x

Ripka Gergely

Retrospektív: Villa Tolnay Rajnai rizling 2010.*

Rajnai klasszikus született 2010-ben

Az elmúlt évből nincs olyan bor (oké…Tokajon kívül), melyről annyit írtam volna, mint a Villa Tolnay 2010-es kiváló rajnaijáról. A bloggerek közt azon kevés borok egyike, mely sosem volt megosztó, mindenki rajongta! A silány évjáratból bizonyító fajta és termőhely és persze borászat igazán ékes példája. Esett a sok eső, de Badacsony meredek oldalán nem okozott akkora gondot a lezúdulása. A rajnai pedig mintha kimondottan kedvelné az enyhébb, sőt megtépázott esztendőket. Aki kivárt, az a vízveszteséget követően igen koncentrált beltartlaommal megáldott gyümölcsöt szedhetett (mely beltartalmat pont az a sok víz pumpálta a bogyókba, mely megannyi  keserűséget is okozott). Hasonló komplexitás és gazdagság jellemzi és jellemezte éveken át ezt a kiváló bort is. Csak az érdekesség kedvéért és az értelmetlen lapozgatás elkerülése végett, íme a mindenkori jegyzeteim róla:

2013. március
Iskolapélda a rajnai petrolos, olajos rongyos tercier arcára. Ízben ugyancsak jól fölismerhetők a rajnai citrusai, metsző ásványai, feszes, csontos, mégis imádnivaló részletei. Az évjárat savai pengeélesek, de mégsem bántóak. Lehet, hogy nem a Szürkebarátra kellett volna a telepítésekkor építeni a borvidék arcát... 6+

2014. április
Illatban somlói borokat idéz, bazaltos, termálvizes palackbuké: egyételműen inkább a termőhelyet, semmint a fajtát mutatja be. Ízben is intenzív sósság. Jó sav, szuper egyensúly (bár szerintem késői szüretes jelleg, sőt maradék cukor szintén fellelhető benne). Széles és vastag bor, de mégsem lustul el sehol. Hiába, aki 2010-ben ki tudott várni a szürettel egy pár melegebb, őszi napot, az kivételes beltartalommal feltöltött gyümölcsöt szüretelhetett (a sok víz halmozta föl ezt a szárazanyagtartalmat a bogyókban, mely az éréssel, vízvesztéssel, még izgalmasabb dolgokat produkált, mint egy kiegyensúlyozott esztendő). Tudjuk az akov féle Prager-beszámoló óta azt is, hogy a rajnai sokkal többre képes a stresszesebb, nehezebb évjáratokban. Ez itt is érzékelhető (de egy sor Viilla Sandahl bornál és tokaji édeseknél is). Legalább négyszer kóstoltam ezt a bort az elmúlt egy évben, de mindig sziporkázott. Ráadásul bőven 3000 alatt ez a bor kivételes érték, hihetetlen élmény. 7


2014. november
Mély és komoly, érett illat. Puskaporos, petrolos, túlérett szőlő egzotikus, citrusos jegyei mellett minőségi tercier jegyek. Ízre feszes és száraz, mellette zamatos, és végig izgalmakkal teli. Hosszú és a fókusz fönnmarad benne mindvégig. Roppanó, szinte fiatalosan friss, tengeri sóssággal. A végén talán kicsit magukra maradnak már a citromos savak (több cukorra emlékeztem korábbról). Csodásan érik, bár talán nem őrizgetném már soká a pincémben. 6+

X

Ripka Gergely

***Demeter Zoltán: Cabernet franc stílusok

Két nehéz évjárat vizsgázik

Azok, akik közelről figyelték a tokaji ikon munkásságát, biztosan emlékeznek még, hogy volt pár évjárat, amikor Demeter Zoltán Egerből (Nagytálya) vásárolt egy helyi termelőtől kékszőlőt, amit aztán saját pincéjében készített el. A szőlő természetesen a maximalista borász kívánalmai szerint lett művelve, beérlelve, szüretelve, hogy a nagyratörő vízióknak megfelelő minőség születhessen meg belőle (a név kötelez). Élénken él bennem a 2009-es első élmény (16 v/v %), de volt egy vékonyabb évjárat, aztán ismét tetszett az ugyancsak vastag 2013-as is, most pedig két olyan évjáratot fogunk megnézni, mely ékes példája annak, hogy az elmúlt 30 év két legviszontagságosabb évjáratában is lehetett izgalmas, időtálló vörösborokat készíteni… Nézzük is meg őket közelebbről:

Tovább

Ripka Gergely

Stílusgyakorlatok Moseltől az Etnáig

Tar Feri kóstolója nyitja meg a tavaszt

Március végén Tar Feri barátunk jóvoltából ismét részesülhettem egy kis külföldi merülésben. Különösebb válogatás nélkül rakott össze FineWines.hu újdonságokat innen is, onnan is Európán belülről, ami nekem mindig izgalmas frissítése az ismereteknek, inspirációknak (megelőzve azt is, hogy nagyon “berozsdásodjanak” az ízlelőbimbók a kevesebb tesztelés, felfedezőút és a több otthonlét közepette). Rég nem látott ismerősök következnek Moselből, Rheingauból, az Etnáról és Rhone-ból!

Tovább

Ripka Gergely

*Balassa 2017

Keserédes, felemás élmények

A múltkori furmintfannál kóstolt Alionok margójára annyi információt ehhez a poszthoz azért muszáj átkötnöm, hogy a kóstoló alapvetően *Balassa István 2017-es tételeiről szólt. Legalábbis így indult, így futott neki a társaság: nagy évjárat, tehetséges tokaji borász műhelyéből. Aztán hogy, hogy nem, az élet átírta a forgatókönyvet és lelkiismeretes házigazdánk éppen azért kapott borhűtőjébe hirtelen a biztos sikerrel kecsegtető spanyol sztárok után, mert a Balassa szárazak bizony váratlanul nagy csalódást keltettek a poharakban. Ki kell mondani: egyöntetűen és mindenki…sokat várt a dűlős furmintoktól, és aztán igen keveset kapott gyümölcsből, szépségből, szerkezetből. Úgy határoztam, hogy ezt megírni tán nincs is értelme, ahogy azt is kár lenne fejtegetni, hogy a tárolás közben történt-e valami a palackokkal, vagy más palackok is így viselkednek-e. Ha egyszer tudok, utánajárok. Addig is….

Tovább

Ripka Gergely

Az Alión-sztori

8 érdekesség és 3 évjárat a spanyol legendával

Furmintfan-szomszéd jóvoltából februárban volt módom egyszerre három ALIONt is megkóstolni a legendás Vega Sicilia “művektől”. Az ikonikus spanyol borászat elmúlt évtizedekben elért sikereiről, érdemeiről, az *Oremus hegyaljai szerepéről ebben a posztban most kevesebb szó fog esni, de mivel olyan sokat emlegetjük referenciaként a sztárpincészet csúcsborait (a Pintiával, az Unico-val együtt), így a mai írásban pár érdekes adalékot szeretnék megosztani az Alion kapcsán, hogy aztán 3 szép évjárat jegyzetei meséljenek a sokat idézett minőségről. Tudtad például, hogy….

Tovább

Ripka Gergely

10 years challenge: 2014 (Vol. 2.)

Egy viszontagságos év édesei 10 év után

A pénteki száraz sor után még volt idő, kedv és persze hűtött palack néhány különlegesség erejéig. Nem csak tokajiak, külföldi borok is kerültek a pohárba. Lássuk, édesben mennyire sikerült szóra bírni a nehéz 2014-et...:

Tovább