x

Ripka Gergely

Orsolya Pince @ ostorosi Tehéntánc 2007

névnapi borozás

Nem sokan tudják, de megrészegülve nem csak a medvék hajlamosak ám táncolni! Kevés izgalmasabb, értékesebb sajátságot tudnék mondani egy külföldinek hazánk borvidékeiről, mint a rendkívül gazdag dűlő-etimológiánkat. Szerintem óriási kincs, hogy minden egyes kis termőhelynek külön története - s persze sokszor borainak is külön ásványos karaktere - van. Nevet annak ad az ember, amit szeret, amihez valamilyen módon kötődik, ragaszkodik (a gyermekének, ki-ki a kutyájának, macskájának, sokan az autójuknak is). Annak idején, mikor az emberek még leélték teljes életüket egy adott járáson vagy akár egy kis köz(ös)ség területén belül, anélkül, hogy azon kívülre látogattak volna, külön érzéseket váltott ki belőlük egy-egy táj, egy-egy dűlő, s rájuk ragadt egy különleges név. Innentől pedig kötődve hozzá, nevén kezdték nevezni azt. Ez a gazdag dűlő-etimológia fontos néprajzi kincs, értékes lenyomata a múltnak.

És nincs ám minden dűlőnek olyan egyszerű, Kopar neve; elég ha csak ezekre gondolunk pl. Tokajból: Szemszúró, Mézes-Mály, Kőporos, Szerelmi. Ne higgyük azonban, hogy csak a nagy történelmi borvidékeken vannak sajátos földrajzi elnevezések! Ugyan mostmár Egerhez kapcsolták, de Ostoroson is igen mókás, ősi dűlőnevekbe botolhatunk. Ott van pl. a törökkorra visszavezethető Százrejtekű (ami Lőrincz Györgynek is nagyon megtetszett mint név, nekem kicsit megfoghatatlan volt mint bor), de ott a Kutyahegy, a Hermány stb. Vagy épp a szóban forgó Tehéntánc, mely elnevezés eredete ugyan vitatott, de állítólag az ott előforduló, bódító hatású gyógy- és aromanövényeknek köszönhetően kapta nevét, melyektől az arra legelésző jószág átmenetileg kábítószeres befolyásoltság alá kerülve úgy dülöngélt, mintha táncolna. Februárban, lenn Orsolyáéknál nagyon tetszett a gazdag fantáziával kiszínezett név is, de maga a tétel is. Tán az egész sorból az elképesztő Pinot mellett leginkább ezt szerettem. Ám azóta igen vegyes véleményeket hallok vissza róla mégis...éles savak, rendezetlenség, úgyhogy az utolsó palackot ismét el kellett mentenem saját részre a polcról, hogy még egyszer a végére járjak a híreszteléseknek. Így kérte hát föl őt a medve egy utolsó táncra, egy Tehéntáncra.
Mielőtt mesélnék a borról... Sokat emlegetett párom, egyben gyakori kóstolótársam (inkább pártatlan élvezője, mint megszállottja a boroknak, ám egy feddhetetlen laikus visszajelzései nagyon hasznosak tudnak ám lenni, szakmai szempontokból is), ő ezúton nevesítve is lesz, hisz névnapján bontottam nem rég ezt a bort. Márpedig Orsolya napra valószínűleg nem lehet stílusosabban választani egy vidám nevű Orsolya bornál. Miközben állatbarát Orsim széles mosollyal méregeti ennek az Orsolya bornak a festett, tehénkés címkéjét is (a nyuszis Pinot üvege még a polcra is kikerült otthon), én már gondosan ki is töltöttem az első pohárkát mindkettőnknek. Nem vagyunk vörösborosok. De gondoltam: a fehéret is én kedveltettem meg nálunk, s amúgyis olyan hűvös van (még kandalló mellett is) Vas megyében, a jolly joker (gyakorlatilag nem is öregedő) Royal Tokaji Furmint 2007 után "jobb lesz oda majd egy jó, tartalmas vörös!" Persze el is fogyott, bár egy kiskanálnyit a palack alján meghagytam az utókornak másnapra, hogy blogbejegyzés születhessen belőle. Ennyi bevezető már elég is lesz, igaz?
A bort egyébként a rendeltetésszerűen elköltött több heti jattomból sikerült megvenni. A 80 %-on Kékfrankos és Merlot osztozik testvériesen, a maradékon hasonló módon a Cabernet franc és a Pinot noir. Érdekes mix, de nekem tetszik az arány. Csupa gyümölcs, már a kihúzott dugó elszíneződött lapját szaglászva is. Szilvalekvár. Nagymama spájza augusztusban, lekváros kenyér januárban. A borban eleinte inkább (szinte kötelező Orsolyás elemként) hecsedli, eper, ribizli teszik le névjegyüket. Utóbbi az ízben is harsog, sok egyéb lédús, szinte rágható erdei gyümölccsel. Fekete szeder kerül elő még belőle. Aki szkeptikus és nem hiszi el, hogy ilyen illatok előfordulhatnak (szőlő)borban, javaslom, járjon utána. Ez a zamatos gyümölcsösség (ahogy anno a Görbesoros Kadarkánál is) ismét Rhone-völgyét idézi bennem (pedig nincs benne sem Syrah, sem Grenache). Végén a savak, tanninok, nem tagadom, húznak egy kissé, de mellé sűrű, koncentrált bor, melyen a pincénél kulcskérdésként kezelt hozamkorlátozás is szépen érzékelhető, hozzáad a bor szépségéhez. Nem rég írtam a kézműves borok jelentőségéről, ez a bor is jó példa. A fele ennyibe kerülő Orsolya kettőezernyolc is van (majdnem) ilyen jó, persze azért más.
Miért bíbelődnének Orsolyáék bikavérbizottsággal, engedélyeztetéssel, zárjeggyel (persze egy olyan bikavér bizottságban, ahol az Áldást szoros, 6-4 arányban szavazza meg bikavérnek a bizottság, az Egervint meg egyértelmű 10-0 arányban, oda tényleg kár a mintapalackért)? Ostoroson a bika vére helyett a táncoló tehén is bevált, s a címkén elégedetten mosolyog az egészen, ahogy mi is. 6+

X

Ripka Gergely

Stílusgyakorlatok Moseltől az Etnáig

Tar Feri kóstolója nyitja meg a tavaszt

Március végén Tar Feri barátunk jóvoltából ismét részesülhettem egy kis külföldi merülésben. Különösebb válogatás nélkül rakott össze FineWines.hu újdonságokat innen is, onnan is Európán belülről, ami nekem mindig izgalmas frissítése az ismereteknek, inspirációknak (megelőzve azt is, hogy nagyon “berozsdásodjanak” az ízlelőbimbók a kevesebb tesztelés, felfedezőút és a több otthonlét közepette). Rég nem látott ismerősök következnek Moselből, Rheingauból, az Etnáról és Rhone-ból!

Tovább

Ripka Gergely

*Balassa 2017

Keserédes, felemás élmények

A múltkori furmintfannál kóstolt Alionok margójára annyi információt ehhez a poszthoz azért muszáj átkötnöm, hogy a kóstoló alapvetően *Balassa István 2017-es tételeiről szólt. Legalábbis így indult, így futott neki a társaság: nagy évjárat, tehetséges tokaji borász műhelyéből. Aztán hogy, hogy nem, az élet átírta a forgatókönyvet és lelkiismeretes házigazdánk éppen azért kapott borhűtőjébe hirtelen a biztos sikerrel kecsegtető spanyol sztárok után, mert a Balassa szárazak bizony váratlanul nagy csalódást keltettek a poharakban. Ki kell mondani: egyöntetűen és mindenki…sokat várt a dűlős furmintoktól, és aztán igen keveset kapott gyümölcsből, szépségből, szerkezetből. Úgy határoztam, hogy ezt megírni tán nincs is értelme, ahogy azt is kár lenne fejtegetni, hogy a tárolás közben történt-e valami a palackokkal, vagy más palackok is így viselkednek-e. Ha egyszer tudok, utánajárok. Addig is….

Tovább

Ripka Gergely

Az Alión-sztori

8 érdekesség és 3 évjárat a spanyol legendával

Furmintfan-szomszéd jóvoltából februárban volt módom egyszerre három ALIONt is megkóstolni a legendás Vega Sicilia “művektől”. Az ikonikus spanyol borászat elmúlt évtizedekben elért sikereiről, érdemeiről, az *Oremus hegyaljai szerepéről ebben a posztban most kevesebb szó fog esni, de mivel olyan sokat emlegetjük referenciaként a sztárpincészet csúcsborait (a Pintiával, az Unico-val együtt), így a mai írásban pár érdekes adalékot szeretnék megosztani az Alion kapcsán, hogy aztán 3 szép évjárat jegyzetei meséljenek a sokat idézett minőségről. Tudtad például, hogy….

Tovább

Ripka Gergely

10 years challenge: 2014 (Vol. 2.)

Egy viszontagságos év édesei 10 év után

A pénteki száraz sor után még volt idő, kedv és persze hűtött palack néhány különlegesség erejéig. Nem csak tokajiak, külföldi borok is kerültek a pohárba. Lássuk, édesben mennyire sikerült szóra bírni a nehéz 2014-et...:

Tovább

Ripka Gergely

10 years challenge: 2014 (Vol. 1.)

Egy viszontagságos évjárat egy évtized után

Pollák Tibor barátunk szervezésében idén is volt alkalom belefeledkezni egy kicsit az idő múlásába. Ahogy minden februárban, 2024-ben is 10 éves borokat kóstolgattunk. Ezúttal ismét egy viszontagságos év, 2014 jött tehát a sorban. - Hűvös, esős esztendő, magas savak, sok válogatás a szüret alatt: kiváltképp szárazakban volt feladva a lecke. Semmi kiemelkedőre nem számít ilyenkor az ember, bár az igaz, hogy 2010-ből is voltak négy éve meglepetések (szárazban és édesben egyaránt). A képlet most is pofonegyszerű volt: termelőkkel, barátokkal, ismerősökkel kóstolgattunk tehát saját és nem saját, tokaji és nem tokaji borokat Bodrogkisfaludon, a magunk örömére és egy kicsit azért is, hogy tanuljunk belőlük. Nézzük is meg, milyen meglepetésekben volt részünk 2014-ből vakon:

Tovább