X

BIKAVÉR

Ripka Gergely

Sebestyén Mozaik Bikavér 2019

Édes, porcukros, erdei gyümölcsös sütemény illata, némi fűszerrel, tiszta és szép illatok. Fiatalos íz, közepes test, húsos, telt ízek, érett sötét húsú gyümölcsök elés hosszú íz. Tiszta kortylefutás, sok primer zamat, vanília és egy kis fűszeresség.

Tovább

Ripka Gergely

EGER MA/II. - Az egyediség kulcsa: dűlős egri borok

Az Egri Bornap mesterkurzusain jártunk

Pár napja az egri bikavér márka mai helyzetképéről számoltunk be. Mai posztunk pedig remélhetőleg az egri terroirszemlélethez visz majd minket közelebb, legyen az bármi is. Dűlőkről beszélni ma már szinte kötelező, ha borról van szó. Nem csak Hegyalján vagy Burgundiában dübörög a terroir-őrület, de Szekszárdtól, Mátrán át immár Egert is elérte ez az egyébként nyilván izgalmas és érdekes szemléletmód. Fajták jönnek és mennek, a klíma változik, a közízlés sem éppen állandó, de a termőhely örök narratíva (bármelyik borvidék számára). Kérdés persze, hogy mit lehet megmutatni ebből fehér vagy éppen vörösborokon keresztül egy adott borvidéken? A konkrét egri víziót nem igazán fedeztem fel, de íme az ő válaszuk a kérdésre. 

 

Tovább

Ripka Gergely

EGER MA/I. - A legfontosabb bor: az Egri Bikavér

Az Egri Bornap mesterkurzusain jártunk

Hosszú idő óta az egyik legizgalmasabb egri rendezvényen vehettem részt a minap. A Wineglass Communication (Tóth Adrienn és csapata) az egri borászok kezdeményezését erősítve szervezte meg az Egri Bornapot a Societé-ben. Szakmai program, remek helyszín, illusztris előadók, ígéretes témák segítettek elmélyedni a borvidék aktuális borminőségeiben. Mert ha egész őszinték akarunk lenni egymáshoz és magunkhoz, akkor a teljes igazság az, hogy Egert szeretjük, de tele vagyunk még 30 év után is vegyes érzésekkel. (Máshogy, mint Tokaj kapcsán.) Sok szempontból Eger még nehezebb keresztekkel küzd, mint számos más borvidék (írtam én is, hideget meleget egyaránt egri borokról). Amennyire én meg tudom ítélni, Eger a sokféleséget igyekszik erényként bemutatni, de alighanem épp ebben vesznek el a fontos üzenetek, mire a fogyasztóhoz érnének. Két ültetett kóstolóval igyekszünk felvenni most a fonalat. - Az első mesterkurzuson Fiáth Attila, Gál Tibor és Hegyi Ádám a borvidék kiemelt vörösbor márkájáról, a bikavérről okfejtetek.

Tovább

Ripka Gergely

St. Andrea Merengő Bikavér 2018

Animális és enyhén oxidáltba is hajló illatot mutat, tompa érettséggel, sőt öregséggel. Bőrös, fűszeres, gyógynövényes ízek. Nagy test, de az is kissé lomha mozgású, a végén étcsokis lecsengéssel. Nagyon rég várok már egy igazán megnyerő St. Andrea bort (vagy valami olyat, ami az árával pariban van), de engem rendre elkerül az ilyesmi...

Tovább

Ripka Gergely

Bikavérek vakon a nappaliban

Vannak stabil pontok Egerben is

Ismét egy poszt azoknak a törzsolvasóknak, akiknek Tokaj már a könyökén jön ki. A Wineglass Communication (Tóth Adri) és persze az egyre aktívabban összekacsintó egri borászoknak hála kaptam egy szép bikavérpakkot a minap, s úgy voltam vele, ha már az ölembe pottyantak az egytől egyig új egri palackos tételek, miért is ne legyünk hatékonyak és osszuk ezt meg az olvasókkal. A coravinnek köszönhetően pedig egyszerűen van rá mód, hogy ezeket a palackokat az ember megszondázza. Tudjuk nagyon jól, hogy a bikavér mezőny évtizedek óta nagyon vegyes, régen vegyesebb volt, ma vannak szigetszerű szép teljesítémények; ezen borászok mintha évről-évre képesek lennének tiszta, finom bikavéreket letenni az asztalra. A sor persze egy felszínes merítés (több sztárborász sincs benne), de "a papírforma hozza a papírformát" megbízhatóság tekintetében . Lássuk, a hat pince közül, ki hogyan muzsikált a pohárban.

 

Tovább

Ripka Gergely

St Andrea Merengő Bikavér Superior 2009

Továbbra is nagy erőkkel keressük a magabiztos egri borokat. Kékfrankos alapon bordói fajták és syrah. Kiválásokkal már lehet benne számolni, érdemes dekantálni. Sokat változik a levegőn. Eleinte füstölt sonkás fűszerek, avar, aszalt szilva, kékfrankosos jegyek, aztán pirosas bogyósok, fakéreg, kávé, cabernet-s fűszerek, paprikával, dohánnyal és más erősen vegetális jegyekkel, aztán sötét húsú gyümölcsökkel, keserűlikőrös gyógyfüvekkel. Tehát igencsak komplex és izgalmas. A korty még tartja szerkezetét, egész halvány repedésekben érezhető csak benne a kor. Szemcsés tannin. Vállas, izmos test, élénk savak, szárító íz, étcsoki, húsos textúra, sok érett jegy, pici sósság és fűszerek. Szerettem ennek a korszaknak az őszinte St. Andrea borait. Lassan ideje meginni.

Tovább

Ripka Gergely

Kovács Nimród Egri Bikavér superior 2017

Hordós, vajas, vaníliás és enyhén fűrészporos jegyek jönnek illatban. Élénk savú, nagy adag hordóval átjárt íz (kis füstölt szalonnás reflexszel). Vérbeli tanninbomba, szárító korttyal. Ennek a bornak biztos, hogy évek kellenek még, mire lecsillapodhat valamelyest. Az újvilági vörösek rajongóinak ideális lehet.

Tovább

Ripka Gergely

Vesztergombi Bikavér 2017

Fekete ribizli, szeder, fiatalos jegyek illatban. Ízben sajnos kissé húzós, tapadó tannin, szárító jegyek és mellé kevés dísz. Így eléggé egydimenziós, némi fűszer és babér színezi, finom érettséggel. Talán pár év kell még neki a palackban...

Tovább

Ripka Gergely

St. Andrea Hangács Bikavér 2017

A középső bikája a pincének, mely sokunknak nem egyszer tetszett már jobban a csúcsoknál is. Sötét fűszerek, gyógynövények, eredei gyümölcsök és cassis. Széles korty, kerek és enyhe savú, étcsokis, hosszú bor. 2017 alighanem Egerben is meleg lehetett. - Telt, bordói fűszeres, borsos díszek. Korrekt kiadás most is!

Tovább

Ripka Gergely

Bolyki Bikavér 2016

Sötét húsú gyümölcsök, korához képest meglepően fiatal, fejlődő jegyek, fűszerekkel, megnyerő stílussal. Friss primer ízek, kimondottan fanyar savak mellett. Karcsú test, még kissé rendezetlen tanninokkal. Meg kell mondjam, Bolyki János aztán tudja, hogyan kell érlelhető borokat készíteni Egerben...kíváncsi lennék erre a borra 2-3 év múlva is, és tisztaság terén Thummerer mellett nem nagyon tudnék még hasonlóan megbízható pincét a borvidékről...!

Tovább

Ripka Gergely

TOKAJMAGIC - **Bott Teleki 2008-2023

Érlelt löszborok tanulságai Tokajból

Idei első klubkóstolónkon a Furmint Február jegyében ismét az érlelhető TokajDry borok állócsillaga, a **Bott Pince került fókuszba. Volt már szuper Csontos, volt kiváló Exczelencziás, tavaly pedig csodás Határi vertikálisunk; idén 19-re lapot húzva bevállaltam, hogy folytassuk egy löszös dűlővel és pörgessük vissza az idő kerekét egészen a száraz tokajiak hőskoráig! Szokás bekiabálni (a partvonalról), hogy a löszről készülő borok sokkal kevésbé állják a sarat, mint a vulkanikus termőhelyről származó borok, melyet tudjuk, hogy több ízben is cáfoltak már *Kikelet borok. De az igazat megvallva a negatív oldalon is tudnék sajnos példákat mondani, akár csak a saját kóstolóimról, ahol bizony volt részünk nem egy kellemetlen meglepetésekben is sajnos a Tokaji-hegyről. De úgy voltam vele, hogy ha Bott, akkor érdemes újra esélyt adni a lösznek, hátha okosabbak löszünk. 70-80 éves gyalogtőkék, történemi első osztályú terület, magasan a Tokaji-hegy oldalában, minden évben 1000 palack alatt. Mi kell még? - Nagyon kíváncsi voltam, mit mutatnak az érett palackok. Íme:

Tovább

Ripka Gergely

Szekszárdi “bikavérpárbaj”

Eszterbauer vs. Sebestyén

Sok évvel ezelőtt egy egri borásszal beszélgettünk az egri éjszakában egy már nem létező borbár teraszán Gárdonyi Géza egykori háza mellett. Sommásan annyit mondott bikavér témában, hogy míg Szekszárdnak a bikavér játék, addig Egerben nem az/élet-halál kérdése. Az Eger-Szekszárd Bikavér Párbaj kapcsán beszélgettünk, és egyetértettem vele, noha rendre mégis Szekszárd jött ki nekem meggyőzőbbnek, tisztábbnak az összekóstolások alkalmával. A kékfrankos alap mellett tudjuk, hogy Szekszárdon (egerrel ellentétben) a kadarka is fontos szerepet kap a bikákban, ami szerintem érthető, ha már a Kárpát-medencében vagyunk. Két általam kedvelt szekszárdi termelő borát kóstoltam most össze a nappaliban komparatív módon, hogy kicsit frissítsem a (szám ízét és a) tapasztalataimat a témában. 

Tovább

Ripka Gergely

Ajánló: jön a 12. Borkonferencia!

Robotok a szőlőben, mesterséges intelligencia a bormarketingben és 21. századi borélmény

Robotika és mesterséges intelligencia, alkoholmentesített és csökkentett alkoholtartalmú borok, 21. századi borélményközpont, kóstolós masterclassok, interaktív viták; a március 1-re szervezett Borkonferencia igazi hazai és nemzetközi nagyágyúkkal készül a több eseményre is elegendő témákhoz!

 

Tovább

Ripka Gergely

TOKAJMAGIC - **Bott Teleki: 2008-2022

I/IV. klubest (2024) részletei

I/IV: Már itt bujkál a kertek alatt február hava. Ami azt jelenti, hogy egyszerűen nem lehet más a témánk, mint Tokaj száraz oldala. Azon belül is a Tokaji-hegy száraz oldalával fogjuk megnyitni az idei TokajMagic eseménysorozatot. A löszös termőhely, az évjáratok és a furmint potenciáljáról a **Bott Pince Teleki-dűlős borsora fog mesélni majd nekünk, de ahogy mindig, most is csatlakozik hozzánk személyesen Bodó Judit, aki még nagyobb mesélő, és aki rengeteget segített ennek a különleges száraz borsornak az összeállításában is. Volt már korábban több dűlős összeállítás is tőlük, de a Telekit ilyen mélységig még soha nem jártam be én sem (alighanem a borok készítői sem):

Tovább

Ripka Gergely

Hogyan támogatható Tokajért végzett munkánk?

Patreon oldalam továbbra is él!

Ezen a felületen továbbra is támogatható mindennapi missziónk Tokajért: a TokajMagic események, az AszúGlass és hasonló erőfeszítések, a bárki számára bárhol hozzáférhető TancoloMedve borblog és adatbázis, illetve a 2023-ban már 3 nyelven megjelenő, nemzetközileg is díjazott, szabad és független TokajGuide, mely magas színvonalon, objektív mércék szerint mutatja be Hegyalja minőségeit ithon és külföldön egyaránt. Három csomag közül választhat, aki segítené a munkát: szamorodni, aszú és eszencia, melyek mindegyikéhez járnak bónusz ajándékok, de akár éves kóstolóbérlet is! A legkisebb támogatást is hálás szívvel köszönöm!

Tovább