x

Ripka Gergely

Gróf Buttler: újabb éra kezdődött

Kell-e még külön ecsetelni a Gróf Buttler kapcsán a korszakokat; Bukolyi László jelentősségét és ellentmondásos szerepeit, a látszólagos hanyatlás utáni 'gb' borok áruházi sikereit, Herczeg Ágnes szerepvállalását? Benedek Péter után egy másik fiatal borászra, immár Adamovich Károlyra hárultak a borkészítés feladatai. Az itt kóstolt borok még részben kettejük csapatmunkájából születtek meg. Konkoly Mihály sommelier meghívására érkeztem a Kogart Házba múlt héten, hogy megismerjem általa, Mikuska Péter, új birtokigazgató és persze a borász jóvoltából a pince jelenlegi helyzetét és borainak jelenlegi karakterét is.

Az arculat változatlan, minden bor megőrizte a megszokott, hagyományos címkéjét. A Nagy-Eged és Szarkás-tető termőhelyek bemutatását tűzi továbbra is zászlajára a pince. A zömében tíz év alatti korú ültetvények boraiból fajtaszelekciók és bikavér is készül. Ami a Bukolyi-érához képest mindenképp szembetűnő, az a fölvállalt, erőteljesebb hordóhaszhálat. Lehetne sokat töprengeni azon, hogy ez jó-e vagy sem a boraikban. Nekem egyértelmű és határozott álláspontom volt a korábbi évek kóstolásai alapján: Egerben ez a fa sok és indokolatlan a Buttler borokban. Ezen már egyszerűen túl van a borvilág, inkább keserűséget, mint élményt nyújt a vanília és kókusz a borokban. És akkor arról még nem beszéltünk, hogy a 16 fölötti alkohol egyáltalán nem megy ritkaságszámba a pincészet vörösborainál…. Az igazsághoz talán mondjuk az is hozzátartozik, hogy alapborokat kóstoltam inkább tőlük a rendezvényeken. Az új Egri ’rendtartás’ értelmében bevezetett Superior fajtaborok kerültek most terítékre. (A superior és grand superior kategóriák mögött superior és grand superior termőhely kell, hogy álljon és/vagy az adott termékleírásnak megfelelő technlógiai, érlelési idő. Hogy ez mennyiben teszi átláthatóbbá az egri borok univerzumát, azt nehéz lenne megmondani…)
A lényeg, hogy a Buttler él, itt van velünk, igen komoly egri alapanyagból dolgoznak, és még mindig egy különleges adottságú termőhelyé, a Nagy-Egedé a főszerep. Addig, amíg ez így van, addig engem nagyon fognak érdekelni a Buttler borok, melyek közt most is találtam egy-két igazi meglepetést:

Viognier/2012.
Vanília, tölgy, puncs, és egy pici tisztátalanság (doh is lappang benne). Némileg skizofrén módon krémes és egyszerre savhangsúlyos a textúrája, hogy aztán a végén melegségben érjen véget. Nem igazán értettem, mi lehetett vele a cél, de 5000 Ft-ért minimum meggondolnám ötször, hogy szükségem van-e újra erre az élményre. Nem pontozom.


Nagy-Eged Kadarka Superior 2012.
Tetszik, hogy a Buttler komoly szerepet szán a Kadarkának. Azt veszem észre magamon, hogy az egyik kedvenc vörösborommá kezd válni a fajta egy-egy kiadást kóstolva. Nagy kérdés, hogy mennyi fát igényel ez a könnyed fajtánk? Vaníliás, édes fűszeres világ, aztán finoman piros gyümölcsössé válik. Gyógycukorkát érezni még illatában. Ízre jó fanyar gyümölcsök, finom fűszeresség, földesség érezhető. A végén kár, hogy kissé eltompul, noha savai finomak, érettek. Egy héttel korábban kóstolva is kissé ez az 'újvilági-kadarka' képzavar okozott bennem ambivalens érzéseket. Hogy megér-e ötezret, az ismét jó kérdés. De most inkább tetszett. 5+


Nagy-Eged Syrah Superior 2011
A birtok érezhetően fontos szerepet szán a Syrahnak. Csakúgy dől belőle az újvilág: vanília, kókusz, puncsos fa tódul. Ízben először egy határozott étcsokoládés attack jön, ami aztán átcsap egy rövid krémességbe, alkohollal (16.5), kókuszos fával. Egészen bársonyos és puha a felszíne a bornak. A címkén szereplő Nagy-Egednek nincs könnyű dolga bemutatkozni így. Az eleje a kortynak tényleg egészen tündöklő…kár hogy a vége ismét egy tájidegen, értelmetlen fába fullad. Itt minden pontom egy ezrest ér: 6

 

Phantom Cuvée 2011.*
Biztosan van, aki még emlékszik a 2006-os Phantomra. Az tiszta Syrah volt és fénykorában az általam valaha kóstolt két legjobb egri bor közt volt (csak ez és a 6-os Merengő kapott eddig tőlem 3 csillagot Egerből). A továbbiakban plasztikusabb szerepet kap a Phantom: a mindenkori legszebb alapanyagból összállított Nagy-Eged grand cuvée készül majd belőle. Eleinte illatban itt is csak az újfát kapom, lassan nyílnak meg a gyümölcsök, illetve egyfajta kövesség. Nagyon mély, meleg tónusú, de elegáns íz. Krémes, hosszú, vastag, eleinte a hordó íze erős, csak később jön a tannin puhasága és persze végül szárítása. Nehéz bor, az étcsoki itt is jön, de itt az utóízt szépíti meg! Vad és nagyon fiatal még, de ez a bor végre igazán tetszett. [12.000] 7(+)


Töppedt Merlot 2012.
A társaság kikönyörögte a végére az újabb nem száraz vöröset, ami a pincénél készült (egy hasonló, cukros Kadarkáról már hallhattunk, mely G-pont névre lett keresztelve). Itt 17 g/l a cukor, az alkohol pedig 16,5. Tejes, tejszínes cappucinos illat, aztán créme de cassis jön belőle, piros ribizlivel. Patetikus és hatásos egy illat. Érezhető ízében a cukor, de utána megkapjuk szépen a savakat is, amik remekül ellenpontoznak. A tannin is remekül részt vesz a játékban. Azt kell, hogy mondjam, tetszett. Jók az arányok, noha Demeter Zoltán maradékcukros vöröseihez hasonlóan ezeket sem igazán tudnám hova tenni a mindennapjaimban. Mondjuk ez legalább csak 3000 körül van… 6

X

Ripka Gergely

Stílusgyakorlatok Moseltől az Etnáig

Tar Feri kóstolója nyitja meg a tavaszt

Március végén Tar Feri barátunk jóvoltából ismét részesülhettem egy kis külföldi merülésben. Különösebb válogatás nélkül rakott össze FineWines.hu újdonságokat innen is, onnan is Európán belülről, ami nekem mindig izgalmas frissítése az ismereteknek, inspirációknak (megelőzve azt is, hogy nagyon “berozsdásodjanak” az ízlelőbimbók a kevesebb tesztelés, felfedezőút és a több otthonlét közepette). Rég nem látott ismerősök következnek Moselből, Rheingauból, az Etnáról és Rhone-ból!

Tovább

Ripka Gergely

*Balassa 2017

Keserédes, felemás élmények

A múltkori furmintfannál kóstolt Alionok margójára annyi információt ehhez a poszthoz azért muszáj átkötnöm, hogy a kóstoló alapvetően *Balassa István 2017-es tételeiről szólt. Legalábbis így indult, így futott neki a társaság: nagy évjárat, tehetséges tokaji borász műhelyéből. Aztán hogy, hogy nem, az élet átírta a forgatókönyvet és lelkiismeretes házigazdánk éppen azért kapott borhűtőjébe hirtelen a biztos sikerrel kecsegtető spanyol sztárok után, mert a Balassa szárazak bizony váratlanul nagy csalódást keltettek a poharakban. Ki kell mondani: egyöntetűen és mindenki…sokat várt a dűlős furmintoktól, és aztán igen keveset kapott gyümölcsből, szépségből, szerkezetből. Úgy határoztam, hogy ezt megírni tán nincs is értelme, ahogy azt is kár lenne fejtegetni, hogy a tárolás közben történt-e valami a palackokkal, vagy más palackok is így viselkednek-e. Ha egyszer tudok, utánajárok. Addig is….

Tovább

Ripka Gergely

Az Alión-sztori

8 érdekesség és 3 évjárat a spanyol legendával

Furmintfan-szomszéd jóvoltából februárban volt módom egyszerre három ALIONt is megkóstolni a legendás Vega Sicilia “művektől”. Az ikonikus spanyol borászat elmúlt évtizedekben elért sikereiről, érdemeiről, az *Oremus hegyaljai szerepéről ebben a posztban most kevesebb szó fog esni, de mivel olyan sokat emlegetjük referenciaként a sztárpincészet csúcsborait (a Pintiával, az Unico-val együtt), így a mai írásban pár érdekes adalékot szeretnék megosztani az Alion kapcsán, hogy aztán 3 szép évjárat jegyzetei meséljenek a sokat idézett minőségről. Tudtad például, hogy….

Tovább

Ripka Gergely

10 years challenge: 2014 (Vol. 2.)

Egy viszontagságos év édesei 10 év után

A pénteki száraz sor után még volt idő, kedv és persze hűtött palack néhány különlegesség erejéig. Nem csak tokajiak, külföldi borok is kerültek a pohárba. Lássuk, édesben mennyire sikerült szóra bírni a nehéz 2014-et...:

Tovább

Ripka Gergely

10 years challenge: 2014 (Vol. 1.)

Egy viszontagságos évjárat egy évtized után

Pollák Tibor barátunk szervezésében idén is volt alkalom belefeledkezni egy kicsit az idő múlásába. Ahogy minden februárban, 2024-ben is 10 éves borokat kóstolgattunk. Ezúttal ismét egy viszontagságos év, 2014 jött tehát a sorban. - Hűvös, esős esztendő, magas savak, sok válogatás a szüret alatt: kiváltképp szárazakban volt feladva a lecke. Semmi kiemelkedőre nem számít ilyenkor az ember, bár az igaz, hogy 2010-ből is voltak négy éve meglepetések (szárazban és édesben egyaránt). A képlet most is pofonegyszerű volt: termelőkkel, barátokkal, ismerősökkel kóstolgattunk tehát saját és nem saját, tokaji és nem tokaji borokat Bodrogkisfaludon, a magunk örömére és egy kicsit azért is, hogy tanuljunk belőlük. Nézzük is meg, milyen meglepetésekben volt részünk 2014-ből vakon:

Tovább