x

Ripka Gergely

Jóvétel/#9

Karácsonyi különkiadás az ünnepi menühöz

Közelegnek a meghitt ünnepek. Erre az alkalomra még az is hajlamos komoly bort bontani, aki év közben inkább csak fröccsözget. Szenteste mi magyarok általában halat eszünk, sokszor halászlé vagy rántott formában. Egyesek töltött káposztát készítenek, míg másutt kacsa vagy pulyka a hagyományos családi étel. Az édesszájúaknak igazi nirvánát tud jelenteni a heteken át tartó süteményözön, bejglivel az élen. Úgy gondolom, hogy a fent felsorolt ételek mindegyikéhez remek borok társíthatók (rossz szokásom szerint amúgy is régen írtam bor-étel párosításokról, mely 2011-ben ígérem, változni fog...erről később). Hogy azonban mégse szálljunk el a csillagos égig az árakkal, íme egy kisebb összeállítás, melyet a hónunk alá csapva egy hatos pakkban, biztosan segítenek majd megélni az ünnep ízeit.

Kolonics @ somlói Juhfark 2008.*
Mindig mondom: hagyományos karácsonyi halételeink (rántott ponty), illetve pulyka és más komolyabb szárnyasok melle egy jó savakkal megáldott fehérbor a legjobb választás. Somló többnyire ebben (is) élen jár, de akkor sem csalódunk benne, ha azért a meghitt ünnep okán mégsem valami tök egyszerű, sima fehérbort bontanánk, viszont nem szállnánk el nagyon árban sem (rizlingek, Chardonnayk előnyben...bár én biztos, hogy furmintozni fogok).

Dúzsi Marci 2010.
Mégiscsak most volt Mártonnap (najó, egy hónapja). Aki akkor nem ivott azévi bort, az mostmár bánhatja, - egy évig szomjazni fog, de karácsonykor azért még lehet pótolni a pótolnivalót. Meg aztán a karácsonyi ünnepkör hosszú, „másnapján, harmadnapján” (-ahogy nagyszüleim mondják), nyugodtan bontsunk valami könnyű szomjoltót a nagy eszem-iszomhoz. Dúzsi Tamás extrakönnyű újbora igazi favorit, és ára is jelképes. Ajánlatos újévig elfogyasztani.

Heimann @ Kadarka 2008
A halászlé, harcsapaprikás, a fűszeres magyar halételek, vagy épp a töltött káposzta mellé egy könnyebb, fűszeres vörös a nyerő. Itt van például a kétezres ár körüli Heimann féle Kadarka. Jól iható, könnyű vörösbor, mostmár több évjárat óta bízhatunk benne.

St. Andrea @ Áldás Bikavér 2008.*
Ha viszont a külsőségek is számítanak, és a jó bort valami alkalomhoz illő köntösben tennénk a fehér asztalra, akkor Lőrincz György fantáziájára bízhatjuk magunkat. Karácsonyhoz talán mind közül az Áldás passzol a leginkább. 3000 alatt megállapodik. Nem savas, szinte lágyan selymes vörösbor. Azt hiszem, nincs bor, melyből több fogyna a vinotékákban december folyamán...

Lenkey @ Kis Családom Cuvée 2003
Továbbra is a családi együttléthez kapcsolható nevek síkján mozogva elérkezünk az igazi alkalom szülte borokhoz, a tokajiakhoz. Sajnos vagy nem sajnos, a hétköznapi magyar ember karácsonykor bont édes bort, tokajit. De hogy lássuk, hogy nem csak aszúkból áll Tokaj nagysága, és lehet már megfizethető áron is jó édes borhoz jutni, álljon itt példaként Lenkey Géza nagy évjáratú desszertbora, mely nem is túl édes, könnyen fogyasztható, amolyan modern Szamorodni. (Mi a vacsora záróakkordjaként,
mielőtt együtt bevonul énekelni a család a fa köré, mindig eszük gyümölcssalátát – legalábbis én biztos, mert egyedüliként bojkottálom a mákos gubát. A tokaji biztos remek thai ételekkel is, de nekem egy ideje személyes kedvencem a desszertbor-gyümölcssali kombó...érdemes).

Royal Tokaji @ 5 puttonyos aszú 2006.*
És hogy azért a legkomolyabb hazai borkülönlegességről se feledkezzünk el idén decemberben sem, íme egy igazi nagyágyú, verhetetlen árért, az egyik legkomolyabb új iskolás, édestokajis borászattól, a Royal Tokajitól, Mádról. Garantáltan felejthetetlen kajszis, szép egyensúlyú édes csodát tisztelhetünk benne, ami megízesíti a nyugodt karácsonyi napokat. 5 puttonyos aszút, ilyen árfekvésben, nem hinném, hogy találnánk jobbat a diós bejgli mellé.

Aki mégis tud jobb opciókról, ne habozzon, szóljon alább!

Közelegnek a meghitt ünnepek. Erre az alkalomra még az is szeret komoly bort bonatni, aki év közben inkább csak fröccsözget. Szenteste mi magyarok általában halat eszünk, sokszor halászlé vagy rántott formában, sokan azonban töltött káposztát készítenek, míg egyeseknél kacsa vagy pulyka a hagyományos családi étel. Az édesszájúaknak igazi nirvánát tud jelenteni a heteken át tartó süteményözön, bejglivel az élen. Úgy gondolom, hogy a fent felsorolt ételek mindegyikéhez remek borok társíthatók (rossz szokásom szerint amúgy is régen írtam bor-étel párosításokról, mely 2011-ben ígérem, változni fog...erről később). Hogy azonban mégse szálljunk el a csillagos égig az árakkal, íme egy kisebb összeállítás, melyet a hónunk alá csapva egy hatos pakkban, biztosan segítenek majd megélni az ünnep ízeit.

  1. Kolonics @ somlói Juhfark 2008

Mindig mondom: hagyományos karácsonyi halételeink (rántott ponty), illetve pulyka és más komolyabb szárnyasok melle egy jó savakkal megáldott fehérbor a legjobb választás. Somló többnyire ebben (is) élen jár, de akkor sem csalódunk benne, ha azért a meghitt ünnep okán mégsem valami tök egyszerű, sima fehérbort bontanánk, viszont mégsem szállnánk el nagyon árban (rizlingek, Chardonnayk előnyben...bár én biztos, hogy furmintozni fogok).

  1. Dúzsi Marci 2010.

Mégiscsak most volt Mártonnap (najó, egy hónapja). Aki akkor nem ivott azévi bort, az mostmár bánhatja, - egy évig szomjazni fog, de karácsonykor azért még lehet pótolni a pótolnivalót. Meg aztán a karácsonyi ünnepkör hosszú, „másnapján, harmadnapján” (ahogy nagyszüleim mondják), nyugodtan bontsunk valami könnyű szomjoltót a nagy eszem-iszomhoz. Dúzsi Tamás extrakönnyű újbora igazi favorit, és ára is jelképes. Ajánlatos újévig elfogyasztani.

  1. Heimann @ Kadarka 2008

A halászlé, harcsapaprikás, a fűszeres magyar halételek, vagy épp a töltött káposzta mellé egy könnyebb, fűszeres vörös a nyerő. Itt van például a kétezres ár körüli Heimann féle Kadarka. Jól iható, könnyű vörösbor, mostmár több évjárat óta bízhatunk benne.

  1. St. Andrea @ Áldás Bikavér 2008

Ha viszont a külsőségek is számítanak, és a jó bort valami alkalomhoz illő köntösben tennénk a fehér asztalra, akkor Lőrincz György fantáziájára bízhatjuk magunkat. Karácsonyhoz talán mind közül az Áldás passzol a leginkább. 3000 alatt megállapodik. Nem savas, szinte lágyan selymes vörösbor. Azt hiszem, nincs bor, melyből több fogyna a vinotékákban december folyamán...

  1. Lenkey @ Kis Családom Cuvée 2003

Továbbra is a családi együttléthez kapcsolható nevek síkján mozogva elérkezünk az igazi alkalom szülte borokhoz, a tokajiakhoz. Sajnos vagy nem sajnos, a hétköznapi magyar ember karácsonykor bont édes bort, tokajit. De hogy lássuk, hogy nem csak aszúkból áll Tokaj nagysága, és lehet már megfizethető áron is jó édes borhoz jutni, álljon itt példaként Lenkey Géza nagy évjáratú desszertbora, mely nem is túl édes, könnyen fogyasztható, amolyan modern Szamorodni. (Mi a vacsora záróakkordjaként mindig eszük gyümölcssalátát – legalábbis én, mert egyedüliként bojkottálom a mákos gubát - , mielőtt együtt bevonul énekelni a család a fa köré, s a tokaji biztos remek thai ételekkel is, de nekem egy ideje személyes kedvencem a desszertbor-gyümölcssali kombó...érdemes).

  1. Royal Tokaji @ 5 puttonyos aszú 2006.

És hogy azért a legkomolyabb hazai borkülönlegességről se feledkezzünk el idén decemberben sem, íme egy igazi nagyágyú, verhetetlen árért, az egyik legkomolyabb új iskolás, édestokajis borászattól, a Royal Tokajitól, Mádról. Garantáltan felejthetetlen kajszis, szép egyensúlyú édes csodát tisztelhetünk benne, ami megízesíti a nyugugodt karácsonyi napokat. 5 puttonyos aszút, ilyen árfekvésben, nem hinném, hogy találnánk jobbat a diós bejgli mellé.

Aki mégis tud jobb opciókról, ne habozzon, szóljon alább!

X

Ripka Gergely

***Demeter Zoltán: Cabernet franc stílusok

Két nehéz évjárat vizsgázik

Azok, akik közelről figyelték a tokaji ikon munkásságát, biztosan emlékeznek még, hogy volt pár évjárat, amikor Demeter Zoltán Egerből (Nagytálya) vásárolt egy helyi termelőtől kékszőlőt, amit aztán saját pincéjében készített el. A szőlő természetesen a maximalista borász kívánalmai szerint lett művelve, beérlelve, szüretelve, hogy a nagyratörő vízióknak megfelelő minőség születhessen meg belőle (a név kötelez). Élénken él bennem a 2009-es első élmény (16 v/v %), de volt egy vékonyabb évjárat, aztán ismét tetszett az ugyancsak vastag 2013-as is, most pedig két olyan évjáratot fogunk megnézni, mely ékes példája annak, hogy az elmúlt 30 év két legviszontagságosabb évjáratában is lehetett izgalmas, időtálló vörösborokat készíteni… Nézzük is meg őket közelebbről:

Tovább

Ripka Gergely

Stílusgyakorlatok Moseltől az Etnáig

Tar Feri kóstolója nyitja meg a tavaszt

Március végén Tar Feri barátunk jóvoltából ismét részesülhettem egy kis külföldi merülésben. Különösebb válogatás nélkül rakott össze FineWines.hu újdonságokat innen is, onnan is Európán belülről, ami nekem mindig izgalmas frissítése az ismereteknek, inspirációknak (megelőzve azt is, hogy nagyon “berozsdásodjanak” az ízlelőbimbók a kevesebb tesztelés, felfedezőút és a több otthonlét közepette). Rég nem látott ismerősök következnek Moselből, Rheingauból, az Etnáról és Rhone-ból!

Tovább

Ripka Gergely

*Balassa 2017

Keserédes, felemás élmények

A múltkori furmintfannál kóstolt Alionok margójára annyi információt ehhez a poszthoz azért muszáj átkötnöm, hogy a kóstoló alapvetően *Balassa István 2017-es tételeiről szólt. Legalábbis így indult, így futott neki a társaság: nagy évjárat, tehetséges tokaji borász műhelyéből. Aztán hogy, hogy nem, az élet átírta a forgatókönyvet és lelkiismeretes házigazdánk éppen azért kapott borhűtőjébe hirtelen a biztos sikerrel kecsegtető spanyol sztárok után, mert a Balassa szárazak bizony váratlanul nagy csalódást keltettek a poharakban. Ki kell mondani: egyöntetűen és mindenki…sokat várt a dűlős furmintoktól, és aztán igen keveset kapott gyümölcsből, szépségből, szerkezetből. Úgy határoztam, hogy ezt megírni tán nincs is értelme, ahogy azt is kár lenne fejtegetni, hogy a tárolás közben történt-e valami a palackokkal, vagy más palackok is így viselkednek-e. Ha egyszer tudok, utánajárok. Addig is….

Tovább

Ripka Gergely

Az Alión-sztori

8 érdekesség és 3 évjárat a spanyol legendával

Furmintfan-szomszéd jóvoltából februárban volt módom egyszerre három ALIONt is megkóstolni a legendás Vega Sicilia “művektől”. Az ikonikus spanyol borászat elmúlt évtizedekben elért sikereiről, érdemeiről, az *Oremus hegyaljai szerepéről ebben a posztban most kevesebb szó fog esni, de mivel olyan sokat emlegetjük referenciaként a sztárpincészet csúcsborait (a Pintiával, az Unico-val együtt), így a mai írásban pár érdekes adalékot szeretnék megosztani az Alion kapcsán, hogy aztán 3 szép évjárat jegyzetei meséljenek a sokat idézett minőségről. Tudtad például, hogy….

Tovább

Ripka Gergely

10 years challenge: 2014 (Vol. 2.)

Egy viszontagságos év édesei 10 év után

A pénteki száraz sor után még volt idő, kedv és persze hűtött palack néhány különlegesség erejéig. Nem csak tokajiak, külföldi borok is kerültek a pohárba. Lássuk, édesben mennyire sikerült szóra bírni a nehéz 2014-et...:

Tovább