x

Ripka Gergely

BEMUTATKOZIK: Kincsem Kastély

Észak-Hegyalja elveszett kincsei

Itt-ott lehetett hallani egy titokzatos, romantikus nevű északi birtokról. Ercsey Dani kolléga posztolt egyszer egy palackfotót a leghíresebb közösségi oldalon, aztán a borrajongo.blog.hu alapítója, drbarta jelölt egy Kincsem hársat évvégi toplistáján. Muszáj volt meglátogatnom őket, hisz rendezvényeken és borversenyekek is csak információ cseppek jutottak el hozzám a tolcsvai Kincsem Kastélyról. Ha egyszer megpillantják a kilátást innen a Bodrogközre, a Tokaji-hegyre és Tolcsvára, bizonyára érzik majd a lélegzetelállító kastélyban az évszázad dobásának lehetőségét is. A Waldbottok tulajdona volt (a környék fontos arisztokratái), a XIX. században bárói borháznak épült. Ha a 37-es út tolcsvai elágazását elhagytuk, balra felnézve a hegyekre, szinte azonnal ki lehet szúrni a hegytetőn magára hagyott kastélyt. A Kincsem-dűlő ki is van táblázva, a dűlőút pedig jól járható. De vajon milyen kincsből származhat az elvezés, azon túl, hogy az adottságai valóban kincset érnek? Elásott gyémántok, esetleg egy bajnok ló adhatta nevét? Talán szerelmi szál is fonódik a sztoriba? Elmeséljük szépen sorban. 

Matyasovszky István mindkét legendát levezette (a sajátján túl, de arról majd később). Elvileg a török idők után forgatott ki az eke egy kincses ládát a szőlősorok közt, mely régi pénzérméket és más kincseket rejtett. A másik hasonlóan izgalmas történet szerint Waldbott Frigyesnek volt három lánya, s a legkisebbet, szívéhez legközelebb állót hívta Kincsemnek, innen kapta a kastély és a körülötte található dűlő is a nevét. Millió dolláros narratívákban tehát nincs hiány.

Ugyan én nem vagyok hegyaljai, de egy dolog összeállt a fejemben Hegyalját többször bebolyongva: járható dűlőutak (sajnos csak) ott kerültek kiépítésre, ahol megérte művelni a szőlőt a magas minőség/mennyiség reményében. A környék tán legjobb, 40 éves hárslevelűje a kastély alatti keleti fekvésben található. Nem meglepő azonban, hogy sajnos az épület állapota minden kincs ellenére teljesen leromlott mostanra.

Ez a derék nyíregyházi befeketető azonban meglátta a lehetőséget a kopott gyémántban. Birtoka jelenleg 4 hektáros. A felújítás egyelőre még várat magára. Szépen apránként a feldolgozó és a modern technológiai háttér viszont összeállt. A kastély földszintjén látványpince és kóstolóhelyiség is létesült. Tervben van az impozáns, két szintes épület teljeskörű felújítása, szállással és vendéglátóhellyel kiegészülő fejlesztések mentén... Óriási falat, de ha a tervek megvalósítása rímelni fog a mai kor elvárásaival, akkor erről a helyről még nagyon-nagyon sokat hallhatunk a jövőben. Szívből remélem, hogy így lesz, mert hisz ott van az Oremus északon, de olyan komplex szolgáltatói tér, mint amilyen a Kincsem Szőlőbirtok lehet pár év múlva, egyelőre sajnos nincs északon. Mondhatnánk, hogy ehhez vonzerő és sok csillagegyüttállás is kell, hogy összejöjjön és aztán termékeny is legyen, de egyelőre tényleg akármi is kisülhet itt egy „ügyes menedzsmenttel”.

 

Vissza a mába: a borászati apparátus tehát már készen áll. Nézzük, hol tartanak az idő közben versenyeken már bizonyító Kincsem borok.

 

Birtokbor 2016

Hárs (60 %) és furmint (40 %). Lassan nyílik, de megéri kivárni tiszta, lédús gyümölcsillatát. Gazdag, széles, izgalmas savú bor. Amolyan félszáraz, korrekt belövő tétel, se több, se kevesebb. 5

 

Furmint 2015

Sav: 6 g/l, cukor: 8,1g/l, alk: 13,5%, cukormentes extrakt: 20,6g/l.

Füstös, hordós hangulat. Kellően zamatos, de jó savú is egyúttal. Hosszúvá és lineárissá teszik az ízt. Kis hordós kesernye bejátszik, kerek, testesebb tétel. 5

 

Hárslevelű 2013

42 éves telepítés. 14-es szesz, a sav és a cukor is 7.2. Sárga illat, mézzel, virágokkal. Nagyon vastag, mély és húsos korty. Jelentős benne a fa és alkohol is, de érezhetően nagy anyag lehetett. Kesernyés (hordó), nagyon hosszú utóíz. Némi elegancia jót tenne neki mégis. 6

 

Birtokbor 2014

Aranylóbb szín. Kukoricás, barackos, késői szüretes illat. Ízben botritiszes, magas extraktja szinte haraphatóvá teszi: 14-es szesz, 16-os cukor, 7,4-es sav. Komoly tartalom, húsos korty jellemzi. Kesernye és hordó érződik még ízében, de az alkohol is jelen van. Barackos, sárga gyümölcsös ízek teszik kedvesebbé. Nem a szabálykövető száraz tokaji bor, szembemegy mindennel. 5+

 

Birtokbor 2015

Természetesség és egy kis hordó jelenik meg illatában: fehér gyümölcsök, főleg körte, némi érettséggel. Húsos, telt, vastag anyag ez is. Szép, jó ivású, kedves bor. 6

 

Késői hárslevelű 2013.*

70 g/l cukor és 7,2-es sav. Late harvest buké: barack, méz és sok-sok virág a hárslevelűből.  Krémes, komoly, szép beltartalom jellemző rá. Jó egyensúly, nagyon fiatal még. 6+ 

X

Ripka Gergely

***Demeter Zoltán: Cabernet franc stílusok

Két nehéz évjárat vizsgázik

Azok, akik közelről figyelték a tokaji ikon munkásságát, biztosan emlékeznek még, hogy volt pár évjárat, amikor Demeter Zoltán Egerből (Nagytálya) vásárolt egy helyi termelőtől kékszőlőt, amit aztán saját pincéjében készített el. A szőlő természetesen a maximalista borász kívánalmai szerint lett művelve, beérlelve, szüretelve, hogy a nagyratörő vízióknak megfelelő minőség születhessen meg belőle (a név kötelez). Élénken él bennem a 2009-es első élmény (16 v/v %), de volt egy vékonyabb évjárat, aztán ismét tetszett az ugyancsak vastag 2013-as is, most pedig két olyan évjáratot fogunk megnézni, mely ékes példája annak, hogy az elmúlt 30 év két legviszontagságosabb évjáratában is lehetett izgalmas, időtálló vörösborokat készíteni… Nézzük is meg őket közelebbről:

Tovább

Ripka Gergely

Stílusgyakorlatok Moseltől az Etnáig

Tar Feri kóstolója nyitja meg a tavaszt

Március végén Tar Feri barátunk jóvoltából ismét részesülhettem egy kis külföldi merülésben. Különösebb válogatás nélkül rakott össze FineWines.hu újdonságokat innen is, onnan is Európán belülről, ami nekem mindig izgalmas frissítése az ismereteknek, inspirációknak (megelőzve azt is, hogy nagyon “berozsdásodjanak” az ízlelőbimbók a kevesebb tesztelés, felfedezőút és a több otthonlét közepette). Rég nem látott ismerősök következnek Moselből, Rheingauból, az Etnáról és Rhone-ból!

Tovább

Ripka Gergely

*Balassa 2017

Keserédes, felemás élmények

A múltkori furmintfannál kóstolt Alionok margójára annyi információt ehhez a poszthoz azért muszáj átkötnöm, hogy a kóstoló alapvetően *Balassa István 2017-es tételeiről szólt. Legalábbis így indult, így futott neki a társaság: nagy évjárat, tehetséges tokaji borász műhelyéből. Aztán hogy, hogy nem, az élet átírta a forgatókönyvet és lelkiismeretes házigazdánk éppen azért kapott borhűtőjébe hirtelen a biztos sikerrel kecsegtető spanyol sztárok után, mert a Balassa szárazak bizony váratlanul nagy csalódást keltettek a poharakban. Ki kell mondani: egyöntetűen és mindenki…sokat várt a dűlős furmintoktól, és aztán igen keveset kapott gyümölcsből, szépségből, szerkezetből. Úgy határoztam, hogy ezt megírni tán nincs is értelme, ahogy azt is kár lenne fejtegetni, hogy a tárolás közben történt-e valami a palackokkal, vagy más palackok is így viselkednek-e. Ha egyszer tudok, utánajárok. Addig is….

Tovább

Ripka Gergely

Az Alión-sztori

8 érdekesség és 3 évjárat a spanyol legendával

Furmintfan-szomszéd jóvoltából februárban volt módom egyszerre három ALIONt is megkóstolni a legendás Vega Sicilia “művektől”. Az ikonikus spanyol borászat elmúlt évtizedekben elért sikereiről, érdemeiről, az *Oremus hegyaljai szerepéről ebben a posztban most kevesebb szó fog esni, de mivel olyan sokat emlegetjük referenciaként a sztárpincészet csúcsborait (a Pintiával, az Unico-val együtt), így a mai írásban pár érdekes adalékot szeretnék megosztani az Alion kapcsán, hogy aztán 3 szép évjárat jegyzetei meséljenek a sokat idézett minőségről. Tudtad például, hogy….

Tovább

Ripka Gergely

10 years challenge: 2014 (Vol. 2.)

Egy viszontagságos év édesei 10 év után

A pénteki száraz sor után még volt idő, kedv és persze hűtött palack néhány különlegesség erejéig. Nem csak tokajiak, külföldi borok is kerültek a pohárba. Lássuk, édesben mennyire sikerült szóra bírni a nehéz 2014-et...:

Tovább