x

Ripka Gergely

Borokat értékelni…

Nem a pontokról szól

„Értesz a borokhoz?... Ő nagyon ért a borokhoz! Jól kóstol! Bárcsak értenék a borokhoz…!”
Lehet egyáltalán igazán ’érteni’ a borokoz? Én a magam részéről néha azt gondolom, hogy a válasz: nem. Megfejthetetlenek. Kevesek vagyunk, főleg egyes borokhoz, hogy teljes spektrumukban befogadjuk őket. Benyomásokat közlünk csupán, néha hosszasabban elemezgetünk, öblögetünk, szürcsölünk, hümmögünk, s azt hisszük, hogy megfejtettünk valamit, de meggyőződésem, hogy általában csak egy igen szűk keresztmetszetét érezzük a bornak így is. Nem szégyellem ezt beismerni magamról.


Mostanában több helyen is igen komoly szócsatákat olvashatunk a pontozások jelentőségéről. 10-es, 20-as, 100-as rendszer… Melyik jobb? Hol vannak a határvonalak? Stb. - Csak épp sokszor egymással nem lehet ezeket összevetni, ahogy két ember értékítéletét sem. Soha nem görcsöltem rá a pontozás témakörére. Legjobb lenne elhagynom, maradni a csillagoknál (és azokat kergetni), de mégis mindig oda lyukadok ki, hogy a kontextus megteremtése is fontos. Egyértelmű, hogy legalább átlag egy ponttal én vajszívűbb vagyok a többi bloggernél (10-es skálán), s számomra mindig sokkal nagyobb hangsúly került a gyöngyszemek kiemelésére (6-7 ponttal), mint az 5 pontos szürkeségben eltemetni a borok 60 %-át. S miközben ideológiát próbálunk felhúzni (akár most én is) a különböző pontszámok skatulyái köré, épp a lényegről terelődik el a figyelem. - A bor egyszeri és megismételhetetlen voltáról, egy bor nagyszerűségéről. Értelmetlen vitáknak érzem ezeket, amik egy szükségszerűen szubjektív (hát persze, hogy szubjektív) műfajt próbálnak megerőszakolni, és még értelmetlenebb keretek közé szorítani, holott azok a borszakírók, akik a legnagyobb hatást gyakorolják ránk is, akiket hitelesnek, feddhetetlennek érzünk napjainkban, azok soha nem a pontjaikkal lettek olyan nagy hatásúak. (Egy egyszerű példával élve: nem hinném például, hogy valaha is bármelyikünknek Robert Parker lett volna a követendő példakép.)
Persze egy idő után mindnyájan a különleges, kiemelkedő borokat keressük, kutatjuk, próbáljuk megközelíteni a 100 pontot, amennyire csak lehet. Nem elégszünk meg, nem alkuszunk meg, hedonizálunk, csalódunk, aztán meglepődünk, s néha persze vitázni is kell. Kell azonban néha az áhitat és a rácsodálkozás is. - Amitől az egész borozás több lesz egyfajta sima folyadékbevitelnél. Amitől egy korty elég, hogy megértsük egy borvidék több évszázadnyi történelmét. Amitől a bor elnyeri szellemi termék mivoltát. Amitől pár másodpercre kizökkenünk a megszokottból. Amitől a bor gondolatokat termékenyít meg bennünk. Amitől a bor kapukat nyit meg két vagy több ember között. Amitől ezt az egészet nem lehet megunni.
X

Ripka Gergely

Stílusgyakorlatok Moseltől az Etnáig

Tar Feri kóstolója nyitja meg a tavaszt

Március végén Tar Feri barátunk jóvoltából ismét részesülhettem egy kis külföldi merülésben. Különösebb válogatás nélkül rakott össze FineWines.hu újdonságokat innen is, onnan is Európán belülről, ami nekem mindig izgalmas frissítése az ismereteknek, inspirációknak (megelőzve azt is, hogy nagyon “berozsdásodjanak” az ízlelőbimbók a kevesebb tesztelés, felfedezőút és a több otthonlét közepette). Rég nem látott ismerősök következnek Moselből, Rheingauból, az Etnáról és Rhone-ból!

Tovább

Ripka Gergely

*Balassa 2017

Keserédes, felemás élmények

A múltkori furmintfannál kóstolt Alionok margójára annyi információt ehhez a poszthoz azért muszáj átkötnöm, hogy a kóstoló alapvetően *Balassa István 2017-es tételeiről szólt. Legalábbis így indult, így futott neki a társaság: nagy évjárat, tehetséges tokaji borász műhelyéből. Aztán hogy, hogy nem, az élet átírta a forgatókönyvet és lelkiismeretes házigazdánk éppen azért kapott borhűtőjébe hirtelen a biztos sikerrel kecsegtető spanyol sztárok után, mert a Balassa szárazak bizony váratlanul nagy csalódást keltettek a poharakban. Ki kell mondani: egyöntetűen és mindenki…sokat várt a dűlős furmintoktól, és aztán igen keveset kapott gyümölcsből, szépségből, szerkezetből. Úgy határoztam, hogy ezt megírni tán nincs is értelme, ahogy azt is kár lenne fejtegetni, hogy a tárolás közben történt-e valami a palackokkal, vagy más palackok is így viselkednek-e. Ha egyszer tudok, utánajárok. Addig is….

Tovább

Ripka Gergely

Az Alión-sztori

8 érdekesség és 3 évjárat a spanyol legendával

Furmintfan-szomszéd jóvoltából februárban volt módom egyszerre három ALIONt is megkóstolni a legendás Vega Sicilia “művektől”. Az ikonikus spanyol borászat elmúlt évtizedekben elért sikereiről, érdemeiről, az *Oremus hegyaljai szerepéről ebben a posztban most kevesebb szó fog esni, de mivel olyan sokat emlegetjük referenciaként a sztárpincészet csúcsborait (a Pintiával, az Unico-val együtt), így a mai írásban pár érdekes adalékot szeretnék megosztani az Alion kapcsán, hogy aztán 3 szép évjárat jegyzetei meséljenek a sokat idézett minőségről. Tudtad például, hogy….

Tovább

Ripka Gergely

10 years challenge: 2014 (Vol. 2.)

Egy viszontagságos év édesei 10 év után

A pénteki száraz sor után még volt idő, kedv és persze hűtött palack néhány különlegesség erejéig. Nem csak tokajiak, külföldi borok is kerültek a pohárba. Lássuk, édesben mennyire sikerült szóra bírni a nehéz 2014-et...:

Tovább

Ripka Gergely

10 years challenge: 2014 (Vol. 1.)

Egy viszontagságos évjárat egy évtized után

Pollák Tibor barátunk szervezésében idén is volt alkalom belefeledkezni egy kicsit az idő múlásába. Ahogy minden februárban, 2024-ben is 10 éves borokat kóstolgattunk. Ezúttal ismét egy viszontagságos év, 2014 jött tehát a sorban. - Hűvös, esős esztendő, magas savak, sok válogatás a szüret alatt: kiváltképp szárazakban volt feladva a lecke. Semmi kiemelkedőre nem számít ilyenkor az ember, bár az igaz, hogy 2010-ből is voltak négy éve meglepetések (szárazban és édesben egyaránt). A képlet most is pofonegyszerű volt: termelőkkel, barátokkal, ismerősökkel kóstolgattunk tehát saját és nem saját, tokaji és nem tokaji borokat Bodrogkisfaludon, a magunk örömére és egy kicsit azért is, hogy tanuljunk belőlük. Nézzük is meg, milyen meglepetésekben volt részünk 2014-ből vakon:

Tovább