X

GYÖNGYÖZŐBOR

Ripka Gergely

Androsics 'Gyöngyike' 2021

Friss, behízelgő, virágos és kedves illat, mely vidám és tiszta jelleget áraszt. Ízben intenzív buborékok, majd finom cukor teszi populáris bubis borrá, friss, egyértelmű ízekkel. Profi munka. (5+)

Tovább

Ripka Gergely

Basilicus Ne Habozz! 2019

Újabb realtime nyáresti poszt. Természetesen gyöngyöző, és tisztán muskotály, és félszáraz, ami mondjuk nem feltétlen zsánerem bubis borokban, de alapvetően működik ez az előbbi képlet. Virágos, szappanos, parfümös, löszösen púderes muskotályosság orrban. Szép gyöngyözés a pohárban, és ez aztán ízben is kifejező. - Frissítő bubik, elég vastag cukor fedi be az ízt és teszi nagyon kerekded borrá. Jól esne némi finesz és sav, így egy kissé populáris, nőies és behízelgő az összhatás, de tetszik, hogy tiszta, fajtajelleges és igazi vidám, közérthető tétel az ilyen augusztusi estékre, amikor csakúgy innánk valami hideget... 

Tovább

Ripka Gergely

Kovács Pince Markaz Gyöngyöző 2019

Virágos, parfümös, szappanos illat, almával és körtével díszítve. Nagyon fiatalos, friss, ismét almás, körtés, tiszta és finom ízek jellemzik. Sajnos kevés a bubi (ürül gyorsan), több a cukor, így kissé lusta a korty vége.

Tovább

Ripka Gergely

Babarczi Pince Buborczi NV

Bizony mára is jut egy roppant frappáns nevű gyöngyöző.... Egyértelműen illatos fajta (elvileg cserszegi, irsai, tramini), virágos, populáris gyöngyöző feeling érezhető orrban. Ízben is populáris, kis méretű bubikkal, nem túl erős habzással, könnyed, piacos, laza, friss, érett fehér és sárga gyümölcsösséggel. Laza technobor, profin elkészítve, hibák nélkül, de igazán így a nyári napokra hibátlan darab.

Tovább

Ripka Gergely

Ruppert Zizzzi 2019

Intenzív és egyenletes bubik, szép habzás. Tiszta, kellemes, csábító és fiatalos gyöngyöző illat, sok friss virággal, szőlőlével, almával, körtével (csendes borként is tetszene ez a buké). Ízben szép és frissítő habzás, egészen elegáns száraz pezsgős fanyarság, roppanó gyümölcsök, virgonc savak. Tiszta íz, érintésnyi cukorral, de szerencsére megmarad frissítően száraz, nyárias szomjoltónak túlzó maradékcukrosság helyett. Nagyon kellemes darab a műfajon belül.

Tovább

Ripka Gergely

Tactus Tokaj Gyöngyözőbor tria milia bullae

Megújuló családi pince Tolcsván, akik két Landmarkos gyöngyözővel debütálnak a piacon. Ez a száraz tételük. Bontáskor azonnal erős habzás. Illatban tiszta, laza, könnyed és behízelgően illatos vidámság. Az íz száraz, fiatalos, primer jellegű, szépen érezhető testtel, de sajnos a kortyban kissé enyhe, alig kivehető buborékokkal. 

Tovább

Ripka Gergely

Kaláka Csepke gyöngyözőbor 2019

Noha muskotály és hárs is van benne a furmint mellett, elég visszafogott, nem túl intenzív illat, friss primer jegyekkel, fehér árnyalattal. Ízben frissítő, kristálytiszta és nagyon intelligens bubis bor (ilyen is létezik), penge sav, fehér húsú gyümölcsök, finom, de mozgékony buborékok, teste is van és a sok üres gyöngyözőbor közt itt végre van valami struktúra, finesz, kifejezőség. Példás darab, ideális nyári bor. 

Tovább

Ripka Gergely

Két bubis Tokajból

A közösségi gyöngyözők kora

Tokajban kevéssé hagyományos, tavasztól azonban mindenki szereti. - Mi az? Naná, hogy a gyöngyöző és habzóborok, melyek 2010 után országszerte reneszánszukat kezdték élni. Ez alól Tokaj sem jelentett kivételt. A Garamvári- majd a Szentesi-pezsgőkorszakok után Tokaj környékén új korszak indult a közösségi infrastruktúrának köszönhetően, hisz a közösségi háromszög bodrogkisfaludi feldolgozójában komplett bubis apparátus áll rendelkezésre a termelőknek, ami gyöngyözőbortól a palackos erjesztésű pezsgőig teret enged a helyiek fantáziájának (az első itt készülő MT pezsgők már palackban pihennek tavalyról, nem csekély palackszámban). Tavaly már többen ki is hoztak innen bíztató példákat, most pedig érkeznek szépen sorban a 2019-es első fecskék is, melyek lassan a nyarat is elhozzák nekünk. Nézzünk is meg két példát közelebbről:

Tovább

Ripka Gergely

Gere Attila – gyorsszemle (2o18)

A villányi erdész, aki 1978-ig csak sört ivott

Még decemberben vettem részt a Pannon Karácsony nevű eseményen (meghívásos rendezvény a Pannon Bormíves Céh szervezésében). Van valami kellemes nosztalgikus hangulat abban, amikor az ember tényleg a szakma nagy öregjeivel kóstolhat. Az első generációs, ma is élő rendszerváltó borászok mind ott voltak személyesen és a többi nagy boros eseményhez képest a közönség összetétele, még a rendezvény fotósa is ezt a hangulatot követte le. Gere Attila is kulcsfigurája ennek a rendszerváltó közösségnek. Kopár csúcsbora stílust teremtett, s noha szakmáját tekintve nem borász, jó érzékkel vette észre még a rendszerváltás előtt: van lehetőség a villányi borban és nem csak 15 Ft-ért eladva literjét az állami cégnek. Apósáék őrültnek tartották, hogy 35 Ft-ért kezdte árulni literjét szegedi halászcsárdáknak. Első évben még csak 30 hektot, következő években már Gere Tamásékét, majd a szomszédokét is. Ott is hagyta az erdészetet és nejével letették a Gere Pince alapjait.

Tovább

Ripka Gergely

Pannonhalmi Salve 2013

Szőlőlé, szőlővirág, édeskésen illatos jelleg. Ízre nagyon gyümölcsös, könnyedén csúszik, némi maradékcukor érezhető benne, mely szinte félszáraz érzetet kölcsönöz neki.

Tovább

Ripka Gergely

Stílusgyakorlatok Moseltől az Etnáig

Tar Feri kóstolója nyitja meg a tavaszt

Március végén Tar Feri barátunk jóvoltából ismét részesülhettem egy kis külföldi merülésben. Különösebb válogatás nélkül rakott össze FineWines.hu újdonságokat innen is, onnan is Európán belülről, ami nekem mindig izgalmas frissítése az ismereteknek, inspirációknak (megelőzve azt is, hogy nagyon “berozsdásodjanak” az ízlelőbimbók a kevesebb tesztelés, felfedezőút és a több otthonlét közepette). Rég nem látott ismerősök következnek Moselből, Rheingauból, az Etnáról és Rhone-ból!

Tovább

Ripka Gergely

*Balassa 2017

Keserédes, felemás élmények

A múltkori furmintfannál kóstolt Alionok margójára annyi információt ehhez a poszthoz azért muszáj átkötnöm, hogy a kóstoló alapvetően *Balassa István 2017-es tételeiről szólt. Legalábbis így indult, így futott neki a társaság: nagy évjárat, tehetséges tokaji borász műhelyéből. Aztán hogy, hogy nem, az élet átírta a forgatókönyvet és lelkiismeretes házigazdánk éppen azért kapott borhűtőjébe hirtelen a biztos sikerrel kecsegtető spanyol sztárok után, mert a Balassa szárazak bizony váratlanul nagy csalódást keltettek a poharakban. Ki kell mondani: egyöntetűen és mindenki…sokat várt a dűlős furmintoktól, és aztán igen keveset kapott gyümölcsből, szépségből, szerkezetből. Úgy határoztam, hogy ezt megírni tán nincs is értelme, ahogy azt is kár lenne fejtegetni, hogy a tárolás közben történt-e valami a palackokkal, vagy más palackok is így viselkednek-e. Ha egyszer tudok, utánajárok. Addig is….

Tovább

Ripka Gergely

Az Alión-sztori

8 érdekesség és 3 évjárat a spanyol legendával

Furmintfan-szomszéd jóvoltából februárban volt módom egyszerre három ALIONt is megkóstolni a legendás Vega Sicilia “művektől”. Az ikonikus spanyol borászat elmúlt évtizedekben elért sikereiről, érdemeiről, az *Oremus hegyaljai szerepéről ebben a posztban most kevesebb szó fog esni, de mivel olyan sokat emlegetjük referenciaként a sztárpincészet csúcsborait (a Pintiával, az Unico-val együtt), így a mai írásban pár érdekes adalékot szeretnék megosztani az Alion kapcsán, hogy aztán 3 szép évjárat jegyzetei meséljenek a sokat idézett minőségről. Tudtad például, hogy….

Tovább

Ripka Gergely

10 years challenge: 2014 (Vol. 2.)

Egy viszontagságos év édesei 10 év után

A pénteki száraz sor után még volt idő, kedv és persze hűtött palack néhány különlegesség erejéig. Nem csak tokajiak, külföldi borok is kerültek a pohárba. Lássuk, édesben mennyire sikerült szóra bírni a nehéz 2014-et...:

Tovább

Ripka Gergely

10 years challenge: 2014 (Vol. 1.)

Egy viszontagságos évjárat egy évtized után

Pollák Tibor barátunk szervezésében idén is volt alkalom belefeledkezni egy kicsit az idő múlásába. Ahogy minden februárban, 2024-ben is 10 éves borokat kóstolgattunk. Ezúttal ismét egy viszontagságos év, 2014 jött tehát a sorban. - Hűvös, esős esztendő, magas savak, sok válogatás a szüret alatt: kiváltképp szárazakban volt feladva a lecke. Semmi kiemelkedőre nem számít ilyenkor az ember, bár az igaz, hogy 2010-ből is voltak négy éve meglepetések (szárazban és édesben egyaránt). A képlet most is pofonegyszerű volt: termelőkkel, barátokkal, ismerősökkel kóstolgattunk tehát saját és nem saját, tokaji és nem tokaji borokat Bodrogkisfaludon, a magunk örömére és egy kicsit azért is, hogy tanuljunk belőlük. Nézzük is meg, milyen meglepetésekben volt részünk 2014-ből vakon:

Tovább