X

SAJGÓ

Ripka Gergely

Az édes bor élt és élni fog!

Nemzetközi mélymerülés a maradék cukorban

Izgalmas felkérésnek tettem eleget pár napja a Borkollégiumban. A 3 órás mesterkurzus célja az volt, hogy a világ különféle természetes édesboros technológiáit kóstoljuk össze (az erősítetteket tehát most kihagytuk). Jól tudjuk, hogy ez a piaci szegmens micsoda kihívásokkal küzd eladhatóság és rentábilitás terén, nem csak Tokajban. Mégis megdöbbentő volt azt látni e 21 borral, mennyire sok országban becsülik nagyra a termelők az édesség limitált kincseit mint a természet ritka ajándékát. 

Tovább

Ripka Gergely

Sajgó Édes Szamorodni 2018

Mélyülő aranyszín. Érett, avitt, old-school édes tokaji illatok jellemzik. Ízben is ugyanígy folytatódik diós, kesernyés érettséggel, közepes édességgel, kevés élménnyel. Koravén benyomást kelt nagyon.

Tovább

Ripka Gergely

Szedmák Borház Sajgó Hárslevelű 2021

Tiszta késői szüretes jelleg, sok tiszta fehér húsú gyümölccsel. Ízben is remek arányok, tiszta és modern édes tokaji karakter, sok-sok friss primer jeggyel, szuper egyensúly mellett. Ígéretesnek tűnik édesben is 2021.

Tovább

Ripka Gergely

Sajgó Késői szüretelésű Hárslevelű 2016

Mély arany szín. Érett barackosság, kamilla, kicsit direkt, kommersz illat. Kesernyés, teás, nem bonyolult, érett diósság jellemzi a régi iskola mentén. Sok erényt nem leltem meg benne.

Tovább

Ripka Gergely

Sajgó Késői szüret Sárga muskotály 2019

Színtelen muskotályosság és orrban is nagyon tipikus, illatos, technológiai jegyekkel. Lágy, savakban kifejezetten tompa, lusta mozgás, de gyönyörű tiszta gyümölcsök ízben. Krémes, szép szerkezet, kifejező, elragadó fajtajelleg. Nagyon szerethető, a műfaj rajongóinak alapmű.

Tovább

Ripka Gergely

Sajgó 6 puttonyos tokaji aszú 2013*

Sokadszorra lep meg a pohárban, a pince egyik legszebb bora az általam eddig kóstoltak közül. Méz, propolisz, gyönyörűen megfogalmazott aszússág, aszalt gyümölcsökkel illatban. Krémes, hosszú, vastag bor, sok cukor, kevés sav mutatja be a nagy évjáratot. Még érhet, de kicsit egyoldalú a koncentráció. Kevés izgalom, kevés finesz. Akik kedvelik a régi iskolát, de nem vetik meg az újat sem, azoknak egy szép arany középút.

Tovább

Ripka Gergely

TOKAJ - vakteszt/VII.

Kincsvadászat címke nélkül

Idei hetedik hegyaljai vaktesztelésünkbe már a Coravin-rendszer is segédkezett. Ennek köszönhetően azon tételek, melyek érlelése tovább indokolt lehet, azokat későbbi összekóstolásokra is vissza tudom tartani; míg amelyeket már érdemes elfogyasztani, nos abba az irányba is azonnal tudunk lépéseket tenni otthon…:) Az a fajta frusztráció viszont megszűnik, hogy fel van bontva egyszerre 14 palack, ami azért heteken keresztül sem tud méltó módon elfogyni. Mennyivel egyszerűbb így a borkedvelő élete a rengeteg otthoni palacckal (egy kis pincével)! Újabb vegyes sor következik ismert és kevéssé ismert nevekkel vegyesen. Jó olvasgatást:

Tovább

Ripka Gergely

Szuperaszúk premierje a Borkoliban

Kiskarácsony nagy édesekkel

Az idei kemény év megpróbáltatásait levezetendő igazán szép felkérésnek tehettem eleget december 23-án, amikor is a **Szepsy István által már hetekkel korábban bejelentett első szuperaszúk debütálását celebrálhattam. A hazai sajtóban már több kört futott a Betsek- és Szent Tamás-dűlők 1-1 parcellaszelektált aszújának híre (2017-ből). A borvacsorával egybekötött fővárosi bemutatót a járvány miatt le kellett fújni a borászatnak, de a Borkollégium archívumának pár igen szép aszújával felvezetve, tíz szerencsés résztvevővel megkóstoltuk a mérföldkőnek számító két mádi tételt (melyek egyúttal alighanem a valaha készült legdrágább aszúk is). Hogy a szupertoszkán borokhoz hasonlóan új korszakot nyitnak-e meg a szuperaszúk… Nos, ezt majd a piac fogja eldönteni. Egy biztos: sokan beszélnek most róluk és nagyon kevés készült belőlük (2x960). Lássuk (mély vízbe dobva) tényleg annyira komolyak-e:

Tovább

Ripka Gergely

Sajgó Száraz Szamorodni 2017

Aldehides, érett, diós, oxidatív iskola, gombával és a múlt tradicionális illatával. Ízben erőteljes sav, szárító, fanyar jegyek, külön mozog a sav. Még elég fiatal a műfajhoz képest. Dió, kesernyés, szikár utóíz (alighanem a legsavasabb száraz szamorodni, amit valaha ittam). Jól esne némi szélesség, test és persze gyümölcs...sajnos nem igazán győzött meg.

Tovább

Ripka Gergely

Sajgó száraz szamorodni 2017

Sokat fogunk még hallani 2017-ről, igazán nagy évjárat Tokajban. Illatában zöld dió, klasszikus érett karakter, régi, hagyományos iskola. Ízben erőteljes savak, kimondottan fanyar ízek, de még fiatal köntösben mutatja a stílusjegyeket. Hosszú íz, kicsit laza szekezet, élénk korty, sós, szárító végszóval.

Tovább

Ripka Gergely

Stílusgyakorlatok Moseltől az Etnáig

Tar Feri kóstolója nyitja meg a tavaszt

Március végén Tar Feri barátunk jóvoltából ismét részesülhettem egy kis külföldi merülésben. Különösebb válogatás nélkül rakott össze FineWines.hu újdonságokat innen is, onnan is Európán belülről, ami nekem mindig izgalmas frissítése az ismereteknek, inspirációknak (megelőzve azt is, hogy nagyon “berozsdásodjanak” az ízlelőbimbók a kevesebb tesztelés, felfedezőút és a több otthonlét közepette). Rég nem látott ismerősök következnek Moselből, Rheingauból, az Etnáról és Rhone-ból!

Tovább

Ripka Gergely

*Balassa 2017

Keserédes, felemás élmények

A múltkori furmintfannál kóstolt Alionok margójára annyi információt ehhez a poszthoz azért muszáj átkötnöm, hogy a kóstoló alapvetően *Balassa István 2017-es tételeiről szólt. Legalábbis így indult, így futott neki a társaság: nagy évjárat, tehetséges tokaji borász műhelyéből. Aztán hogy, hogy nem, az élet átírta a forgatókönyvet és lelkiismeretes házigazdánk éppen azért kapott borhűtőjébe hirtelen a biztos sikerrel kecsegtető spanyol sztárok után, mert a Balassa szárazak bizony váratlanul nagy csalódást keltettek a poharakban. Ki kell mondani: egyöntetűen és mindenki…sokat várt a dűlős furmintoktól, és aztán igen keveset kapott gyümölcsből, szépségből, szerkezetből. Úgy határoztam, hogy ezt megírni tán nincs is értelme, ahogy azt is kár lenne fejtegetni, hogy a tárolás közben történt-e valami a palackokkal, vagy más palackok is így viselkednek-e. Ha egyszer tudok, utánajárok. Addig is….

Tovább

Ripka Gergely

Az Alión-sztori

8 érdekesség és 3 évjárat a spanyol legendával

Furmintfan-szomszéd jóvoltából februárban volt módom egyszerre három ALIONt is megkóstolni a legendás Vega Sicilia “művektől”. Az ikonikus spanyol borászat elmúlt évtizedekben elért sikereiről, érdemeiről, az *Oremus hegyaljai szerepéről ebben a posztban most kevesebb szó fog esni, de mivel olyan sokat emlegetjük referenciaként a sztárpincészet csúcsborait (a Pintiával, az Unico-val együtt), így a mai írásban pár érdekes adalékot szeretnék megosztani az Alion kapcsán, hogy aztán 3 szép évjárat jegyzetei meséljenek a sokat idézett minőségről. Tudtad például, hogy….

Tovább

Ripka Gergely

10 years challenge: 2014 (Vol. 2.)

Egy viszontagságos év édesei 10 év után

A pénteki száraz sor után még volt idő, kedv és persze hűtött palack néhány különlegesség erejéig. Nem csak tokajiak, külföldi borok is kerültek a pohárba. Lássuk, édesben mennyire sikerült szóra bírni a nehéz 2014-et...:

Tovább

Ripka Gergely

10 years challenge: 2014 (Vol. 1.)

Egy viszontagságos évjárat egy évtized után

Pollák Tibor barátunk szervezésében idén is volt alkalom belefeledkezni egy kicsit az idő múlásába. Ahogy minden februárban, 2024-ben is 10 éves borokat kóstolgattunk. Ezúttal ismét egy viszontagságos év, 2014 jött tehát a sorban. - Hűvös, esős esztendő, magas savak, sok válogatás a szüret alatt: kiváltképp szárazakban volt feladva a lecke. Semmi kiemelkedőre nem számít ilyenkor az ember, bár az igaz, hogy 2010-ből is voltak négy éve meglepetések (szárazban és édesben egyaránt). A képlet most is pofonegyszerű volt: termelőkkel, barátokkal, ismerősökkel kóstolgattunk tehát saját és nem saját, tokaji és nem tokaji borokat Bodrogkisfaludon, a magunk örömére és egy kicsit azért is, hogy tanuljunk belőlük. Nézzük is meg, milyen meglepetésekben volt részünk 2014-ből vakon:

Tovább