x

Ripka Gergely

PETNAT - kisokos!

10 érdekesség a hipszterpezsiről

Azt nem lehet mondani, hogy újkeletű lenne a műfaj, de így pár év elteltével is reneszánszukat élik az alternatív és natúr borstílusok és szezonja is van már. Hazánkban talán nem akkora a hype, de ha valaki követi a szláv, nyugat-európai, de akár más kontinensek boros frekvenciáit, az bizonyára vette az adást, hogy a természetes műfajokra óriási a kereslet. A borászok és a fogyasztók egyaránt natúrlázban égnek, és egyelőre úgy fest, ez nem is nagyon fog változni. - Mindenki, hogy ennek örül vagy sem… Ma a hipszterek egyik nagy kedvencével foglalkozunk, amit PetNat néven vált ismertté. 

 

  1. A mozaikszó a Petillant naturell francia megjelölésből származik (jelezvén, hogy a legtermészetesebb pezsgőről van szó), a módszer neve pedig methode ancestral, azaz ősi metódus, melyet a 17. században alkalmaztak buborékos borok előállításához. 

  2. A PetNat egyike a pezsgőkészítés módszereinek, ahol az alapbor saját maradékcukrával erjed újra a lezárt palackokban (amiből a szén-dioxid mellett elhalt élesztők képződnek), de degorzsálás helyett a kivált seprővel együtt kerül forgalomba/fogyasztásra.

  3. A pezsgőkészítési módszerek közt így logikus, hogy a legnagyobb nyomással is ez bír, ami akár 5-6 bar is lehet, pont mint egy busz kerekében (sokak szerint emiatt is érdemes a kitöltés után picit várni, hogy a buborékok szelídüljenek kicsit).

  4. Elsőre komolytalan műfajnak tűnhet, a pet nathoz bizony nagyon precíznek kell lenni (élesztő, erjedés, nyomás, kiválások stb). 4g cukorból lesz kb. 1 bar nyomás, így aki elkezdi ezt a műfajt és biztosra akar menni, naponta járhat laborozni a bort, máskülönben nem derül ki, melyik palackban mi is történik.

  5. Jellemzően koronazárral zárják a petnatokat, ami bírja a megfelelő nyomást és olcsóbb is. 

  6. A fogyasztást illetően a petnatfanok két táborra oszthatók (ez a pincészet ajánlásától is függhet): van aki hosszabb időre fejre állítja a palackot és vízzel telt üvegtálba degorzsálja a pezsgő szedimentjét, míg a másik tábor örömmel fogyasztja seprővel együtt (ajánlott a bontáskor óvatosnak lenni, mert sok esetben a túlnyomás miatt gyakorlatilag azonnal felhabzik a bor, ld. illusztrációnkat).

  7. Fehér és rosé egyaránt megtalálható a piacon, a pezsgőkészítésre alkalmas fajták legtöbbjéből már lehet petnatot is találni.

  8. Hazánkban a következő pincék kezdték el a petnatot nyomni: Pálffy Attila (Köveskál), Sütő Zsolt (Strekov), Szóló (Tállya), Vylyan (Kisharsány), Bencze István (Badacsony), Heimann Zoltán (Szekszárd), Hoop Wines (Gyöngyöspata).

  9. Ízét és konzisztenciáját tekintve nekem minden petnatban nagyon sok primer jegy van. Olyan formában tudja megőrizni a must/murci illatait és zamatait, ahogyan egyetlen szűrt és derített csendesbor sem képes.

  10. Franciáknál Limoux, Loire, Gaillac és természetesen Champagne vidékein találkozhatunk petnatokkal. Proseccoban a col fondo kifejezés utal erre a kategóriára. 

 

Nézzünk is meg közelebbről 3 hazai példát rózsaszínben:

 

Vylyan Pinot noir Rosé Pet nat 2019 (kísérlet)

Élénk pirosas szín, több órás fejreállítás majd degorzsálás után is eléggé opálos (ami persze az én gyakorlatlanságomnak is vastagon betudható dolog). Illatában friss, direkt, joghurtos eper és málna tobzódik, nagyon kellemes és finom, enyhén murcis csak (ami engem kicsit petnatokban azért szokott zavarni néha). Gyanítom, fajélesztő is játszik a történetben. Ízben is piros gyümölcsök dominálnak, sok meggy, eper, málna, cseresznye, jókedvűen, finoman fanyar savakkal, robbanócukorkával. Nagyon jól érthető, fogyasztóbarát, egyáltalán nem az elvont pet-nat stílus. Húsos, dzsúzos, joghurtos szinte harapni lehet. Korrekt, limitált darab Ipacs-Szabó István és Tóth Sándor keze nyomán (de sajnos nem forgalmi tétel). Ha minden petnat ilyen lenne, ez a termék mainstream bumm is lehetne. Nyárias, populáris, hipszteres örömbor a javából. 6

 

Hoop PINK Pinot noir Petnat 2019

Félkész állapotában már egyszer kóstoltam: valószerűtlen ciklámen színe volt. A pince javaslatára nem degorzsáltuk: zavaros, pinkes árnyalat. Erjedtes, erjedő, seprős, olajos magos, tartózkodóbb illat. A gyümölcsök enyhébbek, tompábbak, messze nem annyira kitárulkozóak, mint a Vylyannak. Természetes, jóval elvontabb és diszkrétebb íz, mint az előző. Kedves és finom ez is, sokkal tömörebb, vastagabb anyag, a sav enyhébb, beépültebb, a bubik jobban jelen vannak a kortyban és van egyfajta pezsgős krémesége a bornak, ami az előzőből teljesen hiányzott. Van ami több, van ami kevesebb az előző után. Inkább félkész MT peszgő ez, mint petnat, azaz küzd némi identitászavarral, de érdekes lesz nyomonkövetni alakulását a palackban. 5+/6

 

Hoop PINK Kékfrankos Petnat 2019

Hűvösebb, fanyarabb illat. Valamivel több gyümölcs illatban, több rosés jegy, de ez is elég visszafogott. Pár perc múlva őszibaracklé illatra vált. Ízben húsos, telt, vastag. A pinot-hoz képest egyszerűbb felépítés, egyszerűbb szerkezet, de itt is sok bubi, élénk ízek. Rövidebb mégis. Magasabb sav. Egyszerűbb, szögletesebb, lazább valami, de nem feltétlen gyengébb. 5

Pénteken Hoop csendesborokkal folytatjuk, s kiderül, kit is takar a dizájnos külső...;)

 

 

PROGRAMAJÁNLÓ:

TOKAJMAGIC - Homonna//RÁNY (2012-2018): június 11, 18.00 (Borganika). Esemény és további részletek itt.

Jelentkezni lehet: hello@tokajmagic.hu
+36 20244 6097

(Még pár hely van, de limitáltan.) 

X

Ripka Gergely

***Demeter Zoltán: Cabernet franc stílusok

Két nehéz évjárat vizsgázik

Azok, akik közelről figyelték a tokaji ikon munkásságát, biztosan emlékeznek még, hogy volt pár évjárat, amikor Demeter Zoltán Egerből (Nagytálya) vásárolt egy helyi termelőtől kékszőlőt, amit aztán saját pincéjében készített el. A szőlő természetesen a maximalista borász kívánalmai szerint lett művelve, beérlelve, szüretelve, hogy a nagyratörő vízióknak megfelelő minőség születhessen meg belőle (a név kötelez). Élénken él bennem a 2009-es első élmény (16 v/v %), de volt egy vékonyabb évjárat, aztán ismét tetszett az ugyancsak vastag 2013-as is, most pedig két olyan évjáratot fogunk megnézni, mely ékes példája annak, hogy az elmúlt 30 év két legviszontagságosabb évjáratában is lehetett izgalmas, időtálló vörösborokat készíteni… Nézzük is meg őket közelebbről:

Tovább

Ripka Gergely

Stílusgyakorlatok Moseltől az Etnáig

Tar Feri kóstolója nyitja meg a tavaszt

Március végén Tar Feri barátunk jóvoltából ismét részesülhettem egy kis külföldi merülésben. Különösebb válogatás nélkül rakott össze FineWines.hu újdonságokat innen is, onnan is Európán belülről, ami nekem mindig izgalmas frissítése az ismereteknek, inspirációknak (megelőzve azt is, hogy nagyon “berozsdásodjanak” az ízlelőbimbók a kevesebb tesztelés, felfedezőút és a több otthonlét közepette). Rég nem látott ismerősök következnek Moselből, Rheingauból, az Etnáról és Rhone-ból!

Tovább

Ripka Gergely

*Balassa 2017

Keserédes, felemás élmények

A múltkori furmintfannál kóstolt Alionok margójára annyi információt ehhez a poszthoz azért muszáj átkötnöm, hogy a kóstoló alapvetően *Balassa István 2017-es tételeiről szólt. Legalábbis így indult, így futott neki a társaság: nagy évjárat, tehetséges tokaji borász műhelyéből. Aztán hogy, hogy nem, az élet átírta a forgatókönyvet és lelkiismeretes házigazdánk éppen azért kapott borhűtőjébe hirtelen a biztos sikerrel kecsegtető spanyol sztárok után, mert a Balassa szárazak bizony váratlanul nagy csalódást keltettek a poharakban. Ki kell mondani: egyöntetűen és mindenki…sokat várt a dűlős furmintoktól, és aztán igen keveset kapott gyümölcsből, szépségből, szerkezetből. Úgy határoztam, hogy ezt megírni tán nincs is értelme, ahogy azt is kár lenne fejtegetni, hogy a tárolás közben történt-e valami a palackokkal, vagy más palackok is így viselkednek-e. Ha egyszer tudok, utánajárok. Addig is….

Tovább

Ripka Gergely

Az Alión-sztori

8 érdekesség és 3 évjárat a spanyol legendával

Furmintfan-szomszéd jóvoltából februárban volt módom egyszerre három ALIONt is megkóstolni a legendás Vega Sicilia “művektől”. Az ikonikus spanyol borászat elmúlt évtizedekben elért sikereiről, érdemeiről, az *Oremus hegyaljai szerepéről ebben a posztban most kevesebb szó fog esni, de mivel olyan sokat emlegetjük referenciaként a sztárpincészet csúcsborait (a Pintiával, az Unico-val együtt), így a mai írásban pár érdekes adalékot szeretnék megosztani az Alion kapcsán, hogy aztán 3 szép évjárat jegyzetei meséljenek a sokat idézett minőségről. Tudtad például, hogy….

Tovább

Ripka Gergely

10 years challenge: 2014 (Vol. 2.)

Egy viszontagságos év édesei 10 év után

A pénteki száraz sor után még volt idő, kedv és persze hűtött palack néhány különlegesség erejéig. Nem csak tokajiak, külföldi borok is kerültek a pohárba. Lássuk, édesben mennyire sikerült szóra bírni a nehéz 2014-et...:

Tovább