x

Ripka Gergely

Bor desszertekhez

sweet harmony

Minden sommelier álma a desszertbor+desszert duó, mely végeredményben az ízek határtalan orgiáját képes kihozni mindkét oldalon. Ahogy mindig, ezúttal is azt tudom ajánlani, tapogassa ki mindenki a maga személyes „gejlérzetének” határait, mert az alábbiakban talán csakis a legédesebb szájúak találják meg az igazi nirvanát. Ugyebár alapszabály, hogy gyümölcsös desszertekhez az édesborok kiválóan passzolnak, de sose legyen édesebb a desszert a bornál. Az én tapasztalatom az, minél gyümölcsösebb (azaz minél könnyebb) a desszert, annál jobban iható mellé a késői szüretelésű borcsoda. (Könnyebbség persze, ha a bor sem túl édes, és van benne kellő mennyiségű, üdítő sav is.) Éppen ezért kezdőknek javaslom, próbálkozzanak eleinte minél magasabb gyümölcsarányú desszertek mellé a borokkal...nehogy az Eszterházy torta mellett ott pusztuljon a poharakban (s idővel talán az üvegben is) a komoly 6 puttonyos.

Nyilván persze nem csak gyümölcsös desszertek mellett tud nagyot szólni egy jó édes bor, de az ősi alapszabályt, miszerint a desszert ne legyen édesebb a bornál érdemes megfogadni és azért óvatosan kezelni is! Így nyilván azt gondolnánk ugyanis, a 6 puttonyosok a tuti tippek, de én pl. kétszer is meggondolom (a desszert töménysége alapján), mennyire érdemes tényleg kibontani egy jó tokajit.

A desszert persze - sose feledjük: nem mindig édes. Ha boros menüt, egyfajta kóstolósort akarunk összeállítani, akkor a magyar gasztronómia olyan remekműveire is érdemes egy gondolatot szánni, mint a pogácsa, mely sokféleképp elkészíthető, és ami a legfontosabb a legtöbb száraz borral kiválóan működik. (Ha lazább fehéret ittunk főételhez, akkor jöhet utána akár egy ásványosabb somlói/tokaji száraz fehérbor a pogi mellé, vagy tepertősen, fűszeresen elkészítve finálénak egy nagy, 2003-as csúcsvörös, amihez éppen nem volt odahaza szarvas steak, illetve sokszor nem is kell melléjük teljes értékű étel, úgyis annyira eltelíti záróakkordként az asztaltársaságot maga a bor, hogy ne tovább!)

Korábbi bejegyzéshez hasonló módon felsorolásszerűen szemezgettem az általam ismert legjobb desszert+bor párok közül:

  • Desszertek, nem túl édesek – demi-sec champagne
  • Almatorta – édes Chenin Blanc
  • Citromtorta – gyümölcsbor, jobb savú desszertborok (1999-es/2002-es aszúk, Főbor2008, Oremus Late Harvest)
  • Csokipuding – portói, marsala
  • Csokitorta, szuflé stb – Marsala, hagyományos desszertborok (pl. erdei gyümölcsökkel elkészítve, illetve kalandvágyók számára az új trend: Cab. Franc/Sauvignon, Syrah, Merengő?)
  • Digestif – édes borok/száraz fehérbor+olajos magok (pl kesudió+Chardonnay, földimogyoró+Rajnai rizling/Pinot gris, mandula+Olaszrizling, pisztácia+rajnai rizling/Kéknyelű), gyümölcsborok (+aszalt gyümölcsök), nagy testű, tanningazdag, ízletes vörösbor (+kemény sajt/csoki) vagy pálinka (soha nem aperitif, és nem hűtött)
  • Diós desszertek6p. aszú, riesling es más fajtából készült fehér desszertborok
  • Epres-krémes desszertek – édes muskotály (Anett bora, Botond)
  • Fagyisherry, marsala, pezsgő
  • Gesztenyés desszertek – cabernet franc (és magasabb puttonyszámú aszúk)
  • Gyümölcssaláták – (számomra a legjobb desszertbor kísérő)gyakorlatilag bármely (fél)édes fehérbor és pezsgő
  • Gyümölcshab/gyümölcskrém – könnyebb késői szüretelésű desszertborok
  • Gyümölcsös sütemények (világos húsúakból) – fehér desszertbork (tokajiak)
  • Gyümölcsös sütemények (sötét húsúakból) – vörös desszertbork (portói, marsala)
  • Karamell – édes riesling, Királyudvar Lapis aszúk
  • Mékosrétes (akár pl. erdei gyümölcs öntettel) – syrah
  • Mentás desszertek: nagy arányban muskotályt tartalmazó botritiszes desszertborok (Anett bora, Botond Cuvée), esetleg demi-sec champagne, sav-cukor arány nagyon fontos!
  • Mandulás desszertek – késői szüretelésű olaszrizling, esetleg furmint
  • Mandulás torta (Eszterházy) – édes muskotály, aszúk
  • Mogyorós desszertekszamorodni/aszú
  • Palacsinta Gundel– 6 p. aszú
  • Palacsinta töltött (gombás, sonkás) – érett fehérbor (Csopaki rizling)
  • Pogácsa (sajtos vagy sima) – bármely fehér, illetve vörösbor, melyet egy menü fináléjának szánunk
  • Pogácsa (túrós) – lágyabb könnyebb (pl. villányi) chardonnay
  • Pogácsa (tepertős) – könnyebb kadarka vagy bikavér
  • Szuflé – édes muskotály, aszú
  • Túróhab (mazsolával) – pl. egy jó 5 puttonyos
  • Túrógombóc – desszertborok (pl. szamorodni, de persze aszúk is), mazsolával: sárgamuskotály, haladóknak: chardonnay (nem barrik, de legyen krémes, kis extraktédességgel)
  • Túrós rétes – nem túl édes késői szüretű desszertborok
  • Zacher torta – Marsala, nagyon érett cabernet
X

Ripka Gergely

Stílusgyakorlatok Moseltől az Etnáig

Tar Feri kóstolója nyitja meg a tavaszt

Március végén Tar Feri barátunk jóvoltából ismét részesülhettem egy kis külföldi merülésben. Különösebb válogatás nélkül rakott össze FineWines.hu újdonságokat innen is, onnan is Európán belülről, ami nekem mindig izgalmas frissítése az ismereteknek, inspirációknak (megelőzve azt is, hogy nagyon “berozsdásodjanak” az ízlelőbimbók a kevesebb tesztelés, felfedezőút és a több otthonlét közepette). Rég nem látott ismerősök következnek Moselből, Rheingauból, az Etnáról és Rhone-ból!

Tovább

Ripka Gergely

*Balassa 2017

Keserédes, felemás élmények

A múltkori furmintfannál kóstolt Alionok margójára annyi információt ehhez a poszthoz azért muszáj átkötnöm, hogy a kóstoló alapvetően *Balassa István 2017-es tételeiről szólt. Legalábbis így indult, így futott neki a társaság: nagy évjárat, tehetséges tokaji borász műhelyéből. Aztán hogy, hogy nem, az élet átírta a forgatókönyvet és lelkiismeretes házigazdánk éppen azért kapott borhűtőjébe hirtelen a biztos sikerrel kecsegtető spanyol sztárok után, mert a Balassa szárazak bizony váratlanul nagy csalódást keltettek a poharakban. Ki kell mondani: egyöntetűen és mindenki…sokat várt a dűlős furmintoktól, és aztán igen keveset kapott gyümölcsből, szépségből, szerkezetből. Úgy határoztam, hogy ezt megírni tán nincs is értelme, ahogy azt is kár lenne fejtegetni, hogy a tárolás közben történt-e valami a palackokkal, vagy más palackok is így viselkednek-e. Ha egyszer tudok, utánajárok. Addig is….

Tovább

Ripka Gergely

Az Alión-sztori

8 érdekesség és 3 évjárat a spanyol legendával

Furmintfan-szomszéd jóvoltából februárban volt módom egyszerre három ALIONt is megkóstolni a legendás Vega Sicilia “művektől”. Az ikonikus spanyol borászat elmúlt évtizedekben elért sikereiről, érdemeiről, az *Oremus hegyaljai szerepéről ebben a posztban most kevesebb szó fog esni, de mivel olyan sokat emlegetjük referenciaként a sztárpincészet csúcsborait (a Pintiával, az Unico-val együtt), így a mai írásban pár érdekes adalékot szeretnék megosztani az Alion kapcsán, hogy aztán 3 szép évjárat jegyzetei meséljenek a sokat idézett minőségről. Tudtad például, hogy….

Tovább

Ripka Gergely

10 years challenge: 2014 (Vol. 2.)

Egy viszontagságos év édesei 10 év után

A pénteki száraz sor után még volt idő, kedv és persze hűtött palack néhány különlegesség erejéig. Nem csak tokajiak, külföldi borok is kerültek a pohárba. Lássuk, édesben mennyire sikerült szóra bírni a nehéz 2014-et...:

Tovább

Ripka Gergely

10 years challenge: 2014 (Vol. 1.)

Egy viszontagságos évjárat egy évtized után

Pollák Tibor barátunk szervezésében idén is volt alkalom belefeledkezni egy kicsit az idő múlásába. Ahogy minden februárban, 2024-ben is 10 éves borokat kóstolgattunk. Ezúttal ismét egy viszontagságos év, 2014 jött tehát a sorban. - Hűvös, esős esztendő, magas savak, sok válogatás a szüret alatt: kiváltképp szárazakban volt feladva a lecke. Semmi kiemelkedőre nem számít ilyenkor az ember, bár az igaz, hogy 2010-ből is voltak négy éve meglepetések (szárazban és édesben egyaránt). A képlet most is pofonegyszerű volt: termelőkkel, barátokkal, ismerősökkel kóstolgattunk tehát saját és nem saját, tokaji és nem tokaji borokat Bodrogkisfaludon, a magunk örömére és egy kicsit azért is, hogy tanuljunk belőlük. Nézzük is meg, milyen meglepetésekben volt részünk 2014-ből vakon:

Tovább