x

Ripka Gergely

Nagy száraz furmintok nyomában #2/1

Bevezető gondolatok hasonló kóstolók fontosságáról

A tegnapi napra a Terroir Club igazán nagy dobással készült a 2011-es Furmint Február alkalmából is. Kató András saját bevallása szerint is az ő szerepük tényleg kicsit más kell, hogy legyen egy ilyen rendezvénysorozaton belül is. Gondoljunk csak bele: ma Magyarországon nincs egyetlen hely sem, ahol vertikális kóstolók keretein belül tudnánk referencia értékű borokat górcső alá venni, vagy akár régebbi évjáratkóstolókon részt venni. Még pincénél sem tudok ilyen lehetőségről (Alkonyi László egyes tokajwine.net-es estjei szintén valami hasonlót képviselnek pár hónapja, szerencsére mindig elegendő érdeklődővel).

Dobálózunk a nagy szavakkal (borászok nem különben): „még 15 évig nyugodtan fektessük!” Holott igencsak csekély még az 5-10 éves anyag is a kezünk ügyében. Sokszor elmondtam már, mennyire hasznos lenne sokunk számára végignézni, milyen origóból indult ki egy-egy presztízsbor karrierje, s az akkori koncepcióval hova jutott el, illetve milyenekké lettek mai változataik. Az ilyesmi különösen tisztítaná a képet a halandók számára elérhetetlenül magas polcra pozicionált vöröseinknél, melyek polci ára nem ritkán duplázódik az évek múltával (ugye nem szükséges neveket mondani...); de aszúk, illetve somlói, tokaji szárazak esetében is igen széles merítéshez lehetne mostanra nyúlni, amivel a régi idők merész becslései is szépen helyükre kerülnének.
Nem mindegyikünk teheti meg, hogy ezekből a borokból elég átfogó készletet raktározzon (hely és pénzszűke miatt). De nem hinném, hogy egy-egy rezervált karton a szebb reményű tételekből ilyen célra ne férne bele a büdzsébe kicsit hosszabb távon. A kereskedőnek is, borásznak is közös érdeke kéne, hogy legyen tehát az ehhez hasonló nagyszabású bemutatók időnkénti megszervezése (mindenféle szempontból lenne értelme). A Terroir hasonló kóstolóira gyakorlatilag napok alatt elfogynak a férőhelyek (s náluk a professzionális bortároláshoz is megvannak ehhez a legkomolyabb adottságok).

Biztatnék tehát borászokat, kereskedőket egyaránt, hogy lenne értelme több hasonló kóstolónak is. Ezen az ominózus estén újabb komoly lemaradást sikerült behozni „ősfurmint-mérföldkövek” terén. Hiánypótló az ilyesmi, - rengeteg tanulsággal szolgál az újabb rajongóknak, azzal együtt, hogy az értő közönség tisztában van vele: a megkérdőjelezhetetlen termőhelyek referenciaborai Magyarországon még csak születőben vannak, keresgéljük őket (a kezdeti esetleges bizonytalanságokkal együtt is, bár a 8-10 ezer forintnál induló szint fölött ilyesminek nem is nagyon illene lenni). Ezeknél a bemutatóknál hitelesebb alkalom nem nagyon létezik arra, hogy ténylegesen meg is találjuk őket, akár fehér, akár vörösborokról van szó (ráadásul a hitelesség részét erősíti a tény is, hogy a Terroir nem is forgalmazott soha Szepsy borokat, itt a kontextus végett mégis szerepeltek saját tételeik mellett).
Az ilyesfajta kóstolókon mindig azt a legmegdöbbentőbb látni, milyen borminőségektől indult az egész „nagy száraz furmint”-történelem (1997-ben még uniformizált tartályos tételek a megjelenő külföldi érdekeltségű pincéknél, 1998-ban kudarc, 1999-ben félédes kudarc, 2000-ben az utánozhatatlan évjárat által fölkínált első komoly siker, 2001-ben teljes kudarc, 2002-ben botritisszel sújtott kudarc után 2003-as fordulattal csak sikerült végleg elkapni a fonalat: botritisz kizárva, kénre és a furmint éles almasavjára odafigyelve, ásványosságot a háttérből előtérbe helyezve).
Az évjáratok (változatossága) alatt aztán sokat formálódtak napjainkig a borászati trendek (mert akárhonnan is nézzük, vannak és voltak ilyenek). Régen mintha a súly lett volna a fő szempont, a külföldi ítészek számára megszokottnál robusztusabb, forró években magas alkoholú, almasavbontott borokkal (esetenként túlérettséggel, melyet később kezdtek tudatosan kerülni, a jobb savak, tisztaság, ásványosság, elegancia miatt). Ez az éra szerintem a (szinte "véletlenül" kecsesebb) 5-ös, súlyos 6-os borok után nagyjából 2007-ben tetőzött, melyre a sivatagi évjárat még rá is tett egy újabb lapáttal. Aztán 2008-tól érezhető az erős elmozdulás egyfajta nemzetközi stílus felé: karcsúbb, kifinomultabb borok, élénkebb savak. Almasavbontáshoz nem nagyon nyúlnak már, inkább a maradékcukor kompenzáló szerepe jelenik meg új tendenciaként, mely főleg a 2008-hoz hasonló, nem túl meleg években adta ki a legszebb egyensúlyokat (Tokaj Nobilis Barakonyi, Királyudvar Sec). A furmint továbbra is kifejezett almasavját ezen túlmenően egyre inkább a több menetes szürettel próbálják tompítani (esetleges későbbi szüret beiktatásával az említett maradékcukorhoz is jutva). A főszerepet játszó egyensúly okán a darabos túlérettség, a magas alkohol és a fásság érzete mind inkább eltűnik a furmintokból (Demeter Zoltánnál különösen, de Szepsy István 2008-as dűlős borai is mintha más elveket követnének). És úgy egészében elmondható, hogy a természetesség válik egyfajta fő szemponttá (vadélesztők, enyhébb vagy szinte zérus fahatás, nem irányított erjesztés, kevés kén, és mindenek fölött álló dűlőkarakter).
Végül eljutottunk a legcsiszoltabb 2009-es (s 2011-es?) borokhoz (különösen: Demeter Zoltán Veres és Kakas, de befutnak mikrotételek is: Gizella Szil-völgy, Bott és Kikelet borok), melyek még ugyan nagyon fiatalok, de stílusformáló hatásuk érezhető. Számos remek borász dolgozott azon, hogy eljussunk a mai borminőségekig, fölösleges sorolni őket.
Nevezhetjük mindezt tehát bátran fejlődésnek. Alig több, mint egy évtizedről beszélünk ezen a műfajon belül, palackos tételekről pedig még rövidebb idő óta! Biztos, hogy a vegyes nemzetközi visszhangok, a nemzetközi elvárások is formálták a tokaji borokat az elmúlt pár fontos évtizedben, különösen a kezdeti időkben volt ez fontos. Az idő egyébként láthatóan a 2005-ös, 2006-os tételeket is igazolta azért. Egyértelmű, hogy e borok nagy része örömöket okoz 6-7 esztendősen is. Nagyon kíváncsi vagyok, hogy az érezhetően filigránabbra, vibrálóbbra, könnyedebbre (modernebbre, nemzetközibbre) hangolt 2008/09-es borok például mivé fejlődnek ehhez képest! És ha már a furmintról beszélünk, soha nem szabad elfeledkeznünk Somlóról sem, ahol némely pincék mélyén bizony ugyancsak megszületett a komoly borminőség.
(Bár régebben nem értettem egyet azzal a pár hete is előjövő Borbarátos teóriával, hogy 'a száraz bor mellékterméke az aszú és nem fordítva'; mára azt hiszem, még inkább megértettem Alkonyi László ezen elméletét: édes tokajiakra továbbra is nagyon kicsi a piaci igény, - nem lehet velük átütő nemzetközi sikereket elérni. Ha viszont sikerül referencia értékű, szélesebb rétegek számára is érthetőbb száraz termőhelyi borokkal egy-egy dűlő értékét megvilágítani, akkor később talán ezeken a területeken át újra helyzetbe hozhatók lennének az aszúk, szamorodnik mint a száraz borok parallel dűlős párjai. Ez azonban egy igen hosszú folyamatot vetít előre. Bízom abban, hogy a furmint fajta, a dűlők és boraszaink is valóban készek e komoly feladatra.)

Holnap tehát jönnek az útkeresés fő korszakból származó 2005-ös, 2006-os furmintok!

X

Ripka Gergely

***Demeter Zoltán: Cabernet franc stílusok

Két nehéz évjárat vizsgázik

Azok, akik közelről figyelték a tokaji ikon munkásságát, biztosan emlékeznek még, hogy volt pár évjárat, amikor Demeter Zoltán Egerből (Nagytálya) vásárolt egy helyi termelőtől kékszőlőt, amit aztán saját pincéjében készített el. A szőlő természetesen a maximalista borász kívánalmai szerint lett művelve, beérlelve, szüretelve, hogy a nagyratörő vízióknak megfelelő minőség születhessen meg belőle (a név kötelez). Élénken él bennem a 2009-es első élmény (16 v/v %), de volt egy vékonyabb évjárat, aztán ismét tetszett az ugyancsak vastag 2013-as is, most pedig két olyan évjáratot fogunk megnézni, mely ékes példája annak, hogy az elmúlt 30 év két legviszontagságosabb évjáratában is lehetett izgalmas, időtálló vörösborokat készíteni… Nézzük is meg őket közelebbről:

Tovább

Ripka Gergely

Stílusgyakorlatok Moseltől az Etnáig

Tar Feri kóstolója nyitja meg a tavaszt

Március végén Tar Feri barátunk jóvoltából ismét részesülhettem egy kis külföldi merülésben. Különösebb válogatás nélkül rakott össze FineWines.hu újdonságokat innen is, onnan is Európán belülről, ami nekem mindig izgalmas frissítése az ismereteknek, inspirációknak (megelőzve azt is, hogy nagyon “berozsdásodjanak” az ízlelőbimbók a kevesebb tesztelés, felfedezőút és a több otthonlét közepette). Rég nem látott ismerősök következnek Moselből, Rheingauból, az Etnáról és Rhone-ból!

Tovább

Ripka Gergely

*Balassa 2017

Keserédes, felemás élmények

A múltkori furmintfannál kóstolt Alionok margójára annyi információt ehhez a poszthoz azért muszáj átkötnöm, hogy a kóstoló alapvetően *Balassa István 2017-es tételeiről szólt. Legalábbis így indult, így futott neki a társaság: nagy évjárat, tehetséges tokaji borász műhelyéből. Aztán hogy, hogy nem, az élet átírta a forgatókönyvet és lelkiismeretes házigazdánk éppen azért kapott borhűtőjébe hirtelen a biztos sikerrel kecsegtető spanyol sztárok után, mert a Balassa szárazak bizony váratlanul nagy csalódást keltettek a poharakban. Ki kell mondani: egyöntetűen és mindenki…sokat várt a dűlős furmintoktól, és aztán igen keveset kapott gyümölcsből, szépségből, szerkezetből. Úgy határoztam, hogy ezt megírni tán nincs is értelme, ahogy azt is kár lenne fejtegetni, hogy a tárolás közben történt-e valami a palackokkal, vagy más palackok is így viselkednek-e. Ha egyszer tudok, utánajárok. Addig is….

Tovább

Ripka Gergely

Az Alión-sztori

8 érdekesség és 3 évjárat a spanyol legendával

Furmintfan-szomszéd jóvoltából februárban volt módom egyszerre három ALIONt is megkóstolni a legendás Vega Sicilia “művektől”. Az ikonikus spanyol borászat elmúlt évtizedekben elért sikereiről, érdemeiről, az *Oremus hegyaljai szerepéről ebben a posztban most kevesebb szó fog esni, de mivel olyan sokat emlegetjük referenciaként a sztárpincészet csúcsborait (a Pintiával, az Unico-val együtt), így a mai írásban pár érdekes adalékot szeretnék megosztani az Alion kapcsán, hogy aztán 3 szép évjárat jegyzetei meséljenek a sokat idézett minőségről. Tudtad például, hogy….

Tovább

Ripka Gergely

10 years challenge: 2014 (Vol. 2.)

Egy viszontagságos év édesei 10 év után

A pénteki száraz sor után még volt idő, kedv és persze hűtött palack néhány különlegesség erejéig. Nem csak tokajiak, külföldi borok is kerültek a pohárba. Lássuk, édesben mennyire sikerült szóra bírni a nehéz 2014-et...:

Tovább