x

Ripka Gergely

Dr. Feldman Zsolt, helyettes államtitkár a papírmunkáról

Bormarketing és Borjog Konferencia 2014/#3.

A Vidékfejlesztési Minisztérium agrárgazdaságért felelős helyettes államtitkára nagyon fontos és régóta problematikus témát járt körbe. Az adminisztratív terhek, melyekkel mint sokan tudjuk, a legtöbb borász irreálisan sok időt kell, hogy töltsön…ahelyett, hogy a tényleges napi rutinra, a szőlőre, a pincére, a marketingre, az eladásaira, a kiadásaira vagy épp és a szűk környezetére, a családjára fordítaná az értékes órákat.

A papírmunkát persze olyan könnyen nem lehet lesöpörni az asztalról. Ne felejtsük el, hogy a bor jövedéki termék, élelmiszer, a piacszabályozás tárgya és egyszer s mind alkoholtartalmú termék, ezért a bürokrácia sem veheti félvállról.

A harmonizáció érdekében több (számomra eddig nem ismert, ámde felettébb derűfakasztó és egyszerre kellően kínos névvel ellátott) program indult el, úgy mint Magyar Program, Egyszerű Állam Program (…), de helyettes államtitkár úr ide sorolta a Borászok 12 Pontját is. Amivel ők minisztériumi oldalról hozzá tudnak járulni a fejlesztéshez az szerinte az információs előny (melyet Brüsszelből és a magyar kormánytól is kapnak). Konkrét javaslatokkal éltek tehát, melyből több lépcsős megvalósítással az alábbi eredmények születtek: támogatási dokumentáció jelentősen csökkent, adminisztratív akadályok közül több is le lett bontva, a telepítések adminisztrációja is egyszerűsödött. Kiemelte továbbá Feldman, hogy 3 törvény, 3 kormányrendelet és 3 miniszteri rendelet lett módosítva mindezek érdekében.

További egzaktabb sikerként említette még, hogy a hegybíró szerepköre bővült, a forgalomba hozatali engedélyeztetés rövidebb lett, a támogatások kiszámíthatóbbak lettek, a termelők direkt értékesítése is egyszerűsödött, a termék pályája rövidebb lett. Tízezer literig a kézműves pezsgőkészítés végezhető a pincénél január elseje óta és nincs már jövedéki hozzájárulás se. A pincekönyv egyszerűsödött 1000 hl/éves bortermelés alatti pincéknél. Ez napjaink borászatainak a 70 %-át érinti. A borkísérő okmány kitöltése helyett mára elég a számlára fölvezetni egy-két plusz sort. A forgalomba hozatali díj csökkent és kistermelőknek üzemlétesítési díjat nem kell fizetni. A törköly kezelése is rugalmasabb lett kis birtokméret esetében, ennek lejelentését csak egyszer kell megtenni. Fontos előrelépés az informatikai háttér modernizálása.

A jövő legfontosabb céljai közt a hegyközségi rendszer további fejlesztését, a szakmaközi szervekkel való még szorosabb együttműködést jelölte meg dr. Feldman Zsolt előadása végén.

Ripka Gergely

Stílusgyakorlatok Moseltől az Etnáig

Tar Feri kóstolója nyitja meg a tavaszt

Március végén Tar Feri barátunk jóvoltából ismét részesülhettem egy kis külföldi merülésben. Különösebb válogatás nélkül rakott össze FineWines.hu újdonságokat innen is, onnan is Európán belülről, ami nekem mindig izgalmas frissítése az ismereteknek, inspirációknak (megelőzve azt is, hogy nagyon “berozsdásodjanak” az ízlelőbimbók a kevesebb tesztelés, felfedezőút és a több otthonlét közepette). Rég nem látott ismerősök következnek Moselből, Rheingauból, az Etnáról és Rhone-ból!

Tovább

Ripka Gergely

*Balassa 2017

Keserédes, felemás élmények

A múltkori furmintfannál kóstolt Alionok margójára annyi információt ehhez a poszthoz azért muszáj átkötnöm, hogy a kóstoló alapvetően *Balassa István 2017-es tételeiről szólt. Legalábbis így indult, így futott neki a társaság: nagy évjárat, tehetséges tokaji borász műhelyéből. Aztán hogy, hogy nem, az élet átírta a forgatókönyvet és lelkiismeretes házigazdánk éppen azért kapott borhűtőjébe hirtelen a biztos sikerrel kecsegtető spanyol sztárok után, mert a Balassa szárazak bizony váratlanul nagy csalódást keltettek a poharakban. Ki kell mondani: egyöntetűen és mindenki…sokat várt a dűlős furmintoktól, és aztán igen keveset kapott gyümölcsből, szépségből, szerkezetből. Úgy határoztam, hogy ezt megírni tán nincs is értelme, ahogy azt is kár lenne fejtegetni, hogy a tárolás közben történt-e valami a palackokkal, vagy más palackok is így viselkednek-e. Ha egyszer tudok, utánajárok. Addig is….

Tovább

Ripka Gergely

Az Alión-sztori

8 érdekesség és 3 évjárat a spanyol legendával

Furmintfan-szomszéd jóvoltából februárban volt módom egyszerre három ALIONt is megkóstolni a legendás Vega Sicilia “művektől”. Az ikonikus spanyol borászat elmúlt évtizedekben elért sikereiről, érdemeiről, az *Oremus hegyaljai szerepéről ebben a posztban most kevesebb szó fog esni, de mivel olyan sokat emlegetjük referenciaként a sztárpincészet csúcsborait (a Pintiával, az Unico-val együtt), így a mai írásban pár érdekes adalékot szeretnék megosztani az Alion kapcsán, hogy aztán 3 szép évjárat jegyzetei meséljenek a sokat idézett minőségről. Tudtad például, hogy….

Tovább

Ripka Gergely

10 years challenge: 2014 (Vol. 2.)

Egy viszontagságos év édesei 10 év után

A pénteki száraz sor után még volt idő, kedv és persze hűtött palack néhány különlegesség erejéig. Nem csak tokajiak, külföldi borok is kerültek a pohárba. Lássuk, édesben mennyire sikerült szóra bírni a nehéz 2014-et...:

Tovább

Ripka Gergely

10 years challenge: 2014 (Vol. 1.)

Egy viszontagságos évjárat egy évtized után

Pollák Tibor barátunk szervezésében idén is volt alkalom belefeledkezni egy kicsit az idő múlásába. Ahogy minden februárban, 2024-ben is 10 éves borokat kóstolgattunk. Ezúttal ismét egy viszontagságos év, 2014 jött tehát a sorban. - Hűvös, esős esztendő, magas savak, sok válogatás a szüret alatt: kiváltképp szárazakban volt feladva a lecke. Semmi kiemelkedőre nem számít ilyenkor az ember, bár az igaz, hogy 2010-ből is voltak négy éve meglepetések (szárazban és édesben egyaránt). A képlet most is pofonegyszerű volt: termelőkkel, barátokkal, ismerősökkel kóstolgattunk tehát saját és nem saját, tokaji és nem tokaji borokat Bodrogkisfaludon, a magunk örömére és egy kicsit azért is, hogy tanuljunk belőlük. Nézzük is meg, milyen meglepetésekben volt részünk 2014-ből vakon:

Tovább