x

Ripka Gergely

Ha valaki megkérdezné, melyik a 10 legizgalmasabb magyar pince?

táncolómedve - top 12+1/2012

Szándékosan nem azt írtam címnek, hogy a tíz legjobb! Egyrészt mert a az ugye túl relatív (szubjektív) és túl sokan mondanak, túl sokféle dolgot jónak. Másrészt a borok terén és magában a borkészítésben érzésem szerint pusztán jónak lenni már nem elég. A fejlődés, az előrehaladás, egyfajta izgalmi faktorral sokkal érzékletesebben megfoghatók (mert kívülálló szemmel nézve klasszis csapat a Valencia is, de mégsem tud mit hozzátenni egy El Classicon tapasztalható innovatív játékszínvonalhoz).

Valamelyest ezt is hivatottak szemléltetni oldalunkon a borok és a birtokok csillagozása is. Épp ezért elkezdtem egy kis excel-táblában vezetni márciustól a Táncoló Medvén eddig elért kimagasló borászati teljesítményeket, azaz a három csillagos borértékelési szisztéma birtokok közti összegzését. Tavaly még csak az első 5-öt emeltük ki, de ahogy szaporodnak minden egyes évvel a borokra kiosztott csillagok, úgy lesz egyre érdekesebb ez a kis összegző táblázat is. Nem meglepő módon a sorrend első fele alapvetően nem változott tavaly óta, de ahogy haladunk a vége felé, úgy lesz egyre izgalmasabb, kik is tudnak újat mutatni évről-évre:

Birtokcsillagok állása

Borok csillagai:

Összes csillag

*

**

***

Átlag








Borász(at) neve

Borvidéke

tételsz.

tételsz.

tételsz.








1.

*Demeter Zoltán

TOKAJ

87

14

17

13

1,98

2.

*Szepsy István

TOKAJ

64

8

16

8

2,00

3.

*Királyudvar (Zemplén HH)

TOKAJ

55

9

14

6

1,90

4.

Bott Pince

TOKAJ

40

9

11

3

1,74

5.

Sauska Villány

VILLÁNY

29

8

6

3

1,71

6.

Royal Tokaji

TOKAJ

27

6

3

5

1,93

7.

Takács Lajos

SOMLÓ

26

6

7

2

1,73

8.

Tokaj Nobilis/Bárdos S.

TOKAJ

21

2

8

1

1,91

9.

Ráspi József

SOPRON

20

8

6


1,43

10.

Balassa István

TOKAJ

19

7

3

2

1,58

11.

Alana/Németh Attila

TOKAJ

18

3

3

3

2,00

Nyilván azért sem tekinthető egészen relevánsnak ez az összegzés, mert mindenütt más a birtokméret, így más és más tételszámmal dolgoznak a borászok is évről-évre. Nem utolsó sorban pedig bár minden tőlem telhetőt megteszek, nem sikerül egyformán megismerni minden borász összes borát. (Hovatovább vannak borok, melyek természetesen nem ugyanazt az élményt nyújtják mindig, ezen esetekben próbálok átlagolni és úgy csillagozni.) Ily módon továbbra is év végi érdekességként kell szemlélni csupán ezt a táblázatot!
Szerintem azonban az ország három legizgalmasabb borászata továbbra is tokaji, s mind örvendetesen tartja erős színvonalát. *Demeter Zoltán és *Szepsy István mellett a múltjukhoz szervesen kötődő *Királyudvar is élesen elszökött a mezőnytől; részemről elkerülhetetlennek tűnik a tarcali pince esetében is az apró, sokágú elismerés (az 50. boros csillag után). A Királyudvar tehát a harmadik kiemelkedő színvonalú, csillagos birtok blogunkon.

A „félcsillagosok” közül a Bott Pince volt még 2012-ben nagyon határozott befutó: 40 érvet tudnék mellettük fölhozni. Megelőzik mind az ötödik Sauska-Villányt, mind a hatodik Royal Tokajit (utóbbiak is tartják helyüket az élbolyban 2011 után is).Ám Somlóiak közt a legérdekesebb, Takács Lajos minimális volumennel is nagyon erősen kapaszkodik a nagyok után. Reméljük, még sokáig megörvendeztet minket örökösen formálódó stílusával. A képzeletbeli félcsillag járna ennek a négy pincének is. (Így hirtelen a legszembetűnőbb még számomra az ebben a kis listában, hogy a korábbi több mint 10 esztendő év pincészetei/borászai közül egy sincs a legtöbb örömet okozó listámon.)

A Top10-es, leszakadó bolyban a nyolcadik legizgalmasabbnak a Tokaj Nobilist érzem, ahol Bárdos Sarolta jópár éve készíti magabiztosan különleges stílusú, finomságú borait édesben is, szárazban pedig főleg a Barakonyiban. Kilencedik a radikális fertőrákosi jelenség, Ráspi József (az egyedüli a top 10-ben, akitől még nem kóstoltam 3 csillagos bort, de örömteli, hogy Sopron is színesíti a Tokaj-uralta mezőnyt). Balassa István két legutóbbi Mézes-Mály furmintjával hajrázott be a tizedik helyre. Végezetül (+1) őszi, mádi látogatásom alkalmával sikerült Németh Attilánál rácsodálkoznom az ország egyik legkiegyensúlyozottabb, legütősebb borsorára. Ragyogó tehetségnek érzem a gyöngyöstarjáni titánt, s bár borai jelenleg csak Amerikában kaphatók, mátraiként is sikerült már első évjárataival világszínvonalat palackokba zárnia Hegyalján (főleg, de nem csak édesben)! Egyelőre tizenegyedik ebben a sorban, de ehhez a szinthez elég volt mindössze kilenc bort megkóstolnom tőle (Szepsy István mellett neki van a legjobb mérlege).

Hozzá jól kapcsolódóan nem sokára újra jelentkezem 2012 legkomolyabb borélményeivel!

X

Ripka Gergely

***Demeter Zoltán: Cabernet franc stílusok

Két nehéz évjárat vizsgázik

Azok, akik közelről figyelték a tokaji ikon munkásságát, biztosan emlékeznek még, hogy volt pár évjárat, amikor Demeter Zoltán Egerből (Nagytálya) vásárolt egy helyi termelőtől kékszőlőt, amit aztán saját pincéjében készített el. A szőlő természetesen a maximalista borász kívánalmai szerint lett művelve, beérlelve, szüretelve, hogy a nagyratörő vízióknak megfelelő minőség születhessen meg belőle (a név kötelez). Élénken él bennem a 2009-es első élmény (16 v/v %), de volt egy vékonyabb évjárat, aztán ismét tetszett az ugyancsak vastag 2013-as is, most pedig két olyan évjáratot fogunk megnézni, mely ékes példája annak, hogy az elmúlt 30 év két legviszontagságosabb évjáratában is lehetett izgalmas, időtálló vörösborokat készíteni… Nézzük is meg őket közelebbről:

Tovább

Ripka Gergely

Stílusgyakorlatok Moseltől az Etnáig

Tar Feri kóstolója nyitja meg a tavaszt

Március végén Tar Feri barátunk jóvoltából ismét részesülhettem egy kis külföldi merülésben. Különösebb válogatás nélkül rakott össze FineWines.hu újdonságokat innen is, onnan is Európán belülről, ami nekem mindig izgalmas frissítése az ismereteknek, inspirációknak (megelőzve azt is, hogy nagyon “berozsdásodjanak” az ízlelőbimbók a kevesebb tesztelés, felfedezőút és a több otthonlét közepette). Rég nem látott ismerősök következnek Moselből, Rheingauból, az Etnáról és Rhone-ból!

Tovább

Ripka Gergely

*Balassa 2017

Keserédes, felemás élmények

A múltkori furmintfannál kóstolt Alionok margójára annyi információt ehhez a poszthoz azért muszáj átkötnöm, hogy a kóstoló alapvetően *Balassa István 2017-es tételeiről szólt. Legalábbis így indult, így futott neki a társaság: nagy évjárat, tehetséges tokaji borász műhelyéből. Aztán hogy, hogy nem, az élet átírta a forgatókönyvet és lelkiismeretes házigazdánk éppen azért kapott borhűtőjébe hirtelen a biztos sikerrel kecsegtető spanyol sztárok után, mert a Balassa szárazak bizony váratlanul nagy csalódást keltettek a poharakban. Ki kell mondani: egyöntetűen és mindenki…sokat várt a dűlős furmintoktól, és aztán igen keveset kapott gyümölcsből, szépségből, szerkezetből. Úgy határoztam, hogy ezt megírni tán nincs is értelme, ahogy azt is kár lenne fejtegetni, hogy a tárolás közben történt-e valami a palackokkal, vagy más palackok is így viselkednek-e. Ha egyszer tudok, utánajárok. Addig is….

Tovább

Ripka Gergely

Az Alión-sztori

8 érdekesség és 3 évjárat a spanyol legendával

Furmintfan-szomszéd jóvoltából februárban volt módom egyszerre három ALIONt is megkóstolni a legendás Vega Sicilia “művektől”. Az ikonikus spanyol borászat elmúlt évtizedekben elért sikereiről, érdemeiről, az *Oremus hegyaljai szerepéről ebben a posztban most kevesebb szó fog esni, de mivel olyan sokat emlegetjük referenciaként a sztárpincészet csúcsborait (a Pintiával, az Unico-val együtt), így a mai írásban pár érdekes adalékot szeretnék megosztani az Alion kapcsán, hogy aztán 3 szép évjárat jegyzetei meséljenek a sokat idézett minőségről. Tudtad például, hogy….

Tovább

Ripka Gergely

10 years challenge: 2014 (Vol. 2.)

Egy viszontagságos év édesei 10 év után

A pénteki száraz sor után még volt idő, kedv és persze hűtött palack néhány különlegesség erejéig. Nem csak tokajiak, külföldi borok is kerültek a pohárba. Lássuk, édesben mennyire sikerült szóra bírni a nehéz 2014-et...:

Tovább