x

Ripka Gergely

És akkor a Tokaj Kerház aszúi új irányt vesznek...

Aki a kormányt kezeli: Áts Károly

A már emlegetett első Tokaji Aszúnap záró momentuma egy látogatás volt a Tokaj Kereskedőház szegi érlelőpincéjébe. Nem jártam még ott soha, pedig a 37-es úton robogva egy kormánymozdulattal bármikor megtehetettem volna. Nagyszabású tervekről számoltak be a hagyományos pince mélyén (mely egyébként régen bánya volt, ezért a plafon nincs annyira alacsonyan). Pár év múlva látogatóközpontot szeretnének ebből a pincéből, boros bolttal, akár étteremmel, értelmezhető, vezetett bejárási lehetőséggel a laikus közönség számára is. A fejlesztési tervek a modernebb szőlő befogadó-, feldolgozó- és érlelőtér kialakítására szép lassan összeállnak, felújul a hordópark is, szóval az állam által rendelkezésre bocsátott súlyos pénzek így kerülnek majd a fejlesztések mentén a megfelelő helyekre (elsőrosban az új, tolcsvai épületegyüttes kivitelezésébe). Nem kétséges. Komoly és nagy álmokat szövöget az állami borászat. Kíváncsian várjuk a fejleményeket.

Ezt követően Áts Károly vette át a szót, aki friss aszútételeket mutatott a mesés 2013-ból. azt tudtuk eddig is, hogy ehhez nagyon ért. Meglepő és egyszerre megnyugtató volt látni, mennyit változott a Kerház aszúinak stílusa, ha új borász veszi kezébe a borkészítés folymatait (bizony tekintélyes volumen minőségi felügyeletéről van itt szó). Pár év és ezek a megújult, felfrissült aszúk forgalomba kerülnek idehaza és a kulcsfontosságú exportpiacokon is (USA, Kína, Oroszország). Rövidre zárva: egyértelműen érezhető a pince részéről az ütemes felzárkózás a borvidék legjavához.

5 puttonyos 2013.
Igazi bébiaszús kavalkád ez a bor. Zabolátlan és őszinte, mindent meg akar mutatni már most, pedig még korántsem rendeződött végső formába. Ananász, banán, trópusi gyümölcsözön, mézzel, botritisszel. Sok a cukor, krémes, gazdag aszú, végtelen hosszal, fiatalos megjelenéssel.

6 puttonyos 2013.
Itt nem a déli gyümölcsök játsszák a főszerepet. Egészen meglepő ribizlis illat, kajszival. Szerkezete komolyabb, és ami a legfontosabb egyértelműen a kortárs újstílust képviseli. Édesebbnek nem mondanám az 5 puttonyos után sem. Sőt több a sav, és ezzel inkább a hossza különbözteti meg az előzőtől és ez így kerek…

6 puttonyos Szarvas 2013.
Picit még ziláltabb tétel. Sok a cukor, krémes az íze, és a sav inkább a korty legvégén tud csak előre törni, s mossa le szépen az édességet, feszes támaszt nyújtva a tekintélyes cukortartalom mellé. Az előző két tétellel ellentétben a borász maga sem tudja, mikor fog készen állni a palackozásra.

Esszencia 2007.**
Egészen meglepő illatokat tud felvonultatni orrban egy esszencia: csipkebogyó, hecsedli, virágméz, és nemes érettség került a borba a koncentrálódótt aszús bogyókból. Elképesztő a cukortartalom (500 g/l körül). Nem igazán lehet lenyelni se, annyira befed minden szegletet, s a magas savtartalom persze nem hagyja ellustulni az egyébként hosszú és krémes ízt. Utóízében a hordó és az érettség kávés jegyei maradnak aztán percekig a szájban. Önálló desszert. 8

X

Ripka Gergely

***Demeter Zoltán: Cabernet franc stílusok

Két nehéz évjárat vizsgázik

Azok, akik közelről figyelték a tokaji ikon munkásságát, biztosan emlékeznek még, hogy volt pár évjárat, amikor Demeter Zoltán Egerből (Nagytálya) vásárolt egy helyi termelőtől kékszőlőt, amit aztán saját pincéjében készített el. A szőlő természetesen a maximalista borász kívánalmai szerint lett művelve, beérlelve, szüretelve, hogy a nagyratörő vízióknak megfelelő minőség születhessen meg belőle (a név kötelez). Élénken él bennem a 2009-es első élmény (16 v/v %), de volt egy vékonyabb évjárat, aztán ismét tetszett az ugyancsak vastag 2013-as is, most pedig két olyan évjáratot fogunk megnézni, mely ékes példája annak, hogy az elmúlt 30 év két legviszontagságosabb évjáratában is lehetett izgalmas, időtálló vörösborokat készíteni… Nézzük is meg őket közelebbről:

Tovább

Ripka Gergely

Stílusgyakorlatok Moseltől az Etnáig

Tar Feri kóstolója nyitja meg a tavaszt

Március végén Tar Feri barátunk jóvoltából ismét részesülhettem egy kis külföldi merülésben. Különösebb válogatás nélkül rakott össze FineWines.hu újdonságokat innen is, onnan is Európán belülről, ami nekem mindig izgalmas frissítése az ismereteknek, inspirációknak (megelőzve azt is, hogy nagyon “berozsdásodjanak” az ízlelőbimbók a kevesebb tesztelés, felfedezőút és a több otthonlét közepette). Rég nem látott ismerősök következnek Moselből, Rheingauból, az Etnáról és Rhone-ból!

Tovább

Ripka Gergely

*Balassa 2017

Keserédes, felemás élmények

A múltkori furmintfannál kóstolt Alionok margójára annyi információt ehhez a poszthoz azért muszáj átkötnöm, hogy a kóstoló alapvetően *Balassa István 2017-es tételeiről szólt. Legalábbis így indult, így futott neki a társaság: nagy évjárat, tehetséges tokaji borász műhelyéből. Aztán hogy, hogy nem, az élet átírta a forgatókönyvet és lelkiismeretes házigazdánk éppen azért kapott borhűtőjébe hirtelen a biztos sikerrel kecsegtető spanyol sztárok után, mert a Balassa szárazak bizony váratlanul nagy csalódást keltettek a poharakban. Ki kell mondani: egyöntetűen és mindenki…sokat várt a dűlős furmintoktól, és aztán igen keveset kapott gyümölcsből, szépségből, szerkezetből. Úgy határoztam, hogy ezt megírni tán nincs is értelme, ahogy azt is kár lenne fejtegetni, hogy a tárolás közben történt-e valami a palackokkal, vagy más palackok is így viselkednek-e. Ha egyszer tudok, utánajárok. Addig is….

Tovább

Ripka Gergely

Az Alión-sztori

8 érdekesség és 3 évjárat a spanyol legendával

Furmintfan-szomszéd jóvoltából februárban volt módom egyszerre három ALIONt is megkóstolni a legendás Vega Sicilia “művektől”. Az ikonikus spanyol borászat elmúlt évtizedekben elért sikereiről, érdemeiről, az *Oremus hegyaljai szerepéről ebben a posztban most kevesebb szó fog esni, de mivel olyan sokat emlegetjük referenciaként a sztárpincészet csúcsborait (a Pintiával, az Unico-val együtt), így a mai írásban pár érdekes adalékot szeretnék megosztani az Alion kapcsán, hogy aztán 3 szép évjárat jegyzetei meséljenek a sokat idézett minőségről. Tudtad például, hogy….

Tovább

Ripka Gergely

10 years challenge: 2014 (Vol. 2.)

Egy viszontagságos év édesei 10 év után

A pénteki száraz sor után még volt idő, kedv és persze hűtött palack néhány különlegesség erejéig. Nem csak tokajiak, külföldi borok is kerültek a pohárba. Lássuk, édesben mennyire sikerült szóra bírni a nehéz 2014-et...:

Tovább