x

Ripka Gergely

Felnőni a feladathoz

Sokáig kereste a medve a helyét, de megtalálta

Szóval ez nem játék, ahogy egyik közismert tokaji borászunk mondaná... A blogunk teljesen újászületett. Avagy tartalmilag és külsőt tekintve is megpróbálunk felnőni a feladathoz. A magyar borblogok köreiben az elmúlt években komoly átalakulások zajlottak le. Szakítások, kiválások, egyesülések. Aki azt mondja, hogy a blog műfaja mostanra kicsit kifulladt (mondjuk 6-7 évvel ezelőtthöz képest), látszólag annak is igazat adhatunk. Vagy csak kevés az igazán egyedi szín és témafelvetés?

Páran abba is hagyták, többen erőltetik tovább, bízva abban, hogy társszerzőkkel elég tartalmat tudnak produkálni napról-napra. Futottam már össze több olyan kolléga véleményével is, aki szerint ezt egyedül mennyire keserves lehet csinálni. Nos én 5-6 év aktivitás távlatából visszanézve kicsit másképp látom. Sőt a világban is sokkal több példát tudok fölhozni, mely azt jelzi, hogy a blog inkább egyszemélyes műfaj, és azok a borblogok a legérdekesebbek a világon, melyekben egy ember véleménye összpontosul (Jancis Robinson, Tim Atkin, Jamie Goode, Bonkowski…Albert Gazda?). Persze nem árt, ha az illető kompetens és hiteles is. Ezt már az olvasók és az olvasottság dönti el, nem én és nem is azért mondom.
A Táncoló pályáján is voltak megingások, de nagyon inspiráló volt nyomonkövetni (amíg követtem), hogy alakul a látogatottság hétről-hétre, évről-évre. - A kis blogból szép lassan nem is annyira kicsi olvasottság fejlődik ki (promóció nélkül), visszejelzések jönnek, emberekhez jut el naponta, amiket érzek, tapasztalok. Ezeknek az érzeteknek a megosztása volt ugyanis a cél. Lelkesítő és egyben komoly feladat.
Mostanában mindennél erősebben érzem, hogy a blog nem halott műfaj, lehet vele sikeres az ember, és itt nem a gondolatok valutára váltására gondolok (aztán lehet, hogy én gondolkodom rosszul). Például lett belőle és terveim szerint lesz is még belőle egy Kalauz, Tokajról.
Ez a blog továbbra sem kötelezi el magát semmiféle hirdető, szponzor (borászat), egyesület vagy bármi egyéb érdekkör irányába. És addig van ez jól, amíg így van. A mögöttem álló fejlesztés, ami most öltött végső formát (egy fiatal és ügyes csapat munkája által), sokkal nagyobb volumenű, mint bármely korábbi. Talán soha nem térül meg forintokban, de számomra ez soha nem is volt vagy lesz cél.
Marta Wille Baumkauf szavai jutnak még eszembe. Ő mondta nekem a Kalauz írása idején, hogy ahonnan ő jött, ott a mai napig az értékteremtő szellemiség része, hogy a társadalom önzetlen tagjai valamilyen érték mellett kiállnak és abba támogatásképp úgy is hajlandóak energiát, időt, pénzt fektetni, hogy az talán nem térül meg nekik soha, de az adott tudományos, művészeti vagy egyéb ügyért örömmel áldoznak. Megtetszett az öngyilkos gondolat.
A legtöbb hazai borblogra szerencsére épp a pártartlanság jellemző a sajátosan szűk piac, a befektetők hiánya miatt, aminek megvan az a tragikomikus előnye, hogy a vélemények többnyire elfogulatlanok, nincs kényszer, nincsenek PR-érdekek (igaz néha épp a kitörési lehetőség hiánya miatti keserűséget is érezni az írásokban). A legtehetségesebbeknek ez az alkotói közeg egy idő után hervasztó lehet. Szerintem a maga varázsa, szépsége ennek is megvan…azon például nem kell aggódnia senkinek, hogy a borrajongón vagy a gaultmillau-n azért kap-e egy bor magas pontot, mert az adott borász repülővel hozta-vitte, és három csillagos éttermekben etette-itatta a szakírót. Tetszik, nem tetszik, a mi borkultúránk ekkorára nőtt eddig. Aki ebből pénzt akar magának csinálni, nem lesz könnyű dolga, ám az is lehet, hogy rosszul választ célt vagy eszközt. De sok sikert hozzá.
Ez a blog (vagy a 13,5) nem materiális alapokon nyugszik. De továbbra is hiszünk abban, hogy így is tudnak működni. Jól működni. Eredményesen működni.
Ennyi agymenés elég is. Borokra összpontosítok inkább, ígérem. Amíg van, miről őszintén beszélgetnünk egymással egy pohár jó bor fölött, addig nagy baj nincs. Köszönöm azoknak, akik eddig beleolvastak az írásaimba. Folytkövcheers.

X

Ripka Gergely

Stílusgyakorlatok Moseltől az Etnáig

Tar Feri kóstolója nyitja meg a tavaszt

Március végén Tar Feri barátunk jóvoltából ismét részesülhettem egy kis külföldi merülésben. Különösebb válogatás nélkül rakott össze FineWines.hu újdonságokat innen is, onnan is Európán belülről, ami nekem mindig izgalmas frissítése az ismereteknek, inspirációknak (megelőzve azt is, hogy nagyon “berozsdásodjanak” az ízlelőbimbók a kevesebb tesztelés, felfedezőút és a több otthonlét közepette). Rég nem látott ismerősök következnek Moselből, Rheingauból, az Etnáról és Rhone-ból!

Tovább

Ripka Gergely

*Balassa 2017

Keserédes, felemás élmények

A múltkori furmintfannál kóstolt Alionok margójára annyi információt ehhez a poszthoz azért muszáj átkötnöm, hogy a kóstoló alapvetően *Balassa István 2017-es tételeiről szólt. Legalábbis így indult, így futott neki a társaság: nagy évjárat, tehetséges tokaji borász műhelyéből. Aztán hogy, hogy nem, az élet átírta a forgatókönyvet és lelkiismeretes házigazdánk éppen azért kapott borhűtőjébe hirtelen a biztos sikerrel kecsegtető spanyol sztárok után, mert a Balassa szárazak bizony váratlanul nagy csalódást keltettek a poharakban. Ki kell mondani: egyöntetűen és mindenki…sokat várt a dűlős furmintoktól, és aztán igen keveset kapott gyümölcsből, szépségből, szerkezetből. Úgy határoztam, hogy ezt megírni tán nincs is értelme, ahogy azt is kár lenne fejtegetni, hogy a tárolás közben történt-e valami a palackokkal, vagy más palackok is így viselkednek-e. Ha egyszer tudok, utánajárok. Addig is….

Tovább

Ripka Gergely

Az Alión-sztori

8 érdekesség és 3 évjárat a spanyol legendával

Furmintfan-szomszéd jóvoltából februárban volt módom egyszerre három ALIONt is megkóstolni a legendás Vega Sicilia “művektől”. Az ikonikus spanyol borászat elmúlt évtizedekben elért sikereiről, érdemeiről, az *Oremus hegyaljai szerepéről ebben a posztban most kevesebb szó fog esni, de mivel olyan sokat emlegetjük referenciaként a sztárpincészet csúcsborait (a Pintiával, az Unico-val együtt), így a mai írásban pár érdekes adalékot szeretnék megosztani az Alion kapcsán, hogy aztán 3 szép évjárat jegyzetei meséljenek a sokat idézett minőségről. Tudtad például, hogy….

Tovább

Ripka Gergely

10 years challenge: 2014 (Vol. 2.)

Egy viszontagságos év édesei 10 év után

A pénteki száraz sor után még volt idő, kedv és persze hűtött palack néhány különlegesség erejéig. Nem csak tokajiak, külföldi borok is kerültek a pohárba. Lássuk, édesben mennyire sikerült szóra bírni a nehéz 2014-et...:

Tovább

Ripka Gergely

10 years challenge: 2014 (Vol. 1.)

Egy viszontagságos évjárat egy évtized után

Pollák Tibor barátunk szervezésében idén is volt alkalom belefeledkezni egy kicsit az idő múlásába. Ahogy minden februárban, 2024-ben is 10 éves borokat kóstolgattunk. Ezúttal ismét egy viszontagságos év, 2014 jött tehát a sorban. - Hűvös, esős esztendő, magas savak, sok válogatás a szüret alatt: kiváltképp szárazakban volt feladva a lecke. Semmi kiemelkedőre nem számít ilyenkor az ember, bár az igaz, hogy 2010-ből is voltak négy éve meglepetések (szárazban és édesben egyaránt). A képlet most is pofonegyszerű volt: termelőkkel, barátokkal, ismerősökkel kóstolgattunk tehát saját és nem saját, tokaji és nem tokaji borokat Bodrogkisfaludon, a magunk örömére és egy kicsit azért is, hogy tanuljunk belőlük. Nézzük is meg, milyen meglepetésekben volt részünk 2014-ből vakon:

Tovább