x

Ripka Gergely

Felvásárlási árak: a minőséget értékeli a Tokaj Kereskedőház

Idén magasabb felvásárlási árakra számíthatnak azok a szőlősgazdák, akik jó minőségű szőlőt szállítanak a Tokaj Kereskedőháznak, derül ki a cég most közzétett felvásárlási ártáblázatából. A vállalat Prémium Termelői Programjához csatlakozó termelők, akár 400 forintos kilónkénti áron is értékesíthetik a magas minőségű késői szüretelésű borok alapanyagát. A nagy mennyiségben felvásárolt, könnyű, gyümölcsös borok jó minőségű alapanyagáért is a tavalyinál magasabb, 140-150 forintos kilónkénti árat fizet idén a Kereskedőház. A magasabb minőségi elvárásoknak nem megfelelő alapanyagból készült borokat pedig nem Tokajiként hozza forgalomba a jövőben az állami borászat.

A korábbi évek gyakorlatához képest is további részletességgel differenciált felvásárlási árakat állapított meg a szőlő egészségi állapota és a must cukortartalma alapján a Tokaj Kereskedőház Zrt. Az állami borászat idén 100 ezer mázsa szőlő felvásárlását tervezi. A legalacsonyabb kilónkénti árral számolva ­– az előírások szerinti legnagyobb termésmennyiség értékesítése esetén ­– a minimális termelői árbevétel várhatóan meghaladja a hektáronkénti 1,1 millió forintot.

 „A Tokaj Kereskedőház 2013-ban átfogó minőségi megújulást hirdetett meg, ennek megvalósításához elengedhetetlen a kiváló minőségű alapanyag. Célunk, hogy a gazdákat a tudatosabb termelés, szelektálás felé fordítsuk és így az egész régióban növekedjen a minőségi szőlő mennyisége. Az idei árstruktúra is jól tükrözi azt, hogy a Tokaj Kereskedőház mindennél fontosabbnak tartja a minőséget, és azt hajlandó meg is fizetni. A Prémium Termelői Programmal pedig azt is nyilvánvalóvá kívánjuk tenni mindenki számára, hogy a minőség melletti hosszú távú elkötelezettség minden termelő számára egy olyan követendő példa, amely anyagilag is előnyös jövőképet vázol fel” – mutatott rá Gaálné Király Enikő, a Tokaj Kereskedőház vezérigazgatója.

 

A friss, könnyű, illetve a prémium száraz borok alapanyagaként felhasználható szőlő képezi a felvásárolandó mennyiség jelentős részét, amit teljesen egészségesen, botrytistől mentes állapotban vesz át a Tokaj Kereskedőház. A szőlő másik, kisebbik részét pedig magas mustfokú, aszúsodott szőlőként kívánják átvenni, a késői szüretelésű borok és borkülönlegességek alapanyagaként.

 Különösen azok a tokaji szőlőtermelők járnak jól idén a Tokaj Kereskedőház felvásárlási áraival, akik a Prémium Termelői Program részesei, hiszen ők kilónként 300 forintra számíthatnak az egészséges szőlőért és 400 forintot kaphatnak az késői szüretelésű bor alapanyagaként szolgáló szőlő kilójáért. A Kereskedőház kilónként 2500 forintot fizet az első osztályú, és 2000 forintot a másodosztályú aszú kilójáért. A Prémium Termelői Programhoz csatlakozó termelőknek szigorú szabályokat kell betartaniuk a szőlőművelés, a növényvédelem terén, valamint a szüret során és legfeljebb 70 mázsa szőlőt termelhetnek  hektáronként.

Jelentősen nő az ára idén a borvidéken legnagyobb mennyiségben szüretelt a 17-22 mustfokos termésnek is. Az egészséges, botrytistől mentes, megfelelően beérett szőlő kiváló alapanyaga a könnyű, gyümölcsös száraz boroknak. A teljesen egészséges szőlő bruttó ára a tavalyi 80 és 120 Ft/kg árról 140-150 Ft/kg-ra emelkedik 17-22 mustfokos kategóriában.

A Tokaj Kereskedőház a térség integrátora, hiszen saját termőterületének hasznosítása mellett 1100 hektáros területről vásárol fel szőlőt. A minden eddiginél korábban nyilvánossá tett felvásárlási árak alapján a termelők időben eldönthetik, hogy a száraz, vagy a késői szüretelésű borok és borkülönlegességek alapanyagának előállítása éri-e meg jobban nekik. Az azonban teljesen egyértelmű, hogy a magas mustfokú szőlők beszállítói jól járnak. Ugyanakkor a cég a gyengébb minőségű, 17 mustfok alatti szőlő esetében alacsony felvásárlási árakat állapított meg és az ezekből készült borait nem Tokajiként forgalmazza a jövőben.

 A Tokaj Kereskedőház új felvásárlási árai annak a megújulási programnak a részét képezik, melynek fontos eleme a borászati technológia teljes átalakítása több milliárd forint értékű beruházási program keretében, valamint az európai szinten egyedülálló termőhely- és ültetvény-felmérés. 

X

Ripka Gergely

Stílusgyakorlatok Moseltől az Etnáig

Tar Feri kóstolója nyitja meg a tavaszt

Március végén Tar Feri barátunk jóvoltából ismét részesülhettem egy kis külföldi merülésben. Különösebb válogatás nélkül rakott össze FineWines.hu újdonságokat innen is, onnan is Európán belülről, ami nekem mindig izgalmas frissítése az ismereteknek, inspirációknak (megelőzve azt is, hogy nagyon “berozsdásodjanak” az ízlelőbimbók a kevesebb tesztelés, felfedezőút és a több otthonlét közepette). Rég nem látott ismerősök következnek Moselből, Rheingauból, az Etnáról és Rhone-ból!

Tovább

Ripka Gergely

*Balassa 2017

Keserédes, felemás élmények

A múltkori furmintfannál kóstolt Alionok margójára annyi információt ehhez a poszthoz azért muszáj átkötnöm, hogy a kóstoló alapvetően *Balassa István 2017-es tételeiről szólt. Legalábbis így indult, így futott neki a társaság: nagy évjárat, tehetséges tokaji borász műhelyéből. Aztán hogy, hogy nem, az élet átírta a forgatókönyvet és lelkiismeretes házigazdánk éppen azért kapott borhűtőjébe hirtelen a biztos sikerrel kecsegtető spanyol sztárok után, mert a Balassa szárazak bizony váratlanul nagy csalódást keltettek a poharakban. Ki kell mondani: egyöntetűen és mindenki…sokat várt a dűlős furmintoktól, és aztán igen keveset kapott gyümölcsből, szépségből, szerkezetből. Úgy határoztam, hogy ezt megírni tán nincs is értelme, ahogy azt is kár lenne fejtegetni, hogy a tárolás közben történt-e valami a palackokkal, vagy más palackok is így viselkednek-e. Ha egyszer tudok, utánajárok. Addig is….

Tovább

Ripka Gergely

Az Alión-sztori

8 érdekesség és 3 évjárat a spanyol legendával

Furmintfan-szomszéd jóvoltából februárban volt módom egyszerre három ALIONt is megkóstolni a legendás Vega Sicilia “művektől”. Az ikonikus spanyol borászat elmúlt évtizedekben elért sikereiről, érdemeiről, az *Oremus hegyaljai szerepéről ebben a posztban most kevesebb szó fog esni, de mivel olyan sokat emlegetjük referenciaként a sztárpincészet csúcsborait (a Pintiával, az Unico-val együtt), így a mai írásban pár érdekes adalékot szeretnék megosztani az Alion kapcsán, hogy aztán 3 szép évjárat jegyzetei meséljenek a sokat idézett minőségről. Tudtad például, hogy….

Tovább

Ripka Gergely

10 years challenge: 2014 (Vol. 2.)

Egy viszontagságos év édesei 10 év után

A pénteki száraz sor után még volt idő, kedv és persze hűtött palack néhány különlegesség erejéig. Nem csak tokajiak, külföldi borok is kerültek a pohárba. Lássuk, édesben mennyire sikerült szóra bírni a nehéz 2014-et...:

Tovább

Ripka Gergely

10 years challenge: 2014 (Vol. 1.)

Egy viszontagságos évjárat egy évtized után

Pollák Tibor barátunk szervezésében idén is volt alkalom belefeledkezni egy kicsit az idő múlásába. Ahogy minden februárban, 2024-ben is 10 éves borokat kóstolgattunk. Ezúttal ismét egy viszontagságos év, 2014 jött tehát a sorban. - Hűvös, esős esztendő, magas savak, sok válogatás a szüret alatt: kiváltképp szárazakban volt feladva a lecke. Semmi kiemelkedőre nem számít ilyenkor az ember, bár az igaz, hogy 2010-ből is voltak négy éve meglepetések (szárazban és édesben egyaránt). A képlet most is pofonegyszerű volt: termelőkkel, barátokkal, ismerősökkel kóstolgattunk tehát saját és nem saját, tokaji és nem tokaji borokat Bodrogkisfaludon, a magunk örömére és egy kicsit azért is, hogy tanuljunk belőlük. Nézzük is meg, milyen meglepetésekben volt részünk 2014-ből vakon:

Tovább