x

Ripka Gergely

A korrekt éttermi borlapról…

hogyan lesz elég átfogó?

Szakmai ártalom, hogy minden étteremben megnézem a borlapot (akkor is, ha az olykor kemény szorzók miatti árak okán szinte soha nem rendelek bort étteremben). Kicsit úgy érzem, a koncepciótlanság csapdájába esik az éttermek jelentős része. Sok éttermes panaszkodik, hogy nincs forgalma a boroknak, hiába is alakítanak ki akármilyen erős szelekciót. Talán csak a koncepción kéne olykor finomítani, hogy egy borlap jól/jobban működjön.

A jó borlap áttekinthető, pontos (évjárat-megjelölések), poharaztat minden bort, nem túl széles merítés, de mégis átfogó, színes. Helyi borok nyilván előtérbe vannak helyezve rajta, de egy-egy jelzésszintű nemzetközi referencia nélkül nem tudnám elképzelni. Ebből adódóan a magyar borok olyan árszínvonallal legyenek jelen, hogy ne legyen belőle fölösleges blama, ha egy külföldi magyar vöröset kér a vacsorája mellé, de a borban megáll a kanál és magában is nehéz meginni, nemhogy egy kiadós sült mellé. Viszont a jó borlapból kevés borral is lehet kifogástalan bor-étel párokat összerakni. A magas árak miatt kicsit egy bestbuy-válogatásnak indul a jó borlap, de magasabb szintű bor-étel párok nyilván megkívánják a magasabb árszínvonal jelenlétét is!
Fontos továbbá a megfelelő minőségű ház bora is, ilyen szempontból a borvidék közelében található éttermek előnyt élveznek, de kereskedelmi forgalomban is lehet mostmár találni remek másfél literes kiszerelésű borokat. Illetve talán a borászok is nyitottak lennének ilyen irányú együttműködésre, hisz a legjobb értelemben vett "kancsós" borfogyasztással hosszú távon mindenki jól jár....

Íme az én álmaim (magyar borlapja), könnyen hozzáférhető forrásokból:

PEZSGŐK:

Egy jó proseccoval kezdődik (túl sok van, ahhoz, hogy ezt a kört szűkíteni kelljen)

Francois Nyerspezsgő

Louis Roederer Brut Premier

Veuve Clicquot Brut Rosé

FEHÉRBOROK:

Szászi Pince Szentgyörgyhegyi Olaszrizling 2011 (Badacsony)

Kreinbacher Somlói 2009 (Somló)

Degenfeld Muscat blanc 2011 (Tokaj) félszáraz

Béla és Bandi Sauvignon blanc 2012 (Füred-Csopak)

Kikelet Hárslevelű 2011 (Tokaj)

Gizella Medve Furmint 2011 (Tokaj)

Meinklang Grünerveltliner 2012 (Burgenland)

Eymann Riesling Classic 2012 (Pfalz)

Cloudy bay Sauvignon blanc 2012 (Marlborough)

ROSÉ:

Etyeki Kúria Rosé 2012

VÖRÖBOROK:

Weninger Kékfrankos 2010 (Sopron)

Tüske Kadarka 2011 (Szekszárd)

Konyári Szerecsen 2012 (Dél-Balaton)

Heimann Birtokbor 2009 (Szekszárd)

Sauska Cuvée 11 2009 (Villány)

St. Andrea Hangács Bikavér Superior 2009 (Eger)

Kaiken Malbec reserva 2011 (Mendoza)

Tormaresca Torcicoda Primitivo 2011 (Puglia)

Thibault Liger Belair Nuits St Gerorge La Charmotte 2010 (Burgundia)

Domaine de Villeneuve Chataneuf-du-Pape 2009 (Dotes du Rhone)

TOKAJI FOLYÉKONY DESSZERTEK:

Demeter Zoltán édes birtokbor 2011

Dobogó 6 puttonyos tokaji aszú 2006

X

Ripka Gergely

***Demeter Zoltán: Cabernet franc stílusok

Két nehéz évjárat vizsgázik

Azok, akik közelről figyelték a tokaji ikon munkásságát, biztosan emlékeznek még, hogy volt pár évjárat, amikor Demeter Zoltán Egerből (Nagytálya) vásárolt egy helyi termelőtől kékszőlőt, amit aztán saját pincéjében készített el. A szőlő természetesen a maximalista borász kívánalmai szerint lett művelve, beérlelve, szüretelve, hogy a nagyratörő vízióknak megfelelő minőség születhessen meg belőle (a név kötelez). Élénken él bennem a 2009-es első élmény (16 v/v %), de volt egy vékonyabb évjárat, aztán ismét tetszett az ugyancsak vastag 2013-as is, most pedig két olyan évjáratot fogunk megnézni, mely ékes példája annak, hogy az elmúlt 30 év két legviszontagságosabb évjáratában is lehetett izgalmas, időtálló vörösborokat készíteni… Nézzük is meg őket közelebbről:

Tovább

Ripka Gergely

Stílusgyakorlatok Moseltől az Etnáig

Tar Feri kóstolója nyitja meg a tavaszt

Március végén Tar Feri barátunk jóvoltából ismét részesülhettem egy kis külföldi merülésben. Különösebb válogatás nélkül rakott össze FineWines.hu újdonságokat innen is, onnan is Európán belülről, ami nekem mindig izgalmas frissítése az ismereteknek, inspirációknak (megelőzve azt is, hogy nagyon “berozsdásodjanak” az ízlelőbimbók a kevesebb tesztelés, felfedezőút és a több otthonlét közepette). Rég nem látott ismerősök következnek Moselből, Rheingauból, az Etnáról és Rhone-ból!

Tovább

Ripka Gergely

*Balassa 2017

Keserédes, felemás élmények

A múltkori furmintfannál kóstolt Alionok margójára annyi információt ehhez a poszthoz azért muszáj átkötnöm, hogy a kóstoló alapvetően *Balassa István 2017-es tételeiről szólt. Legalábbis így indult, így futott neki a társaság: nagy évjárat, tehetséges tokaji borász műhelyéből. Aztán hogy, hogy nem, az élet átírta a forgatókönyvet és lelkiismeretes házigazdánk éppen azért kapott borhűtőjébe hirtelen a biztos sikerrel kecsegtető spanyol sztárok után, mert a Balassa szárazak bizony váratlanul nagy csalódást keltettek a poharakban. Ki kell mondani: egyöntetűen és mindenki…sokat várt a dűlős furmintoktól, és aztán igen keveset kapott gyümölcsből, szépségből, szerkezetből. Úgy határoztam, hogy ezt megírni tán nincs is értelme, ahogy azt is kár lenne fejtegetni, hogy a tárolás közben történt-e valami a palackokkal, vagy más palackok is így viselkednek-e. Ha egyszer tudok, utánajárok. Addig is….

Tovább

Ripka Gergely

Az Alión-sztori

8 érdekesség és 3 évjárat a spanyol legendával

Furmintfan-szomszéd jóvoltából februárban volt módom egyszerre három ALIONt is megkóstolni a legendás Vega Sicilia “művektől”. Az ikonikus spanyol borászat elmúlt évtizedekben elért sikereiről, érdemeiről, az *Oremus hegyaljai szerepéről ebben a posztban most kevesebb szó fog esni, de mivel olyan sokat emlegetjük referenciaként a sztárpincészet csúcsborait (a Pintiával, az Unico-val együtt), így a mai írásban pár érdekes adalékot szeretnék megosztani az Alion kapcsán, hogy aztán 3 szép évjárat jegyzetei meséljenek a sokat idézett minőségről. Tudtad például, hogy….

Tovább

Ripka Gergely

10 years challenge: 2014 (Vol. 2.)

Egy viszontagságos év édesei 10 év után

A pénteki száraz sor után még volt idő, kedv és persze hűtött palack néhány különlegesség erejéig. Nem csak tokajiak, külföldi borok is kerültek a pohárba. Lássuk, édesben mennyire sikerült szóra bírni a nehéz 2014-et...:

Tovább