x

Ripka Gergely

Agárdi Pálinkák

Már megint pálinkáztunk

S nem is csak egyszer csábultunk el. Két körben tette tiszteletét nálam az Agárdi Pálinkafőzde képviselője. (A poszt csak megkésve készült el hozzá.) Először még november elején jött Demeter Attila, és fergeteges hangulatot csinált alap párlataikkal (6-8 féle alap ízzel). Aztán december 17-én, karácsonykor is eljött, hadd szóljon a gyümölcsök végtelen szimfóniája hazánk talán legtekintélyesebb, legerősebb gyümölcsválasztékkal rendelkező pálinkaházától. Így tél közepe táján, a megfázásos betegségek főszezonjában szinte orvosságként viszik a boltból a legkisebb, feles ampullákat és a félliteres butellákat egyaránt. És valóban mind tudjuk, mennyire jól is tud esni egy korty pálinka a zimankóból megérkezve. Alább foglalnám össze a legkellemesebb élményeket. (A zárójeles pontok maximálisan tájékoztató jellegűek.)


Agárdi Prémium @ Gála Alma Pálinka
Életem eddigi legjobb alma pálinkája volt, ez szinte biztos. Amúgy nagy kedvencem a Gala is mint őszi almafajtánk. Szeretem zamatos, illatos gyümölcsét. Ám a legjobb mégis, hogy ez a báj pálinkájában is gyönyörűen visszaköszön. Harsány, almás illat. Az egészséges, egész gyümölcs, összetéveszthetetlen illata. Ízben aztán mintha az alma roppanó, friss savai is elő jönnének, amellett persze hogy nem karcol, szinte észrevétlen finomsággal csúszik. A hölgyek kedvence lehet később ezen tulajdonságai miatt. Vittem egyet otthonra is az ünnepekre. (7+)

Agárdi Miraculum @ Muskotályos Szőlő Pálinka
Szappanos, parfümös illatába könnyű beleszeretni. Majd kiugrik a pohárból az Irsai Olivér muskotályossága. Ízben közepesen sztenderd ital, sok-sok szőlőleves, bogyós zamattal, szőlős ízmaradékkal kísérve. A női pálinka mintapéldánya. (6)

Agárdi Miraculum @ Kajszibarack Pálinka
A kajszi számomra az igazi populáris pálesz! Őt ne rázogassuk, mert az alkohol szétzilálhatja a lekváros, szinte mindig harsányan kedves, mosolygós barack illatát, melyet egész egyszerűen nem lehet nem szeretni. Nagyon kellemes, de például a Pellééknél enyhébb a dzsemesség. Ő inkább a friss gyümölcsöt, nektárt idézi. Szinte tényleg kínálja magát ez is, és ismét behunyt szemünk előtt válik ketté a lédús, sárga tavaszi gyümölcs. Ízben méltó a folytatás is, rengeteg kedves zamattal, bájos bársonyossággal, a szőlőnél egyúttal erőteljesebb, markánsabb érzettel. Még-még-még! (6+)

Agárdi Miraculum @ Szilva Pálinka
Ebbe több fajta is került a Besztercei mellett (Cacanska lepotica pl.). A kajszi szöges ellentéte. A szilva amúgyis rideg, férfias, téli ital, de a legelfajzottabb pálinkakedvelők kedvence is egyben (hisz kimondottan koncentrált, édes gyümölcsei kiváló párlatalapanyagot adnak, igazi hungarikum – ld. szatmári szilva, emellett sok helyen jól érzi magát az országban, s a nagy pálinkászok mind azt mondják: tradicionális gyümölcsfajtából a legnehezebb igazán nagyot alakítani a főzdében, nem a házi berkenyéből meg a csipkebogyóból). Illata számomra cseppet sem szilvás. Hűvös, görögdinnyés (?) aromatikája mondhatni bizarrnak is hat kissé. Az ízbeli folytatás aztán segít a barátkozásban - vastag, telt, ahogy a legmarkánsabb szilvákhoz illik, ő már tényleg nem az a kontyalávaló, feminin ital. Van lendülete, van húzása, teste, tartása. Ahogy a szintén kisebb élményeket okozó, kissé tartózkodó Miraculum Körte és a Szomolyai Cseresznyéjük esetében is, ha pontoznom kéne az élményt: [5+ (6)]

Agárdi Prémium @ Cigánymeggy Pálinka
Az abszolút kedvencem volt az első körből. Nem vagyok oda a meggy pálinkáért, de ahogy Pelle László is mondani szokta, minél kisebb egy gyümölcs vagy annak egy fajtája (pl. Besztercei szilva), annál koncentráltabb, izgalmasabb, sokszínűbb párlat készíthető belőle. A cigánymeggy iskolapélda erre, és ezt a tulajdonságát szépen kamatoztatják is sok pálinkaháznál. Magja nagy, rossz gyümölcskihozatalú, keveset terem, látszatra nem is érdemes vesződni vele, de párlatként valósággal robban.
Egész egyszerűen elragadó illatában van egy határozott, friss, fanyar gyümölcsös (kissé kajszis?) kedvesség (nem is hinnénk, de közeli rokonok: mindkét gyümölcs a szilvával, cseresznyével is rokon, Prunus nemzetség tagja), de mellette elegáns marcipános mandulássága, pipadohányos, rumos/konyakmeggyet idéző eleganciája teljesen lefegyverző. Kifinomult, érzéki, sima illat. Aztán ízben befűt, bekeményít, szélesen árad szét, alkoholja határozott, íze rendkívül hosszú és tartós, de finom, desszertszerű kesernyével. (8+)

Agárdi Bencés @ Meggylikőr
Nem vagyok egy nagy likőrös, de ezt a benediktint már rég ki akartam próbálni. Visszafogott meggy illat, kompótos formában. Ízében nyár, kanál koppanása a tálkában, megymagköpködés, majd a kanalazás után a befőtt levének szürcsölése a tálkából. Nagyon zamatos, intenzíven édes, de közben egyáltalán nem gejl, langyító alkohollal a végén. Páratlan ital. A meggy zamatos, édes oldalával. (Az élmény: 7)

X

Ripka Gergely

Stílusgyakorlatok Moseltől az Etnáig

Tar Feri kóstolója nyitja meg a tavaszt

Március végén Tar Feri barátunk jóvoltából ismét részesülhettem egy kis külföldi merülésben. Különösebb válogatás nélkül rakott össze FineWines.hu újdonságokat innen is, onnan is Európán belülről, ami nekem mindig izgalmas frissítése az ismereteknek, inspirációknak (megelőzve azt is, hogy nagyon “berozsdásodjanak” az ízlelőbimbók a kevesebb tesztelés, felfedezőút és a több otthonlét közepette). Rég nem látott ismerősök következnek Moselből, Rheingauból, az Etnáról és Rhone-ból!

Tovább

Ripka Gergely

*Balassa 2017

Keserédes, felemás élmények

A múltkori furmintfannál kóstolt Alionok margójára annyi információt ehhez a poszthoz azért muszáj átkötnöm, hogy a kóstoló alapvetően *Balassa István 2017-es tételeiről szólt. Legalábbis így indult, így futott neki a társaság: nagy évjárat, tehetséges tokaji borász műhelyéből. Aztán hogy, hogy nem, az élet átírta a forgatókönyvet és lelkiismeretes házigazdánk éppen azért kapott borhűtőjébe hirtelen a biztos sikerrel kecsegtető spanyol sztárok után, mert a Balassa szárazak bizony váratlanul nagy csalódást keltettek a poharakban. Ki kell mondani: egyöntetűen és mindenki…sokat várt a dűlős furmintoktól, és aztán igen keveset kapott gyümölcsből, szépségből, szerkezetből. Úgy határoztam, hogy ezt megírni tán nincs is értelme, ahogy azt is kár lenne fejtegetni, hogy a tárolás közben történt-e valami a palackokkal, vagy más palackok is így viselkednek-e. Ha egyszer tudok, utánajárok. Addig is….

Tovább

Ripka Gergely

Az Alión-sztori

8 érdekesség és 3 évjárat a spanyol legendával

Furmintfan-szomszéd jóvoltából februárban volt módom egyszerre három ALIONt is megkóstolni a legendás Vega Sicilia “művektől”. Az ikonikus spanyol borászat elmúlt évtizedekben elért sikereiről, érdemeiről, az *Oremus hegyaljai szerepéről ebben a posztban most kevesebb szó fog esni, de mivel olyan sokat emlegetjük referenciaként a sztárpincészet csúcsborait (a Pintiával, az Unico-val együtt), így a mai írásban pár érdekes adalékot szeretnék megosztani az Alion kapcsán, hogy aztán 3 szép évjárat jegyzetei meséljenek a sokat idézett minőségről. Tudtad például, hogy….

Tovább

Ripka Gergely

10 years challenge: 2014 (Vol. 2.)

Egy viszontagságos év édesei 10 év után

A pénteki száraz sor után még volt idő, kedv és persze hűtött palack néhány különlegesség erejéig. Nem csak tokajiak, külföldi borok is kerültek a pohárba. Lássuk, édesben mennyire sikerült szóra bírni a nehéz 2014-et...:

Tovább

Ripka Gergely

10 years challenge: 2014 (Vol. 1.)

Egy viszontagságos évjárat egy évtized után

Pollák Tibor barátunk szervezésében idén is volt alkalom belefeledkezni egy kicsit az idő múlásába. Ahogy minden februárban, 2024-ben is 10 éves borokat kóstolgattunk. Ezúttal ismét egy viszontagságos év, 2014 jött tehát a sorban. - Hűvös, esős esztendő, magas savak, sok válogatás a szüret alatt: kiváltképp szárazakban volt feladva a lecke. Semmi kiemelkedőre nem számít ilyenkor az ember, bár az igaz, hogy 2010-ből is voltak négy éve meglepetések (szárazban és édesben egyaránt). A képlet most is pofonegyszerű volt: termelőkkel, barátokkal, ismerősökkel kóstolgattunk tehát saját és nem saját, tokaji és nem tokaji borokat Bodrogkisfaludon, a magunk örömére és egy kicsit azért is, hogy tanuljunk belőlük. Nézzük is meg, milyen meglepetésekben volt részünk 2014-ből vakon:

Tovább