x

Ripka Gergely

Borfesztivál 2010/útmutató (2 felvonásban)

iránytű

Ha lenne rá időm, és nem lennék megfázva, illetve minden kóstolás ingyen lenne, én ezeket a standokat biztosan meglátogatnám az idei borfesztiválon:

FEHÉR-szakasz (alsó oldal):

(84) Törley pezsgők (indításnak stílusosan egy kis hazai pezsgő, miért ne...) (64) miklóscsabi - itt és Mór, miklóscsabit és borait muszáj lassan közelebbről is megismernem (ezerjók jöhetnek száraztól édesig) (74) Sike Tamás - egy finom egri leányka, aztán egy jó Chardonnay (de lehet, hogy vörösre is elcsábulnék) (70) Bolyki Pince - a másik egri kedvencnél megkóstolnám a fehérek mellett az Indián Nyárt és a bikavért is (209) Kolonics Károly - át Somlóra, itt minden újdonságot megkóstolnék az akáchordókból hárstól, rizlingen át juhfarkig (189) Terroir Club - Hollóvár borok mellett biztosan kóstolnék Demeter Zoltán 2009-es birtokboraiból is (15) Balassa Bor - az ifjú hegyaljai tehetség száraz újdonságait biztos nem hagynám ki, régi kedvencem (10) Royal Tokaji - végül megnézném, hol tartanak a nagyok. Innék egy jó new school aszút Áts Károlytól (9) Disznókő - folytatva a Tokaji Udvarban a kirándulást, megnézném, mik vannak a Disznókőnél (6) Degenfeld - itt vagy egy új Andantet vagy aszúkat kóstolnék megint

VÖRÖS - szakasz (felső oldal):

  1. (106) Németh Attila NAG - sárgamuskotályokat, Syrahkat biztos innék
  2. (108) Pannonhalmi Apátság - még nem kóstoltam az új Infusiot sem, de náluk mást is érdemes kipróbálni
  3. (116) St. Andrea - itt is előbb talán fehéreket, aztán pár vöröset (monjuk Merengőt, Pinot-kat)
  4. (178) Tüske Pince - Szekszárdhoz érve először a Tüskének a Merlot-ját, Kékfrankosát, Franc-jával indítanék
  5. (180) Heimannékat szintén nem hagynám ki, az új Barbár állítólag mesés, de náluk sok vörösre igaz ez
  6. (170) Luka Enikő: nála is érdemes elidőzni mindig. Egy jó Cabernet vagy Pinot, esetleg Zweigelt szintén nem hiányozhat a sorból
  7. (165) Franz Weninger - kedvenc biodinamikus soproni borászunk izgalmas borai közül is választani kéne valamit
  8. (166) Pfneiszl Nővérek -Sopron gyümölcsösebb oldala...
  9. (204) Ráspi Pince - nem tudom, hogy a fertőrákosi mester volt-e már kinn borfesztiválon, de én még nem voltam nála soha. Itt a lehetőség egy jó kékfrankos vagy zweigelt kóstolásához
  10. (147) Balla Géza - az idei vendégek a határon túliak. Balla Géza ménesi Kadarkái megkerülhetetlenek, először szárazat innék, majd a kóstolósor legvégén visszatérnék egy Cadarissimara is.
  11. (130) Sauska - hozzájuk is érdemes ellátogatni mindig. Hazai viszonylatban és villányi viszonylatban is komoly vöröseket készítenek, de nem föltétlenül csak a prímszámokra koncentrálnék...
  12. (123) Malatinszky - egy szűretlen Malatinszky borral már régóta tartozok magamnak
  13. (109) Oremus - akárcsak a Balla kadarka aszú után egy Oremus Esszenciával is, melynek íze garantáltan elkísér majd hazáig

(Igazság szerint édesanyám dániai ismerőseinek állítottam össze ezt a kis sort, kifejezetten hungarikumokra specializálva.)

Jó fesztiválozást, szép időt és sok érdekes borélményt mindenkinek!

X

Ripka Gergely

Stílusgyakorlatok Moseltől az Etnáig

Tar Feri kóstolója nyitja meg a tavaszt

Március végén Tar Feri barátunk jóvoltából ismét részesülhettem egy kis külföldi merülésben. Különösebb válogatás nélkül rakott össze FineWines.hu újdonságokat innen is, onnan is Európán belülről, ami nekem mindig izgalmas frissítése az ismereteknek, inspirációknak (megelőzve azt is, hogy nagyon “berozsdásodjanak” az ízlelőbimbók a kevesebb tesztelés, felfedezőút és a több otthonlét közepette). Rég nem látott ismerősök következnek Moselből, Rheingauból, az Etnáról és Rhone-ból!

Tovább

Ripka Gergely

*Balassa 2017

Keserédes, felemás élmények

A múltkori furmintfannál kóstolt Alionok margójára annyi információt ehhez a poszthoz azért muszáj átkötnöm, hogy a kóstoló alapvetően *Balassa István 2017-es tételeiről szólt. Legalábbis így indult, így futott neki a társaság: nagy évjárat, tehetséges tokaji borász műhelyéből. Aztán hogy, hogy nem, az élet átírta a forgatókönyvet és lelkiismeretes házigazdánk éppen azért kapott borhűtőjébe hirtelen a biztos sikerrel kecsegtető spanyol sztárok után, mert a Balassa szárazak bizony váratlanul nagy csalódást keltettek a poharakban. Ki kell mondani: egyöntetűen és mindenki…sokat várt a dűlős furmintoktól, és aztán igen keveset kapott gyümölcsből, szépségből, szerkezetből. Úgy határoztam, hogy ezt megírni tán nincs is értelme, ahogy azt is kár lenne fejtegetni, hogy a tárolás közben történt-e valami a palackokkal, vagy más palackok is így viselkednek-e. Ha egyszer tudok, utánajárok. Addig is….

Tovább

Ripka Gergely

Az Alión-sztori

8 érdekesség és 3 évjárat a spanyol legendával

Furmintfan-szomszéd jóvoltából februárban volt módom egyszerre három ALIONt is megkóstolni a legendás Vega Sicilia “művektől”. Az ikonikus spanyol borászat elmúlt évtizedekben elért sikereiről, érdemeiről, az *Oremus hegyaljai szerepéről ebben a posztban most kevesebb szó fog esni, de mivel olyan sokat emlegetjük referenciaként a sztárpincészet csúcsborait (a Pintiával, az Unico-val együtt), így a mai írásban pár érdekes adalékot szeretnék megosztani az Alion kapcsán, hogy aztán 3 szép évjárat jegyzetei meséljenek a sokat idézett minőségről. Tudtad például, hogy….

Tovább

Ripka Gergely

10 years challenge: 2014 (Vol. 2.)

Egy viszontagságos év édesei 10 év után

A pénteki száraz sor után még volt idő, kedv és persze hűtött palack néhány különlegesség erejéig. Nem csak tokajiak, külföldi borok is kerültek a pohárba. Lássuk, édesben mennyire sikerült szóra bírni a nehéz 2014-et...:

Tovább

Ripka Gergely

10 years challenge: 2014 (Vol. 1.)

Egy viszontagságos évjárat egy évtized után

Pollák Tibor barátunk szervezésében idén is volt alkalom belefeledkezni egy kicsit az idő múlásába. Ahogy minden februárban, 2024-ben is 10 éves borokat kóstolgattunk. Ezúttal ismét egy viszontagságos év, 2014 jött tehát a sorban. - Hűvös, esős esztendő, magas savak, sok válogatás a szüret alatt: kiváltképp szárazakban volt feladva a lecke. Semmi kiemelkedőre nem számít ilyenkor az ember, bár az igaz, hogy 2010-ből is voltak négy éve meglepetések (szárazban és édesben egyaránt). A képlet most is pofonegyszerű volt: termelőkkel, barátokkal, ismerősökkel kóstolgattunk tehát saját és nem saját, tokaji és nem tokaji borokat Bodrogkisfaludon, a magunk örömére és egy kicsit azért is, hogy tanuljunk belőlük. Nézzük is meg, milyen meglepetésekben volt részünk 2014-ből vakon:

Tovább