x

Ripka Gergely

Hogyan érik a jó Sauvignon?

2013-as nagyágyúk a nagyvilágból

Véget ér a furmint február. Talán lehet Önök közt olyan, aki már kicsit unja is. A mai posztban a furmint szó sem fog szerepelni, megígérem. Ja, de: Furmintfannál kóstoltunk pár hete: az első körben 4 sauvignont kóstoltunk (hármat a jobbak közül a nagyvilágból, a 2013-as évből), ezekről a borokról lesz most szó. Világfajtáról beszélünk, azaz nagy biztonsággal termeszthető gyakorlatilag bármely borvidéken, de a magasiskolából mégis a hűvösebb vagy mérsékelt termőhelyek jutnak róla eszünkbe (Loire-völgy, Marlborough stb). Van (még legalább) egy óriási csúsztatás és prekoncepció a fejekben, mikor a fajtáról van szó (a macskapisi és egyéb csacskaságok mellett): „a jó sauvignont egy éves koráig kell meginni”. Vannak reduktív iskolák és mainstream sauvignon-stílusok, ahol ez igaz is lehet, de ma 3 olyan komolyabb klasszist fogunk bemutatni, melyek tanítani valóan cáfolnak rá a szerencsétlen városi legendára:

Pannonhalmi Sauvignon blanc 2016

Bemelegítő ráhangolódás a fajtára egy hazai példával. Klasszikus bodza, grapefruit, de egy kissé talán már túl kiszámítható és egységes formát öltve, kevés izgalommal. Ízre pedig meglepően édeskés, pláne egy hűvös, savas évből. Cserébe nagyon gyümölcsös, primer, friss és könnyed. Igaz kissé rövid, de most is hozza a fajta és a pince megszokott stílusát. Volt, aki lejjebb pontozta, de legyen kis jóindulattal 5

 

Henri Bourgeois Jadis Sancerre 2013

Francia alaplecke. Tipikus krétás, köves termőhelyiséggel indul az illat. Narancs, narancsvirág. Egyszerre viseli magán a fiatal sauvignonok primer fajtajegyeit és a palackérettség komolyságát, imádom. Ízben bodza és grapefruit mellett sósságot mutat. A korty obligát loire-i savakkal menetel az elején, de aztán kicsit sajnos letompul a végére (a gyümölcsök kicsit szottyadtabbak lesznek az utóízben). Így is 6+

 

Cloudy Bay Te Koko 2013

Jellegzetes új-zélandi tölteni való paprika ugrik ki a pohárból (tudják, az a fajta, ami  betölti az egész helyiséget kitöltés után). De egyáltalán nem klisékből akar bizonyítani. Mert közben részletgazdag ez az illat, sokrétű, tropikális. Ízben még inkább formabontó. - A korty első harmada fajtajellegesen lendületes savú, a végére pedig krémesre vált, ami a fajtánál kissé skizofrénnek hathat, de utóízében a hordó mégis diszkrét, jóleső és biztos, hogy az érlelés is kell(ett) neki. Komplex, hosszú és nagyon izgalmas (új)világ a fajta mátrixán belül. 7+

 

Weingut Tement Zieregg Sauvignon Blanc Grosse STK Lage 2013

Mind közt a leginkább moderált és sima illat. Nagyon fiatalos is még: citrusok, narancs, némi kövesség orrban. Ízre ez a leginkább tömör szövetű, mégis lesimultak az élek, a fajta olykor zabolátlan vagy közhelyes hegyességéből vagy túláradóságából semmit nem kell elszenvednünk. Varratmentes, letisztult világ. Sós íz és némi CO2 is érezhető a kortyban. Nagyon komoly tétel, igazi meglepetés volt számomra. 7+ 

X

Ripka Gergely

***Demeter Zoltán: Cabernet franc stílusok

Két nehéz évjárat vizsgázik

Azok, akik közelről figyelték a tokaji ikon munkásságát, biztosan emlékeznek még, hogy volt pár évjárat, amikor Demeter Zoltán Egerből (Nagytálya) vásárolt egy helyi termelőtől kékszőlőt, amit aztán saját pincéjében készített el. A szőlő természetesen a maximalista borász kívánalmai szerint lett művelve, beérlelve, szüretelve, hogy a nagyratörő vízióknak megfelelő minőség születhessen meg belőle (a név kötelez). Élénken él bennem a 2009-es első élmény (16 v/v %), de volt egy vékonyabb évjárat, aztán ismét tetszett az ugyancsak vastag 2013-as is, most pedig két olyan évjáratot fogunk megnézni, mely ékes példája annak, hogy az elmúlt 30 év két legviszontagságosabb évjáratában is lehetett izgalmas, időtálló vörösborokat készíteni… Nézzük is meg őket közelebbről:

Tovább

Ripka Gergely

Stílusgyakorlatok Moseltől az Etnáig

Tar Feri kóstolója nyitja meg a tavaszt

Március végén Tar Feri barátunk jóvoltából ismét részesülhettem egy kis külföldi merülésben. Különösebb válogatás nélkül rakott össze FineWines.hu újdonságokat innen is, onnan is Európán belülről, ami nekem mindig izgalmas frissítése az ismereteknek, inspirációknak (megelőzve azt is, hogy nagyon “berozsdásodjanak” az ízlelőbimbók a kevesebb tesztelés, felfedezőút és a több otthonlét közepette). Rég nem látott ismerősök következnek Moselből, Rheingauból, az Etnáról és Rhone-ból!

Tovább

Ripka Gergely

*Balassa 2017

Keserédes, felemás élmények

A múltkori furmintfannál kóstolt Alionok margójára annyi információt ehhez a poszthoz azért muszáj átkötnöm, hogy a kóstoló alapvetően *Balassa István 2017-es tételeiről szólt. Legalábbis így indult, így futott neki a társaság: nagy évjárat, tehetséges tokaji borász műhelyéből. Aztán hogy, hogy nem, az élet átírta a forgatókönyvet és lelkiismeretes házigazdánk éppen azért kapott borhűtőjébe hirtelen a biztos sikerrel kecsegtető spanyol sztárok után, mert a Balassa szárazak bizony váratlanul nagy csalódást keltettek a poharakban. Ki kell mondani: egyöntetűen és mindenki…sokat várt a dűlős furmintoktól, és aztán igen keveset kapott gyümölcsből, szépségből, szerkezetből. Úgy határoztam, hogy ezt megírni tán nincs is értelme, ahogy azt is kár lenne fejtegetni, hogy a tárolás közben történt-e valami a palackokkal, vagy más palackok is így viselkednek-e. Ha egyszer tudok, utánajárok. Addig is….

Tovább

Ripka Gergely

Az Alión-sztori

8 érdekesség és 3 évjárat a spanyol legendával

Furmintfan-szomszéd jóvoltából februárban volt módom egyszerre három ALIONt is megkóstolni a legendás Vega Sicilia “művektől”. Az ikonikus spanyol borászat elmúlt évtizedekben elért sikereiről, érdemeiről, az *Oremus hegyaljai szerepéről ebben a posztban most kevesebb szó fog esni, de mivel olyan sokat emlegetjük referenciaként a sztárpincészet csúcsborait (a Pintiával, az Unico-val együtt), így a mai írásban pár érdekes adalékot szeretnék megosztani az Alion kapcsán, hogy aztán 3 szép évjárat jegyzetei meséljenek a sokat idézett minőségről. Tudtad például, hogy….

Tovább

Ripka Gergely

10 years challenge: 2014 (Vol. 2.)

Egy viszontagságos év édesei 10 év után

A pénteki száraz sor után még volt idő, kedv és persze hűtött palack néhány különlegesség erejéig. Nem csak tokajiak, külföldi borok is kerültek a pohárba. Lássuk, édesben mennyire sikerült szóra bírni a nehéz 2014-et...:

Tovább