x

Balla Márton

Szecskő Tamás gyöngyöspatai Rubintos, 2007

Az első Szecskő bor, amivel találkoztam a szintén méltatlanul kevéssé propagált turán volt, ami elképesztő magaslatokat mutatott, mind egyedisége, mind koncentráltsága miatt. Nagyon egyedi illat- és ízvilága volt az egyetlen, amiben eltért a nagy bordeaux-i stílusú boroktól. Feszes szerkezet, sok tannin és színanyag, szép savak.

A rubintos egy teljesen más stílusú bor, bár legalább annyira egyedi, a nemzetközi ízlést sokkal könnyebben szolgálja ki, mégis sajátos marad. A rubintos a kadarka és a kékfrankos keresztezéséből létrejött fajta, itthon ezzel a két kékszőlőfajtával kellene leginkább foglalkozni szerintem (no meg a turánnal…). Ha turán a bordeaux-i iskola követője, a rubintos talán a burgundié…(már ha kötelezően kategorizálni akarunk). És mindez ugyanarról a borvidékről…

Szecskő is tagja a mátrai borászokat tömörítő „Tőkés társak” nevű szervezetnek. Személy szerint nagy örömmel tölt el, és követendőnek tartom ezt a fajta összefogást.

A címke hasonló stílusú a turánéhoz, lényegretörő és visszafogott. A parafadugó hosszú és kitűnő anyagból készült. És a bor…

Színe szép, élénk, halvány-vörös enyhe rozés, hagymahéjszínű karimával (tényleg, nem csak azért, mert szakértően hangzik…). Tiszta, tükrös a bor, olajos csíkot húzva mozog a pohárban.

Illata rendkívül komplex, hosszú és egzotikus. Kicsit hűvös. Elsőre chileinek mondanám. Borsos, vaníliás, avaros, bőrös fűszeresség, kis aszalt szilvával. A bőrős-animális fülledtség (palackbuké?) a lehető legfinomabban jelenik meg. Kicsit érezni az alkoholt is (14%), ami ízben viszont talán kissé kilóg már.

Szájba véve egyértelmű: kicsit behűtve kell inni. 12-14 °C körül. Melegebben az alkohol túlságosan fűt. Üde, vibráló íz, feszes szerkezet, csak hogy csupa szakszót használjak, de komolyra fordítva a szót, egy komoly érett, összetett ízvilágú bor, aminek életteliségére nem ül rá a testesség, a komolyság. Tényleg megrezgeti az ízlelőbimbókat.

Inkább fűszeres, mint gyümölcsös. Ha egy bort ízlelve a kóstoló nem tud mit írni, akkor rávágja, hogy „szétszálazhatatlanul komplex”. Nos ez tényleg az, de megpróbálom leírni mire is gondolok.

Megfordítva a sorrendet először az utóíz. Hosszú, végeláthatatlan, selymes, krémes, füstös-pörkölt magos-aszalt szilvás aromákkal. Utóízét nem az extraktédesség teszi komollyá, hanem a sokrétű aromavilág. A tannin épp annyi amennyi kell, a savak nagyon szépek, az alkohol kissé kilóg. Vezető ízjegy az aszalt szilva, különösen érdekes kivitelben, kis kesernyével, ami szintén jól áll neki.

Ízében is megszólalásig hasonlít egy chilei borra. Összeérett, szépen lecsiszolódott anyag, gyanúm szerint teljesen érett, egészséges alapanyagból. Egy kadarkánál vagy pinot-nál tömörebb, egy átlag kékfrankosnál izgalmasabb, érdekesebb (nekem, most!!!). Nagyon finom és jól iható…egyszerűen dönteni lehet…

Összegezve, egy rendkívül egyedi és izgalmas bor. Talány, hogy a Duna-rekesztésre is alkalmas cabernet termés egy részét miért nem lehet erre a fajtára cserélni…

7p és bár nem szeretek jósolni, szerintem még eláll egy darabig…csak kérdés, hogy kinek van még belőle…

X

Ripka Gergely

***Demeter Zoltán: Cabernet franc stílusok

Két nehéz évjárat vizsgázik

Azok, akik közelről figyelték a tokaji ikon munkásságát, biztosan emlékeznek még, hogy volt pár évjárat, amikor Demeter Zoltán Egerből (Nagytálya) vásárolt egy helyi termelőtől kékszőlőt, amit aztán saját pincéjében készített el. A szőlő természetesen a maximalista borász kívánalmai szerint lett művelve, beérlelve, szüretelve, hogy a nagyratörő vízióknak megfelelő minőség születhessen meg belőle (a név kötelez). Élénken él bennem a 2009-es első élmény (16 v/v %), de volt egy vékonyabb évjárat, aztán ismét tetszett az ugyancsak vastag 2013-as is, most pedig két olyan évjáratot fogunk megnézni, mely ékes példája annak, hogy az elmúlt 30 év két legviszontagságosabb évjáratában is lehetett izgalmas, időtálló vörösborokat készíteni… Nézzük is meg őket közelebbről:

Tovább

Ripka Gergely

Stílusgyakorlatok Moseltől az Etnáig

Tar Feri kóstolója nyitja meg a tavaszt

Március végén Tar Feri barátunk jóvoltából ismét részesülhettem egy kis külföldi merülésben. Különösebb válogatás nélkül rakott össze FineWines.hu újdonságokat innen is, onnan is Európán belülről, ami nekem mindig izgalmas frissítése az ismereteknek, inspirációknak (megelőzve azt is, hogy nagyon “berozsdásodjanak” az ízlelőbimbók a kevesebb tesztelés, felfedezőút és a több otthonlét közepette). Rég nem látott ismerősök következnek Moselből, Rheingauból, az Etnáról és Rhone-ból!

Tovább

Ripka Gergely

*Balassa 2017

Keserédes, felemás élmények

A múltkori furmintfannál kóstolt Alionok margójára annyi információt ehhez a poszthoz azért muszáj átkötnöm, hogy a kóstoló alapvetően *Balassa István 2017-es tételeiről szólt. Legalábbis így indult, így futott neki a társaság: nagy évjárat, tehetséges tokaji borász műhelyéből. Aztán hogy, hogy nem, az élet átírta a forgatókönyvet és lelkiismeretes házigazdánk éppen azért kapott borhűtőjébe hirtelen a biztos sikerrel kecsegtető spanyol sztárok után, mert a Balassa szárazak bizony váratlanul nagy csalódást keltettek a poharakban. Ki kell mondani: egyöntetűen és mindenki…sokat várt a dűlős furmintoktól, és aztán igen keveset kapott gyümölcsből, szépségből, szerkezetből. Úgy határoztam, hogy ezt megírni tán nincs is értelme, ahogy azt is kár lenne fejtegetni, hogy a tárolás közben történt-e valami a palackokkal, vagy más palackok is így viselkednek-e. Ha egyszer tudok, utánajárok. Addig is….

Tovább

Ripka Gergely

Az Alión-sztori

8 érdekesség és 3 évjárat a spanyol legendával

Furmintfan-szomszéd jóvoltából februárban volt módom egyszerre három ALIONt is megkóstolni a legendás Vega Sicilia “művektől”. Az ikonikus spanyol borászat elmúlt évtizedekben elért sikereiről, érdemeiről, az *Oremus hegyaljai szerepéről ebben a posztban most kevesebb szó fog esni, de mivel olyan sokat emlegetjük referenciaként a sztárpincészet csúcsborait (a Pintiával, az Unico-val együtt), így a mai írásban pár érdekes adalékot szeretnék megosztani az Alion kapcsán, hogy aztán 3 szép évjárat jegyzetei meséljenek a sokat idézett minőségről. Tudtad például, hogy….

Tovább

Ripka Gergely

10 years challenge: 2014 (Vol. 2.)

Egy viszontagságos év édesei 10 év után

A pénteki száraz sor után még volt idő, kedv és persze hűtött palack néhány különlegesség erejéig. Nem csak tokajiak, külföldi borok is kerültek a pohárba. Lássuk, édesben mennyire sikerült szóra bírni a nehéz 2014-et...:

Tovább