x

Ripka Gergely

Demeter Zoltán @ Lapis Furmint 2007.*

ha minden nap ünnep lenne...

Bárcsak minden nap ünnep lenne!” – sóhajtottam sokszor gyermekkoromban. - Akkor minden nap különleges lenne, mindenki mindig mosolyogna, nevetne, ugyanúgy figyelne a másikra, szeretteire, a számára úgy egyébként legfontosabbakra, ahogy az ünnepi asztalnál tesszük. Ja, és persze finomakat ennénk és innánk mindig!! Aki régebb óta olvasgatja a blogot, tudhatja, hogy az otthoni családi összejövetelekre mindig valami igazi különlegességet választok, valami egyedit, megismételhetetlent, amivel egyszerűen nem lehet mellé lőni a fehér asztalnál. Így esett a választásom most erre a borra.

Demeter Zoltán nem először szerepel hasábjainkon. Elhangzott már sokszor: teljesen egyedi, rendhagyó karakter a hazai borszférában. Nem mintha cél lenne, de őt egyszerűen nem lehet kategorizálni, ő nem kifejezett kézműves, nem is Szepsy #2, nem elszállt sztárborász. Ő valami teljesen önálló utat jár, van kristályos koncepció a fejében, amikkel egyébként többet tesz akár a Magyar Borért, akár a Tokaji Borért, mint bármely Zrt, Nonprofit Kft, Kht, Céh, Iroda vagy társaság. Van önálló véleménye, vannak önálló elképzelései, akár a betonbiztos (bár valóban nem alsó polcról induló) termékpiramisára, akár a tokaji dűlők bemutatására, akár a hazai borászat fölemelkedésére gondolunk.
Nehéz lenne megállapítani, hogy melyik oldala a legvonzóbb az oly tudatosan és jól fölépített, 4 lábú Demeter szortimentnek (melyben 2008-tól a középárú birtokborok is megjelentek). Vajon a misztikus, titokzatos dűlőkről tanító, komoly szárazak, vagy az őserőt képviselő, hatalmas édesek, a főborok, s az aszúk? 2008-as Furmintjai közül (a 12 napig héjon áztatott, etalon rátkai mellett) a bájosan kecses Veres szépsége (s a gazdagabb Lapis struktúrája) volt idén meghatározó élmény számomra márciusban is, szeptemberben is (e borok jól bizonyították, hogy 2008, a száraz Furmintokat nézve, bizony sajátos szintet képvisel az elmúlt évjáratok közt). Szintén, akik szorgalmas olvasók, tudják, hogy a 2007-es évhez is gyöngéd szálak fűznek (a borász is jobbnak értékelte 2007-et, mint 2008-at, bár ennek cáfolataként a Veresek közül a 8-as briliáns szépsége sokkal meggyőzőbb volt a vaskosabb 7-es enyhe tompasága mellett, melyben érthetetlen módon almasavbontást is végeztek a forró év ellenére). Mégis a Lapis-dűlő száraz Furmintja kétségtelenül az egyik legkomolyabb a hazai választékot nézve. Kíváncsi is voltam, milyen is lehet a már kétszer kóstolt 8-ashoz képest.
Úgy nézett ki tehát, hogy ez a bor lehet a tökéletes választás. Persze egy Demeter Zoltán borra soha nem lehet eléggé rákészülni. A vége úgyis mindig megdöbbenés, néma csönd.
Aranyló színt, mindent elsöprő, vajas kukoricaillatot vártam....és ez be is jött, többé-kevésbé. Orrban jóval visszafogottabb, mint mondjuk az azonos évjáratú Veres volt pár hónapja. Vaj, kukorica (nem sok), alma majd körte, de leginkább kő, rengeteg minerália, szúrós, tömény, de tiszta illata. Ízben is diszkrét és elegáns, nem túloz, nem gejl (mint sok 7-es bor), nem hivalkodó, s még nagyon fiatal. A szép savak, még szebb ásványok vezetik (semmi maradék cukor). Finom, kecses kesernye. Kimért, gazdagon minerális jelenség, de egyúttal vastag és testes, nem kevés alkoholossággal, mégis mindezt egy kicsit zárkózott és kedves formába tudta önteni a borász, azonban nem titkolom, hogy a 2oo8-asok sokkal inkább meggyőztek Demeter Zoltántól (ha lehetek ennyire szigorú). 7
Ha minden héten innék Demeter bort, másabb ízű lenne minden hét egy kicsivel. Ha minden borász, sőt minden hivatását szerető ember azzal a szellemiséggel működne, mint Demeter Zoltán, másabb ízű lenne ez a világ is. Minden nap ünnep lenne.
(Így lettem tegnap 25 éves.)

X

Ripka Gergely

Stílusgyakorlatok Moseltől az Etnáig

Tar Feri kóstolója nyitja meg a tavaszt

Március végén Tar Feri barátunk jóvoltából ismét részesülhettem egy kis külföldi merülésben. Különösebb válogatás nélkül rakott össze FineWines.hu újdonságokat innen is, onnan is Európán belülről, ami nekem mindig izgalmas frissítése az ismereteknek, inspirációknak (megelőzve azt is, hogy nagyon “berozsdásodjanak” az ízlelőbimbók a kevesebb tesztelés, felfedezőút és a több otthonlét közepette). Rég nem látott ismerősök következnek Moselből, Rheingauból, az Etnáról és Rhone-ból!

Tovább

Ripka Gergely

*Balassa 2017

Keserédes, felemás élmények

A múltkori furmintfannál kóstolt Alionok margójára annyi információt ehhez a poszthoz azért muszáj átkötnöm, hogy a kóstoló alapvetően *Balassa István 2017-es tételeiről szólt. Legalábbis így indult, így futott neki a társaság: nagy évjárat, tehetséges tokaji borász műhelyéből. Aztán hogy, hogy nem, az élet átírta a forgatókönyvet és lelkiismeretes házigazdánk éppen azért kapott borhűtőjébe hirtelen a biztos sikerrel kecsegtető spanyol sztárok után, mert a Balassa szárazak bizony váratlanul nagy csalódást keltettek a poharakban. Ki kell mondani: egyöntetűen és mindenki…sokat várt a dűlős furmintoktól, és aztán igen keveset kapott gyümölcsből, szépségből, szerkezetből. Úgy határoztam, hogy ezt megírni tán nincs is értelme, ahogy azt is kár lenne fejtegetni, hogy a tárolás közben történt-e valami a palackokkal, vagy más palackok is így viselkednek-e. Ha egyszer tudok, utánajárok. Addig is….

Tovább

Ripka Gergely

Az Alión-sztori

8 érdekesség és 3 évjárat a spanyol legendával

Furmintfan-szomszéd jóvoltából februárban volt módom egyszerre három ALIONt is megkóstolni a legendás Vega Sicilia “művektől”. Az ikonikus spanyol borászat elmúlt évtizedekben elért sikereiről, érdemeiről, az *Oremus hegyaljai szerepéről ebben a posztban most kevesebb szó fog esni, de mivel olyan sokat emlegetjük referenciaként a sztárpincészet csúcsborait (a Pintiával, az Unico-val együtt), így a mai írásban pár érdekes adalékot szeretnék megosztani az Alion kapcsán, hogy aztán 3 szép évjárat jegyzetei meséljenek a sokat idézett minőségről. Tudtad például, hogy….

Tovább

Ripka Gergely

10 years challenge: 2014 (Vol. 2.)

Egy viszontagságos év édesei 10 év után

A pénteki száraz sor után még volt idő, kedv és persze hűtött palack néhány különlegesség erejéig. Nem csak tokajiak, külföldi borok is kerültek a pohárba. Lássuk, édesben mennyire sikerült szóra bírni a nehéz 2014-et...:

Tovább

Ripka Gergely

10 years challenge: 2014 (Vol. 1.)

Egy viszontagságos évjárat egy évtized után

Pollák Tibor barátunk szervezésében idén is volt alkalom belefeledkezni egy kicsit az idő múlásába. Ahogy minden februárban, 2024-ben is 10 éves borokat kóstolgattunk. Ezúttal ismét egy viszontagságos év, 2014 jött tehát a sorban. - Hűvös, esős esztendő, magas savak, sok válogatás a szüret alatt: kiváltképp szárazakban volt feladva a lecke. Semmi kiemelkedőre nem számít ilyenkor az ember, bár az igaz, hogy 2010-ből is voltak négy éve meglepetések (szárazban és édesben egyaránt). A képlet most is pofonegyszerű volt: termelőkkel, barátokkal, ismerősökkel kóstolgattunk tehát saját és nem saját, tokaji és nem tokaji borokat Bodrogkisfaludon, a magunk örömére és egy kicsit azért is, hogy tanuljunk belőlük. Nézzük is meg, milyen meglepetésekben volt részünk 2014-ből vakon:

Tovább