x

Ripka Gergely

PannonhalMA – 2016: Szent Márton példájának jegyében

Történelem, majorság, étterem, borászat, okatatás, kultúra egy helyen

Pannonhalmán sokminden történik. Az egyházi értékek és az évezredes hagyomány mentén megannyi érték szökkent szárba és ez a folyamat évről-évre, napról napra csak erősödik. Szent Márton hagyatéka nyomán idén (Szombathellyel karöltve) számos programmal várják nem csupán a bor- és a gasztronómia rajongóit, de a zene és a művészetek iránt fogékonyakat is. Azaz mindenkit.

A hegy lábánál kávézó, szépen felújított majorság (rendkívül gazdag helytörténeti kiállítással, benne az első magyar írásos emlékünkkel, 1001-ből), valamivel feljebb a panorámás Viator étterem, nyáron pedig jazz, zenei és gasztro programok, Márton napig egy különleges, megkapó fotókiállítás is várja az érdeklődőket. - Az Osztás 10x10, melynek keretein belül neves magyar fotográfusok mutatnak be tíz portrét, életutat egészen megdöbbentő utazásra invitálva a látogatót (interaktv applikációval). Olyan főszereplők állnak az ’Osztás’ középpontjában, akik valamilyen módon példával szolgálnak mindannyiunk számára: a család, akik több saját gyermek mellé örökbefogadtak több, hátrányos körülmények közepette született gyermeket, a lovasterapeuta, aki látássérült gyerkekkel foglalkozik, a rendőr, aki a nyírségi tanyavilágban visszaszerzi a lopott csirkét az idős néninek, a szemorvos, aki afrikai missziót vállalva teszi fel a gyógyításra életét vagy a színész, aki tanít, inspirál és szórakoztatja a közönséget egy életen át (a tárlat az új főapátsági épület egyikében tekinthető meg). Érdemes tehát felfedezni a bazilika környékét (UNESCO Világörökség része), ahol nem rég bepillantást nyerhetett egy sajtós csapat a bencés fiúiskola korszellemhez igazodó mindennapjaiba is.

A diákok a magas színvonalú oktatás mellett bentlakásos diákokként is ingergazdag miliőben ismerkednek a művészetekkel, tudományokkal: filmklub, mozi, koncertek, műhelymunka, sport és a visszajáró, sikeres öregdiákok órái egyaránt részét képezik ennek a rutinnak, miközben maguk az oktató papok is kortárs és modern szellemben építik fel az oktatás tematikáját. A túljelentkezés két-háromszoros, az ország minden pontjából érkeznek jelentkezők, akik tehát igazán különleges és sokszázéves tradíciók mentén fejlődnek, tanulnak az érettségiig.  A közösség, illetve a közösségi értékek erősítése a legfontosabb része a bencés oktatás hitvallásának, versenképességének.

Látogassanak el idén is Pannonhalmára, ismerjék meg Szent Márton példás tetteit és mindazt, ami idén ebből táplálkozva megvalósul a világörökségi színtéren.

X

Ripka Gergely

***Demeter Zoltán: Cabernet franc stílusok

Két nehéz évjárat vizsgázik

Azok, akik közelről figyelték a tokaji ikon munkásságát, biztosan emlékeznek még, hogy volt pár évjárat, amikor Demeter Zoltán Egerből (Nagytálya) vásárolt egy helyi termelőtől kékszőlőt, amit aztán saját pincéjében készített el. A szőlő természetesen a maximalista borász kívánalmai szerint lett művelve, beérlelve, szüretelve, hogy a nagyratörő vízióknak megfelelő minőség születhessen meg belőle (a név kötelez). Élénken él bennem a 2009-es első élmény (16 v/v %), de volt egy vékonyabb évjárat, aztán ismét tetszett az ugyancsak vastag 2013-as is, most pedig két olyan évjáratot fogunk megnézni, mely ékes példája annak, hogy az elmúlt 30 év két legviszontagságosabb évjáratában is lehetett izgalmas, időtálló vörösborokat készíteni… Nézzük is meg őket közelebbről:

Tovább

Ripka Gergely

Stílusgyakorlatok Moseltől az Etnáig

Tar Feri kóstolója nyitja meg a tavaszt

Március végén Tar Feri barátunk jóvoltából ismét részesülhettem egy kis külföldi merülésben. Különösebb válogatás nélkül rakott össze FineWines.hu újdonságokat innen is, onnan is Európán belülről, ami nekem mindig izgalmas frissítése az ismereteknek, inspirációknak (megelőzve azt is, hogy nagyon “berozsdásodjanak” az ízlelőbimbók a kevesebb tesztelés, felfedezőút és a több otthonlét közepette). Rég nem látott ismerősök következnek Moselből, Rheingauból, az Etnáról és Rhone-ból!

Tovább

Ripka Gergely

*Balassa 2017

Keserédes, felemás élmények

A múltkori furmintfannál kóstolt Alionok margójára annyi információt ehhez a poszthoz azért muszáj átkötnöm, hogy a kóstoló alapvetően *Balassa István 2017-es tételeiről szólt. Legalábbis így indult, így futott neki a társaság: nagy évjárat, tehetséges tokaji borász műhelyéből. Aztán hogy, hogy nem, az élet átírta a forgatókönyvet és lelkiismeretes házigazdánk éppen azért kapott borhűtőjébe hirtelen a biztos sikerrel kecsegtető spanyol sztárok után, mert a Balassa szárazak bizony váratlanul nagy csalódást keltettek a poharakban. Ki kell mondani: egyöntetűen és mindenki…sokat várt a dűlős furmintoktól, és aztán igen keveset kapott gyümölcsből, szépségből, szerkezetből. Úgy határoztam, hogy ezt megírni tán nincs is értelme, ahogy azt is kár lenne fejtegetni, hogy a tárolás közben történt-e valami a palackokkal, vagy más palackok is így viselkednek-e. Ha egyszer tudok, utánajárok. Addig is….

Tovább

Ripka Gergely

Az Alión-sztori

8 érdekesség és 3 évjárat a spanyol legendával

Furmintfan-szomszéd jóvoltából februárban volt módom egyszerre három ALIONt is megkóstolni a legendás Vega Sicilia “művektől”. Az ikonikus spanyol borászat elmúlt évtizedekben elért sikereiről, érdemeiről, az *Oremus hegyaljai szerepéről ebben a posztban most kevesebb szó fog esni, de mivel olyan sokat emlegetjük referenciaként a sztárpincészet csúcsborait (a Pintiával, az Unico-val együtt), így a mai írásban pár érdekes adalékot szeretnék megosztani az Alion kapcsán, hogy aztán 3 szép évjárat jegyzetei meséljenek a sokat idézett minőségről. Tudtad például, hogy….

Tovább

Ripka Gergely

10 years challenge: 2014 (Vol. 2.)

Egy viszontagságos év édesei 10 év után

A pénteki száraz sor után még volt idő, kedv és persze hűtött palack néhány különlegesség erejéig. Nem csak tokajiak, külföldi borok is kerültek a pohárba. Lássuk, édesben mennyire sikerült szóra bírni a nehéz 2014-et...:

Tovább