytalan kesernyével vegyülve. 5

Orsolya Pince 'kettőrezerkilenc' 2009.
Mire fölbontásra került a mi palackunk, addigra Octopusé jócskán kiszáradt. A kettőezernyolcast (a 7-es Pinot, illetve egyéb fehérboraik mellett) sokan szerettük. Igazi gyümölcsbomba volt, melyben a Kadarka fajtajegyei ragadták magukhoz a kezdeményező szerepet. Csakúgy dőltek belőle a piros bogyósok, de szerintem a pince Kadarkáiban és más boraiban is van egy nagyon közvetlen rhone-völgyies, grenache-os beütés. Én pont ezért kedvelem őket annyira.
Sajnálattal vettem tudomásul, hogy belőle most kimaradt a Kadarka; helyette Zweigelt és Pinot Noir színesíti a Kékfrankost. Bizonyára szép különálló tétel lesz a 9-es Kadarkából, de Orsolyásan grenache-os jelleg érzékelhető benne: azaz 100 % gyümölcsorgia, melynek a hazai fajták kicsit aláfűszereznek. Illata másnapra még kedvesebb lesz: érett, egészséges, bontott gyümölcsök frissége árad belőle töményen. Van benne egy kis likőrösség is. Közepes vagy még annál is karcsúbb test és hosszúság, kicsit erősebb csak a Sebestyénnél. Mindene a helyén, semmi túlkapás, enyhén vegetális és szénsavas beütéssel (másnap már szinte kilövi a dugót, úgy pukkan). Lányos veresbor, ami itatja magát, csúszik rendesen. Az előző évjárat ebben a műfajban szerintem jobban el lett találva. 6

Orsolya Pince 'Orsizoli' 2007.*
Szolid finálénak az ostorosi borász házaspár beceneveit viselő cuvée bort választottuk végül. Nem sokat tudtam róla addig, de amit igen, az alapján ígéretesnek tűnt.
Sötétebb, érettebb szín az előzőekhez képest. Különleges és sötét tónusokkal büszkélkedhet az illata is. "Komoly vörösborosságát" bontáskor paradicsomos, másnapra szilvás, újra csak rhone-i jellegű Haribos gyümölcsös jegyek szövik át. Ízben rumos szilva és a nemes, elegáns hordó találkozik. Lecsengésében a kávé és a markáns test teszi emelkedetté ezt az érett bort. Elegáns, letisztult, szép tétel, olykor szinte krémesen sima és melengető bor. Másnapra tanninjai kicsit tapadóssá válnak, savai a forró év ellenére megőrizték gördülékenységüket, de melegedve fölenegednek. Egyetértettünk abban, hogy sok ilyen tiszta bor kéne még ebben az árfekvésben (és persze alatta is). 7

X

Ripka Gergely

Stílusgyakorlatok Moseltől az Etnáig

Tar Feri kóstolója nyitja meg a tavaszt

Március végén Tar Feri barátunk jóvoltából ismét részesülhettem egy kis külföldi merülésben. Különösebb válogatás nélkül rakott össze FineWines.hu újdonságokat innen is, onnan is Európán belülről, ami nekem mindig izgalmas frissítése az ismereteknek, inspirációknak (megelőzve azt is, hogy nagyon “berozsdásodjanak” az ízlelőbimbók a kevesebb tesztelés, felfedezőút és a több otthonlét közepette). Rég nem látott ismerősök következnek Moselből, Rheingauból, az Etnáról és Rhone-ból!

Tovább

Ripka Gergely

*Balassa 2017

Keserédes, felemás élmények

A múltkori furmintfannál kóstolt Alionok margójára annyi információt ehhez a poszthoz azért muszáj átkötnöm, hogy a kóstoló alapvetően *Balassa István 2017-es tételeiről szólt. Legalábbis így indult, így futott neki a társaság: nagy évjárat, tehetséges tokaji borász műhelyéből. Aztán hogy, hogy nem, az élet átírta a forgatókönyvet és lelkiismeretes házigazdánk éppen azért kapott borhűtőjébe hirtelen a biztos sikerrel kecsegtető spanyol sztárok után, mert a Balassa szárazak bizony váratlanul nagy csalódást keltettek a poharakban. Ki kell mondani: egyöntetűen és mindenki…sokat várt a dűlős furmintoktól, és aztán igen keveset kapott gyümölcsből, szépségből, szerkezetből. Úgy határoztam, hogy ezt megírni tán nincs is értelme, ahogy azt is kár lenne fejtegetni, hogy a tárolás közben történt-e valami a palackokkal, vagy más palackok is így viselkednek-e. Ha egyszer tudok, utánajárok. Addig is….

Tovább

Ripka Gergely

Az Alión-sztori

8 érdekesség és 3 évjárat a spanyol legendával

Furmintfan-szomszéd jóvoltából februárban volt módom egyszerre három ALIONt is megkóstolni a legendás Vega Sicilia “művektől”. Az ikonikus spanyol borászat elmúlt évtizedekben elért sikereiről, érdemeiről, az *Oremus hegyaljai szerepéről ebben a posztban most kevesebb szó fog esni, de mivel olyan sokat emlegetjük referenciaként a sztárpincészet csúcsborait (a Pintiával, az Unico-val együtt), így a mai írásban pár érdekes adalékot szeretnék megosztani az Alion kapcsán, hogy aztán 3 szép évjárat jegyzetei meséljenek a sokat idézett minőségről. Tudtad például, hogy….

Tovább

Ripka Gergely

10 years challenge: 2014 (Vol. 2.)

Egy viszontagságos év édesei 10 év után

A pénteki száraz sor után még volt idő, kedv és persze hűtött palack néhány különlegesség erejéig. Nem csak tokajiak, külföldi borok is kerültek a pohárba. Lássuk, édesben mennyire sikerült szóra bírni a nehéz 2014-et...:

Tovább

Ripka Gergely

10 years challenge: 2014 (Vol. 1.)

Egy viszontagságos évjárat egy évtized után

Pollák Tibor barátunk szervezésében idén is volt alkalom belefeledkezni egy kicsit az idő múlásába. Ahogy minden februárban, 2024-ben is 10 éves borokat kóstolgattunk. Ezúttal ismét egy viszontagságos év, 2014 jött tehát a sorban. - Hűvös, esős esztendő, magas savak, sok válogatás a szüret alatt: kiváltképp szárazakban volt feladva a lecke. Semmi kiemelkedőre nem számít ilyenkor az ember, bár az igaz, hogy 2010-ből is voltak négy éve meglepetések (szárazban és édesben egyaránt). A képlet most is pofonegyszerű volt: termelőkkel, barátokkal, ismerősökkel kóstolgattunk tehát saját és nem saját, tokaji és nem tokaji borokat Bodrogkisfaludon, a magunk örömére és egy kicsit azért is, hogy tanuljunk belőlük. Nézzük is meg, milyen meglepetésekben volt részünk 2014-ből vakon:

Tovább