x

Ripka Gergely

Lajvér-gyorsszemle (2o16)

Hajdani kollégámat kell idéznem a névválasztás kapcsán, aki már évekkel ezelőtt helyes meglátással élt: ha létezik márkanév, ami abszolút nem cseng piacosan, akkor a Lajvér alighanem pontosan ilyen. Nem fogok itt etimológiai mélységekig lemenni, de igazat kell adnom, nevezték volna inkább villa szandálnak vagy sóskának.... Annyi mindenesetre biztos, hogy egy helyi patakról kapta a nevét. Szuper. Az is biztos, hogy a Lajvér (brrrr) egyébként egy rendkívül komoly beruházás eredménye. Hatalmas feldolgozó, sokszintes érlelőtérben folytatódva emeletekkel a mélyben, szép modern, panorámás irodák. Mindez elszigetelve a borvidék közismert pincesoraitól. Amolyan impozáns Szeleshát-sztori, csak még vaskosabb még látványosabb végeredménnyel. Aki itt most azt várja, hogy jó zsurnaliszta módjára lejegyzeteltem az összes számadatot és palackszámokat, meg tárolókapacitást fogok visszamondani, az sajnos téved. Területre a 25 ha rémlik, de ebben sem vagyok biztos csak van egy ilyen szám a jegyzeteim környékén. (Szörnyű, mennyire antiújságíró alkat vagyok, nem?)

A szortiment szerteágazó, a „minden fogyasztót igyekszünk kielégíteni” jelszó jegyében készül itt könnyű reduktív fehértől a nagy vörösig sokminden:

Lajvér Menoire Rosé 2016

Intenzív tutti-frutti illat, a klasszikus primőr buké. Gyümis a korty is, nagyon durván itatja magát. Természetesen nem a mélységek kereséséről szól, de ideig-óráig elszórakoztatja az embert, és erre is készült. 4+

 

Lajvér Cuvée Blanc 2015

Sauvignon blanc és cserszegi. Szotyis, enyhén tompa illat, nem ilyen szokott lenni (pár hónapja kóstoltam és ennél azért egy fél fokkal ugyan, de karakteresebb volt akkor...).

 

Lajvér Bikavér 2014

Piros bogyósok, fűszerek elevenednek meg orrban. Korrekt technológiai vörösbor ez is. Tartalmas, telt, sokrétű is, jó sok hordóval, de kellőképpen izgalmas is tud lenni közben. Innen kéne indulni a bikavérnek. 5+

 

Lajvér Kékfrankos válogatás 2015

Mennyivel más egy forró év kékfrankosa. Főtt gyümölcsök, kompótos illatok. Ízre szuper savak, újhordó, melegség árasztja el az embert. A hordó lehetne kicsit moderáltabb is, de nyilván megvannak a műfaj rajongói. A végén jön aztán a tannin, a sav és a súlyos lezárás. Nem mondom egyensúlytalannak, de némi eleganciát elbírna a bor azért. 5

 

Lajvér Bikavér 2012

Beérett bor: szép meleg hangulatú, édeskés bukéval. Tüzes, húsos, meleg a korty is, szuper savakkal. 2012 kétségtelenül meggyőző év volt Szekszárdon. Finom, rétegzett és nagyon hosszú bor, amiben ez a kis meleg érintés tetszik a leginkább. Nagyon szép munka. 6+

 

Lajvér Cabernet Sauvignon 2012

Tejszínes, koncentrált, nagyvörösboros illat. Szuperérett a tannin, nagyon finom cabernet, optimális érettségű szőlővel és optimális állapotú borral. Komplett az egész, letisztult, minden a helyén, nem túloz a hordó sem. Nincs mit magyarázni rajta, ez a bor meglepően remek, noha egyre kevésbé hiszek a magyar cabernet-ben, néha meglepődök. 7

X

Ripka Gergely

***Demeter Zoltán: Cabernet franc stílusok

Két nehéz évjárat vizsgázik

Azok, akik közelről figyelték a tokaji ikon munkásságát, biztosan emlékeznek még, hogy volt pár évjárat, amikor Demeter Zoltán Egerből (Nagytálya) vásárolt egy helyi termelőtől kékszőlőt, amit aztán saját pincéjében készített el. A szőlő természetesen a maximalista borász kívánalmai szerint lett művelve, beérlelve, szüretelve, hogy a nagyratörő vízióknak megfelelő minőség születhessen meg belőle (a név kötelez). Élénken él bennem a 2009-es első élmény (16 v/v %), de volt egy vékonyabb évjárat, aztán ismét tetszett az ugyancsak vastag 2013-as is, most pedig két olyan évjáratot fogunk megnézni, mely ékes példája annak, hogy az elmúlt 30 év két legviszontagságosabb évjáratában is lehetett izgalmas, időtálló vörösborokat készíteni… Nézzük is meg őket közelebbről:

Tovább

Ripka Gergely

Stílusgyakorlatok Moseltől az Etnáig

Tar Feri kóstolója nyitja meg a tavaszt

Március végén Tar Feri barátunk jóvoltából ismét részesülhettem egy kis külföldi merülésben. Különösebb válogatás nélkül rakott össze FineWines.hu újdonságokat innen is, onnan is Európán belülről, ami nekem mindig izgalmas frissítése az ismereteknek, inspirációknak (megelőzve azt is, hogy nagyon “berozsdásodjanak” az ízlelőbimbók a kevesebb tesztelés, felfedezőút és a több otthonlét közepette). Rég nem látott ismerősök következnek Moselből, Rheingauból, az Etnáról és Rhone-ból!

Tovább

Ripka Gergely

*Balassa 2017

Keserédes, felemás élmények

A múltkori furmintfannál kóstolt Alionok margójára annyi információt ehhez a poszthoz azért muszáj átkötnöm, hogy a kóstoló alapvetően *Balassa István 2017-es tételeiről szólt. Legalábbis így indult, így futott neki a társaság: nagy évjárat, tehetséges tokaji borász műhelyéből. Aztán hogy, hogy nem, az élet átírta a forgatókönyvet és lelkiismeretes házigazdánk éppen azért kapott borhűtőjébe hirtelen a biztos sikerrel kecsegtető spanyol sztárok után, mert a Balassa szárazak bizony váratlanul nagy csalódást keltettek a poharakban. Ki kell mondani: egyöntetűen és mindenki…sokat várt a dűlős furmintoktól, és aztán igen keveset kapott gyümölcsből, szépségből, szerkezetből. Úgy határoztam, hogy ezt megírni tán nincs is értelme, ahogy azt is kár lenne fejtegetni, hogy a tárolás közben történt-e valami a palackokkal, vagy más palackok is így viselkednek-e. Ha egyszer tudok, utánajárok. Addig is….

Tovább

Ripka Gergely

Az Alión-sztori

8 érdekesség és 3 évjárat a spanyol legendával

Furmintfan-szomszéd jóvoltából februárban volt módom egyszerre három ALIONt is megkóstolni a legendás Vega Sicilia “művektől”. Az ikonikus spanyol borászat elmúlt évtizedekben elért sikereiről, érdemeiről, az *Oremus hegyaljai szerepéről ebben a posztban most kevesebb szó fog esni, de mivel olyan sokat emlegetjük referenciaként a sztárpincészet csúcsborait (a Pintiával, az Unico-val együtt), így a mai írásban pár érdekes adalékot szeretnék megosztani az Alion kapcsán, hogy aztán 3 szép évjárat jegyzetei meséljenek a sokat idézett minőségről. Tudtad például, hogy….

Tovább

Ripka Gergely

10 years challenge: 2014 (Vol. 2.)

Egy viszontagságos év édesei 10 év után

A pénteki száraz sor után még volt idő, kedv és persze hűtött palack néhány különlegesség erejéig. Nem csak tokajiak, külföldi borok is kerültek a pohárba. Lássuk, édesben mennyire sikerült szóra bírni a nehéz 2014-et...:

Tovább