x

Ripka Gergely

Gyümölcsborok (Ganádpusztáról)

szerelmi bájitalok málnából, ribizliből

A ganádpusztai gyümölcsborok megismerése kapcsán kötöttem ismerettséget egy kedves úriemberrel, Sápi Csabával, a borászat jollyjoker arcával, üzletkötőjével, fenegyerekével, ha szabad ezt mondanom. Amellett, hogy nagyon szimpatikus termékek az ő boraik, ő az az ember, aki képes hitelesen és élvezetesen előadni ezeknek a boroknak a történetét, kezdve a készítésük módjától (hány kg gyümölcs lelke került egy palackba), egészen a fogyasztásuk vágykeltő és antioxidáns hatásának kimerítő körülírásáig. Egy igazi kellemes társaság, aki kendőzetlen őszinteségével és kedves közvetlenségével megérdemelten szerzett hírt hazánkban a 3 féle zamatos ribizlibornak és a málnabornak.

A ganádpusztai gyümölcsborok megismerése kapcsán kötöttem ismerettséget egy kedves úriemberrel, Sápi Csabával, a borászat jollyjoker arcával, üzletkötőjével, fenegyerekével, ha szabad ezt mondanom. Amellett, hogy nagyon szimpatikus termékek az ő boraik, ő az az ember, aki képes hitelesen és élvezetesen előadni ezeknek a boroknak a történetét, kezdve a készítésük módjától (hány kg gyümölcs lelke került egy palackba), egészen a fogyasztásuk vágykeltő és antioxidáns hatásának kimerítő körülírásáig. Egy igazi kellemes társaság, aki kendőzetlen őszinteségével és kedves közvetlenségével megérdemelten szerzett hírt hazánkban a 3 féle zamatos ribizlibornak és a málnabornak.

Az Ipoly-völgyében készült gyümölcsborok felnyitása elött azonban mindig jó, ha szem elött tartunk néhány fontos tudnivalót. Elöször is ezek az italok igen nehezen hasonlíthatók össze a szőlőből készült, hagyományos borokkal (szándékosan nem is pontoznám őket). Még a késői szüretelésű desszertborokhoz vagy a portóiakhoz is csak óvatosan viszonyíthatók, hiszen a friss gyümölcsborok sokkal inkább a fülledt, gyümölcsös zamatokról, a szörpösségről szólnak, mint bármely bor. Igen magas antocianin- és polifenol-tartalom (antioxidáns-aktivitás) révén szervezetünk számára, még a vörösboroknál is jótékonyabb hatásúak a káros szabadgyökök lekötése révén. A könnyű, 12 % körüli alkoholtartalmú alapboraik mellett találhatunk Ganádpusztán meglepően érett, vastagabb, likörszerü 30-40 %-os, komolyabb tételeket is (Rebella, mely egy erősített likőrbor, fekete és piros ribizliből).
Minimum félszárazak. Rendszerint édesek. De sohasem mostohák...hisz így, édesen adják vissza leghűebben azt a túlcsorduló, harapható gyümölcsözönt, mely a Ganádpusztai borokra oly jellemző: az áradó, csiklandós, olykor vermutos illatokat, a frissen szedett gyümölcsökével felérő zamatorgiát, a számunkra rendkívül fontos antioxidánsokat, egy meghitt, későesti beszélgetés beindítását. Sőt lévén, hogy afrodiziákumokról van szó, ki tudja, mi minden felvezetésére is képesek... Ezeket a borokat nem szabad tehát véresen komolyan venni/kóstolni. Nem azért készültek, hogy szőlőborokat helyettesítsenek, csupán üde, gyümölcsös színfoltot jelentenek a hétköznapi italaink közt...
Rendszerint a hölgyek szokták inkább értékelni őket, de az olyan vállalkozószellemű gasztrómániás hím egyedeknek, mint én szintén érdemes elcsábulnia az ilyesmire néha.

Ganádpusztai fehér ribizli bor (félszáraz)

A ganádpusztai borok közül ez a legszikárabb, leginkább tartózkodó egyéniség. Tetszetős mély borostyán színe a tokaji borokat idézi. Illatában tempera, agyag, a gyümölcs kevesebb hangsúlyt. A korty telt, gyümölcösen játékos savakkal, pajkos lezárással. Kissé zilált, ingadozó bor. Nehezen megfejthető, enyhén gyógyfüves íze és illata rideg, férfiasabb karaktert kölcsönöz neki, aranybarnás színe pedig kellő eleganciát és komolyságot, a többihez képest. Halakhoz, hideg húsokhoz, sajtokhoz, libamájhoz, egzotikus ételekhez is ajánlható.

Ganádpusztai piros ribizli bor (félédes)

Élénk ribizliszíne már önmagában is szemetgyönyörködtető itallá teszi. Illata mélyebb, vermutos, rumosba hajló. Ízre is nehézkesebb, átható ribizlisség, mely aztán kesernyébe hajlik. Kellő mennyiségű, szép savak kísérik a zamatos, édeskés ribizli ízt, amitől harmónikusabb hatást kelt társainál. Érdekes fordított sorrend a gyümölcsboroknál, hogy a kóstolási sorban az elsők, a kevésbé édesek (fehér és a pirosribizli) sokkal lomhábbak, nehézkesebbek, míg az édesek (fekete ribizli, málna) szinte légiesen könnyűek, jobban ihatóak, magas cukortartalmuk ellenére is. Libamáj, szárnyasok, vadhús és egzotikus ételek mellé passzol.

Ganádpusztai fekete ribizli bor (édes)

Színe, nem meglepő módon, ennek a legmélyebb. Sötét cseresznyeszínű, kissé barnás széllel. A fekete ribizli ugyancsak édes, akár a málna bor, de izgalmasabb, hűvösebb, fűszeresebb világ felé vezet minket illatával, némi gyógynövényes, hecsedlis, húsos, kissé (nekem) paradicsomos jegyekkel kísérve. Ízre intenzív, édeskés, jó harmóniával, áradóan gyümölcsös zamatokkal. A szellőzés nem árt neki.
Sápi Csaba sok éves, és - én mondom - , igen eredményes kóstoltatási tapasztalatai azt a mélyen tudományos eredményt adták ki, hogy a sötét szem- és hajszínű hölgyek inkább a ribizliborok felé hajlnak, míg a szőke, kék szemű hölgyek a málnabort részesítik előnyben.
Ajánlható szárnyasok, vadhús és csokoládé mellé.

Psenyiczky Meggybor (édes)

Nem ganádpusztai termék, de alkalmam volt megismerkedni egy nyírségi meggyborral is nemrég, ezért a gyümölcsborok kedvelőinek, összegezném ebéli tapasztalataim is. Hűvös, bonbonmeggyes illatú, melegséget nélkülöző, de elegáns, letisztult aromák az előzőekhez képest. Arisztokratikusságot árasztó, édes, rumosmeggyes ízvilág, mely aztán kesernéybe hajlik. Igazi desszert.
Az alkohol domborít benne erősen (de a falusi szomszédbácsi, savkoncentrátumra hajazó, 2-es pH-jú meggyborához még így sem lehet hasonlítani).

Ganádpusztai málnabor (édes)

Kóstolásra és bukéra egyaránt mind közül a legintenzívebb, legzamatosabb a málna bor. Rozsdabarna színű. Már tulcsorduló illata is sokkal vidámabb, sokkal kedvesebb, mint a ribizliboroké, benne a frissen szedett málna minden bájával és vidám gurulós gyümölcsösségével. Eszembe jut nagymamám friss, nyári, házi málnaszörpje, melyet a vakáció idején 1:5-arányban higítottunk szódával, és mindennél jobban esett a tikkasztó júliusi-augusztusi napokon. Ízre végtelennek tűnő, hosszú és tiszta gyümölcszamatot érzünk a szánk minden szegletében. Véget nem érő, málnaízű lecsengés. Egyedi élmény. Egész éjjel eliszogatná az ember. Ha egy tételt ki kéne emelnem a sorból, biztosan a málnabor (talán még a fekete ribizli) lenne az!
Afrodiziákum hatás receptje Sápi Csabától a meghitt percek felpezsdítésére: „a férfi részéről egy kocka finom, minimum 70 %-os fekete csokoládé, a nő részéről egy korty málnabor, ezt kövesse egy hosszú, szenvedélyes csók, és a hormonok azonnal működésbe lépnek, ezért munkavédelmi előírás az ágy közelsége, nehogy a padlószőnyeg kidörzsölje valakinek a hátát....”

X

Ripka Gergely

***Demeter Zoltán: Cabernet franc stílusok

Két nehéz évjárat vizsgázik

Azok, akik közelről figyelték a tokaji ikon munkásságát, biztosan emlékeznek még, hogy volt pár évjárat, amikor Demeter Zoltán Egerből (Nagytálya) vásárolt egy helyi termelőtől kékszőlőt, amit aztán saját pincéjében készített el. A szőlő természetesen a maximalista borász kívánalmai szerint lett művelve, beérlelve, szüretelve, hogy a nagyratörő vízióknak megfelelő minőség születhessen meg belőle (a név kötelez). Élénken él bennem a 2009-es első élmény (16 v/v %), de volt egy vékonyabb évjárat, aztán ismét tetszett az ugyancsak vastag 2013-as is, most pedig két olyan évjáratot fogunk megnézni, mely ékes példája annak, hogy az elmúlt 30 év két legviszontagságosabb évjáratában is lehetett izgalmas, időtálló vörösborokat készíteni… Nézzük is meg őket közelebbről:

Tovább

Ripka Gergely

Stílusgyakorlatok Moseltől az Etnáig

Tar Feri kóstolója nyitja meg a tavaszt

Március végén Tar Feri barátunk jóvoltából ismét részesülhettem egy kis külföldi merülésben. Különösebb válogatás nélkül rakott össze FineWines.hu újdonságokat innen is, onnan is Európán belülről, ami nekem mindig izgalmas frissítése az ismereteknek, inspirációknak (megelőzve azt is, hogy nagyon “berozsdásodjanak” az ízlelőbimbók a kevesebb tesztelés, felfedezőút és a több otthonlét közepette). Rég nem látott ismerősök következnek Moselből, Rheingauból, az Etnáról és Rhone-ból!

Tovább

Ripka Gergely

*Balassa 2017

Keserédes, felemás élmények

A múltkori furmintfannál kóstolt Alionok margójára annyi információt ehhez a poszthoz azért muszáj átkötnöm, hogy a kóstoló alapvetően *Balassa István 2017-es tételeiről szólt. Legalábbis így indult, így futott neki a társaság: nagy évjárat, tehetséges tokaji borász műhelyéből. Aztán hogy, hogy nem, az élet átírta a forgatókönyvet és lelkiismeretes házigazdánk éppen azért kapott borhűtőjébe hirtelen a biztos sikerrel kecsegtető spanyol sztárok után, mert a Balassa szárazak bizony váratlanul nagy csalódást keltettek a poharakban. Ki kell mondani: egyöntetűen és mindenki…sokat várt a dűlős furmintoktól, és aztán igen keveset kapott gyümölcsből, szépségből, szerkezetből. Úgy határoztam, hogy ezt megírni tán nincs is értelme, ahogy azt is kár lenne fejtegetni, hogy a tárolás közben történt-e valami a palackokkal, vagy más palackok is így viselkednek-e. Ha egyszer tudok, utánajárok. Addig is….

Tovább

Ripka Gergely

Az Alión-sztori

8 érdekesség és 3 évjárat a spanyol legendával

Furmintfan-szomszéd jóvoltából februárban volt módom egyszerre három ALIONt is megkóstolni a legendás Vega Sicilia “művektől”. Az ikonikus spanyol borászat elmúlt évtizedekben elért sikereiről, érdemeiről, az *Oremus hegyaljai szerepéről ebben a posztban most kevesebb szó fog esni, de mivel olyan sokat emlegetjük referenciaként a sztárpincészet csúcsborait (a Pintiával, az Unico-val együtt), így a mai írásban pár érdekes adalékot szeretnék megosztani az Alion kapcsán, hogy aztán 3 szép évjárat jegyzetei meséljenek a sokat idézett minőségről. Tudtad például, hogy….

Tovább

Ripka Gergely

10 years challenge: 2014 (Vol. 2.)

Egy viszontagságos év édesei 10 év után

A pénteki száraz sor után még volt idő, kedv és persze hűtött palack néhány különlegesség erejéig. Nem csak tokajiak, külföldi borok is kerültek a pohárba. Lássuk, édesben mennyire sikerült szóra bírni a nehéz 2014-et...:

Tovább