x

Balla Márton

Somlóiak #4 - Két klasszis

györgykovácstól és kreinbachertől

Mostanában édesapám vezetése alatt családilag átálltunk az ásványos fehérborokra. Tetszik, nem tetszik, nincs más. Nekem mondjuk, éppen tetszik. Tetszik, mert a magyar fehérborok (sőt talán a magyar borok…) színe-java tartozik az említett szegmensbe, ráadásul általában én válogathatom össze az ebédek-vacsorák kísérőit. Nos, ez alkalommal egy kiadós töltött káposzta-vacsora után nyitottuk az alább említett borokat és megnyugodva vettük tudomásul, hogy a testes somlóiak a paprikás-borsos, egyértelműen vörösbort kívánó ételek után is megállják a helyüket…mi az hogy…

Györgykovács Olaszrizling, 2007
Hiába figyel az ember, hiába olvas, hiába tudja, hogy mit lenne érdemes megkóstolni, számtalan dolog szab határt a kíváncsiságnak, és ezzel együtt a kóstolásokból eredő tanulásnak. A Györgykovács borok sokáig elkerültek (vagy én őket). Eleinte a pénztárcám volt sovány, aztán a baráti kör érdeklődése. Végül mikor elhatároztuk magunkat szomorúan nyugtáztuk, hogy a vakkóstolóba illesztett 2006-os Györgykovács olaszrizling valahol a hátsó harmadban végzett, és ez megismétlődött egy évvel később a 2007-essel is. Ezzel egy időre le is mondtam a Györgykovács borokról, nem tudván hogy én vagyok-e még éretlen ezekhez a borokhoz vagy a bormédia ver túl nagy port körülöttük…egy opcióval nem számoltam, ami mostanában egyre több helyen kerül a felszínre: ezek a borok éretlenek a fogyasztásra!
A Somlói Tavasz előtt kerültem újra kapcsolatba Györgykovács Imre boraival, a fent említett okból, miszerint édesapám kérlelhetetlenül a somlói bazalt felé vette az irányt, és hát, követtem…aztán hosszasan beszélgettünk Imre bácsival a kóstolón és abban egyet értettünk, ami miatt ezúttal nem fordultam el az ő boraitól: a 2009-esek sokkal jobban ihatók fiatalon, mint az előző évjáratok.
A 2007-es olaszrizling egyszer már kudarcot vallott, de mégis adtam neki még egy esélyt. Ez volt a legrégebbi kapható évjárat, és az olasz a kedvencem, hát miért ne. Talán engem igazol – gondoltam – hogy a Bortársaság pár héttel a vásárlásom után 2900Ft-ról 5500Ft-ra vitte fel az említett bor árát. Előbbi árért kapitális best buy, utóbbit is megéri.
Ezzel a borral kezdtünk. Én nem tudom mit csinál a termelő a boraival, de mosel-i rizlingeket megszégyenítően tükrös tisztaságú minden Györgykovács bor. Ez is! Világos sárga szín, kristályos tisztaság és olajos mozgás.
Beleszagolva somlói fülledtség és a bazalt illata az első. Előbbire bátran rá lehet húzni az animális jelzőt, de az a fajtája kifejezetten elegáns és csábító. Gyümölcsök nagyon a háttérben mozognak, de eszembe is jutott a bor kóstolása közben hogy ez a kirobbanó gyümölcsösség, amit mostanság mindenben megveszekedetten keresünk, ez megint csak egy divat. Mint a barrique. Miért is kellene bele, ha így is tökéletes? Erősen figyelve leginkább trópusi gyümölcsök bukkannak fel, ananász, mangó és egy kis bodzaszörp. De ez a bor a KŐről szól, nincs mese.
Ízében is marad az erős ásványosság, lágy savak, kellemesen tüzes alkohol (13%), vagy inkább a bor egész karaktere a tüzes és végtelen zamatos utóíz, kis csersavas fanyarsággal. A korty közepén feltűnik az olaszrizlinges kesernye, pont jól, pont oda illik. Az ananászos, mangós jelleg kis pörkölt mogyoróval egészül ki a szájban, de a prímet a bazalt viszi kérlelhetetlenül, és ez nagyon jól van így.
Bizonyosan nem ittam még jobb somlóit, de fehérborból is kevés, ami megközelíti. És ez a bor még messze van attól, hogy temetni kelljen…az utolsó palackomat sokáig megőrzöm még! 8-9p

Kreinbacher Kőkonyha, 2008
Gyakorlatilag lehetetlen dolga volt a Kreinbachernek a Györgykovács után. Hiába öblögettünk, mostuk el a poharat az élmény annyira elevenen élt bennünk, hogy nem tudtuk kitörölni. De becsületesen helyt állt a Kőkonyha, igaz talán többet vár az ember 5000Ft-ért és tudva, hogy ez a pince csúcsbora.
Színe picit sötétebb, hasonlóan olajosan kering a pohárban. Tiszta, tiszta, de a Györgykovács az kristálytiszta…
Illatában élénkebben jönnek a gyümölcsök, de túlzás lenne azt állítani, hogy tolakodóan gyümölcsös. Bodza-vezérelt virágillat és vaníliás hordó jelenik meg a kötelező ásványosság mellett, ami kevésbé erőteljes, mint az előző bornál (ezalatt az is értendő, hogy a Kőkonyha kevésbé animális, de a Györgykovács sem volt túlzóan az!).
Ízben szárazabb, kevésbé krémes, darabosabb (értsd: nem összeérett), szikárabb, mint a Györgykovács, holott az a kép élt bennem, hogy Györgykovács Imre borai a végtelen szikárságuk miatt nehezen érthetőek. Ízében viszont még kevesebb a gyümölcs, mint illatában és, mint a Györgykovács olaszban. Kevesebb a tűz benne (pedig 14-es a szesz), de több a kesernye és a tannin. Idővel lágyul, simul, de az utóíze már a kezdetekkor is kifejezetten hosszú. Alapvetően ez a bor is a kőről szól. 7p

Aki kompromisszumképes, alapvetően kíváncsiság-vezérelt borkedvelő bármelyiket kipróbálhatja, nagy élmény lesz, aki viszont annyira kétségbeesve keresi az élénk gyümölcsösséget, mint egy bő évtizede a vaníliás barikot (ami kifejezetten finom a maga helyén, ma éppúgy, mint tíz éve) az tegyen le róluk. A bor értékét nem a divat határozza meg. A borét sem! A divat más ma, mint tegnap volt és más lesz holnap is, ezek a borok, évtizedeken át ugyanazt az értéket képviselik. És ez komoly érték!

X

Ripka Gergely

***Demeter Zoltán: Cabernet franc stílusok

Két nehéz évjárat vizsgázik

Azok, akik közelről figyelték a tokaji ikon munkásságát, biztosan emlékeznek még, hogy volt pár évjárat, amikor Demeter Zoltán Egerből (Nagytálya) vásárolt egy helyi termelőtől kékszőlőt, amit aztán saját pincéjében készített el. A szőlő természetesen a maximalista borász kívánalmai szerint lett művelve, beérlelve, szüretelve, hogy a nagyratörő vízióknak megfelelő minőség születhessen meg belőle (a név kötelez). Élénken él bennem a 2009-es első élmény (16 v/v %), de volt egy vékonyabb évjárat, aztán ismét tetszett az ugyancsak vastag 2013-as is, most pedig két olyan évjáratot fogunk megnézni, mely ékes példája annak, hogy az elmúlt 30 év két legviszontagságosabb évjáratában is lehetett izgalmas, időtálló vörösborokat készíteni… Nézzük is meg őket közelebbről:

Tovább

Ripka Gergely

Stílusgyakorlatok Moseltől az Etnáig

Tar Feri kóstolója nyitja meg a tavaszt

Március végén Tar Feri barátunk jóvoltából ismét részesülhettem egy kis külföldi merülésben. Különösebb válogatás nélkül rakott össze FineWines.hu újdonságokat innen is, onnan is Európán belülről, ami nekem mindig izgalmas frissítése az ismereteknek, inspirációknak (megelőzve azt is, hogy nagyon “berozsdásodjanak” az ízlelőbimbók a kevesebb tesztelés, felfedezőút és a több otthonlét közepette). Rég nem látott ismerősök következnek Moselből, Rheingauból, az Etnáról és Rhone-ból!

Tovább

Ripka Gergely

*Balassa 2017

Keserédes, felemás élmények

A múltkori furmintfannál kóstolt Alionok margójára annyi információt ehhez a poszthoz azért muszáj átkötnöm, hogy a kóstoló alapvetően *Balassa István 2017-es tételeiről szólt. Legalábbis így indult, így futott neki a társaság: nagy évjárat, tehetséges tokaji borász műhelyéből. Aztán hogy, hogy nem, az élet átírta a forgatókönyvet és lelkiismeretes házigazdánk éppen azért kapott borhűtőjébe hirtelen a biztos sikerrel kecsegtető spanyol sztárok után, mert a Balassa szárazak bizony váratlanul nagy csalódást keltettek a poharakban. Ki kell mondani: egyöntetűen és mindenki…sokat várt a dűlős furmintoktól, és aztán igen keveset kapott gyümölcsből, szépségből, szerkezetből. Úgy határoztam, hogy ezt megírni tán nincs is értelme, ahogy azt is kár lenne fejtegetni, hogy a tárolás közben történt-e valami a palackokkal, vagy más palackok is így viselkednek-e. Ha egyszer tudok, utánajárok. Addig is….

Tovább

Ripka Gergely

Az Alión-sztori

8 érdekesség és 3 évjárat a spanyol legendával

Furmintfan-szomszéd jóvoltából februárban volt módom egyszerre három ALIONt is megkóstolni a legendás Vega Sicilia “művektől”. Az ikonikus spanyol borászat elmúlt évtizedekben elért sikereiről, érdemeiről, az *Oremus hegyaljai szerepéről ebben a posztban most kevesebb szó fog esni, de mivel olyan sokat emlegetjük referenciaként a sztárpincészet csúcsborait (a Pintiával, az Unico-val együtt), így a mai írásban pár érdekes adalékot szeretnék megosztani az Alion kapcsán, hogy aztán 3 szép évjárat jegyzetei meséljenek a sokat idézett minőségről. Tudtad például, hogy….

Tovább

Ripka Gergely

10 years challenge: 2014 (Vol. 2.)

Egy viszontagságos év édesei 10 év után

A pénteki száraz sor után még volt idő, kedv és persze hűtött palack néhány különlegesség erejéig. Nem csak tokajiak, külföldi borok is kerültek a pohárba. Lássuk, édesben mennyire sikerült szóra bírni a nehéz 2014-et...:

Tovább