X

HÉTSZŐLŐ

Ripka Gergely

Tokaji időgép: 2019-1999

Különleges időutazás aszúkkal

Angol újságíróknak szervezett tokaji túrát a borvidék hegyközségi tanácsa: végre valami igazán pozitív projekt! Az Angliában élő és ténykedő Toronyi Zuzu szervezte meg azt a három napos eseményt, melynek keretén belül a brit zsurnaliszták lehetőséget kaptak, hogy képbe helyeződjenek, hol tart a tokaji furmint, a hárslevelű, a pezsgő vagy éppen az aszú napjainkban. Jómagam a pezsgős és az aszús mesterkurzus levezénylésére kaptam megtisztelő megbízást, amire mondanom se kell, örömmel mondtam igent. 

Tovább

Ripka Gergely

Kóstolási játék: aszú vagy szamorodni?

Profiknak is feladja a leckét…

Csanaky Mátét a boros közönség a Zsirai Pincék kereskedőjeként ismerhetik. A Mádon, Somlón, sőt Villányban is tevékeny családi borműhely lelkes képviseletét látja el idehaza és külföldön is. Egy jó boros szakember persze szüntelen kóstol, fejleszti a képességeit, tanul: így Máté ruszti WSET-dolgozatához gyűjtött éppen tapasztalatokat akkor, amikor megszervezte azt a kóstolót, melyen vakon kóstoltunk aszúkat és szamordonikat. Kutatásának célja, hogy a tokaji borpalettát körüljárva bemutassa, milyenek egymáshoz képest ezek a borkülönlegességek. Mint ismeretes, szamorodni fronton különösen látványos a magasabb cukor felé való elmozdulás néhány éve, de manapság 5 puttonyosoknál sem ritka a 150 körüli cukor, a 200+ cukorral rendelkező (mádias) aszúkról nem is beszélve. De vajon vakon kóstolva mennyire világos vagy épp összezavaró ez a helyzetkép és mit okozhat ez a fajta “mézédes rendetlenség” a piacokon?

Tovább

Ripka Gergely

Hétszőlő Pinot noir 'aszú' 2003**

Vörösaszú: ha jól emlékszem, tokaji aszúszemek, pinot noirban áztatva adták e bort. Valójában zempléni tájbor. Sötét gránát szín, meleg árnyalattal. Illatban szuperintenzív és mély: benne tömény szilvalekvár, aszalt szilva, hecsedli, gyógynövénylikőr, cassis, mazsolás jegyek, az érettség nemességével fűszerezve. Tiszta, gyönyörű illat, amit a legkomolyabb portóiak is megirigyelnének (bár igazából semmihez sem fogható a bor). Sűrű ízében aszús koncentráció és textúra jelenik meg, szilvás töménység ismét. Végtelen, likőrös íz, lekvárosan vastag, mély, egyértelműen gyümölcsös, karamellás és tiszta ízjegyek. Kiadós, nagy testű, mégis zseniális arányokkal rendelkező, gyönyörű, selymes édes bor, az évjárat sajátos sima ízével. A közepes tárolási körülmények ellenére is van még benne bőven szépség, lédús gyümölcs és tisztaság. Váratlan, zseniális élmény egy remek évjáratból! Ha ilyen volt régen a vörösaszú, akkor én ilyet kérek még...! (Kössz Tamás...)

Tovább

Ripka Gergely

Tokaj Hétszőlő Tokaji Aszú 5 puttonyos 2014*

Sok prémium hordó, fehércsoki, kis zavart illósság. Ízben is elég fás, vaníliás jegyek a meghatározóak. Mellette kevés gyümölcs, de finom ízek, jó sav, fehéres árnyalatok. Egyébként szép. 

Tovább

Ripka Gergely

Aszút, de milyen pohárból?! (Vol. I.)

Nagy pohárteszt Tokaj csodája mellé

Közeleg december, az aszú hónapja. - Karácsony, ünnepek, meghitt téli esték a kandalló mellett, amikor a bejgli, a libamáj, a diós, gyömbéres, fahéjas, narancsos, mandarinos, almás, körtés, birsalmasajtos esték mellé olyan remekül tud csúszni egy korty édesség…! Máskor is, de ilyenkor különösen szinte kötelező (kéne, hogy legyen) aszúval ünnepelni, mert az aszúval igazán méltó módon lehet... Idén arra is koccinthatunk aszúval, hogy 450 éve említették Garai Máté örökösödési levelében először az aszúszőlőbort. Noha korántsem biztos, hogy valóban a legrégebbi írott adat, de az bizonyos, hogy az a szőlő a Tokaji-hegy déli oldaláról, a Hétszőlőből származhatott. Így a Wineglass Communication és Tóth Adrienn korábbi #koccintsaszúval-kampányának eredményeképp ma egy igazi klasszikussal, a Hétszőlő 2017-es 5 puttonyosával keressük, melyik pohárból a legfinomabb a tokaji aszú. Zalto, Riedelek, Schott-Zwiesel vagy a Spiegelau mellett mit tud egy fesztiválos pohár? Kiderül minden mai posztunkból!

Tovább

Ripka Gergely

Hétszőlő Hárslevelű 2017*

Kedvelem nagyon az évjárat tokaji borait. Illatban kifejezett hársas, ribizlis, egreses, bogyós gyümölcsösség, jellegzetes tokajiság, mely vakon kisebb, kézműves tokaji borászokat juttat eszembe, nem annyira egy 55 hektáros birtokot (ami jelzi, hogy a bornak van egyénisége). Magas savak, 2017-re jellemzően húsos íz, cizellált, izgalmas bor finom hordóval, egységes és nagyon elegáns ízekkel.

Tovább

Ripka Gergely

Hétszőlő 5 puttonyos tokaji aszú 2008*

Érdekes, mintha némileg elkezdtek volna bezárkózni a 2008-as aszúk jelen stádiumukban (pedig fiatalon kifejezetten tele voltak ígéretekkel). Pár éve ez is sokkal szebb volt, persze azért 2008 bár nagy év, mégiscsak 12 évesek a borok. Gyönyörű arany szín, nemes mézes illat, komplex és mély aromatika. Vastag, nagyon édes, enyhe savú aszú, amit nem először érzek 2008-nál (és ebben 2013-hoz mintha hasonlítana 2008: szárazban izgalmas savak után aszúban mindkét évjáratnál viszonylagos lágyságot hozott a meleg ősz). Hosszúság, markáns hordó, nehézkes, vaníliás jegyek. Biztos, hogy még évekig tartja magát, az oxidáció még nem érezhető sehol, de szebb már szerintem nem nagyon lesz. Egy csillagot kopott a fénye.

Tovább

Ripka Gergely

Hétszőlő 6 puttonyos tokaji aszú Nagyszőlő 2013**

Mesés illat, koncentrált és egyszerre elegáns, nem tobzódik fölöslegesen, noha hordóban elég kifejezett, kávés. Magas cukor, karamell és gomba. Vaníliás hömpölygés. A sav elég alárendelt, meleg év lehet ez is. Plump, lusta, de óriási bor, Tokaj egyik legszebben aszúsodó dűlőjéből válogatva. Akik az édességet keresik egy aszúban a savak helyett, azok itt jó helyen járnak.

Tovább

Ripka Gergely

Hétszőlő 6 puttonyos tokaji aszú Hétszőlő 2013**

Egy kis illó bujkál illatában, mellette barackos, mézes díszek teszik mégis csodálatossá az élményt. A korty nagyon vastag, az évjárat magas cukrával, gazdag, krémes textúrájával. Kétségtelenül gyönyörű aszú egy nagy múltú löszös terroirról szelektálva.

Tovább

Ripka Gergely

Hétszőlő 6 puttonyos tokaji aszú Hétszőlő 2017**

Nagy évjárat és az első jegyzett aszúborok bölcsője egy dűlős borban. Fiatal, fejlődő illat egyelőre, de árad belőle a nemesség, az emelkedett aszús jelleg és a gyönyörű évjárat vonásai. Ízében Hétszőlősen sok cukor, barackos jegyek, mintha friss őszibarackba harapna az ember. Melegedve lustább lesz a savak hiánya miatt, ezért hidegebben érdemes fogyasztani.

Tovább

Ripka Gergely

10 years challenge: 2014 (Vol. 1.)

Egy viszontagságos évjárat egy évtized után

Pollák Tibor barátunk szervezésében idén is volt alkalom belefeledkezni egy kicsit az idő múlásába. Ahogy minden februárban, 2024-ben is 10 éves borokat kóstolgattunk. Ezúttal ismét egy viszontagságos év, 2014 jött tehát a sorban. - Hűvös, esős esztendő, magas savak, sok válogatás a szüret alatt: kiváltképp szárazakban volt feladva a lecke. Semmi kiemelkedőre nem számít ilyenkor az ember, bár az igaz, hogy 2010-ből is voltak négy éve meglepetések (szárazban és édesben egyaránt). A képlet most is pofonegyszerű volt: termelőkkel, barátokkal, ismerősökkel kóstolgattunk tehát saját és nem saját, tokaji és nem tokaji borokat Bodrogkisfaludon, a magunk örömére és egy kicsit azért is, hogy tanuljunk belőlük. Nézzük is meg, milyen meglepetésekben volt részünk 2014-ből vakon:

Tovább

Ripka Gergely

TOKAJMAGIC - **Bott Teleki 2008-2023

Érlelt löszborok tanulságai Tokajból

Idei első klubkóstolónkon a Furmint Február jegyében ismét az érlelhető TokajDry borok állócsillaga, a **Bott Pince került fókuszba. Volt már szuper Csontos, volt kiváló Exczelencziás, tavaly pedig csodás Határi vertikálisunk; idén 19-re lapot húzva bevállaltam, hogy folytassuk egy löszös dűlővel és pörgessük vissza az idő kerekét egészen a száraz tokajiak hőskoráig! Szokás bekiabálni (a partvonalról), hogy a löszről készülő borok sokkal kevésbé állják a sarat, mint a vulkanikus termőhelyről származó borok, melyet tudjuk, hogy több ízben is cáfoltak már *Kikelet borok. De az igazat megvallva a negatív oldalon is tudnék sajnos példákat mondani, akár csak a saját kóstolóimról, ahol bizony volt részünk nem egy kellemetlen meglepetésekben is sajnos a Tokaji-hegyről. De úgy voltam vele, hogy ha Bott, akkor érdemes újra esélyt adni a lösznek, hátha okosabbak löszünk. 70-80 éves gyalogtőkék, történemi első osztályú terület, magasan a Tokaji-hegy oldalában, minden évben 1000 palack alatt. Mi kell még? - Nagyon kíváncsi voltam, mit mutatnak az érett palackok. Íme:

Tovább

Ripka Gergely

Szekszárdi “bikavérpárbaj”

Eszterbauer vs. Sebestyén

Sok évvel ezelőtt egy egri borásszal beszélgettünk az egri éjszakában egy már nem létező borbár teraszán Gárdonyi Géza egykori háza mellett. Sommásan annyit mondott bikavér témában, hogy míg Szekszárdnak a bikavér játék, addig Egerben nem az/élet-halál kérdése. Az Eger-Szekszárd Bikavér Párbaj kapcsán beszélgettünk, és egyetértettem vele, noha rendre mégis Szekszárd jött ki nekem meggyőzőbbnek, tisztábbnak az összekóstolások alkalmával. A kékfrankos alap mellett tudjuk, hogy Szekszárdon (egerrel ellentétben) a kadarka is fontos szerepet kap a bikákban, ami szerintem érthető, ha már a Kárpát-medencében vagyunk. Két általam kedvelt szekszárdi termelő borát kóstoltam most össze a nappaliban komparatív módon, hogy kicsit frissítsem a (szám ízét és a) tapasztalataimat a témában. 

Tovább

Ripka Gergely

Ajánló: jön a 12. Borkonferencia!

Robotok a szőlőben, mesterséges intelligencia a bormarketingben és 21. századi borélmény

Robotika és mesterséges intelligencia, alkoholmentesített és csökkentett alkoholtartalmú borok, 21. századi borélményközpont, kóstolós masterclassok, interaktív viták; a március 1-re szervezett Borkonferencia igazi hazai és nemzetközi nagyágyúkkal készül a több eseményre is elegendő témákhoz!

 

Tovább

Ripka Gergely

TOKAJMAGIC - **Bott Teleki: 2008-2022

I/IV. klubest (2024) részletei

I/IV: Már itt bujkál a kertek alatt február hava. Ami azt jelenti, hogy egyszerűen nem lehet más a témánk, mint Tokaj száraz oldala. Azon belül is a Tokaji-hegy száraz oldalával fogjuk megnyitni az idei TokajMagic eseménysorozatot. A löszös termőhely, az évjáratok és a furmint potenciáljáról a **Bott Pince Teleki-dűlős borsora fog mesélni majd nekünk, de ahogy mindig, most is csatlakozik hozzánk személyesen Bodó Judit, aki még nagyobb mesélő, és aki rengeteget segített ennek a különleges száraz borsornak az összeállításában is. Volt már korábban több dűlős összeállítás is tőlük, de a Telekit ilyen mélységig még soha nem jártam be én sem (alighanem a borok készítői sem):

Tovább