x

Ripka Gergely

*Disznókő Visus Hárslevelű 2021*

Nemes cél, nemes tokaji borral

Visus (latin) fn. - jelentése: látás, látóképesség.

A Disznókő Szőlőbirtok 2021-es évjáratból limitált mennyiségben különleges száraz bor jelentetett meg.  A Disznókő Visus Hárslevelű 2021 egy olyan együttműködés eredménye, melynek köszönhetően a borrajongók nemcsak egy remek TokajDry bort kóstolhatnak, de ezzel jótékony célt is támogatnak. 

A háttérsztori

A Disznókő Visus Hárslevelű 2021 a Berekalj-dűlőből (a birtok legnyugatibb pontja, közel a körforgalomhoz) került palackba, kis mennyiségben - mindössze 300, sorszámozott tokaji üvegbe. Egyedülálló abban a tekintetben is, hogy hozzá a szőlőt vakok szüretelték, segítséggel! A kézzel szedett fürtöket bogyózás és rövid héjon áztatás után préselték, majd a mustot 2 darab hároméves, kis fahordóban erjesztették. 

A Disznókő Szőlőbirtok és a Kiss László által vezetett Első Miskolci Lions Klub együttműködése hosszú évekre nyúlik vissza. A Klub egyik fő célkitűzése a megelőzhető és visszafordítható vakság elleni harc, valamint a látásukat végérvényesen elveszített, vagy vakon született embertársaink segítése a mindennapokban. Ez vezetett a „látássérült- és vak szüret” ötletéhez.   

Október 15 a látás világnapja, ennek apropóján 2021-ben is megszervezése került az a különleges szüretet, ahol a Lions Klub tagjai mellett az általuk rendszeresen támogatott, Vakok és Gyengénlátók Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Egyesületének vak és látássérült tagjai szedték le a Disznókő Birtok Berekalj-dűlőjében található két sornyi hárslevelű szőlőt.  

A szüret és a szőlőből készült bor is olyannyira jól sikerült, hogy úgy döntöttünk, a Disznókő Szőlőbirtok életében ritka módon, önálló tételként palackozzuk le.- számol be a mezőzombori borászat. Így született meg az a 300 palack hárslevelű, mely a szüretelők tiszteletére a VISUS nevet kapta, s mely címkéje Braille írással is olvasható. 

A VISUS 2021 2022. április közepén egy elegáns gálavacsora keretében került bemutatásra. A vacsorának a miskolci Végállomás Bistro & Wine étterem adott otthont.

A vacsorán összegyűlt vendégek - köztük az Első Miskolci Lions Klub és a Vakok és Gyengénlátók B.A.Z. Megyei Egyesületének képviselői - nemcsak egy különleges gasztronómiai eseményen vehettek részt, hanem egy jótékonysági árverésnek is részesei lehettek. Az árverésen a Mészáros László által dedikált 1-es sorszámú Disznókő VISUS Tokaji Hárslevelű 2021 a kikiáltási ár közel tízszereséért került leütésre. A Disznókő Szőlőbirtok felajánlásából ez az összeg, illetve a további 299 palack bevételének túlnyomó része is a vakok és gyengénlátók támogatásának nemes célját szolgálja. 

 

A kóstolójegyzet

Friss, fiatal, kirobbanó illat, elég direkt (már-már sauvignonos) zöldes déli gyümölcs, egzotikus jegyek, pl. maracuya, papaya, vágott fű, kő. Friss savak, lédús fehér gyümölcsök, sok-sok citrus, zöldalma, szép sav-cukor összhang, ropogós, a végén puha édességgel. Széles és mégis elegáns zamat, részletgazdag textúra. Modern és (a legjobb értelemben) piacos stílus, szép bor, ami képes minden fogyasztói réteget elvarázsolni, és külföldiek számára sem hiszem, hogy el kéne magyarázni, mi ez. Engem levett a lábamról (és nem csak a történetével). Egyetlen szépséghibája, hogy ilyen kevés készült belőle… 6+

 

X

Ripka Gergely

Stílusgyakorlatok Moseltől az Etnáig

Tar Feri kóstolója nyitja meg a tavaszt

Március végén Tar Feri barátunk jóvoltából ismét részesülhettem egy kis külföldi merülésben. Különösebb válogatás nélkül rakott össze FineWines.hu újdonságokat innen is, onnan is Európán belülről, ami nekem mindig izgalmas frissítése az ismereteknek, inspirációknak (megelőzve azt is, hogy nagyon “berozsdásodjanak” az ízlelőbimbók a kevesebb tesztelés, felfedezőút és a több otthonlét közepette). Rég nem látott ismerősök következnek Moselből, Rheingauból, az Etnáról és Rhone-ból!

Tovább

Ripka Gergely

*Balassa 2017

Keserédes, felemás élmények

A múltkori furmintfannál kóstolt Alionok margójára annyi információt ehhez a poszthoz azért muszáj átkötnöm, hogy a kóstoló alapvetően *Balassa István 2017-es tételeiről szólt. Legalábbis így indult, így futott neki a társaság: nagy évjárat, tehetséges tokaji borász műhelyéből. Aztán hogy, hogy nem, az élet átírta a forgatókönyvet és lelkiismeretes házigazdánk éppen azért kapott borhűtőjébe hirtelen a biztos sikerrel kecsegtető spanyol sztárok után, mert a Balassa szárazak bizony váratlanul nagy csalódást keltettek a poharakban. Ki kell mondani: egyöntetűen és mindenki…sokat várt a dűlős furmintoktól, és aztán igen keveset kapott gyümölcsből, szépségből, szerkezetből. Úgy határoztam, hogy ezt megírni tán nincs is értelme, ahogy azt is kár lenne fejtegetni, hogy a tárolás közben történt-e valami a palackokkal, vagy más palackok is így viselkednek-e. Ha egyszer tudok, utánajárok. Addig is….

Tovább

Ripka Gergely

Az Alión-sztori

8 érdekesség és 3 évjárat a spanyol legendával

Furmintfan-szomszéd jóvoltából februárban volt módom egyszerre három ALIONt is megkóstolni a legendás Vega Sicilia “művektől”. Az ikonikus spanyol borászat elmúlt évtizedekben elért sikereiről, érdemeiről, az *Oremus hegyaljai szerepéről ebben a posztban most kevesebb szó fog esni, de mivel olyan sokat emlegetjük referenciaként a sztárpincészet csúcsborait (a Pintiával, az Unico-val együtt), így a mai írásban pár érdekes adalékot szeretnék megosztani az Alion kapcsán, hogy aztán 3 szép évjárat jegyzetei meséljenek a sokat idézett minőségről. Tudtad például, hogy….

Tovább

Ripka Gergely

10 years challenge: 2014 (Vol. 2.)

Egy viszontagságos év édesei 10 év után

A pénteki száraz sor után még volt idő, kedv és persze hűtött palack néhány különlegesség erejéig. Nem csak tokajiak, külföldi borok is kerültek a pohárba. Lássuk, édesben mennyire sikerült szóra bírni a nehéz 2014-et...:

Tovább

Ripka Gergely

10 years challenge: 2014 (Vol. 1.)

Egy viszontagságos évjárat egy évtized után

Pollák Tibor barátunk szervezésében idén is volt alkalom belefeledkezni egy kicsit az idő múlásába. Ahogy minden februárban, 2024-ben is 10 éves borokat kóstolgattunk. Ezúttal ismét egy viszontagságos év, 2014 jött tehát a sorban. - Hűvös, esős esztendő, magas savak, sok válogatás a szüret alatt: kiváltképp szárazakban volt feladva a lecke. Semmi kiemelkedőre nem számít ilyenkor az ember, bár az igaz, hogy 2010-ből is voltak négy éve meglepetések (szárazban és édesben egyaránt). A képlet most is pofonegyszerű volt: termelőkkel, barátokkal, ismerősökkel kóstolgattunk tehát saját és nem saját, tokaji és nem tokaji borokat Bodrogkisfaludon, a magunk örömére és egy kicsit azért is, hogy tanuljunk belőlük. Nézzük is meg, milyen meglepetésekben volt részünk 2014-ből vakon:

Tovább