X

NÉMET

Ripka Gergely

Dönnhoff: 2 0 2 1-es leckék

Az idei elmaradhatatlan all-in a nahe-i legendától

Tavaly nyáron került sorra örökös toplistás német borászatunk riesling-körképe, idén pedig tavasszal kerültek a pohárba a friss évjárat tételei, ismét Tar Ferenc barátunk szervezésében. Az igazat megvallva az elmúlt időszak eléggé riesling-szegény volt: éppen itt volt az ideje az újabb komoly leckének, annál is inkább, mivel ünneplésre is volt ok bőven... Sorra került itt szépen minden izgalmas tétel: alapoktól a dűlősökig igazi csiszolt drágakövek következnek, egy kevéssé szokványos, mégis tündöklően szép évjáratból…

Tovább

Ripka Gergely

Az édes bor élt és élni fog!

Nemzetközi mélymerülés a maradék cukorban

Izgalmas felkérésnek tettem eleget pár napja a Borkollégiumban. A 3 órás mesterkurzus célja az volt, hogy a világ különféle természetes édesboros technológiáit kóstoljuk össze (az erősítetteket tehát most kihagytuk). Jól tudjuk, hogy ez a piaci szegmens micsoda kihívásokkal küzd eladhatóság és rentábilitás terén, nem csak Tokajban. Mégis megdöbbentő volt azt látni e 21 borral, mennyire sok országban becsülik nagyra a termelők az édesség limitált kincseit mint a természet ritka ajándékát. 

Tovább

Ripka Gergely

Bürklin Wolf Hommage á Luise Riesling 2021*

Fiatalos illatában tűzkő, puskapor, füst, halvány vegetális jelleg, alatta primer zöld citrusok, finom rieslinges fajtajegyek. A kortyban magas sav, harapható, lédús déli gyümölcsök, csiszoltság, Finom érett cukor mellett is mérhetetlen feszesség, tűpontos, tökéletes egyensúly, nagy lendület és elegáns, citrusos, tiszta ízek, melyben ugyancsak felbukkan egy kis vegetális zönge (a magyar címke tanúsága szerint félédes a bor, amit soha nem mondtam volna meg; a 20-as édeskésebb volt sokkal). Példás arányokkal készített maradékcukros kompozíció, mely magában is, étel mellé is pompás bor. Le a kalappal! Egy dologra viszont rájöttem: rieslinget nem télen kell bontani (sőt ezt még érlelni is lehet). Fénylő egy csillag.

Tovább

Ripka Gergely

Günther Steinmetz Breuneberger Juffer Riesling Kabinett 2019

Halvány citromszín. Tiszta illat, melyben a fajta tökéletesen kivehető: lime, citrom tarte, zöldalma, licsi fiatalos egyvelege kényeztet. Ízben offdry hatást kelt egy kis cukorral. Mags sav, alacsony szesz, karcsú testalkat. Csupa citrus, citrushéj, zöldalma, licsi ízben is, amiért ezt a fajtát nem lehet megunni. Bravo.

Tovább

Ripka Gergely

DÖNNHOFF - 2020 all in

Mihez kezd Nahe zsenije egy nehéz évjárattal?

Mindig mondom: a nehéz évjáratokban derül ki, hogy ki az igazi, tudatos borász. A 2020-as évjárat a Rajna-mentén sok tekintetben az ellentéte volt a hazánkban tapasztaltaknak, de abban azért hasonlít, hogy nem a termelők kedvence volt ott sem. Meleg volt, korai szürettel, ami különösen nagy kihívás egy olyan finom savszerkezetű bor megformálásakor, mint amilyen a riesling. A nahe-i legendánál, a 20-25 hektár körüli Dönnhoffnál mégis sikerült a bravúr, olyannyira, hogy két teljesen új GG is került a repertoárba. Tar Ferenc barátunk pedig ismét elhozta őket ide Budapestre, hogy aki érti, kóstolja a népszerű világfajta legjavát (ha Tokajon kívüli pincéknél is számolnám a csillagokat, a Dönnhoff már biztos birtokcsillagos lenne). Szóval muszáj voltam menni.

Tovább

Ripka Gergely

Mitiszol? tavaszi kóstolgatás a Haris Parkban

SAP, tokaji és bubis meglepetések

Kató Andrást legtöbben talán még a Terroir Clubos időkből ismerhetjük. Időközben a képlet sokat változott, emlékszünk még a Terra Hungarica-ra, aztán később lett Mitiszol? - eseménysorozat, s immár a Chefmarketen belül zajlik a természethű borok képviselete, többek közt Juhász Panka szaktudásával megtámogatva a csapatot. A Haris Parkban tartottak tavaszi kóstolót, és mivel egyébként is régen kóstoltam az András által képviselt pincék boraiból, az időpont is megfelelt, így alig vártam, hogy megszondázzam az izgalmas választékot. Lássuk!

Tovább

Ripka Gergely

Bürklin-Wolf Hommage á Luise Riesling 2020*

Jellegzetes, de nem túl intenzív riesling illat: érett mandarin, licsi, papaya, passion fruit, sárga dinnye. Ízben simaság, markáns (kabinetes) édességgel, hozzá képest lágy savakkal (rizling-szinten), szuper érett déli gyümölcsökkel, papayával, lime-mal, mandarinnal, mangoval, karcsú testtel (az alkohol alig érezhető), gyümölcsleves textúrával és friss, primer zamatokkal.  Emelkedett bor mégis. Csupa törékeny elegancia. Hosszú, roppant élvezetes és tiszta korty. 
Tovább

Ripka Gergely

St. Antony Rotschieffer Riesling 2019

Színben is már érettebb vonal. Illatban is megjelentek az érett fehérborok palackos jegyei. Nem is annyira petrol, inkább olvadó grillázs és cukorka, barnuló gyümölcs, egy kis termálos gyógyfürdő, redukció, nem igazán győz meg, friss gyümölcsből semmi. Ízre is elég lustán mozog riesling létére, frissessgében nem jeleskedik, fárad az egész bor, érett, tercier ízvilággal, lekerekedett sarkokkal és élekkel. Meglep, hogy másfél év után ilyen koravén. Némi dinamika és lendület jót tenne azért neki...

Tovább

Ripka Gergely

Bürklin-Wolf Riesling Trocken 2020

Vakon elsőre alig esett le, hogy ez egy riesling. Illatban leginkább vegetális, csalános, bodzás jegyek, amik egy másik világfajtát juttatnak reflexszerűen az eszünkbe, némi halvány almatermésű gyümölcsösséggel, fehér húsú gyümölcsökkel díszítve. Ízben aztán magas savak érződnek, cizellált, szárító íz, sok citrus, szép szerkezet, összehúzó lecsengéssel zárva. Nagy bonyolításokat ne várjunk, de valahogy Pfalz számomra sosem a komplexitás régiója, inkább a friss, ropogós, könnyebb rieslingek ugranak be. 

Tovább

Ripka Gergely

Leitz Magic Mountain 2018**

Dűlőválogatás. Friss, üde, egzotikus citrusok, tipikus Leitzes érett lime, citromhéj, citromtarte. Makulátlan, pontos és végtelenül elegáns, finom buké. Az eleje puhán édeskés, ami a végére annyira szépen csap át a jellegzetes rheingau-i szárításba. Penge, feszes, vibrál, cizellált, csupa finesz és élet. A cukor az elején a kortyot kedvesen indítja, aztán tanítanivalóan megy át csontszáraz rajnaisságba. Rendkívül fiatal még. Csodaszép, precíz, tűpontos riesling, ami évek múlva is nagyszerű lesz...

Tovább

Ripka Gergely

Stílusgyakorlatok Moseltől az Etnáig

Tar Feri kóstolója nyitja meg a tavaszt

Március végén Tar Feri barátunk jóvoltából ismét részesülhettem egy kis külföldi merülésben. Különösebb válogatás nélkül rakott össze FineWines.hu újdonságokat innen is, onnan is Európán belülről, ami nekem mindig izgalmas frissítése az ismereteknek, inspirációknak (megelőzve azt is, hogy nagyon “berozsdásodjanak” az ízlelőbimbók a kevesebb tesztelés, felfedezőút és a több otthonlét közepette). Rég nem látott ismerősök következnek Moselből, Rheingauból, az Etnáról és Rhone-ból!

Tovább

Ripka Gergely

*Balassa 2017

Keserédes, felemás élmények

A múltkori furmintfannál kóstolt Alionok margójára annyi információt ehhez a poszthoz azért muszáj átkötnöm, hogy a kóstoló alapvetően *Balassa István 2017-es tételeiről szólt. Legalábbis így indult, így futott neki a társaság: nagy évjárat, tehetséges tokaji borász műhelyéből. Aztán hogy, hogy nem, az élet átírta a forgatókönyvet és lelkiismeretes házigazdánk éppen azért kapott borhűtőjébe hirtelen a biztos sikerrel kecsegtető spanyol sztárok után, mert a Balassa szárazak bizony váratlanul nagy csalódást keltettek a poharakban. Ki kell mondani: egyöntetűen és mindenki…sokat várt a dűlős furmintoktól, és aztán igen keveset kapott gyümölcsből, szépségből, szerkezetből. Úgy határoztam, hogy ezt megírni tán nincs is értelme, ahogy azt is kár lenne fejtegetni, hogy a tárolás közben történt-e valami a palackokkal, vagy más palackok is így viselkednek-e. Ha egyszer tudok, utánajárok. Addig is….

Tovább

Ripka Gergely

Az Alión-sztori

8 érdekesség és 3 évjárat a spanyol legendával

Furmintfan-szomszéd jóvoltából februárban volt módom egyszerre három ALIONt is megkóstolni a legendás Vega Sicilia “művektől”. Az ikonikus spanyol borászat elmúlt évtizedekben elért sikereiről, érdemeiről, az *Oremus hegyaljai szerepéről ebben a posztban most kevesebb szó fog esni, de mivel olyan sokat emlegetjük referenciaként a sztárpincészet csúcsborait (a Pintiával, az Unico-val együtt), így a mai írásban pár érdekes adalékot szeretnék megosztani az Alion kapcsán, hogy aztán 3 szép évjárat jegyzetei meséljenek a sokat idézett minőségről. Tudtad például, hogy….

Tovább

Ripka Gergely

10 years challenge: 2014 (Vol. 2.)

Egy viszontagságos év édesei 10 év után

A pénteki száraz sor után még volt idő, kedv és persze hűtött palack néhány különlegesség erejéig. Nem csak tokajiak, külföldi borok is kerültek a pohárba. Lássuk, édesben mennyire sikerült szóra bírni a nehéz 2014-et...:

Tovább

Ripka Gergely

10 years challenge: 2014 (Vol. 1.)

Egy viszontagságos évjárat egy évtized után

Pollák Tibor barátunk szervezésében idén is volt alkalom belefeledkezni egy kicsit az idő múlásába. Ahogy minden februárban, 2024-ben is 10 éves borokat kóstolgattunk. Ezúttal ismét egy viszontagságos év, 2014 jött tehát a sorban. - Hűvös, esős esztendő, magas savak, sok válogatás a szüret alatt: kiváltképp szárazakban volt feladva a lecke. Semmi kiemelkedőre nem számít ilyenkor az ember, bár az igaz, hogy 2010-ből is voltak négy éve meglepetések (szárazban és édesben egyaránt). A képlet most is pofonegyszerű volt: termelőkkel, barátokkal, ismerősökkel kóstolgattunk tehát saját és nem saját, tokaji és nem tokaji borokat Bodrogkisfaludon, a magunk örömére és egy kicsit azért is, hogy tanuljunk belőlük. Nézzük is meg, milyen meglepetésekben volt részünk 2014-ből vakon:

Tovább