x

Ripka Gergely

Borok távol-keleti, ázsiai ételekhez

ízkavalkád

A következő bor+étel epizód egy manapság igen divatos konyha felé visz minket. A különféle távol-keleti ételek reneszánszukat élik napjainkban. Nem csak hogy egymás után nyitnak az egzotikusabbnál egzotikusabb, nívósabbnál nívósabb ázsiai gyökerekkel rendelkező éttermek világszerte, de a háztartásokba is beköltöztek fogások, alapanyagok, receptek, melyek szép lassan mindennapos részeivé válnak étrendünknek. Ezért is fontos, hogy megtaláljuk melléjük a megfelelő hazai/külföldi borpartnert. Ez nem egyszerű feladat, - ezek az ételek sokszor az édes, sós, savanyú és keserű (tehát sokszor homlokegyenest ellentétes) ízek közt képeznek átmeneteket, mellettük csupa izgalmas nevű fűszernövény adja a színpompás díszletet, így tehát valódi kihívást jelenthet a megfelelő bort megtalálni melléjük. Rizikós játéknak számít ez a szakmában, még a legkomolyabb sommelier-k számára is. „Egyáltalán édes legyen vagy száraz?”

Az új értelmezések alapján olyan fontos bortípusunk, mint az aszú is jól muzsikálhat. Őt én főképp édes-savanyú ízekkel rendelkező ételek mellé javaslom, érdemes a könnyebb desszertborokkal, alacsonyabb puttonyszámú aszúkkal kezdeni a puhatolózást. További előny, ha olyan évjáratból választunk, ahol a savak határozottabbak: 1999, 2002, így a bor ugyanis biztosan nem lustul el az étel (általában) markáns ízvilága mellett.
Nagy általánosságban a magyar ember fejében úgy él a távol-keleti konyha, hogy erősen fűszeres, sokszor csípős ételek adják a nagy részét (nem mindig van ez így, de bizony ezzel gyakrabban találkozunk). Így van vagy sem, az biztos, hogy az ilyen ételek mellé talán a legnehezebb bort választani. Csípős, és nagyon fűszeresen ételek mellett (ilyen mondjuk a zöld curry, szecsuáni fogások), még a legfűszeresebb vörösek sem rúgnak labdába, kár a gőzért, válasszunk melléjük inkább valami igazi szomjoltót (ellentétek elve alapján), azaz egy extrakönnyű, illatos, reduktív fehérbor esik hozzá talán a legjobban (Tramini, Irsai, Cserszegi). Magas savak, alacsony alkohol (és olykor némi maradékcukor) válik szemponttá inkább. Kevésbé fűszeres sötét húsok mellé jöhetnek a könnyedebb vörösek: Pinot Noir (currys sült kacsa, pekingi kacsa), Kadarka vagy Porugieser fiatal, nem nagyon fás vagy robusztus példányai. Sajnos bele kell törődni, hogy a távol-keleti konyha nem nagyon enged teret a nagy testű vöröseknek (mint a Syrah-k Cotes du Rhone-ok, bordóiak stb).
Curryhez egy laza rosé is beválhat (vagy akár csípős levesek mellé is), illetve frissebb rajnaiakkal, lágyabb, gyümölcsös pinot blanc-okkal is érdemes kipróbálni. Az indiai fogások mellé a pezsgők közül az elegáns blanc de blanc-okat szokták leginkább ajánlani, ha valami igazán exkluzív dologra vágynánk (a fentiek helyett). Sült ételek mellett a pezsgők szinte mindig remekelnek, főleg a zsírosabb ételekhez esnek jól a buborékok, különösen félszáraz formában, de ha netán gyors megoldásként valami igazán elérhető árú habzó italra van szükség, akkor Lambruscoval öblítsük le a távol-keleti ételt (általában nem teljesen szárazak ők sem, de ha csak prosseccot van épp kéznél, akkor sem kell csüggednünk).
A japán konyha halételei mellé szintén egy jó Champagne a legbiztosabb, leguniverzálisabb tipp. A szusi és thai ételek párjaként külföldön Soave típusú lágy fehéreket válasszunk, hazai fölhozatalból megint csak száraz, friss savú, fehér bukéborokat nyissunk (muskotály, tarmini). Ahol saláták is jelen vannak, ott különösen igaz ez. A lime gyakori eleme az itteni salátáknak, amihez a bor csak akkor tud fölzárkózni kellően, ha tényleg vannak savai neki is. Sós ételeknél hasonló a helyzet. - Tehát friss, élénk savérzetű, nem fás, inkább virágos illattal megáldott fehérborok jöhetnek szóba (lehet persze félszáraz, sőt félédes is, ha az édes íz az ételben is szépen jelen van). Sauvignon Blanc-ok szintén elég pragmatikus opciók ilyen téren (masman curry, vagy más kókuszos ételek és saláták vagy épp tenger gyümölcsei mellé). A trópusi jegyekkel rendelkező új-zélandiakat se felejtsük el számításba venni! Ásványosságuk okán somlóiak, száraz tokajiak, különösen a virágosabb karakterű Hárslevelű, Muskotály is jó választás lehet.
Thai ételek mellett a tanninos vörösek szerintem kerülendők (a forró, fűszeres ízek megölik a csersavas vöröseket, és keserűvé lesznek az étel mellett), egy kis édesség viszont nem hátrány, sőt. Félédes, enyhén édes borainkat (melyeket amúgy nem is bontanánk vacsorához), nyugodtan próbáljuk ki csilis, csípős ételek mellett, mert megszelídíti őket is. Nemzetközi értelmezésben az elzászi és rieslingek (Kabinett, Spatlese) kerülnek elő a legtöbbször. Hazaiak közül nekem mondjuk a Királyudvar Lapis Furmint (főleg a vitális savakkal rendelkező 2002-es, 2008-as és 2009-esek) jutnak eszembe, sőt egyedülálló sav-cukor arányuk, lendületük miatt a rieslingek mellett is kiemelkedő kísérőnek tekinthetők. Thai ételekhez a trópusi gyümölcsök illatával fölvértezett borok működnek még nagyon jól. Németh Attila fehér Concubinája vagy Bussay László 2008-as Szürkebarátja volt nekem mostanában erről a vonalról maradandó élmény, ráadásul egy kicsi maradékcukor őket is segíti ezek mellett az ételek mellett. (Hogy ha mindenáron vörösre vágyunk, alacsony savtartalmú, lágyabb, primőr vörösökkel kísérletezzünk: Portugieser, vagy más beaujolais-hoz hasonló vörösek jöhetnek számításba leginkább. Az utóbbi években persze a vörösborok - nagyobb presztízsüknek köszönhetően - is kezdenek sokkal nagyobb teret hódítani maguknak a távol-keleti éttermek borlapjain).

X

Ripka Gergely

Stílusgyakorlatok Moseltől az Etnáig

Tar Feri kóstolója nyitja meg a tavaszt

Március végén Tar Feri barátunk jóvoltából ismét részesülhettem egy kis külföldi merülésben. Különösebb válogatás nélkül rakott össze FineWines.hu újdonságokat innen is, onnan is Európán belülről, ami nekem mindig izgalmas frissítése az ismereteknek, inspirációknak (megelőzve azt is, hogy nagyon “berozsdásodjanak” az ízlelőbimbók a kevesebb tesztelés, felfedezőút és a több otthonlét közepette). Rég nem látott ismerősök következnek Moselből, Rheingauból, az Etnáról és Rhone-ból!

Tovább

Ripka Gergely

*Balassa 2017

Keserédes, felemás élmények

A múltkori furmintfannál kóstolt Alionok margójára annyi információt ehhez a poszthoz azért muszáj átkötnöm, hogy a kóstoló alapvetően *Balassa István 2017-es tételeiről szólt. Legalábbis így indult, így futott neki a társaság: nagy évjárat, tehetséges tokaji borász műhelyéből. Aztán hogy, hogy nem, az élet átírta a forgatókönyvet és lelkiismeretes házigazdánk éppen azért kapott borhűtőjébe hirtelen a biztos sikerrel kecsegtető spanyol sztárok után, mert a Balassa szárazak bizony váratlanul nagy csalódást keltettek a poharakban. Ki kell mondani: egyöntetűen és mindenki…sokat várt a dűlős furmintoktól, és aztán igen keveset kapott gyümölcsből, szépségből, szerkezetből. Úgy határoztam, hogy ezt megírni tán nincs is értelme, ahogy azt is kár lenne fejtegetni, hogy a tárolás közben történt-e valami a palackokkal, vagy más palackok is így viselkednek-e. Ha egyszer tudok, utánajárok. Addig is….

Tovább

Ripka Gergely

Az Alión-sztori

8 érdekesség és 3 évjárat a spanyol legendával

Furmintfan-szomszéd jóvoltából februárban volt módom egyszerre három ALIONt is megkóstolni a legendás Vega Sicilia “művektől”. Az ikonikus spanyol borászat elmúlt évtizedekben elért sikereiről, érdemeiről, az *Oremus hegyaljai szerepéről ebben a posztban most kevesebb szó fog esni, de mivel olyan sokat emlegetjük referenciaként a sztárpincészet csúcsborait (a Pintiával, az Unico-val együtt), így a mai írásban pár érdekes adalékot szeretnék megosztani az Alion kapcsán, hogy aztán 3 szép évjárat jegyzetei meséljenek a sokat idézett minőségről. Tudtad például, hogy….

Tovább

Ripka Gergely

10 years challenge: 2014 (Vol. 2.)

Egy viszontagságos év édesei 10 év után

A pénteki száraz sor után még volt idő, kedv és persze hűtött palack néhány különlegesség erejéig. Nem csak tokajiak, külföldi borok is kerültek a pohárba. Lássuk, édesben mennyire sikerült szóra bírni a nehéz 2014-et...:

Tovább

Ripka Gergely

10 years challenge: 2014 (Vol. 1.)

Egy viszontagságos évjárat egy évtized után

Pollák Tibor barátunk szervezésében idén is volt alkalom belefeledkezni egy kicsit az idő múlásába. Ahogy minden februárban, 2024-ben is 10 éves borokat kóstolgattunk. Ezúttal ismét egy viszontagságos év, 2014 jött tehát a sorban. - Hűvös, esős esztendő, magas savak, sok válogatás a szüret alatt: kiváltképp szárazakban volt feladva a lecke. Semmi kiemelkedőre nem számít ilyenkor az ember, bár az igaz, hogy 2010-ből is voltak négy éve meglepetések (szárazban és édesben egyaránt). A képlet most is pofonegyszerű volt: termelőkkel, barátokkal, ismerősökkel kóstolgattunk tehát saját és nem saját, tokaji és nem tokaji borokat Bodrogkisfaludon, a magunk örömére és egy kicsit azért is, hogy tanuljunk belőlük. Nézzük is meg, milyen meglepetésekben volt részünk 2014-ből vakon:

Tovább