x

Ripka Gergely

Veuve Clicquot - Demi-Sec Champagne

Champagne, méghozzá a javából

A methode traditionelle palackos erjesztésével készült pezsgők minden esetben csontszárazra (brut) erjednek ki. Ám a legnevesebb reimsi pezsgőházak közt jegyzett, Madame Ponsardin által alapított Veuve Clicquot (VCP) évről évre megmutatja, hogy a megfelelő expedícios-likőrnek hála nem csupán a szárító savak játékának szélsőségeit kedvelők (vagy megjátszva kedvelők) számára készülhet champagne régen s ma. Például azok számára, akik meg pedzegetik csupán a minőségi, palackos erjesztésű pezsgőkkel való ismerkedést, és nem sajnálják rá a pénzt, azoknak - a brut és extra brut pezsgők felfedezése előtt - a fehér címkés VCP tökéletes, könnyen akceptálható ugródeszka lehet!

Demi-sec. Kell-e félni ettől a kifejezéstől, ha egy champagne-ról van szó? Borásznyelven azt jelenti félszáraz (25-30 g/l cukor). Valójában egy ilyen champagne már félédesnek, édesnek minősül (hisz általában ezen a szinten ez volna a legtöbb cukortartalommal bíró kategória). Ízérzetre azonban tényleg inkább félszáraznak mondható. Tehát nem kell megrettenni tőle. Nem is emlegethető egy napon a sarki éjjelnappaliban kapható, ragacsos „doux-édes” felirattal ellátott tankpezsgő-remekekkel. Egy könnyed félszáraz borra hasonlít, mely a vacsorák páratlan záróakkordja lehet, de remekül kísérhet zsírosabb kacsát, libamájat, nem túl édes (mentás, karamellás, gyümölcsös) desszerteket, fagylaltokat...s nem utolsó sorban a társasági beszélgetéseket is zamatosabbá tudja varázsolni némi cukor a pezsgőben. A nagyon száraz champagne-nak hagyjuk meg a felvezető, az aperitif vagy ételkísérő szerepet. A „fehér pezsgőé” a méltó zárszó.

Dió. Az ezüstszín kapszula alatt Madame Ponsardin portréja még nem tudjuk, min mosolyog úgy. - A horgonylogós dugó szinte magától kipattan, ahogy leemeljük a kosarat. És végre kezdetét veszi a játék. Tetszés szerint ketten vagy többen is játszhatjuk. A káprázatosan finoman gyöngyöző ital legmegkapóbb eleme a sokrétű illata. Kicsit olyan, mint egy késői szüretelésű (desszert)boré...tehát inkább édeskés jegyeket sugall, de vigyázat: a késői szüretelésű bor sem feltétlenül édes! Az illat rengeteg szépet ígér nekünk, érdemes elmélázni fölötte jó hosszan, és meglelni benne minden hajszálvékony réteget, minden halvány árnyalatát. Elsőre nem is sejtenénk elsőre, hogy egy pezsgő is mennyi finom részletet képes tartogatni nekünk. – Dió, élesztő, vaníliakrém, virágos rét és rövidke életünk legfinomabb almás pitéje....

...A tettes kétségkívül a chardonnay, bár a pezsgőházra jellemzően e champagne gerincét is a pinot noir (sokoldalú kékszőlő fajta) adja, mely mellett a szintén kék pinot meunier is képviselteti magát e pezsgőben. (Látható itt egyben az az érdekes jelenség is tehát, hogy a szőlőfajták színét Champagne-ban kicsit átértelmezték az idők folyamán. Kékszőlőfajtákból a bor inkább vörös, esetleg rozé formában igazan izgalmas tétel, míg pezsgőként fehér és rozé kiszerelésben is sok érdekes jelenségre képesek.)

Arányos. És végül az íz. Ami megkoronáz, egyszerre bebizonyít és megdönt mindent, amit eddig tapasztaltunk...amit eddig tudni véltünk (nem csupán erről) a pezsgőről. Ha akarom édes, ha akarom száraz. De ne akarjuk átvenni tőle az irányítást...nyugodtan bízzuk rá magunkat vakon! Nem hivalkodó, nem tud/nem akar felérni a sziporkázó bukéhoz, de a szánkban a húsos zamatok olyan szerelmes pajkossággal kergetik egymást a savakkal, hogy legszívesebben sose nyelnénk le a kortyot. Végtelenül behízelgő, de hiába is próbálnánk ellenállni... Lefegyverző, tanítani való arányok; kendőzetlen játékosság; szép hosszas, buja lecsengés; visszaédesgető ízmaradék. Akár egy fülledt, narancsillatú éjszaka. Még egy pohárral...?

X

Ripka Gergely

Stílusgyakorlatok Moseltől az Etnáig

Tar Feri kóstolója nyitja meg a tavaszt

Március végén Tar Feri barátunk jóvoltából ismét részesülhettem egy kis külföldi merülésben. Különösebb válogatás nélkül rakott össze FineWines.hu újdonságokat innen is, onnan is Európán belülről, ami nekem mindig izgalmas frissítése az ismereteknek, inspirációknak (megelőzve azt is, hogy nagyon “berozsdásodjanak” az ízlelőbimbók a kevesebb tesztelés, felfedezőút és a több otthonlét közepette). Rég nem látott ismerősök következnek Moselből, Rheingauból, az Etnáról és Rhone-ból!

Tovább

Ripka Gergely

*Balassa 2017

Keserédes, felemás élmények

A múltkori furmintfannál kóstolt Alionok margójára annyi információt ehhez a poszthoz azért muszáj átkötnöm, hogy a kóstoló alapvetően *Balassa István 2017-es tételeiről szólt. Legalábbis így indult, így futott neki a társaság: nagy évjárat, tehetséges tokaji borász műhelyéből. Aztán hogy, hogy nem, az élet átírta a forgatókönyvet és lelkiismeretes házigazdánk éppen azért kapott borhűtőjébe hirtelen a biztos sikerrel kecsegtető spanyol sztárok után, mert a Balassa szárazak bizony váratlanul nagy csalódást keltettek a poharakban. Ki kell mondani: egyöntetűen és mindenki…sokat várt a dűlős furmintoktól, és aztán igen keveset kapott gyümölcsből, szépségből, szerkezetből. Úgy határoztam, hogy ezt megírni tán nincs is értelme, ahogy azt is kár lenne fejtegetni, hogy a tárolás közben történt-e valami a palackokkal, vagy más palackok is így viselkednek-e. Ha egyszer tudok, utánajárok. Addig is….

Tovább

Ripka Gergely

Az Alión-sztori

8 érdekesség és 3 évjárat a spanyol legendával

Furmintfan-szomszéd jóvoltából februárban volt módom egyszerre három ALIONt is megkóstolni a legendás Vega Sicilia “művektől”. Az ikonikus spanyol borászat elmúlt évtizedekben elért sikereiről, érdemeiről, az *Oremus hegyaljai szerepéről ebben a posztban most kevesebb szó fog esni, de mivel olyan sokat emlegetjük referenciaként a sztárpincészet csúcsborait (a Pintiával, az Unico-val együtt), így a mai írásban pár érdekes adalékot szeretnék megosztani az Alion kapcsán, hogy aztán 3 szép évjárat jegyzetei meséljenek a sokat idézett minőségről. Tudtad például, hogy….

Tovább

Ripka Gergely

10 years challenge: 2014 (Vol. 2.)

Egy viszontagságos év édesei 10 év után

A pénteki száraz sor után még volt idő, kedv és persze hűtött palack néhány különlegesség erejéig. Nem csak tokajiak, külföldi borok is kerültek a pohárba. Lássuk, édesben mennyire sikerült szóra bírni a nehéz 2014-et...:

Tovább

Ripka Gergely

10 years challenge: 2014 (Vol. 1.)

Egy viszontagságos évjárat egy évtized után

Pollák Tibor barátunk szervezésében idén is volt alkalom belefeledkezni egy kicsit az idő múlásába. Ahogy minden februárban, 2024-ben is 10 éves borokat kóstolgattunk. Ezúttal ismét egy viszontagságos év, 2014 jött tehát a sorban. - Hűvös, esős esztendő, magas savak, sok válogatás a szüret alatt: kiváltképp szárazakban volt feladva a lecke. Semmi kiemelkedőre nem számít ilyenkor az ember, bár az igaz, hogy 2010-ből is voltak négy éve meglepetések (szárazban és édesben egyaránt). A képlet most is pofonegyszerű volt: termelőkkel, barátokkal, ismerősökkel kóstolgattunk tehát saját és nem saját, tokaji és nem tokaji borokat Bodrogkisfaludon, a magunk örömére és egy kicsit azért is, hogy tanuljunk belőlük. Nézzük is meg, milyen meglepetésekben volt részünk 2014-ből vakon:

Tovább