x

Balla Márton

Bortársaság kóstolók 2

Második felvonás

Luka Enikő Pinot Noir, 2007 | Sauska Pinot Noir, 2007 | Luka Enikő Zweigelt, 2007 | Sauska Kékfrankos, 2007 | Sauska Kadarka, 2007 | Luka Enikő Cabernet Sauvignon, 2007 | Weninger Cabernet Franc, 2006 a pohárban

A kóstoló első fele itt olvasható

7. Luka Enikő Pinot Noir, 2007

11 hónap fahordóban. Téglás-barnás szín, hideg parfümös illat, korrekt, de visszafogott. Az alkoholt érezni. Nyers pinot-s illat- és ízvilág. Utóízében pirított magvak. Mindennek ellenére egy pinot a nehezebben érthető kategóriából, idő és ember kell a titkok feltárásához. Több mint érdekes.

1200 palack – 5400Ft

8. Sauska Pinot Noir, 2007

Az előző ellentéte. A könnyen érthető, de mégis kifinomult pinot. Kézi fürt- és bogyóválogatás, hűtött erjesztés acéltartályban, 8 hónapos érlelés, nagy részben új francia barrikban.

Lilás szín, szép barrikos illat, tömör, de könnyen érthető szerkezet. Az előzőnél krémesebb íz, hosszú, pirított magvas utóízzel

Ára: 4740Ft

9. Luka Enikő Zweigelt, 2007

11 hónapos fahordós érlelés. Közepesen kis tétel, összesen 1500 palack készült belőle. Színe üde, lilás. Illata füstös, édeskés, parfümös.

Íze kellemes, savvilága rendben van, jó inni. Utóízében pirított magvak fedezhetők fel.

1500 palack – 4500Ft

10. Sauska Kékfrankos, 2007

A többi Sauska borra is jellemző precizitás, a kézi fürtválogatást, bogyóválogatás majd irányított, hűtött erjesztés követte acéltartályban, ezután 8 hónapos érlelés következett, 30%-ban új, 70%-ban másodtöltésű francia hordókban.

Lilás szín, tömör illat és ízvilág. Egy visszafogott fűszerességű kékfrankos, sós-epres illatjegyekkel. Kellemes, érdekes bor. Szélesebb körben is érthető, nem egy megszokott kékfrankos.

300 palack – 3840Ft

11. Sauska Kadarka, 2007

„Mi kerül egy kadarkában hat rugóba?” Hangzott el jó párszor a kérdés…Ami a kézi fürt és bogyóválogatást illeti ez a Sauska sem kivétel. A hűtött, irányított erjesztés acéltartályban ugyancsak sajátja. 8 hónapos érlelés 53%-ban új francia barrikban. Termőterülete pedig a villányi Ördögárok dűlő. A bor pedig nem hazudtolja meg eredetét…

Robosztus test, rendkívüli harmónia az összetevők között, pedig nehéz elhinni, hogy van valami egy kadarkában, ami ellensúlyozni tud 15%-nyi alkoholt. Pedig van. Kellemes, de komolyan jelen lévő barrik jelleg, füstös tömör illat és íz. A jegyzetemben csak egy szó van bekarikázva: „jó”…

Nem egy hétköznapi kadarka, de nem is jellemzően magyar ízvilágú…kadarka? Komoly extraktú vörösökkel is bátran felveszi a versenyt.

500 palack – 5940Ft

12. Luka Enikő Cabernet Sauvignon, 2007

11 hónapos fahordós érlelés, mint másik két Luka bornál. A Spern Steiner-dűlő termése. Illatában zöldfűszerek, paprika. Ízében pirított magos, barrikos jelleg. Nem túl izgalmas bor, de nincs hibája, íze harmonikusabb selymesebb, mint amit az illata ígért.

1800 palack – 4950Ft

13. Weninger Cabernet Franc, 2006

Írhatnám, hogy a megosztóbor, de nem oszlottak meg a vélemények. Egy teljes mértékben biodinamikus borról van szó, amiről a félreértések tisztázása végett már itt megjegyezném, hogy nem azért kerül majd 12000Ft-ba, mert ennyire jó, hanem, mert ennyi munka és erőfeszítés van mögötte. Aki megengedheti magának érdekes tapasztalatokat szerezhet.

A szőlő egyébként a Frettner-dűlő termése. 14 napos héjon tartás alatt erjedt, majd 18 hónapot érlelődött barrikhordóban.

Sötét átlátszatlan szín, illata fanyar, tanninos, paprikával és uborkával. Ízben kicsit könnyebben érthető és értékelhető, de a katarzis elmarad, amit az átlag fogyasztó várna ennyi pénz kifizetése után. Tanninok húznak, hosszú dekantálás ajánlott.

Még egyszer hangsúlyoznám, hogy a borral kapcsolatban végzett temérdek munkát fizettük ki, nem a minőséget és nem is a hírnevet. Manapság az áron sokszor felháborodó fogyasztó elfelejti vagy nem is gondol bele, hogy az ár nem csak a minőséget fejezi ki…

Egy erénye biztosan van…nem fog rajta az idő vasfoga…szerintem…

Ára: 11250Ft

(Eddig tartott az első kóstoló. Sok jó bor volt, amiket nem önt ki szívesen az a borfogyasztó, aki megtiszteli ennyivel a bort és a készítőjét. Egy lelkes, érdeklődő, borszerető csapatot ismertem meg, akiket nem a gazdasági érdek tart össze. Ez manapság fontos, de ritka! Mert a bor elsősorban nem fogyasztási cikk, hanem kultúra és kultúra-formáló! Tehát a felelősség hatalmas azokon akik ezt a kultúra-formáló jelleget segítik kibontakozni.

Minden információt, ami nem kóstolási jegyzet a Bortársaság által adott összefoglalóból másoltam át ide. Az árak is csak a Bortársaságnál érvényesek. A champagne-okról napokon belül írok, de úgy érzem egyszerre ennyi elég, írni is, olvasni is. Folyt. köv.)

X

Ripka Gergely

Stílusgyakorlatok Moseltől az Etnáig

Tar Feri kóstolója nyitja meg a tavaszt

Március végén Tar Feri barátunk jóvoltából ismét részesülhettem egy kis külföldi merülésben. Különösebb válogatás nélkül rakott össze FineWines.hu újdonságokat innen is, onnan is Európán belülről, ami nekem mindig izgalmas frissítése az ismereteknek, inspirációknak (megelőzve azt is, hogy nagyon “berozsdásodjanak” az ízlelőbimbók a kevesebb tesztelés, felfedezőút és a több otthonlét közepette). Rég nem látott ismerősök következnek Moselből, Rheingauból, az Etnáról és Rhone-ból!

Tovább

Ripka Gergely

*Balassa 2017

Keserédes, felemás élmények

A múltkori furmintfannál kóstolt Alionok margójára annyi információt ehhez a poszthoz azért muszáj átkötnöm, hogy a kóstoló alapvetően *Balassa István 2017-es tételeiről szólt. Legalábbis így indult, így futott neki a társaság: nagy évjárat, tehetséges tokaji borász műhelyéből. Aztán hogy, hogy nem, az élet átírta a forgatókönyvet és lelkiismeretes házigazdánk éppen azért kapott borhűtőjébe hirtelen a biztos sikerrel kecsegtető spanyol sztárok után, mert a Balassa szárazak bizony váratlanul nagy csalódást keltettek a poharakban. Ki kell mondani: egyöntetűen és mindenki…sokat várt a dűlős furmintoktól, és aztán igen keveset kapott gyümölcsből, szépségből, szerkezetből. Úgy határoztam, hogy ezt megírni tán nincs is értelme, ahogy azt is kár lenne fejtegetni, hogy a tárolás közben történt-e valami a palackokkal, vagy más palackok is így viselkednek-e. Ha egyszer tudok, utánajárok. Addig is….

Tovább

Ripka Gergely

Az Alión-sztori

8 érdekesség és 3 évjárat a spanyol legendával

Furmintfan-szomszéd jóvoltából februárban volt módom egyszerre három ALIONt is megkóstolni a legendás Vega Sicilia “művektől”. Az ikonikus spanyol borászat elmúlt évtizedekben elért sikereiről, érdemeiről, az *Oremus hegyaljai szerepéről ebben a posztban most kevesebb szó fog esni, de mivel olyan sokat emlegetjük referenciaként a sztárpincészet csúcsborait (a Pintiával, az Unico-val együtt), így a mai írásban pár érdekes adalékot szeretnék megosztani az Alion kapcsán, hogy aztán 3 szép évjárat jegyzetei meséljenek a sokat idézett minőségről. Tudtad például, hogy….

Tovább

Ripka Gergely

10 years challenge: 2014 (Vol. 2.)

Egy viszontagságos év édesei 10 év után

A pénteki száraz sor után még volt idő, kedv és persze hűtött palack néhány különlegesség erejéig. Nem csak tokajiak, külföldi borok is kerültek a pohárba. Lássuk, édesben mennyire sikerült szóra bírni a nehéz 2014-et...:

Tovább

Ripka Gergely

10 years challenge: 2014 (Vol. 1.)

Egy viszontagságos évjárat egy évtized után

Pollák Tibor barátunk szervezésében idén is volt alkalom belefeledkezni egy kicsit az idő múlásába. Ahogy minden februárban, 2024-ben is 10 éves borokat kóstolgattunk. Ezúttal ismét egy viszontagságos év, 2014 jött tehát a sorban. - Hűvös, esős esztendő, magas savak, sok válogatás a szüret alatt: kiváltképp szárazakban volt feladva a lecke. Semmi kiemelkedőre nem számít ilyenkor az ember, bár az igaz, hogy 2010-ből is voltak négy éve meglepetések (szárazban és édesben egyaránt). A képlet most is pofonegyszerű volt: termelőkkel, barátokkal, ismerősökkel kóstolgattunk tehát saját és nem saját, tokaji és nem tokaji borokat Bodrogkisfaludon, a magunk örömére és egy kicsit azért is, hogy tanuljunk belőlük. Nézzük is meg, milyen meglepetésekben volt részünk 2014-ből vakon:

Tovább